ABD'den 'ortak kara devriyesi'ne ilişkin açıklama

  • dünya
  • 19:50 8 Eylül 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ- Fırat'ın doğusunda ilk müşterek kara devriyesine başlanması ardından IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins yaptığı açıklamada, “Müttefiklerimiz, YPG unsurlarının gönüllü olarak terk ettiği yerlerdeki YPG mevzilerinin ve bölgelerinin ortadan kaldırılmasına birinci elden tanıklık etmiştir" dedi.

Kuzey Doğu Suriye’de ‘güvenli bölge’ oluşturma konusunda TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı unsurlar, Fırat'ın doğusunda ilk müşterek kara devriyesine başladı. ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins yazılı açıklama yaptı.

 Caggins, Türkiye ile ABD'nin icra ettiği ortak devriye göreviyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün Amerikan ve Türk askerleri, Suriye'nin kuzeydoğusundaki güvenlik mekanizması içinde ortak devriye görevi icra etmiştir. Müttefiklerimiz, YPG unsurlarının gönüllü olarak terk ettiği yerlerdeki YPG mevzilerinin ve bölgelerinin ortadan kaldırılmasına birinci elden tanıklık etmiştir" ifadelerini kullandı.

"Bugünkü devriye görevi, Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerine cevap verme amacımıza olan bağlılığımızı göstermektedir" diyen Caggins, ayrıca, bu süreçte Koalisyon'un ve SDG'nin 'IŞİD'in tamamen ortadan kaldırılmasına odaklanmaya' devam edeceğini kaydetti.

MSB'DEN ORTAK DEVRİYE AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili açıklamasında, Suriye'nin kuzeyinde Güvenli Bölge’nin tesisinin takvime uygun ilerlenmesi maksadıyla, havadan ve karadan ortak devriyelere gelecek günlerde de devam edileceğini bildirmişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 5-7 Ağustos'ta ABD heyetiyle varılan mutabakat çerçevesinde, Güvenli Bölge’nin tesisine, belirlenen takvim çerçevesinde planlandığı gibi devam edildiği belirtilmişti.