Türk-İş’ten eylem kararı

img
HABER MERKEZİ - 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmazlıklardan dolayı Türk-İş Koordinasyon Kurulu eylem kararı aldı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Kanundan aldığımız yetkiyi kullanmaktan hiç çekinmeyiz" dedi.
 
Türk-İş Koordinasyon Kurulu, 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bayramdan sonra Perşembe günü sabah tüm işçilerin katılımıyla işyerlerinde basın açıklaması yapacaklarını söyledi. 
 
Cuma günü işçiler öğle yemeği yemeyecek, pazartesi günü ise sendika temsilcileri Ankara Güvenpark’ta buluşacak.
 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamudaki 200 bin işçiyi ilgilendiren 2019 yılı Toplu İş Sözleşmesi süreciyle ilgili, “Masa başında bitmesini arzu ediyoruz. Ben bu yaştan sonra grev meraklısı değilim ama kanundan aldığımız yetkiyi kullanmaktan hiç çekinmeyiz, onu da yaparız” demişti.
 
TÜRK-İŞ'TEN DUYURU 
 
Eylem kararının ardından Türk-İş’ten yapılan duyuruda şu bilgiler verildi:
 
“Süresi 2019 yılında yenilenecek kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde gelinen son durumu değerlendirmek amacıyla -Kamu Koordinasyon Kurulu- ile Ankara’da bulunan sendika genel başkanlarının katılımıyla yapılan toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır.
 
15 Ağustos 2019 Perşembe günü sabahı, hazırlanan ve ekte gönderilen bildiri işyerlerinde mesai başladığında okunacak ve ardından bir saat oturma eylemi yapılarak işçilerin üretimden gelen gücü gösterilecektir.
 
16 Ağustos 2019 Cuma günü işyerlerinde işçiler öğle yemeği yemeyerek ortak tepkilerini gösterecektir.
 
19 Ağustos 2019 Pazartesi günü Türk-İş üyesi sendikaların bütün genel başkan ve merkez yöneticileri ile şube yönetim kumlu üyeleri saat 10.00’da Ankara’da genel merkez binamızda toplanacaktır. Daha sonra Güven Park’a gidilerek kitlesel basın açıklaması yapılacaktır.
Bu süreçte Türk-İş Başkanlar Kurulu 15 Ağustos 2019 Perşembe gününden itibaren Ankara’da olağanüstü toplanarak gelişmeleri değerlendirecek ve gerektiğinde yeni kararlar alacaktır.”