NATO Genel Sekreteri’ne operasyon eleştirisi

img

HABER MERKEZİ - NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısında, Kuzey ve Doğu Suriye operasyonuyla ilgili Türkiye’ye taviz vermesiyle eleştirilen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Suriye'de insanların ıstırap çektiğini görüyoruz, İstanbul'dayken derin endişelerimi iletmiştim" dedi. 

 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyon ardından geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’ye gelerek, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Londra'daki gerçekleştirilen NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısında eleştirildi. Üyeler tarafından Stoltenberg'in Türkiye'ye ödün veren bir yaklaşımda bulunulduğu belirtildi. 
 
Toplantıda, Fransız ve İtalyan delegelerin eleştirileri üzerine kendisini savunan Stoltenberg, IŞİD'in “Ortak düşman” olduğunu söyleyerek, "Ortak düşmanımıza karşı elde ettiğimiz kazanımları tehlikeye atmamalıyız. Türkiye NATO için önemli. IŞİD'e karşı savaşta ihtiyacımız olan birlik beraberliğe zarar verme riskine giriyoruz" dedi.
 
‘ENDİŞELERİMİ İLETMİŞTİM’
 
Operasyonun bölgeyi kızıştırma riski taşıdığını söyleyen Stoltenberg, "Suriye'de çok istikrarsız bir durum görüyoruz, insanların ıstırap çektiğini görüyoruz, İstanbul'dayken derin endişelerimi iletmiştim" ifadelerini kullandı.
 
NATO MÜTTEFİKLERİ ARASINDA ÇATLAK
 
Reuters’in geçtiği haberde ise NATO üyesi Türkiye'nin operasyon konusunda NATO müttefikleri arasında çatlaklar oluştuğuna ve Avrupa Birliği (AB) üyesi hükümetlerin Ankara'yı yaptırımlarla tehdit ettiği belirtildi.