MEDİ-DER 4 dilde eğitimle açılış yaptı

img

MARDİN – Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve Türkçe dillerinde eğitim verecek olan Mardin Ebedi Diller Derneği’nin açılışı yapıldı. Dernek Başkanı Serkef Botan, bölgenin kadım halklarının dillerinin yaşaması için çaba sarf edeceklerini söyledi. 

 
Mardin’in merkez ilçesi Artuklu’da, Kürtçe, Türkçe, Süryanice ve Ermenice dil eğitimi verecek olan Mardin Ebedi Diller Derneği (MEDİ-DER) açılışı yapıldı. Baraj İş Hanı’ında faaliyet gösterecek derneğin açılışına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin milletvekilleri Tuma Çelik ve Ebru Günay, HDP'li belediye eşbaşkanları, Kürt yazarlar ile çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
Açılışta konuşan MEDİ-DER Yönetim Kurulu üyesi Abdülkerim Koşan, kuruluş başvurusunu 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nde yaptıklarını ve 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı'nda da açılışlarını gerçekleştirdiklerine dile getirdi. Derneğin bölge halklarına hizmet edeceğini vurgulayan Koşan, "Çocuklarımıza anadillerini öğretmek, tüm halklara hizmet etmek için burada olacağız" dedi.
 
MEDİ-DER Başkanı Serkef Botan da, Kürt diliyle birlikte bölgedeki kadim halkların dillerinin yaşatılması için çaba göstereceklerine ifade etti.