Yerine kayyum atanan Bismil Eşbaşkanı Ayaz:Kararı lanetliyoruz

img

DİYARBAKIR - Görevden alınan Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz, görevden alındıklarını dair tebliğin gözaltındayken yapıldığını belirterek, "Kayyum kesinlikle kabul edilemez. Bu karar hukuki değil, siyasidir. Biz bu kararı lanetliyoruz" dedi.

Dün gözaltına alınan ve bugün yerine kayyum atanan Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz, adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasının ardından yaşanan sürece ilişkin konuştu.  

Tutuklanmaları için bir gerekçe bulunmadığını aktaran Ayaz, "Haksız gerekçe ve suçlamalarla gözaltına alındık" ifadesini kullandı.Gözaltında kendilerine sorulan soruların içeriğinin boş olduğunu anlatan Ayaz, kendilerine "Newroz'a neden gittiklerinin, belediye başkan aday tanıtımına neden gittiğini" sorulduğunu ifade ederek, kendilerine sorulan soruları "saçma sapan sorular" olarak niteledi.

'GÖZALTILARIN AMACI KAYYUM ATAMAK'

Gözaltına alınmalarının amacının belediyelere kayyum atamak olduğuna işaret eden Ayaz, "Halihazırda amaçlarına ulaştılar. Kayyum kesinlikle kabul edilemez. Bu karar hukuki değil siyasidir. Biz bu kararı lanetliyoruz. Bu alınan karar doğru bir karar değil, insanların iradesini gasp etmektir. Selçuk Başkan'ın da tutuklanması siyasi bir karardır. Bir kez daha kendi gözlerimizle gördük ki hukuk ayaklar altına alındı, hiçleştirdiler ve hukuk diye bir şey bırakmadılar. Hukukçulara çağrımız hukuklarını yerine getirsinler. Hali hazırda Bismil ve iradesi kayyumun ipoteği altında, inanıyorum ki halkımız bunu kabul etmeyecektir. Allah bu yanlış sonuçları kabul etmesin. Bundan sonrada Bismil Belediyesi Eşbaşkanları olarak alanlarda olup çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Halkımızın hizmetinde olacağız" diye konuştu.

‘TEBLİĞİ GÖZALTINDA İLETTİLER’

"Bizi uzaklaştırdıklarına dair tebliği gözaltında ilettiler" diyen Ayaza, "Valiliğe bağlı iki memur gelip uzaklaştırmaya dair tebliğ kağıdını bize verdiler. Biz de gözaltında o evrakı teslim aldık. Bunun anlamı alelacele bu halkın iradesini gasp etmektir. Yapılan soruşturmanın sonuçlanmasına bile tahammülleri yok. Tahammülsüzlükten gözaltında kararı getirip bize tebliğ ettiler. Aslında önceden böyle sonuçlanacağı belliydi. Adli kontrol şartı ile bırakıp haftada iki gün imza verdiler. Bunun sonucunda tutuklama da çıkabilirdi. Fakat birşey olmadan gözaltında alelacele görevden uzaklaştırdıkları tebliği yapmak doğru değil" şeklinde onuştu.