ESP İzmir İl Örgütü: Gözaltılar serbest bırakılsın

img

İZMİR – ESP İzmir İl Örgütü,Eş Genel Başkanları Şahin Tümüklü ve yöneticilerinin gözaltına alınmasını ilişkin düzenlediği açıklamada devrimci dayanışma ve direnişi büyütme çağrısı yaparak,  gözaltıların serbest bırakılmasını istedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) İzmir İl Örgütü önceki gün İstanbul’da yapılan ev baskınlarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi destek verdi. “Baskılar bizi yıldıramaz gözaltılar serbest bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamayı, ESP Parti Meclis üyesi (PM) Gülcan Taşkıran okudu.

‘DİRENİŞİ BÜYÜTMEYE DAVETEDİYORUZ’

Taşkıran, AKP’nin, bir taraftan yargı reformu tartışmaları ile demokrasi havarisi kesilirken diğer taraftan İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile partilerine yönelik saldırıların devam ettiğini hatırlattı. Taşkıran, OHAL’in fiili yasakları ve baskılarının devrimci, demokratik, sosyalist ve yurtsever muhalefeti susturmak için devam ettiğini söyledi. Ezilenlerin sesini büyütmeye devam edeceklerini belirten Taşkıran, “Eş Genel Başkanımız ve yöneticilerimiz12 Eylül Perşembe günü savcılık işlemleri için adliyeye çıkarılacaktır. Tüm dostlarımızı devrimci dayanışmayı ve direnişi büyütmeye davet ediyoruz” dedi.

‘GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN’

Açıklamanın ardından konuşan HDP İl Eş başkanı Kadir Baydur, gözaltındaki sosyalistlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. “Türkiye’deki barış ikliminin tekrar yaratılması, siyasetin önünün açılmasını istiyoruz” diyen Baydur sosyalistlerin suçsuz olduğunu vurguladı. Baydur, “Hükümete sesleniyoruz, biran önce gözaltıları serbest bırakın. Mücadelemiz birlikte dayanışma içinde sürecektir” diye konuştu.

‘GÖZALTILAR SİYASİDİR’

Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi adına söz alan Atilla Kılıç ise şöyle konuştu: “Demokratik siyasete saldırılar devam ediyor. Gerçekten bu ülkede barışı sağlayacaksak eğer bir arada yaşamayı gerçekleştireceksek bu gözaltılara son verilmelidir. Bizce bu hukuki değil siyasi bir gözaltıdır. Uzun süredir de devam etmektedir. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”