Susamam: Üretmeye devam edeceğiz

img

İSTANBUL - "Susamam" parçasını seslendirenler rapçilerden Samet Özbil, toplumsal sorunlara dikkat çekmek amacıyla daha fazla üretmeye devam edeceklerini söyledi. 

 
Kadın cinayetleri, hayvan hakları, iklim değişikliği, eğitim ve sağlık gibi Türkiye'de yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla Şanışer ve 19 müzisyenin bir araya gelerek hazırladığı "Susamam" parçası kısa sürede 13 milyon kişi tarafından izlendi. Büyük yankı uyandıran parça sosyal medyada trendler listesinde de 1'inci sıraya oturdu. 
 
Parçada eğitim ve intihar bölümlerini seslendiren Rap sanatçısı Samet Özbil, Türkiye’deki toplumsal sorunlara dikkat çekmeye devam etmek amacıyla üretmeye devam edeceklerini söyledi. 
 
‘ETKİSİ BİZİ DE ŞAŞIRTTI’
 
Projenin ilk çıkış fikrinin Şanışer’e ait olduğunu belirten Özbil, “Zaten Şanışer ile birlikte üretiyorduk. Bana ve diğer arkadaşlara projeden bahsetti. Toplamda konuştuktan itibaren 2 ay sürdü. Her şey aslında çok hızlı gelişti. Projenin bu kadar kamuoyu yaratacağını beklemiyorduk. Bu kadar kamuoyu etkisi yaratması bizi de şaşırttı” diye konuştu. 
 
‘PROJENİN GELİRİ KÖY OKULLARINA’
 
Bu projede bütün toplumsal sorunlara değinmeye çalıştıklarını belirten Özbil, “Bu projede sağcı ve solcu her kesimden insan var. Herkes ideolojik olarak kendi bölümünü yaptı. Ben eğitim ve intihar alanına değinerek yaşanan sorunlara dikkat çekmeye alıştım. Her şehre yeni bir üniversite açılıyor. Fakat atanamayan öğretmenler her gün intihar ediyor. Eğitim konusuna en temelden başlanarak çözüm üretmek gerekiyor" dedi. Özbil, projenin gelirlerini de köy okullarına bağışlayarak gelir eşitsizliğini gidermeye çalışacaklarını belirtti. 
 
‘ÜRETMEYE DEVAM’
 
Şarkıda bir çok konun eksik kaldığını ancak yapılan bazı eleştirilen haksız olduğunu dile getiren Özbil, “LGBT+İ konusunda eksik kaldık. İlla ki değinemediğimiz sorunlar oldu. Ancak bu projenin kötü olduğu anlamına gelmez. Bu projeden çok gurur duyuyorum. Bizler üretmeye devam edeceğiz. Yapacağımız müzikler ile toplumsal sorunlara daha fazla dikkat çekeceğiz” diye belirtti.