AB ülkeleri Türkiye’ye silah satışını sınırladı

img

HABER MERKEZİ - AB üyesi 28 ülke, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik savaş nedeniyle Türkiye’yi kınadı. Toplantıda Türkiye’ye silah satışında sınırlama konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi. 

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Dışişleri Bakanları’nın, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonu ve Doğu Akdeniz'de gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarını görüştüğü toplantı sona erdi. AB ülkelerinin Türkiye'ye silah satışında sınırlama konusunda anlaşırken, Almanya ve Fransa'nın talep ettiği Avrupa Birliği çapında Türkiye'ye silah ambargosuna dair anlaşma sağlanmadı. 
 
Dışişleri Bakanları, “Üye ülkeler, Türkiye’ye silah ithalatıyla ilgili kendi güçlü ulusal pozisyonlarına bağlı kalıyor” dedi. Türkiye’ye operasyon nedeniyle kınama mesajının yer aldığı toplantının sonuç bildirgesinde, "Tüm bir bölgenin istikrar ve güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığı, sivillerin daha çok acı çekmesine ve daha çok kişinin evlerinden olmasına yol açtığı ve insani yardım çabalarını ağır bir şekilde engellediği" ifadelerine yer verildi.
 
Bildirgede, operasyonun, "Küresel Koalisyon'ın IŞİD'İ yenme çabalarında alınan mesafeye darbe vurduğu, IŞİD'in Avrupa'nın, Türkiye'nin, bölgenin ve uluslararası toplumun güvenliğine hala bir tehdit oluşturduğu" uyarı yapıldı.
 
‘AB BİR BÜTÜN OLARAK HAREKET EDİYOR’
 
Toplantı ardından konuşan Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB’nin bir bütün olarak hareket ettiğini belirterek, “AB dışişleri bakanları gerek kuzeydoğu Suriye, gerekse Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları konusunda bir anlaşmaya vardılar” diye konuştu. 
 
DOĞU AKDENİZ'DE SONDAJ FAALİYETLERİ 
 
AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini hedef alan sınırlayıcı tedbirler üzerinde de anlaşma sağladı. Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında devam eden sondaj çalışmalarını bir kez daha kınayan AB, Kıbrıs ile dayanışma içerisinde olduklarını ve Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerektiği belirtildi.