'Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz'

img
ADANA - Adana Kadın Platformu, "Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz" diyerek, 25 Kasım'a kadar çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyecek. 
 
Adana Kadın Platformu, "Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz" şiarıyla Abidin Dino Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Kadınlar sık sık, "Jin jiyan azadi", "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadın cinayetleri politiktir" sloganı attı.
 
'EN AZ 53 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ'
 
Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Sevil Aracı Bek, her gün ülkenin dört bir yanından onlarca şiddet haberi geldiğini belirterek, sadece Eylül ayında en az 53 kadın öldürüldüğüne dikkat çekti.
 
'ŞİDDET VE TACİZ ARTTI'
 
Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ile taciz olaylarının artarak devam ettiğini kaydeden Av. Bek, "Suçlara karşı yeterince önleyici ve engelleyici tedbirlerin alınmaması, suçluların gereğince cezalandırılmamasıdır. Kadınlar olarak işyerlerinde dahi tacize, baskıya uğruyoruz. Daha dün Seyhan Belediyesinde çalışan memur G’nin amiri tarafından tacize uğradığını öğrendik" şeklinde konuştu.
 
İkinci yargı paketine değinen Av. Bek, kadınların kazanılmış haklarının ellerinden alınmasından çekindiğini belirterek, "Ölmek istemiyoruz" dedi. Av. Bek,sözlerini şöyle devam ettirdi: "Biz Kadın Cinayetlerini Acil Önleyin, dedikçe kadınların hayatlarını iyice tehlikeye atan, şiddeti hayatlarımıza musallat eden düzenlemelerle karşı karşıya kalıyoruz" dedi.
 
'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ'
 
Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik operasyonunda 300'den fazla sivilin yaşamını yitirdiğini anımsatan Av. Bek, “'En kötü barış, en iyi savaştan daha iyidir diye düşünüyor barış talebimizi bir kez daha ilan ediyoruz. 
Bek, "Adana Kadın Platformu olarak 25 Kasım’a kadar; her yerde hayatlarımızı ve haklarımızı savunmak için bir araya gelecek, mücadelemizi yükselteceğiz" dedi.