Suriye Kültür Komitesi: 40 tarihi mekan tehdit altında

img

HABER MERKEZİ- Saldırıların yer yer devam ettiği Serêkaniyê ve Girê Spî ile ilgili açıklama yapan Kuzey ve Doğu Suriye Kültür Komitesi, her iki bölgede bulunan 40 tarihi mekanın tehdit altında olduğunu söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Kültür Komitesi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarının yer yer devam ettiği Serêkaniyê ve Girê Spî’ye ilişkin açıklama yaptı.

Buralarda bulunan 40 tarihi mekanın tehdit altında olduğu belirtilen açıklamada UNESCO ve diğer uluslararası kuruluşlara çağrı yapılarak, tarihi eserlerin koruma altına alınması istendi.

BU MEKANLAR TÜM İNSANLIĞIN MİRASIDIR’

Yapılan açıklamada  “Türk devletinin işgal saldırılarında bulunduğu Serêkaniyê ve Girê Spî’de bulunan 40 tarihi mekan tehdit altında bulunuyor. Suriye medeniyetlerinin izlerini taşıyan eserleri ve mekanları talan eden Türk devleti ve ona bağlı çete grupları, Hollanda ve Almanya’dan gelen heyetlerin Til Helef, Til El-Fixêre, Kurê Spî, Hemam El-Tirkiman, EL-Far, Til Xiwêre bölgelerindeki çalışmalarını durdurdu. Başta UNESCO olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlara bu tarihi mekanları koruma çağrısında bulunuyoruz. Bu mekanlar tüm insanlığın ortak mirasıdır” ifadelerine yer verildi.