Kadifekaleli kadınlar daha fazla tezgah istiyor

  • kadın
  • 09:12 6 Ağustos 2019
  • |
img
İZMİR - Kadifekale'de kurulan “Pagos Üretici Pazarı”ndaki kadınlar, kentin farklı ilçelerine üretici pazarların kurulması gerektiğini belirterek, tezgah sayılarının arttırılmasını istedi. 
 
İzmir’in Konak ilçesine bağlı Kadifekale Mahallesi’nde kurulan “Pagos Üretici Pazarı”nda 90’ı aşkın kadın tezgah açıyor. Pazarda kent genelinden 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ve 12 üretici kooperatifi bulunuyor. Her hafta cumartesi günleri açık olan pazarda, yöredeki kadınların ürettiği dantel, patik, lif ve dokuma halıları gibi el işi ürünlerinin yanı sıra salça, ekmek, börek, organik sebze ve meyve gibi gıda ürünleri satıyor. İzmir’in dört bir yanından gelen üretici kadınlar, evlerinde yaptıklarını tezgâhlarda satışa çıkarıyor. 
 
Urla Kadın Kooperatifinden Aysel Güngürmez (38), Pazar açıldığından bu yana kendi atölyelerinde ürettikleri el emeği ürünlerin yarısını sattıklarını belirterek, tekstilden gıda mamulleri ve tarıma kadar her alanda ürettiği emeklerini tezgahlarında yer aldığını dile getirdi. Güngörmez, ıspanak böreği, karakılçık ekmeği ve ayva reçeli gibi doğal ürünlerle kendilerinin ürettiğini sattığını belirterek, “İlk hafta tanıtımdan kaynaklı pek bir satmadık ama üçüncü hafta biraz daha iyi geçti. İlgi çok faza memnunuz" dedi. 
 
'DİGER ILÇELERDE DE PAZARLAR AÇILSIN' 
 
İzmir Beydağı İlçesinde kurulan Beydağı Doğal Ürünler Kadın Girişimciler Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne bağlı İlkay Işık da, 12 kadının birlikte emek vererek kooperatif açtıklarını ifade etti. Ürettiklerini tezgahlara taşıdıklarını vurgulayan Işık, ilçede yetişen portakal, incir ve patlıcandan yaptıkları reçelleri, turşuları pazara getirdiklerini söyledi. İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin pazara gelecek olanlar için ilçelerden araç tahsis etmesinin kadınlara kolaylık sağladığını vurgulayan Işık, şöyle devam etti: “Burası bizi çok mutlu ediyor. Fiyatlarımız ürünlerimize göre değişiyor ama genellikle 5 ile 20 lira arasında değişiyor. Gördüğünüz her şey kendi bahçelerimiz ve tarlalarımızda yetişiyor. Talebimiz daha aktif yerelde haftanın bir günü standımızın açılmasına olanak sağlanmasıdır."
 
'KADINLARIN EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI' 
 
Mardin’in Midyat İlçesinden 22 yıl önce Çimentepe Mahallesi’ne göç eden Kübra Çakar (50) da, küçükken annesinden öğrendiği el işi yazma mendil işlemelerini pazarda satarak geçimini sağladığını belirtti. Yedi çocuğuna bakan ve geçimini sağlayan Çakar, “Kadınların kendi ayakları üzerinde durması ve kimseye muhtaç olamaması için mutlaka çalışması gerekir. Kadınlar erkeklere muhtaç yaşadığı zaman tutsak gibi yaşamaya mahkûmdur" diye belirtti. 
 
'TEZGAHLAR ARTTIRILSIN'
 
Yaptığı resimleri pazarda satan Mercan Kayık (19) da,  ailesinin geçimine katkıda bulunmak için pazara katıldığını söyledi. Pazarın ilk haftasında hiç satış yapamadığını anlatan Kayık, "Pazarın kurulması iyi ancak bazı sıkıntılarımız var. Biz bir tezgâhı iki kişi kullanmak durumunda kalıyoruz. Bu da elimizdeki ürünlerin hepsini sergilememizi engelliyor, ürünlerimi tüketmek için çocuklarımızı evde bırakmak zorunda kalıyoruz. Bu eksikliğin giderilmesi istiyoruz" diye konuştu. 
 
'ARICILIK SADECE ERKEĞİN İŞİ DEĞİLDİR' 
 
Her hafta Kemalpaşa’nın Dere Köyü’nden gelen ve bal üreticiliği yapan Nuray Kaya ise, pazara dair şunları söyledi: “Bal üretimi çok meşakkatli bir iş ve genelde erkek işi olarak görülürdü. Bu yüzden kadınlara bu işi öğrenmesi için pek fırsat verilmezdi. Ben bir işin kadını erkeği olduğunu sanmıyorum. Bir erkeğin yaptığı işi kadınların da yapabileceğine inanıyorum. Arılarla ilgilenmek çok zor, eşimle birlikte uzun zamandır bu işi yapıyoruz. Evde boş oturmaktansa, gelip ürünlerimi satarak çocuklarımızın rızkını çıkarıyoruz. Bunun gibi bir kaç pazarın daha kurulması, kadının üretime dahil olması açısından çok iyi olurdu." 
 
MA / Esra Solin Dal