'JES santrallerine hayır diyoruz'

img

MANİSA -  Salihli Çevre Derneği, Hacıbektaşlı Mahallesi'nde yapılmak istenen JES'e karşı yaptığı açıklamada, "Kentine, toprağına, havasına ve suyuna sahip çıkan doğa ve yaşam savunucuları olarak JES'e hayır diyoruz" dedi. 

Salihli Çevre Derneği, Hacıbektaşlı mahallesi sakinleri, SANKO Enerji tarafından yapılması planlanan JES’e ilişkin Salihli Meydanı'nda açıklama yaptı. Açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP)  İl ve ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı. "JES öldürür, ölmek istemiyoruz" pankartının açıldığı açıklamayı, Avukat Seçil Ege Değerli okudu.

'ÜLKENİN HER TARAFI ÖLÜMCÜL ABLUKA ALTINDA'

Değerli, yaşam alanlarının tamir edilemez biçimde tahrip edildiğini belirterek, şunları söyledi: "Doğal alanlarımız hukuk dışı uygulamalarla ve zorla elimizden alınarak ve gelecek kurgumuz feda edilerek şirketlere devir ediliyor. Ülkemizin doğal ve kültürel varlıkları ekonomik alanda sermaye birikiminin yeni meta alanlarına dönüştürmek üzere saldırı altında. Sermayenin çıkarları gözetilerek sürülen politikalar halkın sağlığını, gıdaya ve suya erişim hakkını yasadışı şiddet ve zor yöntemlerle hayata geçirilmeye çalışılıyor. Kaz Dağları, Çal Dağı, Murat Dağı, Munzur yayaları, Karadeniz'in dereleri ve Salihli'nin üzüm bağları ülkemizin her tarafında madenler, taş ocakları, HES ve JES'lerle kuşatılmış ölümcül bir abluka altında.”

'MÜCADELE ETMEYE DAVET EDİYORUZ'

Halkın susması halinde yaşamın geleceğini aç gözlü şirketlere teslim etmiş olacaklarını belirten Değerli, "Bu nedenle bizler kentine, toprağına, havasına ve suyuna sahip çıkan doğa ve yaşam savunucuları olarak ülkemizin en verimli topraklarına sahip çıkarak JES'e hayır diyoruz. Herkesi bu ülkenin topraklarına, ormanlarına, derelerine ve dağlarına olan insanlık borcunu ödemek üzerine dayanışmaya ve mücadele etmeye davet ediyoruz" dedi.