MİT tarafından tehdit edilen HDP’li Koca: Şantajlar boşadır

  • kadın
  • 13:09 19 Haziran 2019
  • |
img

ANKARA - MİT tarafından “seni ortadan kaybederiz” şeklinde tehdit edilen HDP üyesi Betül Koca, “Şantajlar, tehditler boşadır. Biz yılmamayı öğrendik mücadele tarihimizden” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Kadın Meclisi, üyeleri Betül Koca’nın MİT tarafından tehdit ve taciz edilmesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ile çok sayıda kadın örgütü de katıldı.
 
Açıklamayı HDP İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu yaptı. Betül Koca için endişeli olduklarını söyleyen Bayramoğlu, “Arkadaşımız sayısız kez kimliği belirsiz kişilerce hem telefon hem sosyal medya hesapları yoluyla taciz ve tehdit edilmiştir. İlk olarak whatsapp yoluyla itibarsızlaştırma ve karalama gerçekleştirilmiş, ardından uzun süre ailesi ve kendisi takip edilerek psikolojik baskıya maruz bırakılmıştır. Kendisinin güvenlik şube polisi olduğunu iddia eden kişi tarafından defalarca sosyal medya hesaplarından mesajlar almıştır” dedi.
 
'MİT SENİ YOK EDERİZ DİYE TEHDİT ETTİ'
 
Bayramoğlu, üyeleri Koca’nın kendilerinin MİT’ten geldiğini söyleyen şahıslar tarafından evinin önünde tehdit edildiğini belirterek, “Siyasi faaliyetleri bırakması yönünde uyarılmış, aksi takdirde önüne araba çekip ‘seni ortadan kaybederiz, evine gireriz kimsenin ruhu duymaz’ şeklinde tehdit edilmiştir. Bu tehditlerin ardından evinin kapı şifresi çözümlenerek kapısına çiçek ve kutu bırakılmıştır. Bu taciz ve tehditlerin oluşturacağı sonuçlar asla kabul edilemez. Arkadaşımızın, yaşamını korumakla ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olanlar bellidir. Arkadaşımızı yalnız bırakmıyor, savcılığı derhal göreve çağırıyoruz” diye konuştu. 
 
'AKTİF BİR MÜCADELE YÜRÜTECEĞİZ’
 
HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay da, bu durumun ilk karşılaşılan bir olay olmadığını söyleyerek, “ Biz kadınlar olarak hiçbir zaman yürüttüğümüz mücadeleden vazgeçmedik. Bugün yaptığımız gibi dayanışmayla üstesinden geleceğiz. Kadınları bu kadar hedef alarak yürütmesindeki iktidarın yürüttüğü erkek egemen politikanın hedef gösteren ve kolluk gücüne verdiği sınırsız güven ve yetkinin sonuçları olduğunu düşünüyorum. Bu olayların takipçisi olacağız ve buna karşı aktif bir mücadele yürüteceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘ONURSUZLUĞU REDDEDİYORUM’
 
MİT’in taciz ve tehditlerine maruz kalan Betül Koca da, “Bu saldırı, özünde ses çıkartan herkese yönelik. İktidar uzun bir süredir insanları kirletmeye, çürütmeye devam ediyor. Çünkü beslendikleri ideoloji zaten bu. Bu nedenle birçok arkadaşımız bu tarz taciz, tehdit ve ajanlaştırmaya kadar giden hamlelerle karşı karşıya kalıyor. Biz HDP’li kadınlar olarak bunun için mücadele ediyoruz. Şantajlar, tehditler boşadır. Biz yılmamayı öğrendik mücadele tarihimizden. Şahsıma yapılan bu onursuzluğu tekrardan reddettiğimi, kabul etmediğimi ve mücadele edeceğimi söylemek istiyorum” diye konuştu.
 
 İHD’de de olayın takipçisi olacaklarını ifade etti.