Cinsel istismar sanığı 7 ay sonra tutuklandı

img

VAN - İpekyolu ilçesinde 11 yaşındaki çocuğa istismarda bulunan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 67 yaşındaki İ.T., 7 ay sonra mahkeme kararıyla tutuklandı. 

 
Van’ın İpekyolu ilçesinde 11 yaşındaki çocuğa istismarda bulunan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 67 yaşındaki İ. T. aylar sonra yapılan yargılama sonunda tutuklandı. Olay çocuğunun başından geçenleri annesine anlatmasıyla açığa çıktı. Çocuğun beyanının ardından ailesi savcılığa başvuruda bulundu. Gözaltına alınan İ.T. çıkartıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılık kararının ardından hazırlanan iddianame iki ay sonra Van 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
SANIK DURUŞMAYA KATILMADI
 
Kısa bir süre önce görülen ilk duruşmada İ. T. rahatsızlığını mazeret göstererek katılmazken, 11 yaşındaki çocuk yaşadıklarını anlattı. Mağdur çocuk, "Ben sanıktan şikayetçiyim. Benden başka çocuklara da zarar vermesini istemiyor, bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum" dedi. 
Mağdur avukatları da sanığın cinsel saikle hareket ettiğini, suçun sübuta erdiğini ve kişinin yaşının da göz önüne alınarak tutuklanmak üzere hakkında yakalama emri düzenlemesini talep etti.
 
SANIK AVUKATI YAŞA SIĞINDI
 
Sanık müdafi avukatı ise beyanında aleyhe olan hususları kabul etmediğini, müvekkilinin 67 yaşında ve hasta olduğunu, soruşturma aşamasında olduğu gibi adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasını istedi. Yine duruşmada bulunan Aile Mahkemesi’nden psikolog ise çocuğun soruları algıladığını ve sorulara uygun yanıtlar verdiğini söyledi. Olay sonrası çocuğun travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını belirten psikolog çocuk için sağlık tedbiri uygulanmasını istedi. 
 
7 AY SONRA TUTUKLANDI
 
Alınan beyanların ardından kararını veren mahkeme, İ. T.'nin üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğuna kanaat getirerek tutuklanmasına yönelik olarak yakalama emri çıkartılmasına karar verildi. Mahkeme kararının ardından İ.T., 7 ay sonra yakalanarak cezaevine konuldu.