Erdoğan: Mühimmat gönderilmesinden rahatsızız

img
ANKARA - ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'u kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köklü bir müttefiklik ilişkisine sahip olduklarını söylediği ABD'nin Demokratik Suriye Güçleri'ne (QSD) yaptığı 
silah yardımından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyetle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştü. 
 
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türkiye ve ABD’nin köklü bir müttefiklik ilişkisine sahip olduğunu belirterek, “Bu ittifak zaman zaman zorluklarla sınanmış pek çok badire de atlatılmıştır. Üstesinden geldiğimiz sıkıntıyla, müttefiklik ilişkimiz daha da perçinlemiştir. Bugün de benzer bir başarıya imza atacağımıza inanıyorum. Dostum Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var. İki ülkeyi ilgilendiren meselelerde temas halindeyiz. Önümüzdeki dönemde sayın Trump’ın ülkemize ziyaretiyle taçlandıracağımıza inanıyorum. Her seviyede güçlü ilişkiler içindeyiz” dedi.
 
Türkiye ile Amerika arasında 20 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacminin, gerçek potansiyelin oldukça altında olduğunu da belirtti. 
 
“Başkan Trump ile son görüşmemizde, Osaka görüşmemizde bunun 100 milyar dolara çıkartılması konusunda kendileriyle mutabakata vardık” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye’deki Amerika kaynaklı doğrudan yatırımlar 2002 – 2018 yılları arasında toplam 12 milyar dolara yaklaşmıştır. Elbette bu rakamları yeterli görmek mümkün değil. Biz daha fazla Amerikan firmasının ülkemizde yatırım yapmasını arzu ediyoruz. Ülkemize gelen her Amerikalı yatırımcıya gereken destekleri vermeye hazırız.” 
 
5 MİLYON MÜLTECİ
 
Sonrasında Suriye’deki gelişmelere dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye sadece ekonomisini geliştirmekle kalmıyor bölgesel sorunların dünyayı etkilemesinin de önüne geçiyor 3 milyon 600 bini Suriyeli olmak üzere 5 milyona yakın yabancıya ev sahipliği yapıyoruz. Bu şekilde NATO'daki müttefiklerimiz başta olmak üzere tüm Avrupa'nın güvenliğini de biz temin ediyoruz. Ülkemizin Suriye kaynaklı yeni bir göç dalgasını göğüslemesi mümkün değildir. İdlib'e karşı artan saldırılar bizi böyle bir riskle karşı karşıya getiriyor” ifadelerini kullandı. 
 
Erdoğan, ABD ile mutabakata vardıkları “güvenli bölge” üzerinde de durdu. DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasının ardından YPG’nin Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşüne engel olduğunu ileri süren Erdoğan, “ABD ile Suriye’deki işbirliğimize büyük önem veriyoruz. Obama döneminde kendilerine teklifim şuydu; Gelin güvenli bölgeyi kuralım. Bunu o dönemde gerçekleştiremedim. Sayın Trump da buna çok olumlu baktı. Hâlâ bu güvenli bölge olayına olumlu yaklaştığını da ifade etti. Vakit kaybetmeden bunu halletmemiz lazım. Bu halledince terör örgütlerine karşı mücadelemiz de kolaylaşacak. Düzensiz göç noktasındaki sıkıntıyı aşmış olacağız. ABD’den beklentimiz terörle mücadelemizde ve sığınmacıların evlerine dönebilecekleri güvenli bölge çabasında yanımızda olmalarıdır. Bu terörist gruplara 50 bine varan TIR’la araç, mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi manadan rahatsız etmektedir. Bunlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor, bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.