'Kürtçe yasakları kaldırdık’ dedi ama kullandığı Kürtçe deyim tutanaklara (x) olarak geçti

img
 
 
ANKARA - HDP’nin AKP’li belediyeler tarafından indirilen Kürtçe tabelalara ilişkin verdiği önerge üzerine partisi adına söz alan AKP Denizli Milletvekili Cahit Özkan, "Kürtçe yasakları kaldırdık’ dedi ama kullandığı Kürtçe deyim tutanaklara (x) olarak geçti. 
 
Yeni askerlik sistemini düzenleyen  “Askeralma Kanun Teklifi”nin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda Kürtçe gerginliği yaşandı.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bitlis ve Tatvan belediyelerindeki Kürtçe tabelaların AKP’li belediye başkanları tarafından kaldırılmasına ilişkin verdiği Meclis Araştırması önergesi üzerine AKP Denizli Milletvekili Cahit Özkan söz aldı. 
 
Özkan, “İki yüz yıllık sürecine baktığımızda, o günden bu güne hamdolsun, demokrasimiz çok daha doğru ve güzel bir istikamette yol alıyor. Özellikle Kürt vatandaşlarımız bu ülkenin kurucu unsurudur, birlikte savaştık, birlikte mücadele verdik. Bugün geçmişle olan farkı dikkate alınacak olursa geçmişten bugüne hamdolsun yasakları kaldırdık ve özellikle Türkiye'de Kürtçe üzerine araştırma yapan enstitüler kurduk. Mardin'de Artuklu Üniversitesi, özel olarak bu alanda kurulmuş en önemli üniversitelerden birisidir. Yine Kürtçe dil eğitimiyle ilgili yapılan çalışmalar da ortada ve bunun da ötesinde bu ülkede Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Kürtçe yayın yapan bir kanala kavuştu. Yeterli mi?” ifadelerini kullandı.
 
Özkan, konuşmasını Kürtçe bir deyimle noktaladı. Ancak Kürtçe bilen vekillerce de anlaşılmayan deyğm tutanaklara “x” olarak geçti.
 
YILDIRIM’DAN SONRA AKP’Lİ ÖZKAN’IN KÜRTÇE ÇIKIŞI
 
AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın gittiği Diyarbakır’da Kürtçe konuşmaya çalışmasının ardından AKP Denizli Milletvekili Özkan’ın da İstanbul seçimlerine dört gün kala Kürtçe deyim kullanması dikkat çekti.
Meclis Genel Kurulu’nda kürsüde Kürtçe konuşan HDP’lilere her zaman ilk tepki gösteren AKP’liler arasında olan Özkan’a, Kürtçe konuştuğu için İYİ Parti ve MHP sıralarından tepki geldi.
 
 
İYİ PARTİ: ANLAŞILMAYAN BİR DİL
 
 İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Nasıl geçiyor bu? Daha önceki konuşmaları ‘bilinmeyen ve anlaşılmayan dil’ olarak geçiyorlardı. Sayın Özkan'ın konuşması nasıl geçecek arkadaşlar? Sayın Özkan, anlaşılmayan bir dil konuşmuşsunuz” ifadesiyle, Kürtçe’yi yok sayan bir üslupla karşılık verdi.
 
MHP: BALKAN SENDROMU
 
Ardından MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da “Türkçe, Türkiye'nin kimliğidir ve Türkçe, Türk milletinin varlık nişanesidir. Ülkemizde bir bölücülük faaliyeti olarak Türkçe dışında resmî dil arayışlarına girmek ikinci bir Balkan sendromuna kapı aralamaktır ve Türkçe dışında başka resmî dil arayışında olmak millî devleti hançerlemektir; başka amaçlara hizmet etmektedir” diyerek Özkan’a karşılık verdi.
 
HDP: ANADİL EVRENSEL BİR HAKTIR
 
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise, “Bir saptamayı yapmak istiyorum. Bu ülkede milyonlarca insan yaşıyor, bu insanlar Kürt kimliğine sahipler, kültürel olarak baktığımızda böyle bir aidiyete sahipler ve onların ana dilleri Kürtçe. Olabilir, bazı ana dilleri anlayamayabiliriz, hepimiz her dili bilmiyor olabiliriz. Mesela, ben Abhazca bilmiyorum, anlamıyorum ama Abhazların kendi dillerinde konuşmalarını tuhaf bulmuyorum ya da Çeçenlerin ya da Ermenilerin ya da Hemşinlilerin ya da Lazların. Yani Türkiye'de çok farklı kültürler, farklı ana diller vardır, toplumun bir parçasıdır, bu bizim zenginliğimizdir ve bunu konuşmasından dolayı hiç kimseyi kötüleyemezsiniz çünkü ana dil evrensel bir insan hakkıdır. Evrensel bir insan hakkıdır, aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyeti'nin altında imzasının olduğu uluslararası demokratik sözleşmelerin de bir parçasıdır ana dil hakkı ve ana dilinde eğitim hakkı” dedi.