Çavuşoğlu: Büyük oyunu bozduğumuz için son derece rahatsızlar

img

HABER MERKEZİ- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey ve Doğu Suriye operasyonuna en çok tepki gösteren ülkelerin Suriye'yi bölüp terör devleti kurmak ve Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak istediklerini belirterek, "Biz büyük bir oyunu bozduğumuz için son derece rahatsızlar” dedi.

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Küresel Gazeteciler Konseyi’nce düzenlenen yemeğe katıldı.

Etkinlikte açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı operasyondan bahsederek, şunları belirtti:

"Hepimize, en çok da Türkiye'ye tehdit oluşturan YPG/PKK terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadele bile dezenformasyonun nasıl yapıldığını bizden daha iyi takip ediyorsunuz. Türkiye'de, Suriye'de ve Irak'ta Kürt kardeşlerimizin büyük ekseriyeti terör örgütünün ideolojisini benimsememekte, huzur ve barış istemektedirler. PKK ile Kürtleri bir tutmamamız lazım. En çok ses çıkaran ülkelere baktığımızda burada Suriye'yi bölüp terör devleti kurmak, İran'ın önünü kesmek, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak istediklerini görüyoruz. Bunu çok açık ve net söylüyoruz. Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerin burada bir terör devleti kurmak istediğini biliyoruz. Biz büyük bir oyunu bozduğumuz için son derece rahatsızlar. Ama biz rahatız çünkü terör örgütü ile mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi bugün vermeseydik yarın bu mücadeleyi vermekte çok daha zorlanırdık, belki de veremezdik. Türkiye'nin ve Türk milletinin geleceği için hayati derecede önemlidir.”

Çavuşoğlu, terörle mücadele ederken insani konularda çok hassas davrandıklarını, “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı” operasyonlarında Türk askerinin insani hassasiyetini tüm dünyanın gördüğünü dile getirdi.