Meraları ağaçlandırılan köylüler hayvanlarıyla ortada kaldı

img

ANTEP – Tek geçim kaynakları hayvancılık olan Nizip’in Kamışlı Mahallesi sakinlerinin kullandığı mera, Antep Büyükşehir Belediyesi’nce ağaçlandırma projesi kapsamına alındı. “Tek geçim kaynağımız hayvancılık, tek meramız da burası” diyen mahalle halkı, kendilerine alternatif sunulmasını istiyor. 

Antep’in Nizip ilçesine bağlı kırsal Kamışlı Mahallesi sakinleri, meralarının Antep Büyükşehir Belediyesi’nce ağaçlandırılmak istenmesinden dolayı tek geçim kaynakları olan hayvancılık yapamamakla karşı karşıya. Besi hayvanlarını bu merada otlatan mahallelilerin buranın ağaçlandırılması halinde hayvanlarını otlatabilecek başka bir alan yok.
 
Buna rağmen Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihale doğrultusunda yakın zamanda meranın ağaçlandırılmasına başlandı. Kararın durdurulmasına için Nizip Belediyesi ve Kaymakamlığı ile yaptıkları görüşmelerden de sonuç alamayan mahalle sakinleri, yeşile ve ağaca karşı olmadıklarını, ancak meralarını ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. Mahalleli, yaşadıkları mağduriyet nedeniyle seslerini duyurma çabasında. 
 
KARAKOLDAN TEHDİT 
 
Hayvancılık ile uğraşan mahallelinin asırlardır bu merayı ortak kullandıklarını söyleyen eski muhtar Şevket Aslan, hayvanlarını otlattıkları alanın mera olarak kayıt altına alınması için  geçen yıl İl Tarım Müdürlüğü’ne müracaat ettiklerini belirtti. Ancak başvuruları kabul edilmesine rağmen sistemde değişikliğe gidilmediğini söyleyen Aslan, çevre köylerde de benzer durumların yaşandığını ve meralarının köylülerin ellerinden alındığını aktardı.
 
“Burayı ağaçlandırıp tel örgü çektikten sonra hayvanlarımızı nerede otlatacağız” diyen eski muhtar, yine karakoldan aranıp, herhangi bir eylem yapmaları konusunda tehdit edildiklerini de paylaştı.
 
‘MAĞDUR ETMESİNLER’
 
Mahalle sakini Sabri Yalçın da, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu, hatta devletin hayvancılık yapmaları için kendilerine kredi verdiğini ifade etti. Ancak şimdi meralarının ellerinden alınmak istendiğini kaydeden Yalçın, “Bu köyün hayvancılıktan dolayı bankalara şu anda yaklaşık 2 milyon TL kredi borcu var. Borç edip aldığımız hayvanlarımızı otlatacak yer bulamazsak borcumuzu nasıl ödeyeceğiz?” diye sordu. Mahalle sakinlerinden Hüseyin Yalçınkaya ise, belediyeyi halkın yerine kendi menfaati için meralarını ağaçlandırmakla suçladı. 
 
‘HAYVANCILIĞI BİTİRİR’ 
 
Şuan ki Mahalle Muhtarı Hasan Yalçın da, köy halkının burada yaşayabilmesi, geçimini sağlayabilmesi için ağaçlandırma çalışmasının durdurulmasını istediklerini ifade etti. Yalçın, “Biz yeşile karşı değiliz, yeşili de seviyoruz. Ama burası mera, buranın ağaçlandırılması köyün hayvancılığını bitirir” dedi.
 
Konuyla ilgili bilgi almak üzere telefonla ulaştığımız Antep Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, bilgi vermekten kaçındı.