CPJ Türkiye'nin gazetecilere dönük saldırılarını kınadı

img
HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonda aralarında gazetecilerin de bulunduğu sivil konvoyu hedef almasını kınayan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), bu tür saldırıların “savaş suçu” olduğunu kaydetti.
 
New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), aralarında gazetecilerin de bulunduğu sivil konvoyun Türkiye tarafından hava saldırısı ile hedef alınmasını kınadı.
Komite tarafından yapılan açıklamada, ''Dün saat 16.00'da Türk savaş uçakları Qamişlo kentinden Serêkaniyê'ye hareket eden sivil konvoyu hedef aldı. Saldırı sonucu ANHA muhabiri Suriyeli Kürt gazeteci Seed Ehmed şehit düşmüş, yerel medya kuruluşlarından en az 4 gazeteci de yaralanmıştır. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi raporuna göre, bu saldırıda 5 sivil de şehit düşmüştür" denildi.
 
'BU TÜR SALDIRILAR SAVAŞ SUÇUDUR '
 
“Kuzey Suriye'deki bir sivil konvoyun açıkça hedeflenmesiyle büyük endişe duyuyoruz" denilen açıklamada, CPJ'nin New York'taki acil durum direktörü Maria Salazar Ferro’nun, “Türk kuvvetleri uluslararası standartlara saygı duymalı ve gazetecilerin ve diğer sivillerin hedef alınmamasını sağlamalıdır; Bu tür saldırılar uluslararası hukuk tarafından açıkça yasaklanmıştır ve savaş suçları kapsamındadır” ifadeleri yer aldı.
Kuzey Suriye'deki durumların CPJ'nin Salazar başkanlığındaki Acil Durum Müdahale Ekibi tarafından yakından izlendiği de belirtildi.
 
Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'ne saldırı hakkında bilgi veren Alan Roj ve Dilşad Cûdî, arkadaşları Ehmed ve Mehmed Ekinci'nin de hedef alınan sivil konvoy içindeki yerel ve uluslararası gazeteci grubu ile birlikte olduklarını aktardı.
 
ANHA tarafından servis edilen bir haberde, patlamada şarapnel parçalarının Ehmed'in kafasına ve Ekinci'nin de ayağına isabet etti. İki gazeteci de Til Temir'de bulunan hastaneye sevk edilirken Seed Ehmet şehit düştü.
Yine ANF muhabiri Ersin Çaksu, NPA muhabiri Dilsoz Dildar ve Sterk TV muhabiri Amal Yûnis de yaralandı.
 
Ayrıca saldırıda üç gazetecinin daha yaralandığını, ancak CPJ bu bilgiyi doğrulayamadığı netleştiremediği aktarıldı.
 
Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi, gazetecilerin daha önce de Türk devleti tarafından hedef alındığını ve Türk devletinin artık buna bir son vermesi gerektiğini kaydetti