Temelli: Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir

img

İSTANBUL - Pendik’te bulunan Bitlisliler Derneği'nde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “İrademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz; Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir” dedi.

 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  Pendik'te bulunan Bitlislilerle Kültür ve Dayanışma Derneği'ndeki halk toplantısına katıldı. Toplantıya, beyaz tülbentli anneler ve Karakoçan, Ağrı, Muş, Siirt ve Mardin il ve ilçe derneklerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
23 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Temelli sözlerine anneleri, kadınları ve gençleri selamlayarak başladı.
 
‘FAŞİST BLOĞU YIKACAĞIZ’ 
 
Önlerinde 23 Haziran seçimlerinin olduğunu hatırlatan Temelli, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi tekrar ediliyor. Tekrar edilen seçimin tek bir gerekçesi var o da 31 Mart seçiminin AKP-MHP bloğunun kaybetmesidir. Başka hiçbir gerekçesi yoktur. 31 Mart’ta bu bloğun adayı kaybetmiştir. Bu bloğun adayı 23 Haziran’da da kaybedecektir. Çünkü biz 31 Mart’ta giderken dedik Kİ faşist bloğu yıkacağız. 23 Haziran’da bu bloğu yıkacağız. Tekrar edilmesi hukuken gerekli olan yerlerde seçim tekrar edilmemiştir. Neden tekrar edilmemiştir? Çünkü oralarda itirazları HDP’den gittiği içindi" dedi.
 
‘YSK ŞUURUNU YİTİRMİŞTİR’
 
31 Mart seçimlerinde birçok adaletsizliklerin çıktığına değinen Temelli, "El birliğiyle belediyelerimiz gasp edildi. 28 belde, 8 ilçe ve 4 il belediyelerimiz gasp edilerek elimizden alındı. İtirazlarımızın haklı gerekçeleri vardı ama itirazları biz yapıyoruz diye YSK bu itirazları kabul etmedi. Ama AKP-MHP itirazlarını kabul ediyor. YSK yüksek mahkeme olma özelliğini yitirmiştir. AKP’nin gerekçesiz bir şekilde İstanbul seçimleri yine aynı şekilde yapıldı. Zarfa giren oylarının bazılarına haklı bazıları haksız diyebilecek bir YSK ile karşı karşıyayız. YSK şuurunu yitirmiştir" ifadelerini kullandı.
 
BİR KEZ DAHA BAŞARACAĞIZ’
 
"Biz diyoruz ki on defa da tekrar ederseniz onunda da sizi yeneceğiz" diyen Temelli şöyle devam etti: "Bunu kim başardı? Bunu siz başardınız. HDP başaracak. Emekçi ve kadınlar başaracak. Bir kez daha biz başaracağız. Bu ülkede demokrasi ve barış mücadelesi mevzu bahisse orada Kürt halkını görürsünüz. Çünkü Kürt halkı barış ve demokrasi mücadelesinin vazgeçilmez öznesidir. Bu onurlu halk 31 Mart’ta nasıl iradesini yansıtmışsa 23 Haziran’da da yansıtacaktır. HDP olarak kadın, gençler ve halkımızın her kesimden aldığımız güçle üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik. HDP nerdeyse demokrasi ve barış mücadelesini yükseltmeye devam ediyor. Bu ülkede onurlu ve demokratik cumhuriyet gelene kadar mücadelemiz sürecek. Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli’nin son zamanlarda seçimlere 10 gün kala teneffüse çıkıyorlar. Şimdi 23 Haziran’a kadar kardeşiz diyorlar. Bunlar 7’sinde neyse 70 de öyle. Eğer samimi olsalar 17 yıldır iktidardalar… Biz 17 yılın ardından halen bu ülkede ayrımcılık, demokrasi ve yargı meselesini konuşuyoruz. Diğer küçük ortağı halen Kürt diyemiyor ‘Kürt kardeşlerim’ diyor. ‘Ciğerpare’ olmuşuz. Bunların yaptıkları aklımızla alay etmektir."
 
ÖCALAN’A BİN SELAM’
 
17 yıldır hala ayrımcılığı, yargıyı ve demokrasiyi konuştuklarına dikkat çeken Temelli, "Ülkede ayakta kalan bir kurum kalmamış. Vatandaşlar arasında ayrım yapan mahkeme ve kurumlar var. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapan kurumlar var. Ben söylüyorum bunlar ciddiye almıyorlar. Ciddiye alın bu zihniyet bu ülkeyi böler. Biz HDP olarak ortak vatanımızı size böldürmeyeceğiz. Radikal demokrasi mücadelemizle demokrasiyi getireceğiz. Demokrasiyle beraber bu coğrafyaya barışı getireceğiz. Barışı getirmek için güçlü bir fikriyata ihtiyacımız var. Bizim bu yolda umudumuz var. İsteyen dönsün yolundan biz dönmeyiz yolumuzdan. Bu yüzden bu fikriyatı örgütleyelim. Bu fikriyatın sahibine de selam olsun. Sayın Öcalan’a bin selam olsun" ifadelerine yer verdi.
 
‘TOPLUMSAL BARIŞI HEP BİRLİKTE VAR EDECEĞİZ'
 
Temelli, halkın azmi ve kararlılığının barajları yıktığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de önyargı barajlarını yıkma zamanıdır. Ortaya koyduğumuz stratejimizle aslında Türkiye halklarına umut olduk. Türkiye halklarına dayatılan o karamsar tabloyu yıktık. Karabasana son verdik. Tutturmuşlar ‘beka sorunu’, sabah akşam olmayan bir şey söylemle konuşup duruyorlar. Bu anlayışı bize dayatan zihniyete karşı biz 72 halk, 72 millet ve 72 kültür yan yanayız. Toplumsal barışı hep beraber yapacağız.
 
Sayın Leyla Güven’in direnişi sayesinde mutlak tecridi kırdık. Mutlak tecridin kırılmasıyla Sayın Öcalan’ın mesajları Türkiye halklarıyla buluştu. Ne diyor adadan gelen mesajda Sayın Öcalan; ‘Türk Kürtsüz, Kürt Türksüz olmaz’ diyor. Öyle sizin yaptığınız operasyonlarıyla Kürt meselesi çözülmüyor. O yüzden herkese diyoruz gelin demokrasi mücadelesinde birlik olalım. Türkiye’nin önünü açalım. Türkiye bu zihniyette mahkum değildir. O yüzden artık herkes sorumluluk almalıdır.
 
‘BİZ KAZANACAĞIZ’ 
 
Bize diyorlar ki siz bunları niye destekliyorsunuz? Mesele birini desteklemek değil, mesele siyaseti birlikte yürütmek, demokrasi mücadelesini yükseltmektir. O yüzden Ekrem İmamoğlu’na gidip oyumuzu vereceğiz. Oylarımızı koltuk için değil, Türkiye halkları ve çocuklarımız için vereceğiz. Çünkü biliyoruz ki bizim verdiğimiz oydan barış çıkar, demokrasi çıkar. Bu yüzden diyoruz bu seçim Bitlis seçimidir, Tatvan seçimidir, Şırnak seçimidir. Nerede bir adaletsizlik varsa aslında 23 Haziran seçimleri bu adaletsizliğe karşı bir seçimdir. Belediyelerimizi gasp edenlere, yapılan haksızlıklara karşı itirazımız var. Onun için diyoruz ki bu seçim hepimizin seçimidir. İnanıyoruz ki 31 Mart’ta olduğu gibi 23 Haziran’da da biz kazanacağız.” 
 
‘BİTLİS İSTANBUL’DUR, İSTANBUL BİTLİS’
 
Bitlis'i adaletsiz bir şekilde gasp ettiklerini ve belediyelerinin ellerinden alındıklarının altını çizen Temelli, "Bitlis’te dönen oyunları hepimiz biliyoruz. Belediyeyi alıp Kürtçe tabelaları söktüler. Diyarbakır’da bize Kürt kardeşim denildiği saatte Bitlis’te Kürtçe tabelalar indiriliyordu. Samimiyetsizlik budur, siyasette çürümüşlük budur. Bunlar belediye başkanı değil. Belediye başkanı olsa halkın başkanı olur. Halkıyla birlikte belediyeyi yönetir. Ama ayrımcılık bunların içine sinmiş. Peki sen tabelaları indirdin diye Bitlis halkı dilinden, kültüründen, anadilinden vaz mı geçecek? Tabi ki vazgeçmeyecek. Dilimize kültürümüze her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Çünkü bu bizim varlık nedenimiz. Bitlis’ten çok İstanbul’da Bitlisliler var. Neden geldi buraya Bitlisliler? Savaş politikaları yüzünden. Tarımı, hayvancılığı bitirdi diye buradalar. Kapitalizm bir yandan sömürüyor bu iktidarda bir yandan sömürüyor. Bunun için irademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz Bitlis İstanbul'dur İstanbul Bitlis’tir” diye konuştu.
 
Temelli, gençlerle buluşmak üzere Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’na geçti. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

22/10/2019
23:01 Eren Keskin’in evine polis baskını
22:46 Kremlin: Putin, Erdoğan’la yaptığı görüşmeyle ilgili Esad’a bilgi verdi
22:29 Özerk Yönetim: Mutabakata ilişkin tavrımızı daha sonra açıklayacağız
22:11 Suriye Kültür Komitesi: 40 tarihi mekan tehdit altında
22:05 Lübnan tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
21:18 HDP Mazıdağı İlçe Eşbaşkanı serbest bırakıldı
20:44 ‘Mehmet’in katilleri ceza alana kadar mücadelemiz sürecek’
20:28 Rusya-Türkiye Mutabakatı: 150 saat sonra ortak devriye başlayacak
20:15 Putin: Suriye hükümeti ve Kürtler arasında diyalog başlamalı
Erdoğan: Askeri harekete verilen ara 150 saat daha uzatıldı
19:54 'Geçici ateşkesin kalıcı hâle gelmesini umuyoruz'
19:49 Putin ile Erdoğan arasındaki en uzun görüşme sona erdi:Açıklama yapılıyor
19:37 Yerine kayyum atanan Bismil Eşbaşkanı Ayaz:Kararı lanetliyoruz
19:32 Ankara’da 3 kişi gözaltına alındı
19:27 ODTÜ Rektörlüğü: Bayrak Yürüyüşü yapılmayacak
19:24 Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin tutuklandı
18:58 Kuzey İrlanda’da evlilik eşitliği ve kürtaj hakkı yasalaştı
18:32 Yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkanları Yılmaz ve Nazlıer tutuklandı
18:21 Zizek: Avrupa Kürtleri terk ederse kendine ihanet eder
17:41 Emine Bulut'un ailesi İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu
17:26 FAZ: Avrupa Yatırım Bankası Türkiye'ye kredileri kesti
17:20 CHP’li Özel’den kayyum tepkisi: İzahı yok
17:08 Rusya: Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü ihlal ediyor
17:03 Bağlar Belediyesi’nin HDP’li meclis üyelerine uzaklaştırma
16:57 Batman Belediyesi 800 ağaç dikti
16:53 Selçuk Mızraklı tutuklandı
16:32 Doğum yapan eşini yaralayan erkeğin dosyası iade edildi
16:30 Kocaköy kayyumu karar gelmeden bir gün önce mesaiye başlamış
15:58 Yüksekdağ'ın duruşması ertelendi
15:54 Davutoğlu'nun partisi için kiraladığı ofis mühürlendi
15:47 HDP Sakarya İl Başkanı gözaltına alındı
15:29 Önergesinde 'AKP önünde yasak olan eylem HDP önünde niye yasal?' diye sordu
15:25 Kuru soğan ve ekmekli protesto
15:13 Kuşadası’nda 4 HDP’li yönetici gözaltına alındı
15:12 İş cinayetlerini önlemeye kamusal denetim talebi
14:50 Kılıçdarıoğlu'dan hükümete 'kayyum' çıkışı
14:45 CHP’li Şeker: Kayyumlara her yerde karşı çıkılmalı
14:40 Avukatlar İmralı’ya gitmek için savcılığa başvuru yaptı
14:37 7 STÖ’den CHP’ye tezkere mektubu: Barış ittifakını tehlikeye sokacak
14:25 Mızraklı ve Ayaz’a tutuklama talebi
14:05 Barış Anneleri'nden Barzani'ye 'ulusal birlik' çağrısı
14:01 HDP Gençlik Meclisi’nin 2 üyesi tutuklandı
13:50 Erdoğan ve Putin bir araya geldi
13:38 Ateşkesin bitimine saatler kaldı: QSD BM denetimi, Türkiye gözlem noktası istiyor
13:29 Kayyumu yürüyüş yaparak protesto ettiler
13:26 Derik’te 3 cenaze morga kaldırıldı
13:25 'Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz'
13:21 HDP’den Meclis protestosu: 3 gün Amed’de olacağız
13:16 Derik Kaymakamlığı 'Zeytin Festivali'ni yasakladı
13:11 Kremlin’den Soçi öncesi açıklama: Türkiye’nin Suriye’de kalmasına Şam izin verebilir
13:07 Esad İdlib'te Suriye Ordusu'yla bir araya geldi
13:06 Hükümete seslendiler: Seçilmişleri serbest bırakın, görevlerine iade edin
12:52 Barış akademisyeni Gül Köksal beraat etti
12:48 Milli Savunma Bakanlığı: Ateşkes süresi uzatılmayacak
12:34 Tatvan'da ev baskınları
12:31 Gözaltındaki eşbaşkana: ‘1 Nisan’da belediye önünde açılışa bekliyoruz’ ile neyi kastettiniz?
12:25 Gazeteci Osman Akın’a 1 yıl 3 ay hapis
12:11 46 gazetecinin yargılandığı dava ertelendi
12:09 Ateşkesin son gününde savaşa 'dur' dediler
12:09 ‘Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin’ afişleri Meclis’e taşındı
12:05 Erdoğan’dan İran’a: Böyle ihanet edilir mi?
12:04 Üsküdar Belediyesi işçileri işlerini geri istedi
12:03 Osmaniye'de savaş karşıtı paylaşıma gözaltı
11:56 Gazeteci Safiye Alağaş’a beraat
11:54 Mızraklı adliyeye çıkarıldı
11:53 'Kayyumlar HDP’yi sindirme ve kriminalize etme politikasının bir parçasıdır'
11:31 HDP Mazıdağı İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı
11:28 Tusk: Sözde ateşkes kimseyi kandırmıyor
11:14 Erciş Belediyesi eşbaşkanları savcılığa çıkarıldı
11:13 Saldırıya uğrayan 65 yaşındaki Elveren: Polis beni öldürmek istedi
11:12 Önen: Saldırılara ulusal birlikle cevap vermeliyiz
11:12 Meclis’te savaş tezkeresi ve bireysel silahlanma görüşülecek
11:10 Akşener’den Erdoğan’a: Güvenli bölgeyi kim yönetecek?
10:58 Kayyum hazırlığı seçimle birlikte başlatılmış
10:57 ODTÜ'lülerden provokasyon girişimine tepki
10:41 Belediyeler tebligat yapılmadan kuşatıldı
10:39 Suriyeli sığınmacılar: Güvenli bölgeye zorlanırsak başka ülkeye kaçarız
10:36 'Suriye Milli Ordusu' Qamişlo sınırına sevk ediliyor
10:35 Kürkçüler Cezaevi'nde köpekler ile arama yapılıyor
10:20 Göreme Vadisi milli park statüsünden çıkartıldı
10:13 Senatör Hollen: Kongre’den harekete geçmesini istemek için İlham’ın yanındayız
10:12 Zırhlı aracın geçişi sırasında patlama: 5 asker, 3 korucu yaralandı
10:11 Mustafa Yılmaz da Ankara TEM’de çıktı!
10:03 CHP tezkereyi eleştiren Mardin İl Başkanı’nın istifa dilekçesini beklemeden görevden aldı
09:54 Hatip Dicle: Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı uluslararası komplonun devamıdır
09:35 'Odun işçileri'nin asker ve korucu oldukları ortaya çıktı!
09:34 Gazeteciler: İnsanlara barışın evrensel bir ilke olduğunu anlatmalıyız
09:06 Antep’te ‘Erdoğan’a hakaret'ten bin dava açan savcılar Trump’ın sözlerine neden sessiz?
09:01 Sarıca: Öcalan Suriye'de bugün yaşananların önüne geçmeye çalıştı
09:01 Tutukludan tercüman parası istendi: Türkçe yaz çok yaz!
09:01 Meraları ağaçlandırılan köylüler hayvanlarıyla ortada kaldı
09:01 Nusaybin’de kayyum 3 yıl ne yaptı?
09:01 Osmaniye Cezaevi'nde 'cezalar' arttı
09:01 Sultangazi Kadın Dayanışması’nın hedefi dernekleşme
09:01 Van’da kömür satan esnafın yüzde 50'si kepenk indirdi
09:01 Dr. Yörük: ABD giderken Rusya’ya gül bahçesi bırakmayacak
09:00 22 EKİM 2019 GÜNDEMİ
07:19 4 belediyeye kayyum atandı
21/10/2019
23:31 Pompeo: Trump gerektiğinde Türkiye'ye karşı askeri eyleme geçmeye hazır
22:24 Netanyahu koalisyon hükümetini kuramadı
22:13 Pendik’te bir kadın katledildi