Su ve Vicdan Nöbeti'nden orman yangınına müdahale

img
BALIKESİR - Kaz Dağları'ndaki Su ve Vicdan Nöbeti'nde olan çevre gönüllülerinden oluşan bir ekip, Çanakkale Eceabat'da devam eden orman yangınını söndürme çalışmalarına katılmaya gitti. 
 
Kaz Dağları'nda Alamos Gold maden şirketinin doğa kıyımına karşı “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi 17'nci gününde devam ediyor. Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyüne yaklaşık 2 buçuk kilometre uzaklıkta olan arazide çıkan orman yangınına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamayı, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu’ndan Doğan Ateş okudu. 
 
DOĞANIN KURBAN EDİLMEDİĞİ…
 
Kanadalı Alamos Gold şirketi ve onun yerli işbirlikçisinin Kirazlı-Balaban’daki madencilik faaliyetlerine ve işgallerine son verinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Ateş, dün gece saat 22.30 sıralarında Eceabat ilçesi Behramlı köyü yakınlarında çıkan orman yangını herkesin yüreğini dağladığını söyledi. Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan çevre gönüllülerinden oluşan bir ekibin yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gidileceklerini belirten Ateş, “Sevginin, barışın, adaletin egemen olduğu bir ülke ve dünya olması dileğiyle Kurban Bayramı’nızı kutlar; doğanın, çevrenin, ormanların ve ağaçların kurban edilmediği nice bayramlar diliyorum” dedi.  
 
BİRLİKTE GÖREV ALACAKLAR
 
Çanakkale Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ise, Gelibolu’daki yangına dün akşam 6 belediye aracıyla müdahale edildiğini belirtti. Yangın bölgesindeki bilgileri aktaran Mutluay, yangının kontrol altına alındığını, ancak rüzgardan kaynaklı yangının yayılma riskinin devam ettiğini kaydetti. "Su ve Vicdan Nöbet" sürecini takip edeceklerini söyleyen Mutluay, alanda bulunan çevre gönülleriyle birlikte yangının söndürülmesinde görev alacaklarını kaydetti.