Van Büyükşehir Belediyesi'nden soruşturma tepkisi: Manidar buluyoruz

img

VAN – Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ile bazı meclis üyeleri hakkında sadece HDP’li belediyelere yardımda bulunulduğu iddiasıyla kamuoyuna yansıyan soruşturma talebi iddialarına yanıt veren  Meclis Başkanı Cemil Komi, “Kamuoyunu yanıltan ve aslı astarı olmayan iddiaların sistemli olarak dolaşıma sokulmasını manidar bulduklarını” söyledi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’li Van Büyükşehir Belediyesi'nin AKP'li belediyelerin yardım talebini reddederek, başka illerdeki HDP’li belediyelere yardımda bulunduğu iddialarına ilişkin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ile bazı meclis üyeleri hakkında re'sen soruşturma başlatarak, görev suçu kapsamında ilgili kurumlardan soruşturma izni verilmesi talebinde bulunmuştu.

Dün kamuoyuna yansıyan bu duruma ilişkin Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cemil Komi tarafından açıklama yapıldı.

Belediye Toplantı Salonu’nda yapılan basın toplantısında konuşan Meclis Başkanı Cemil Komi, "Van Büyükşehir Belediyesi olarak seçimi kazanıp mazbatalarımızı aldığımız günden bu yana 31 Mart tarihinde HDP’nin kazanmış olduğu, ancak YSK tarafından KHK gerekçesiyle AKP’li adaylara verilen Tuşba, Edremit ve Çaldıran Belediyesi dâhil olmak üzere tüm ilçe belediyelerine karşı ayrım gözetmeksizin her türlü hizmeti sağlamaya çalıştık ve aynı anlayışla da sağlamaya devam ediyoruz" dedi.

'İDDİALARIN HİÇBİR GERÇEKLİĞİ YOKTUR'

Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı başta olmak üzere seçilmişler olarak Van halkına karşı siyasi aidiyet gözetilmeksizin hizmet etmeyi görev bildiklerini söyleyen Komi, bu çabalarının görmezden gelinerek kamuoyunu yanıltan ve aslı astarı olmayan iddiaların sistemli olarak dolaşıma sokulmasını manidar bulduklarını söyledi.

Van halkına söz konusu iddialara dair açıklama yapma gereği duyduklarını belirten Komi, "Belediyeler arasında ayrımcılık yapıtımıza dair söz konusu iddiaların hiçbir gerçekliği yoktur. Öncelikle bunu vurgulamak ve kamuoyunu yanıltan, kandırmaya yönelik iddialara ilişkin detaylı bilgileri sizlere somut belge ve kanıtlarla sunmak istiyoruz. Van Büyükşehir Belediye Meclisi, HDP ve AKP gruplarından oluşmaktadır. Hizmetlerimize dair alınan her karar bu meclis tarafından karar altına alınmaktadır. Söz konusu iddiada yer alan karar da meclisimizce oy çokluğuyla alınmıştır" dedi.

Komi, AKP'li belediyelerin yardım taleplerine ilişkin belediye meclisinde yaptığı konuşmayı şöyle aktardı: "Bu gidişle bu tür yardımların önü alınmayacak, benim naçizane görüşüm şudur. Yardım talepleri konusunda belediyelerin önünü kesmek lazım. Özellikle Özalp Belediye Başkanı Yakup Bey dahil, olağanüstü bir süreç olmadığı sürece bundan sonra artık yardımda bulunmayacağız. Büyükşehir bütçesinin var olan stokları da artık tükenmek üzere.”

AKP'Lİ BELEDİYELERE YAPILAN HİZMETLER

Meclis Başkanı Komi, göreve geldikten sonra ayrım gözetmeksizin AKP'li belediyelere yaptıkları hizmetleri ise şöyle sıraladı:

* Gevaş Belediyesi sınırları içerisinde yer alan vahşi çöp alanı olarak kullanılan Gevaş çöplüğünde ıslah çalışmaları başlattık ve ağaçlandırma yaparak ekolojik bir alan yarattık bunu da yaparken Gevaş Belediyesi’nin hangi siyasi partiye ait olduğuna bakmadan yaptık zira burada amacımız Van halkına ve Van’a hizmetti, bu anlayışla hareket ettik.

* Yine bir diğeri de Edremit çöp alanının ıslahı için belediye olarak tüm teknik ekibimizle birlikte çalışma yürüttük.

* Gürpınar’da Anak mezrasında yayla yolu yapıldı, Sevindik mahallesinde gölet temizliği ve ıslahı yapıldı, Düzgören mahallesine yol genişletme ve iyileştirme yapıldı. 13 ilçe arasında yol iyileştirme ve genişletme çalışması 99 kilometre ile en fazla Gürpınar ilçesinde yapıldı. Yine Gürpınar’da 4.5 km yeni yol yapılmıştır. Ayrıca 67.5 km stabilize yol yapılmıştır. 358 km reglaj çalışması yaptık.

* Çatak ilçesine bağlı Konalga-Narlı mahalleleri arasında bulunan Ziril Deresi üzerine 30 menfez yapıldı.  Yine Çatak ilçesinde 32 Kilometre iyileştirme ve genişletme yol, 279 Km reglaj, 2 km stabilize yol çalışması yaptık.

* Tuşba ilçesinde 18.4 km yol iyileştirme ve genişletme, 350 km reglaj çalışması yapıldı.

* Yine içlerinde Çaldıran, Gürpınar, Gevaş, Çatak, Bahçesaray belediyeleri ile e ulaşım alanında da yol çizgi çalışmaları, trafik işaret lehvaları ile çalışmaların devamının sağlanması için iş makinesine gerekli olduğu halde yakıt desteği sağlanması çalışmaları gerçekleştirdik. Bunlar sadece Yol Yapım Dairemiz tarafından, AKP'li belediyelere yönelik yapılan hizmettir."

‘BİR SUÇ İŞLENMİŞ GİBİ ALGI YARATILIYOR'

Bahse konu yardıma ilişkin de konuşan Komi, "Kozluk Belediyesi’nce meclis kararı ve talebi üzerine belediyemizden istenen yardım, kamusal hizmet verme amaçlıdır. Söz konusu belediye tüm belediyeler gibi kamu hizmeti gören, kamu çıkarı için hareket eden bir belediyedir. Kamusal amaçlı olup yine bir kamu kurumuna teslim edilen yardımla ilgili yasal hiçbir engel olmadığı gibi kanunla düzenlenmiştir" dedi.

Meclis Başkanı, bahse konu yardıma ilişkin 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 75’inci maddesinin ‘Diğer Kuruluşlarla İlişkiler’ başlığı altındaki kanunu da hatırlattı.

Siyasi bir aidiyet göstermeksizin darda olanlara destek olmaya hazır olduklarını belirten Komi, "Biz komşumuz, arkadaşımız veyahut başka bir kurum da olsa dardaysa imkânlarımız dâhilinde destek olmaya her zaman hazır olduk ve başta da söylediğimiz gibi siyasi bir aidiyet gözetmeksizin. Özellikle Belediye olarak destek olmamız 'Kardeş Belediye hukukunun' bir gereğidir. Ve kardeşlik hukuku işte tam da bu yüzden vardır.  Yasa ve kanun bu denli açıkça ortada iken kamuoyunu yanıltmak, Van halkını yanıltmak, reyting uğruna, tıklanma uğruna tüm ülkeyi yanıltmak esasında bir aciziyetin resmidir. Yalanlar üzerine ve eğer yardımlaşma konusunda ayrımcılığa dikkat çekmek isteniyorsa Özalp Belediyesi’nin kayyum döneminde meclis kararı ile kardeş belediye protokolü imzalayan Tuzla Belediyesi, kayyum döneminde gönderilen çöp kamyonunu,  su tankerini, biz yönetime geldikten sonra alelacele resmi bir yazıyla geri istemesi örnek gösterilebilir. Kayyum döneminde de 31 Mart seçimlerinden sonra HDP’nin kazanması ile de Özalp halkı aynı halktır. Yönetimler arası ayrımcılık konusunda en son konuşması gereken biz değil, aksine AKP belediyeleridir" diye konuştu.

Önceki dönemde Esenyurt Belediyesi’nce Tuşba Belediyesi’ne Akköprü mahallesinde yaklaşık 1 milyon TL park hizmeti yapıldığı ve bazı belediyeler tarafından araç hibesi yapıldığı örneklerini veren Komi, "Peki soruyoruz belediyeler arasında gerçekleşen bu tür destekler suç mudur? İşte bizim de yaptığımız yardımlar neden bir suç işlenmiş gibi algı yaratılıyor" dedi.

'4 AYDA 30 MİLYON 544 BİN TL TASARRUF'

Komi son olarak şunları söyledi: "190 araç ile aldığımız belediyeyi 150 araç ile yürütüyoruz. Mazbatayı aldığımız tarihten 30 Haziran tarihinde kadar 700 bin TL değerinde 105 ton litre yakıt tasarrufunu yaparak kamu kaynaklarının israf edilmesinin önüne geçtik. Ayrıca yönetime geldiğimiz 11 Nisan 2019 ile 11 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4 aylık giderimiz 11 milyon 887 bin TL iken, geçen yıl kayyum döneminde bu tarihler arasında 4 aylık gider 142 milyon 431 bin TL olmuştur. Hiçbir hizmet aksatılmadan tarafımızca 30 milyon 544 bin TL tasarruf sağlanmıştır."

Diğer başlıklar

22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor
16:33 Özçelik ailesine taziye ziyareti
16:32 Mahkeme başkanından gazeteciye: Savunmanı sonlandırırım
16:29 TTB ve 47 tabip odasından ortak açıklama: İstismara evlilik affı kabul edilemez
16:11 Polisin yerde sürüklediği Barış Annesi hakkında yeni bir soruşturma
16:00 HDP Sözcüsü Kubilay’a 301’den soruşturma
15:23 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
15:18 SES: Grup Yorum üyeleriyle görüşülsün
15:15 KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmeli
14:57 ‘Kürdistan’ yazılı broşüre takipsizlik
14:17 Birleşik Metal-İş’ten son çağrı: Grev kapıda
14:08 Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksi gerilemeye devam ediyor
14:06 Akdemir’in duruşması ertelendi
13:55 Yeni Demokrasi gazetesine toplatma kararı
13:52 Cizre'de HDP'lilerin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü
13:44 Kürt siyasetçi Bulgaristan’da gözaltına alındı
12:28 YSK’nin son üyesi de belli oldu
11:53 Skandal kayyım kararı Danıştay'a taşındı
11:48 ‘Bitlis’te güvenlik gerekçesiyle kesilen ağaçlar toprağa gömülüyor’
11:43 KÜRDSİAD davasında yakalama kararı
11:40 Gazeteci Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı
10:54 Van'daki 'eylem ve etkinlik yasağı' yine uzatıldı
10:16 HDP’li Önlü: Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek kadroları açığa çıkaracağız
10:16 Açlık grevine destek verenlere açılan soruşturmaya takipsizlik
10:12 Torba kanun Meclis'ten geçmeden yönetmelik değiştirildi
10:08 Ankara’da 4.5 şiddetinde deprem
10:04 Şa Performans İzmir'de sahne alacak
10:03 Çınar’da 8 yaşındaki çocuk ölü bulundu
09:32 Tarihin üstüne beton döküldü: Rapor istenmedi, bilirkişi incelemedi
09:23 Asrın Hukuk Bürosu’ndan AYM’ye İmralı başvurusu
09:16 'Devlet aklı birleşip Dersim'de kadınlara savaş açtı'
09:13 Amedspor Başkanı Kılavuz: Ciddi bir kuşatma altındayız, takıma sahip çıkın
09:10 Nuriye Gülmen'den Grup Yorum için çağrı
09:06 Siyasetçilerden Kanal İstanbul yorumu: Borç yükü onlarca yıla yayılacak
09:06 Kürtçe öğrenen Trabzonlu: Dil algımızı da değiştirecek
09:05 8 bin yıllık tarih maden ocaklarının tehdidi altında
09:04 'Vergi değil haraç alıyorlar'
09:02 Kayyımın müdürü 11 yıl cezaya rağmen tutuklanmadı
09:00 Yazar İşler: Asimilasyon evimizin içerisine kadar sirayet etti
09:00 23 OCAK 2020 GÜNDEMİ
22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü
19:15 Katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı
19:09 HSK: FETÖ ihbarları titizlikle inceleniyor
19:01 Kadınlardan katliamlara karşı insan zinciri
18:43 HDP’den Yüksekova’da halk şöleni
18:27 Somalı maden işçileri ödenmeyen tazminatları için yürüdü
18:18 TCDD'den YHT biletlerine zam
17:30 İBB’den kar uyarısı
17:27 Sevda Gürler'i katleden erkeğe tahliye
17:04 HDP’liler kayıp Keldani çift için incelemelerde bulundu
16:42 Küçük Hüseyin’i öldüren zanlının duruşması yarın başlıyor
16:13 YSK’nin 5 üyesi kesinleşti
16:08 Hasta tutuklular için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvuru
16:02 Kürt tiyatro grupları: Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız
15:52 Melike Demirok için bir araya geldiler: Yasta değil isyandayız
15:52 Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı
15:51 12 barodan Gezi davası açıklaması
15:12 Alevilerden saldırılara karşı ortak tutum
15:08 Gazeteci Zeyrek'e ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
15:06 ‘Geleceğe nefes’ sloganıyla dikilen 10 milyon fidan kurudu
15:05 Kayyım Güzeloğlu, Mızraklı’nın kitaplarına el koydu
15:04 Başaran: Cezaevleri Guantanamo kamplarına dönüştü
14:44 'Sorumlular yargılansın'
14:38 'Esat Oktay'ın 'Haydar'ı döndü'
14:27 İHD Tarsus Cezaevi Raporu'nu açıkladı: İnsan insanlığından utanıyor
14:18 Diyarbakır’da suya neden yüzde 330 zam yapıldı?
14:17 Meclis yine toplanamadı
13:51 Mardin’de kayyımın su zammı yargıya taşındı
13:14 Dündar: TOKİ Nusaybin’de evleri teslim etmiyor
13:10 Bekçilere kimlik sorma ve adli görev verilmesini içeren teklif Meclis’te
12:09 Askerden 26 yıl önce firar eden bir kişi gözaltına alındı
11:35 Evdeki işkencede burnu kırılan Resul Eken gözaltına alındı
11:34 DAİŞ hala küresel bir tehdit
11:03 ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan Çetinkaya’ya psikolojik işkence iddiası
09:52 Tarihe geçen bir direniş: Tariş
09:40 Sanayicilerden lokavt kararı
09:39 ‘Kürtler dil ve kültür için bir arada olmalı’
09:38 Mızraklı ve Yılmaz’ı tutuklatan itirafçı Ayverdi’ye beraat istendi
09:29 Mardin kayyımı hayali meclis kurup müftülüğe arsa tahsis etti
09:17 Türk: Saldırıları bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var