Kaz Dağları'ndaki nöbet 44 gündür aralıksız devam ediyor

img
ÇANAKKALE – Kaz Dağları’nda bölge yurttaşlarının başlattığı "Su ve Vicdan Nöbeti" 44 gündür aralıksız sürüyor. Yurttaşlar, şirketlerin ellerini doğadan çekene kadar nöbetlerini sürdüreceklerini belirtti.
 
Kanada merkezli altın arama şirketi olan Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından yapılması planlanan altın madeni projesine karşı bölgede yaşayan yurttaşların ve doğal yaşam savunucularının başlattığı "Su ve Vicdan Nöbeti" 44'üncü gününde gece ve gündüz olmak üzere aralıksız devam ediyor. Kent merkezinden ve çevre kentlerden gelen çok sayıda yurttaş nöbettekileri ziyaret etti. Nöbetin sürdüğü alana "Alamos Gold Kaz Dağları'ndan defol, 6'ncı şirket Kirazlı'yı terket", "Her yer Kaz Dağları", "Haydi Kirazlı'ya su, toprak ve havamız için" ve "Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser" pankartları asıldı.
 
YAPILMASI PLANLANAN DİĞER PROJELER İÇİN UYARDILAR
 
Balaban mevkiini ziyarete gelen yurttaşları bilgilendiren nöbet eylemcileri, Kaz Dağları'nda yapılması planlanan altın madeni projesine ve Alamos Gold'un çevrede yapmak istediği bütün projelere karşı çıkmaları için duyarlılık çağrısı yaptı. Nöbet alanında bir süre daha oturan ziyaretçiler ve nöbet eylemcileri kısa bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Dinletide eylemciler Kaz Dağları için kendi besteledikleri "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" isimli parçayı söyledi. Nöbet eylemcileri daha sonra yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanının kapısına gitti. Şantiye kapısında sık sık "Havama suyuma toprağıma dokunma" sloganları atıldı. Daha sonra nöbet alanına geri dönen ziyaretçiler ve nöbet eylemcileri burada eylemlerine devam etti.
 
EMEK MESLEK ÖRGÜTLERINDEN NÖBETE DESTEK
 
Nöbet alanına ayrıca Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri ziyarette bulundu. Akşam saatlerinde ise yerel tiyatro oyuncularının sergileyeceği kısa bir gösteri yapılacak.
 
Nöbet alanında bugün son olarak kent merkezinden gelen yurttaşların da katılacağı geniş katılımlı bir konser düzenlenecek.