Güngördü’nün eylemi 500’üncü gününde

img
İSTANBUL- KHK’yle Zeytinburnu Belediyesi’nden ihraç edilen Kenan Güngördü eyleminin 500’üncü gününde yargıya çağrıda bulunarak, “Hukuksuzluk yapanları engelleyin” dedi.
 
İstanbul’un Zeytinburnu Belediyesi’nde taşeron işçi olarak çalışırken, Kanun Hükümde Kararnameyle (KHK) işinden ihraç edilen Kenan Güngördü’nün eylemi 500’üncü gününde. Zeytinburnu Eski Adliye Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen Güngördü’nün eylemi polisler tarafından engellendi. Eylemciler, Zeytinburnu Belediyesi’ne sloganlar eşliğinde yürüdü. Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Züleyha Gülüm, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şube üyeleri, Özsüt işçileri, Üçüncü Havalimanı işçileri ve demokratik kitle örgütleri destek verdi. Yürüyüş Zeytinburnu Belediyesi önünde sona erdi.
 
‘HUKUKSUZLUK YAPANLARI ENGELLEYİN’
 
İzin aldığı halde demokratik hakkının engellendiğini belirten Güngördü, ipolislere dönerek  “siyasi iktidardan mı talimat aldınız” diye sordu. Her yerde demokratik haklarını savunacağını dile getiren Güngördü, “Biz sadece ekmeğimizi, hakkımızı, alın terimizi istiyoruz. Asıl haksızlık ve hukuksuzluk yapanları engelleyin. AKP yüzlerce insanı bir gecede işinden etti. İnsanlar aç, işsiz ve intihar ediyorlar” diyerek hakkını aramaya devam edeceğini ifade etti. 
 
‘BU KAVGA 500 GÜNDÜR SÜRÜYOR’
 
 “Bu yanlıştan dönün” uyarısında bulunan Güngördü, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü : “Geç değil. Bu durum uzadıkça daha fazla hukuksuzluk ve suç işlemeye devam ediyorsunuz. Milyonlarca insan benim verdiğim mücadeleyi izlemektedir. Daha fazla rezil olmadan bu süreci sonlandırır. Hukuksuzluk ve haksızlığı bu belediye yapmıştır. Takipçisi olmaya devam edin. Öncelikle ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partilerine, STK ve tüm kamuoyuna burada yaşananlarla ilgili derhal adım atmalıdır. Görüşmelerle, meclis gündemine alınarak, buradaki haksızlığı ciddiye almalıdır. Ben bu eylemselliği tüm Türkiye'ye de yapmaya devam edeceğim. Bu kavga 500 gündür sürüyor. İşimizi ekmeğinizi geri alana kadar sürecek. Sonuna kadar mücadele ederek, eylem ve etkinliklerle, hukukun kalan son kırıntıları ile kararlılıkla devam edeceğiz.”
 
‘YARGI VERDİĞİ KARARI TAKİP ETMELİ’
 
Züleyha Gülüm de, Türkiye’de darbe girişimi bahane edilerek, muhalif olan ve haksızlıkları kabul etmeyen, barış talep eden, özgürlük isteyen ve emekçiyim diyenlerin ihraç edildiğini hatırlattı. Gülüm,  “Siyasi iktidar baskı uygulamaya devam ediyor. Ne kadar baskı uygularlarsa uygulasınlar bu ülkede haksızlıklara hayır diyenler var” dedi. “Bizler birlikte dayanışma içinde olmadıkça iktidarların hedefi oluruz” diyen Gülüm,  hep birlikte mücadele etmenin gerekli olduğunu vurguladı.  Kenan Göngürdü hakkında işe iade kararını veren mahkemeye seslenen Gülüm, “Yargı, arkadaşımız için olumlu karar vermişse de uygulanmasını da takip etmeli. Neden uygulanmadığını ve uygulamayanlara yaptırım uygulamak zorundadır” diye konuştu.