Saldırılara karşı peşmerge gönderilmesini istediler

img
HABER MERKEZİ – Federal Kürdistan Bölgesi Parlamentosu üyesi bir grup YNK milletvekili, Türkiye’nin saldırılarına karşı Rojava’ya güç göndermek için Parlamento’nun karar çıkarmasını istedi.
 
Türkiye’nin Rojava’ya yönelik sürdürdüğü saldırılar Federal Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nda da tartışma konusu oldu. Peşmerge ve İç Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) parlamenteri Osman Sederi, bir grup parlamenterle birlikte, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonunu görüşmek amacıyla Parlamento’yu acil toplantıya çağırdı.
 
Sederi, “Parlamentonun bu konuda ciddi kararlar alması gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin Rojava’daki Kürtlere saldırmasının hiçbir haklı gerekçesi yok” dedi.
 
Kürdistan Bölge Parlamentosu’nun operasyonu yine resmi bir açıklama ile “kınaması” gerektiğini söyleyen YNK’li vekil, “Kınamak da yetmez. Parlamento’nun Rojava’ya güç göndermek için karar çıkarması gerekiyor. Ben bir parlamenter olarak Rojava’da savaşmaya hazırım” diye konuştu.
 
YNK’li vekillerden gelen bu talepler üzerine Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Omid Hoşnaw, Parlamento’nun yasalara göre hareket etmesi gerektiğini, Rojava konusunda ortak bir tavır alınması gerektiğini ifade etti.
Hoşnaw, Rojava’ya askeri güç gönderme önerisine dair ise şunları söyledi: “Ulusal hisler başka gerçekler başka. Yasalar böyle bir karar almamıza izin veriyor mu? Böyle bir karar başka bir ülkenin içişlerine müdahale anlamına gelmez mi? Türkiye’nin saldırısı başka bir ülkeye müdahale anlamına geliyor. Biz bu durumda Türkiye ile savaşabilir miyiz? Dolayısıyla yasalar çerçevesinde bir karar almalıyız.” 
 
Oysa ki Bölge Parlamentosu, 2014 yılında DAİŞ saldırılarına karşı Rojava’nın Kobane kentine peşmerge gönderilmesi yönündeki kararı onaylamıştı.   
 
DİĞER PARTİLER DE AYNI TUTUMDA
 
Peşmerge ve İç Güvenlik Komisyonu Başkanı, Değişim Hareketi (Goran) parlamenteri Şahewan Rauf da, Parlamento’dan böyle bir oturum talep ettiklerini söyledi. Rojava’ya güç gönderme konusunda ise, Bağdat Hükümeti’ne danışılması gerektiğini söyleyen Rauf, “Son kararı Kürdistan hükümeti vermeli” dedi.
 
İslami Topluluk (Komel) Grup Başkanı Abdulsettar Mecid de, “Kürdistan Parlamentosu’nun acilen Rojava’ya bir heyet göndermesi gerekiyor. Heyet gidip olayları yerinde incelemeli ve Parlamento buna göre resmi bir tavır almalı” önerisinde bulundu.
 
İslami Birlik (Yekgirtu) Grup Başkanı Serko Cevdet, parlamentonun “Rojava” gündemi ile toplanmasını doğru bulduklarını belirterek, “Bu oturumda Parlamentonun tavrı hakkında bir karar çıkacak” ifadelerini kullandı.