Oruçlarını sadece suyla açtılar

img
DİYARBAKIR - Yeryüzü sofrasında bir araya gelen açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutukluların anneleri, oruçlarını sadece suyla açtı. Anneler, taleplerin bir an önce karşılanmasını istedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü öncülüğünde Ramazan Ayı dolayısıyla Kayapınar'daki Roboski Parkı'nda "yeryüzü sofrası" kuruldu.  Aralarında çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan anneler, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ve milletvekilleri Remziye Tosun ile Musa Farisoğulları'nın da aralarında bulunduğu çok sayıdaki yurttaş, iftara yarım saat kala parka geldi. Yurttaşlar, beraberinde getirdikleri yiyeceklerle orucunu açtı. 
 
‘AÇIKLAMANIN GEREĞİNİ YAPIN’
 
İftar öncesi Van F Tipi Cezaevi'nde 1 Mart'tan beri açlık grevinde olan İhsan Topuz'un annesi Halime Topuz, açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekerek, "Oruçluyuz ama çocuklarımız açlık grevindedir. Ondan kaynaklı da bir şey yiyemiyoruz. Onlar açsa bizler de aç kalacağız” dedi. Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen anne Topuz, açlık grevcilerinin taleplerinin bir an önce karşılanmasını ve yaptıkları açıklamalarının gereğini yerine getirmesini talep etti. 
 
Oruçlu olmalarına rağmen hiçbir şey yemeyen anneler, sadece su içerek oruçlarını açtı.  
 
Daha sonra erbaneleriyle alana gelen bazı yurttaşlar, erbaneler eşliğinde "Zindana Diyarbekir" şarkısını seslendirdi. 
 
Orucunu açan yurttaşlar, "Bijî berxwedana zindanan" ve "Amed uyuma zindanlara ses ver" sloganı attı.