UNICEF: 4 çocuk öldü, 70 bini yerinden edildi

img

HABER MERKEZİ- UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik gerçekleştirilen saldırılardan kaynaklı yaklaşık 70 bin çocuğun yerini terk etmek zorunda kaldığını en az 4 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 9’unun da yaralandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Henrietta Fore yazılı açıklama yaptı.

‘4 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ, 70 BİNİ YERİNDEN EDİLDİ’

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik yürüttüğü askeri operasyonlardan kaynaklı bugüne kadar 70 bin çocuğun yerinden edildiğini belirten Fore, “Askeri saldırılardan kaynaklı Kuzey ve Doğu Suriye’de an az 4 çocuk hayatını kaybederken, 9 çocuk da yaralandı” dedi.

‘SİVİL MERKEZLER HEDEF ALINDI’

Fore devamla, “3 sağlık tesisi ve sağlık araçları ve bir okul saldırıya uğradı. Saldırılardan kaynaklı aynı zamanda Hesekê bölgesindeki yaklaşık 400 bin insanın su ihtiyacını sağlayan bir su istasyonu kullanılmaz hale geldi” ifadelerini kulandı.

‘170 BİN ÇOCUK İNSANİ YARDIMA İHTİYAÇ DUYUYOR’

Devam eden askeri operasyonlardan ve şiddetten kaynaklı UNİCEF’in bölgede en az 170 bin çocuğun insani yardıma ihtiyaç duyduğundan endişe ettiğini belirten Fore, UNİCEF’in bölgeye yardım ulaştırmaya devam ettiğini söyledi.

Askeri operasyonlar devam ettikçe sivillerin bundan ciddi bir şekilde etkilenmeye devam edeceğine vurgu yapan Fore, her şart altında sivillerin ve sivil altyapının korunması gerektiği çağrısında bulundu.