Temelli: Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir

img

İSTANBUL - Pendik’te bulunan Bitlisliler Derneği'nde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “İrademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz; Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir” dedi.

 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  Pendik'te bulunan Bitlislilerle Kültür ve Dayanışma Derneği'ndeki halk toplantısına katıldı. Toplantıya, beyaz tülbentli anneler ve Karakoçan, Ağrı, Muş, Siirt ve Mardin il ve ilçe derneklerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
23 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Temelli sözlerine anneleri, kadınları ve gençleri selamlayarak başladı.
 
‘FAŞİST BLOĞU YIKACAĞIZ’ 
 
Önlerinde 23 Haziran seçimlerinin olduğunu hatırlatan Temelli, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi tekrar ediliyor. Tekrar edilen seçimin tek bir gerekçesi var o da 31 Mart seçiminin AKP-MHP bloğunun kaybetmesidir. Başka hiçbir gerekçesi yoktur. 31 Mart’ta bu bloğun adayı kaybetmiştir. Bu bloğun adayı 23 Haziran’da da kaybedecektir. Çünkü biz 31 Mart’ta giderken dedik Kİ faşist bloğu yıkacağız. 23 Haziran’da bu bloğu yıkacağız. Tekrar edilmesi hukuken gerekli olan yerlerde seçim tekrar edilmemiştir. Neden tekrar edilmemiştir? Çünkü oralarda itirazları HDP’den gittiği içindi" dedi.
 
‘YSK ŞUURUNU YİTİRMİŞTİR’
 
31 Mart seçimlerinde birçok adaletsizliklerin çıktığına değinen Temelli, "El birliğiyle belediyelerimiz gasp edildi. 28 belde, 8 ilçe ve 4 il belediyelerimiz gasp edilerek elimizden alındı. İtirazlarımızın haklı gerekçeleri vardı ama itirazları biz yapıyoruz diye YSK bu itirazları kabul etmedi. Ama AKP-MHP itirazlarını kabul ediyor. YSK yüksek mahkeme olma özelliğini yitirmiştir. AKP’nin gerekçesiz bir şekilde İstanbul seçimleri yine aynı şekilde yapıldı. Zarfa giren oylarının bazılarına haklı bazıları haksız diyebilecek bir YSK ile karşı karşıyayız. YSK şuurunu yitirmiştir" ifadelerini kullandı.
 
BİR KEZ DAHA BAŞARACAĞIZ’
 
"Biz diyoruz ki on defa da tekrar ederseniz onunda da sizi yeneceğiz" diyen Temelli şöyle devam etti: "Bunu kim başardı? Bunu siz başardınız. HDP başaracak. Emekçi ve kadınlar başaracak. Bir kez daha biz başaracağız. Bu ülkede demokrasi ve barış mücadelesi mevzu bahisse orada Kürt halkını görürsünüz. Çünkü Kürt halkı barış ve demokrasi mücadelesinin vazgeçilmez öznesidir. Bu onurlu halk 31 Mart’ta nasıl iradesini yansıtmışsa 23 Haziran’da da yansıtacaktır. HDP olarak kadın, gençler ve halkımızın her kesimden aldığımız güçle üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik. HDP nerdeyse demokrasi ve barış mücadelesini yükseltmeye devam ediyor. Bu ülkede onurlu ve demokratik cumhuriyet gelene kadar mücadelemiz sürecek. Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli’nin son zamanlarda seçimlere 10 gün kala teneffüse çıkıyorlar. Şimdi 23 Haziran’a kadar kardeşiz diyorlar. Bunlar 7’sinde neyse 70 de öyle. Eğer samimi olsalar 17 yıldır iktidardalar… Biz 17 yılın ardından halen bu ülkede ayrımcılık, demokrasi ve yargı meselesini konuşuyoruz. Diğer küçük ortağı halen Kürt diyemiyor ‘Kürt kardeşlerim’ diyor. ‘Ciğerpare’ olmuşuz. Bunların yaptıkları aklımızla alay etmektir."
 
ÖCALAN’A BİN SELAM’
 
17 yıldır hala ayrımcılığı, yargıyı ve demokrasiyi konuştuklarına dikkat çeken Temelli, "Ülkede ayakta kalan bir kurum kalmamış. Vatandaşlar arasında ayrım yapan mahkeme ve kurumlar var. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapan kurumlar var. Ben söylüyorum bunlar ciddiye almıyorlar. Ciddiye alın bu zihniyet bu ülkeyi böler. Biz HDP olarak ortak vatanımızı size böldürmeyeceğiz. Radikal demokrasi mücadelemizle demokrasiyi getireceğiz. Demokrasiyle beraber bu coğrafyaya barışı getireceğiz. Barışı getirmek için güçlü bir fikriyata ihtiyacımız var. Bizim bu yolda umudumuz var. İsteyen dönsün yolundan biz dönmeyiz yolumuzdan. Bu yüzden bu fikriyatı örgütleyelim. Bu fikriyatın sahibine de selam olsun. Sayın Öcalan’a bin selam olsun" ifadelerine yer verdi.
 
‘TOPLUMSAL BARIŞI HEP BİRLİKTE VAR EDECEĞİZ'
 
Temelli, halkın azmi ve kararlılığının barajları yıktığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de önyargı barajlarını yıkma zamanıdır. Ortaya koyduğumuz stratejimizle aslında Türkiye halklarına umut olduk. Türkiye halklarına dayatılan o karamsar tabloyu yıktık. Karabasana son verdik. Tutturmuşlar ‘beka sorunu’, sabah akşam olmayan bir şey söylemle konuşup duruyorlar. Bu anlayışı bize dayatan zihniyete karşı biz 72 halk, 72 millet ve 72 kültür yan yanayız. Toplumsal barışı hep beraber yapacağız.
 
Sayın Leyla Güven’in direnişi sayesinde mutlak tecridi kırdık. Mutlak tecridin kırılmasıyla Sayın Öcalan’ın mesajları Türkiye halklarıyla buluştu. Ne diyor adadan gelen mesajda Sayın Öcalan; ‘Türk Kürtsüz, Kürt Türksüz olmaz’ diyor. Öyle sizin yaptığınız operasyonlarıyla Kürt meselesi çözülmüyor. O yüzden herkese diyoruz gelin demokrasi mücadelesinde birlik olalım. Türkiye’nin önünü açalım. Türkiye bu zihniyette mahkum değildir. O yüzden artık herkes sorumluluk almalıdır.
 
‘BİZ KAZANACAĞIZ’ 
 
Bize diyorlar ki siz bunları niye destekliyorsunuz? Mesele birini desteklemek değil, mesele siyaseti birlikte yürütmek, demokrasi mücadelesini yükseltmektir. O yüzden Ekrem İmamoğlu’na gidip oyumuzu vereceğiz. Oylarımızı koltuk için değil, Türkiye halkları ve çocuklarımız için vereceğiz. Çünkü biliyoruz ki bizim verdiğimiz oydan barış çıkar, demokrasi çıkar. Bu yüzden diyoruz bu seçim Bitlis seçimidir, Tatvan seçimidir, Şırnak seçimidir. Nerede bir adaletsizlik varsa aslında 23 Haziran seçimleri bu adaletsizliğe karşı bir seçimdir. Belediyelerimizi gasp edenlere, yapılan haksızlıklara karşı itirazımız var. Onun için diyoruz ki bu seçim hepimizin seçimidir. İnanıyoruz ki 31 Mart’ta olduğu gibi 23 Haziran’da da biz kazanacağız.” 
 
‘BİTLİS İSTANBUL’DUR, İSTANBUL BİTLİS’
 
Bitlis'i adaletsiz bir şekilde gasp ettiklerini ve belediyelerinin ellerinden alındıklarının altını çizen Temelli, "Bitlis’te dönen oyunları hepimiz biliyoruz. Belediyeyi alıp Kürtçe tabelaları söktüler. Diyarbakır’da bize Kürt kardeşim denildiği saatte Bitlis’te Kürtçe tabelalar indiriliyordu. Samimiyetsizlik budur, siyasette çürümüşlük budur. Bunlar belediye başkanı değil. Belediye başkanı olsa halkın başkanı olur. Halkıyla birlikte belediyeyi yönetir. Ama ayrımcılık bunların içine sinmiş. Peki sen tabelaları indirdin diye Bitlis halkı dilinden, kültüründen, anadilinden vaz mı geçecek? Tabi ki vazgeçmeyecek. Dilimize kültürümüze her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Çünkü bu bizim varlık nedenimiz. Bitlis’ten çok İstanbul’da Bitlisliler var. Neden geldi buraya Bitlisliler? Savaş politikaları yüzünden. Tarımı, hayvancılığı bitirdi diye buradalar. Kapitalizm bir yandan sömürüyor bu iktidarda bir yandan sömürüyor. Bunun için irademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz Bitlis İstanbul'dur İstanbul Bitlis’tir” diye konuştu.
 
Temelli, gençlerle buluşmak üzere Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’na geçti. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor
16:33 Özçelik ailesine taziye ziyareti
16:32 Mahkeme başkanından gazeteciye: Savunmanı sonlandırırım
16:29 TTB ve 47 tabip odasından ortak açıklama: İstismara evlilik affı kabul edilemez
16:11 Polisin yerde sürüklediği Barış Annesi hakkında yeni bir soruşturma
16:00 HDP Sözcüsü Kubilay’a 301’den soruşturma
15:23 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
15:18 SES: Grup Yorum üyeleriyle görüşülsün
15:15 KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmeli
14:57 ‘Kürdistan’ yazılı broşüre takipsizlik
14:17 Birleşik Metal-İş’ten son çağrı: Grev kapıda
14:08 Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksi gerilemeye devam ediyor
14:06 Akdemir’in duruşması ertelendi
13:55 Yeni Demokrasi gazetesine toplatma kararı
13:52 Cizre'de HDP'lilerin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü
13:44 Kürt siyasetçi Bulgaristan’da gözaltına alındı
12:28 YSK’nin son üyesi de belli oldu
11:53 Skandal kayyım kararı Danıştay'a taşındı
11:48 ‘Bitlis’te güvenlik gerekçesiyle kesilen ağaçlar toprağa gömülüyor’
11:43 KÜRDSİAD davasında yakalama kararı
11:40 Gazeteci Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı
10:54 Van'daki 'eylem ve etkinlik yasağı' yine uzatıldı
10:16 HDP’li Önlü: Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek kadroları açığa çıkaracağız
10:16 Açlık grevine destek verenlere açılan soruşturmaya takipsizlik
10:12 Torba kanun Meclis'ten geçmeden yönetmelik değiştirildi
10:08 Ankara’da 4.5 şiddetinde deprem
10:04 Şa Performans İzmir'de sahne alacak
10:03 Çınar’da 8 yaşındaki çocuk ölü bulundu
09:32 Tarihin üstüne beton döküldü: Rapor istenmedi, bilirkişi incelemedi
09:23 Asrın Hukuk Bürosu’ndan AYM’ye İmralı başvurusu
09:16 'Devlet aklı birleşip Dersim'de kadınlara savaş açtı'
09:13 Amedspor Başkanı Kılavuz: Ciddi bir kuşatma altındayız, takıma sahip çıkın
09:10 Nuriye Gülmen'den Grup Yorum için çağrı
09:06 Siyasetçilerden Kanal İstanbul yorumu: Borç yükü onlarca yıla yayılacak
09:06 Kürtçe öğrenen Trabzonlu: Dil algımızı da değiştirecek
09:05 8 bin yıllık tarih maden ocaklarının tehdidi altında
09:04 'Vergi değil haraç alıyorlar'
09:02 Kayyımın müdürü 11 yıl cezaya rağmen tutuklanmadı
09:00 Yazar İşler: Asimilasyon evimizin içerisine kadar sirayet etti
09:00 23 OCAK 2020 GÜNDEMİ
22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü
19:15 Katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı
19:09 HSK: FETÖ ihbarları titizlikle inceleniyor
19:01 Kadınlardan katliamlara karşı insan zinciri
18:43 HDP’den Yüksekova’da halk şöleni
18:27 Somalı maden işçileri ödenmeyen tazminatları için yürüdü
18:18 TCDD'den YHT biletlerine zam
17:30 İBB’den kar uyarısı
17:27 Sevda Gürler'i katleden erkeğe tahliye
17:04 HDP’liler kayıp Keldani çift için incelemelerde bulundu
16:42 Küçük Hüseyin’i öldüren zanlının duruşması yarın başlıyor
16:13 YSK’nin 5 üyesi kesinleşti
16:08 Hasta tutuklular için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvuru
16:02 Kürt tiyatro grupları: Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız
15:52 Melike Demirok için bir araya geldiler: Yasta değil isyandayız
15:52 Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı
15:51 12 barodan Gezi davası açıklaması
15:12 Alevilerden saldırılara karşı ortak tutum
15:08 Gazeteci Zeyrek'e ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
15:06 ‘Geleceğe nefes’ sloganıyla dikilen 10 milyon fidan kurudu
15:05 Kayyım Güzeloğlu, Mızraklı’nın kitaplarına el koydu
15:04 Başaran: Cezaevleri Guantanamo kamplarına dönüştü
14:44 'Sorumlular yargılansın'
14:38 'Esat Oktay'ın 'Haydar'ı döndü'
14:27 İHD Tarsus Cezaevi Raporu'nu açıkladı: İnsan insanlığından utanıyor
14:18 Diyarbakır’da suya neden yüzde 330 zam yapıldı?
14:17 Meclis yine toplanamadı
13:51 Mardin’de kayyımın su zammı yargıya taşındı
13:14 Dündar: TOKİ Nusaybin’de evleri teslim etmiyor
13:10 Bekçilere kimlik sorma ve adli görev verilmesini içeren teklif Meclis’te
12:09 Askerden 26 yıl önce firar eden bir kişi gözaltına alındı
11:35 Evdeki işkencede burnu kırılan Resul Eken gözaltına alındı
11:34 DAİŞ hala küresel bir tehdit
11:03 ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan Çetinkaya’ya psikolojik işkence iddiası
09:52 Tarihe geçen bir direniş: Tariş
09:40 Sanayicilerden lokavt kararı
09:39 ‘Kürtler dil ve kültür için bir arada olmalı’
09:38 Mızraklı ve Yılmaz’ı tutuklatan itirafçı Ayverdi’ye beraat istendi
09:29 Mardin kayyımı hayali meclis kurup müftülüğe arsa tahsis etti
09:17 Türk: Saldırıları bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var
09:15 Emekli olduktan sonra ihraç edildi, şimdi banka hesabı açamıyor
09:15 Diyarbakır’da yoksulluğun fotoğrafı: Ekmek bulamayınca 8 gün makarna yedik
09:14 Bağlar Belediyesi 228 bin TL’ye alınacak malzemeyi 825 bin TL’ye ihale etti