‘Gitmek’ belgeseli Jihlava’da gösterime giriyor

img

ANKARA - Suruç Katliamı’nı anlatan “Gitmek” belgesel filmi, Çek Cumhuriyeti’nin Jihlava kentinde düzenlenen “Jihlava Uluslararası Belgesel Film Festivali”nde seyirciyle buluşacak. 

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te DAİŞ’e yaptırılan bombalı saldırı sonucunda 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nı anlatan “Gitmek” belgesel filmi, Çek Cumhuriyeti’nin Jihlava kentinde düzenlenen Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak. 24’üncüsü düzenlenecek olan festival, 24- 29 Ekim tarihleri arasında seyircisini bekliyor olacak.
 
Almanya- Türkiye ortak yapımı olarak, Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun (SGDF) tarafından hayata geçirilen filmin yürütücü yapımcılığını Arzu Demir, yönetmenliğini Mustafa Emin Büyükcoşkun üstlenirken, filmin ekibi Emre Altan, Ezgi Aydın ve Leyla Postalcıoğlu’ndan oluşuyor.
 
‘NEDEN GİTTİLER?’
 
Kobanê’nin yeniden inşasına katılmak üzere yola çıkan gençlerin izlerini takip eden “Gitmek”, bir kuşağın hayalleri, arayışları ve hatıraları üzerinden 2015’te yaşadığı sonbaharın mütevazi bir resmini çizmeyi deniyor. Yaşanan ağır travmanın ardından konuşmanın imkansızlığının farkında, 33 kişinin tüm hayatını bir filmde anlatmanın mümkün olmadığının ayrımında olarak, özgün bir dil ve biçim arayışıyla bu sorunun cevabını arıyor: “Neden gittiler?”
 
PROJE 4 YILDA TAMAMLANDI 
 
Suruç Katliamı’nın ulaşılabilen tüm tanıkları ve katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarıyla 150’den fazla mülakat gerçekleştiren ekip, yaslarını yaşayamayan ve adalet arayışında olan insanların duygu ve hassasiyetlerini göz önüne alarak çalışmalarını geniş bir zamana yaydı ve proje dört yılda tamamlanabildi. Test gösterimleri ve yapılan geri bildirimlerin ardından post-prodüksiyon aşaması tamamlanan film, Jihlava’da prömiyerini yaptıktan sonra festival yolculuğuna devam edecek.