TJA'lılar Cankatran mahallesindeki kadınlarla buluştu

  • kadın
  • 18:11 7 Ağustos 2019
  • |
img
DİYARBAKIR – TJA, “Değişim ve Özgürlük İçin Sen de Ayağa Kalk” kampanyası kapsamında Cankatran mahallesi kadınlarıyla bir araya geldi. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, “AKP ve MHP iktidarının kadınlara yönelik şiddeti gittikçe artıyor. Biz ne çocuk yaşta evlendirilen çocukları, ne tacizleri, ne de kadınların katliamını kabul ediyoruz” dedi.
 
Özgür Kadın Hareketi’nin ( TJA), “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında, TJA’lı kadınlar Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesi Cankatran mahallesinde kadınlarla bir araya geldi.
 
Etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Kayapınar Belediyesi Meclis Üyeleri, TJA aktivistleri ve çok sayıda kadın katıldı.
 
Kadınların bir araya geldiği etkinlik öncesi Laleş Kültür Merkezi bünyesindeki resim eğitmenleri mahalledeki çocuklar için yüz boyama etkinliği düzenledi. 
 
Daha sonra HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, her gün artan kadın katliamlarına dikkat çekerek, “Şu an buraya gelen kadınlar bile evdeki yemeğini, hayvanlarını düşünüyor. Çünkü evlere hapsolmuş durumdayız. Ancak bize dayatılanlara karşı çıkmazsak üzerimizdeki bu zulüm yıllarca devam edecek. Mahallelerde, evde, köylerde birbirimize destek vermeliyiz. Tacize, tecavüze, inkar ve imhaya karşı ses çıkarmalıyız. Sadece Diyarbakır’da 2 ayda 3 kadın öldürüldü. Buna karşı kadınlar evde, sokakta, ayakları üzerinde durmalı daha güçlü bir duruş sergilemeli. AKP ve MHP iktidarının kadınlara yönelik şiddeti gittikçe artıyor. Yine çocuklar evlendiriliyor. Biz ne çocuk yaşta evlendirilen çocukları ne tacizleri nede kadınların katliamını kabul etmiyoruz” dedi.
 
Tosun’un konuşmasından sonra Dengbêj Feleknas Amed, kilamlar seslendirdi. Kadınların etkinliği “Jin Jiyan Azadî” sloganları ile son buldu.