Erdoğan’dan İran’a: Böyle ihanet edilir mi?

img
ANKARA – AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Putin görüşme öncesi yaptığı konuşmasında İran'ı hedef alarak, “İran'dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Şu anda Soçi mutabakatıyla devam eden bu süreçte, buna ortaklık mı dayanışma mı dersiniz ne derseniz deyin, böyle bir ihanet edilir mi?” dedi. 
 
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesinde değerlendirmelerde bulundu.  
 
Erdoğan, "Türkiye ve Rusya terörün her türlüsüyle mücadele noktasında hem fikirdir. Her iki ülke de Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği ilkesinin korunması ilkesine sahiptir. Harekâtımız, Suriye'nin toprak bütünlüğü ile siyasi bütünlüğünü garanti altına alacaktır. Harekâtla ülkemizin güneyinde bir terör koridoru kurma planları boşa çıkarılmıştır. Suriye'nin geleceğinde PKK YPG gibi bölücü terör örgütlerine yer yoktur, olmamalıdır. Rusya federasyonu ile iş birliği içinde bölgemizi ayrılıkçı terör belasından tamamen kurtulmasını ümit ediyoruz.  Bu hareketle değerli dostum Putin ile başta Fırat'ın doğusu olmak üzere Suriye'nin kuzeyindeki güncel durumu istişare edeceğiz. Rejim unsurlarının bulunduğu alanlardaki PKK-YPG mevcudiyetinin sonlandırılması için atılacak adımları da görüşme fırsatını bulacağız. Ayrıca Anayasa Komitesi'nin somut çalışmalar ortaya koyması için neler yapabileceğimizi görüşeceğiz" diye belirtti.
 
‘MACRON’DAN TEKLİF YOK’
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye’nin Suriye'deki "ateşkes" kararını uzatmasını istemesini değerlendiren Erdoğan, “Macron'dan şahsıma gelmiş böyle bir teklif yok. Macron zaten bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor daha çok. Herhalde teröristlerin ona yaptığı teklifi bize dolaylı yoldan aktarma yolunu seçmiştir. Amerika işle yaptığımız yürütmeden o da şimdi kendine bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde” diye belirtti.  
 
‘YPG’NİN ÇEKİLMESİ DEVAM EDİYOR’
 
Erdoğan,  ateşkes kapsamında YPG’nin çekildiğini ifade ederek, “Şu anda YPG'nin çekilmesi devam ediyor. 800 kadar bir çekilme söz konusu oldu. Geriye kalan 1300 kadarın da çıkacağı söyleniyor. Tabii biz bunların izini sürüyoruz. Çıkmadan bu süreç bitmez” diye ekledi.
 
‘RUSYA’NIN AÇIKLAMALARI OLUMLU’
 
"Şu ana kadar Rusya'nın bizim mutabakatımızla ilgili yaptıkları açıklamalar hep olumlu” diye devam eden Erdoğan,  “Ama onu da yine Sayın Putin'le ayrıca masaya yatıracağız. Bu süreçte en Batı'dan en Doğu'ya doğru bu bölgede Rusya ve rejimin ortaklaşa attığı bazı adımlar var. Bunlar da masaya yatırılacak. Bu görüşmemizde inşallah arzu ettiğimiz mutabakatı da sağlarız" dedi.
 
‘İRAN’DAN ÇATLAK SESLER GELİYOR’
 
Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “İran kısa süreli bir 15 yıl öncesine varıncaya kadar bir geçmişine varırsa nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan'ın İran'la ilgili takındığı tavrı tüm dünya bilir. Biz tüm bu tavrı her şeye rağmen yaptık ama İran'dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani'den değil. Yanındaki mesai arkadaşlarından ziyade bazı çatlak sesler çıkıyor. Bunları başta Ruhani olmak üzere susturmaları gerekirdi. Bu başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı rahatsız etmektedir. Biz bu süreci nasıl yürüteceğiz? Şu anda Soçi mutabakatıyla devam eden bu süreçte, buna ortaklık mı dayanışma mı dersiniz ne derseniz deyin, böyle bir ihanet edilir mi? Ben kendilerini ciddi manada kınıyorum."