Çevreciler, belediyenin caretta carettaların yaşam alanından çekilmesini istedi

img

MERSİN - Anamur’da caretta carettaların yaşam alanının tahrip edilmesine tepki gösteren çevreciler, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’a, “Sahildeki çalışmalara son ver” diye seslendi. 

 
Mersin Çevre Derneği (MERÇED) ile Akdeniz Kaplumbağaları ve Doğa Koruma Derneği (AKKAP) üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının durdurma kararına rağmen deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olduğu alanda Anamur Belediyesi tarafından yürütülen piknik ve mesire çalışmalarını protesto etti.  
 
Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda, açıklamayı AKKAP adına Öğr. Gör. Dr. Aşkın Hasan Uçar, MERÇED adına ise Kenan Hoplar yaptı. 
 
'YUVALAMA ALANINDA ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR' 
 
Anamur’un, Türkiye’deki koruma altında olan 21 deniz kaplumbağası yuvalama alanları içerisinde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Öğr. Gör. Dr. Aşkın Hasan Uçar, “Yaklaşık 13 km’lik kumsalı ile Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listede yer alan ‘Zarar görebilir’ (VU: Vulnerable) statüsünde olan caretta carettanın (İribaş Deniz Kaplumbağası) en önemli yuvalama alanlarındandır. Bunun yanında Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) ve Kum zambaklarının (Pancratium maritimum) da yaşam alanıdır. Anamur Kumsalının çok önemli olduğu, ulusal ve uluslararası anlaşmalarla korunması taahhüt edilmesine rağmen Anamur Belediyesi tarafından 31 Mayıs 2019 tarihinden bu yana yuvalama kumsalı içinde kalan Cerenler Mevkiinde ‘Belediye Piknik ve Mesire Alanı’ düzenlemesi yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.
 
'DENİZ KAPLUMBAĞALARININ HAYATINI TEHDİT EDİYOR’ 
 
Yuvalama kumsalında belediye tarafından iş makinası sokularak düzenlemeler yapıldığını tespit ettiklerini söyleyen Uçar, “Yapılan düzenlemelerle mevcut yuvalar zarar görmüş ve alanın kumul yapısı bozulmuş olduğu için yumurta bırakma ve yuvalardan yavru çıkışı söz konusu olamayacaktır. Yapılan bu müdahale kıyı-kenar çizgisine aykırı olduğu gibi deniz kaplumbağalarıyla ilgili genelgeye de aykırıdır. Anamur Kumsalında yuvalama sezonu olan Mayıs ile Eylül ayları arasında yapılacak düzenlemeler ve daha sonra alanı tahrip edecek işlemler deniz kaplumbağalarının hayatını tehdit etmektedir. Deniz kaplumbağalarının yaşam ortamlarının korunmasını ulusal ve uluslararası sözleşmelerle ülke olarak taahhüt etmemize rağmen bu yasa ve kurallara ters düşülmüştür” diye konuştu.
 
BELEDİYE HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
 
Ardından konuşan Kenan Hoplar ise, belediye çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geçtiğimiz hafta durdurulduğunu hatırlatarak, “Ancak bakanlıkça konuyla ilgili hiçbir resmi açıklama henüz yayınlanmamıştır. Bunun yanı sıra vatandaşlar tarafından da sorumluların cezalandırılması için Anamur Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadeleri kullanıldı.
 
'YAŞAM ALANLARIMIZI KORUYALIM'
 
Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın çevrecileri "3-5 lümpen" olarak ilan ettiğini kaydeden Hoplar, çalışmanın yürütüldüğü sahada deniz kaplumbağalarının yaşamadığını iddia ettiğini belirtti. Hoplar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Oysaki tahrip edilen saha bilimsel verilerden yola çıkarak yasal koruma altına alınmıştır. Nitekim bayram tatilinin sona ermesinin ardından, bakanlık yetkililerince  kumsalda yapılan inceleme sonrasında yeni kaplumbağa yuvaları bulunup işaretlenmiş, yapılan kıyı tahribatı belgelenerek  ağır iş makinaları ve kamyonlar sahadan çıkartılmıştır. Bilinmelidir ki nesli hızla tükenmekte olan ve denizlerin dinozorları olan caretta caretta deniz kaplumbağalarıyla yumuşak kabuklu Nil kaplumbağaları dünya mirası canlılardır ve deniz ekosisteminin vazgeçilmezleridir. Onları korumak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Mücadelemiz bundan sonra da çok etkin bir şekilde devam edecektir. Mersin ve Anamur halkını yaşam alanlarını korumak için mücadele etmeye davet ediyoruz.” 
 
Açıklama, alkışlarla son buldu.