Sultangazi Kadın Dayanışması’nın hedefi dernekleşme

img

İSTANBUL - Yaşadıkları hak ihlallerine karşı kurulan Sultangazi Kadın Dayanışması üyeleri yaptıkarı konservelerden elde ettikleri gelirlerle dernekleşmeyi hedefliyor. 

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde kurulan Sultangazi Kadın Dayanışması, bugüne kadar birçok etkinlikle yaşadıkları hak ihlallerini görünür kılmaya çalıştı. Kadınlar şimdi de ortak ürettikleri konservelerden elde ettikleri gelirle dernekleşmeyi hedefliyorlar. Sultangazi Kadın Dayanışması üyeleri Filiz Bahar, Songül Ağdoğan ve Fatma Aydoğan, bütün kadınları dayanışma içinde yer almaya davet etti. 
 
‘ORTAK PAYDAMIZ ÇOK FAZLA’ 
 
Yaptıkları konservelerden elde ettikleri gelir ile ilk etap da bir yer açmak istediklerini belirten Sultangazi Kadın Dayanışması üyesi Filiz Bahar, dernek ile kadınları bilinçlendirmek amacıyla  öz savunmanın da olduğu çok sayıda atölyeler düzenleyeceklerini ifade etti. Tüm kadınlara ulaşmak istediklerinin altını çizen Bahar, “Örgütlülüğü de geliştirebiliriz, kadın hareketiyle bunu yapabiliriz. Çünkü sistemsel zorluklar çok fazla. Kadının üzerine binen yükler çok fazla, acılarımız çok fazla ortak paydalarda çok fazla ve buralarda buluşabiliriz” dedi.
 
‘BİRBİRİMİZE ÖĞRETECEKLERİMİZ VAR’
 
Kadın dayanışmasının önemini vurgulayan dayanışma üyesi Songül Ağdoğan da, Sultangazi’de bulunan bir kadına dahi dokunmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Ağdoğan, “Bir kadını kurtarabilirsek bu bizim için bir kazanım olacak. Bu dayanışma birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olabileceği için güç kattı” ifadelerini kullandı. 
 
‘YAN YANA GELMEK BİZİ GÜÇLENDİRİR’ 
 
Dayanışmanın diğer bir üyesi Fatma Aydoğan ise dayanışmaya katılmasının sebebinin kadınların yan yana gelmesinin güzelliği ve yan yana geldikçe güçlü olabileceğinden kaynaklı olduğunu söyledi. Maddi ve manevi olarak birlikte bir destek oluşturmanın gerekliliğinden bahseden Aydoğan, “Dayanışmayı sadece birlikte oturup sohbet etmek adına kurmuyoruz. Bu dayanışmayı eğitim, öğretim, kazanma, yardımlaşma tüm oluşumlar için kurduk ve sürdürmeye çalışıyoruz. Buradaki insanların maddi durumları kısıtlı kadınların da üretmeleri üretebilmeleri lazım. Biz bu dayanışmanın içerisinde olursak birbirimize öğreteceğimiz çok şey olacak” diye belirtti. 
 
Aydoğan, bütün Sultangazi’de bulunan kadınlara seslenerek, dayanışma içerisinde yer almalarını istedi.