Suriye Özerk Yönetimi: Ortak devriyelerin amacı sınır güvenliği

  • dünya
  • 22:11 8 Eylül 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ – ‘Güvenli bölge’ye ilişkin kara devriyesine başlanması ardından açıklama yapan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Savunma Bürosu, “Ortak devriyelerin amacı bölgeyi savaştan uzak tutmak ve sınır güvenliğini sağlamaktır” dedi.

Kuzey Doğu Suriye’de ‘güvenli bölge’ oluşturma konusunda Türkiye ve ABD arasında bir süre önce varılan mutabakatın ilk adımı bugün atılmıştı. TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı unsurlar, Fırat'ın doğusunda ilk müşterek kara devriyesine başladı. Bunun üzerine Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Savunma Bürosu, sınır hattında gerçekleşen ortak devriyelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.


Açıklamada şu ifadeler yer verildi:  “Bugün 8 Eylül 2019 tarihi ve yerel saatle 09.00’da Türkiye ve ABD ordularının Uluslararası Koalisyon olarak Suriye-Türkiye sınırında ortak devriyeleri başlamıştır. Devriyeler Nestel köyü ile Girê Spî kentinin doğusundaki Heşîşe köyüne kadar devam etmiş ve ardından, anlaşma gereği devriye ekipleri Türkiye tarafındaki üslerine geri dönmüştür. Özerk Yönetim, tüm kurumları ve güçleriyle devriyelerden haberdar olmuştur. Bu devriyeler, bölgeyi savaştan uzak tutma ve sınır güvenliğini sağlamak; bununla birlikte bölgede kalıcı güvenliği sağlamak hedefindeki bir yol haritasını oluşturmak amaçlı Uluslararası Koalisyonun anlaşmasının bir parçasıdır. Ortak devriyelerin, anlaşma çerçevesinde başarıyla gerçekleşmesi için görevlerini yerine getiren sınır kuvvetlerimize ve yerel askeri meclislerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.”