Antep’in ciğeri Sof Dağı’nda 4 taş ocağı daha açılacak

img
ANTEP – Antep’in ciğeri konumunda olan Sof Dağı’nın doğasını faaliyetleriyle tüketen 5 taş ocağının yanı sıra ruhsat izni alınan ancak faaliyet geçmemiş 4 taş ocağının daha olduğu öğrenildi. Ruhsat izninin ÇED raporu istenmeden verildiği ortaya çıktı.
 
Antep’te taş ve kum ocaklarının tehdidi altındaki kentin oksijen deposu olan Sof Dağı bölgesinde faaliyet gösteren 5 taş ocağının yanı sıra ruhsatı alınan ancak faaliyete geçmeyen 4 taş ocağının daha olduğu ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) 9 Ağustos tarihinde “Antep'in ciğeri Sof Dağı'nı kirlettiler!” haberiyle gündeme getirdiği çevre felaketinin 4 taş ocağının daha faaliyet geçmesiyle birlikte daha da büyüyeceği öngörülüyor. Boyno, Tellük, Alıcı, Durnalık, Araptar ve Fellioğlu mahallelerinde yaşayan yurttaşların yaşamını olumsuz etkileyen ocaklar bölgenin eşsiz doğasına her geçen gün biraz daha zarar veriyor. 
 
ÇED RAPORU OLMAYAN 4 FİRMAYA RUHSAT 
 
Taş ocağı açmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuruda bulunan Tekpolat Hafriyat, Hasan Can Madencilik ve Levent Özdil’e ruhsat izni verilirken, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu da gerek görülmediği için istenmemiş. 
 
Aynı şekilde 2003 yılında taş ocağı için Antep Valiliğine ruhsat izni başvurusu yapan Antep İl Özel İdaresi'ne de ÇED raporu istenmeden ruhsat verilmiş. 
Sof Dağı eteklerinde bulunan Durnalık Mahallesi bölgesinde faaliyette olan taş ocağının sahibi olan Lotus Beton Madencilik firmasına da 2007 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED raporu gerek görmeden ruhsat izni vermiş.