Suruç anmalarına müdahale

img

İSTANBUL / ANKARA – Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde İstanbul ve Ankara’da yapılan eylemlere müdahale edildi. Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe müdahale eden polisler, HDP’li milletvekillerini darp etti. Plastik mermi ile yaralanan HDP’li vekil Erol Katırcıoğlu hastaneye kaldırıldı.

DAİŞ’in 20 Temmuz 2015 tarihinde, Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik gerçekleştirdiği katliamın 4’üncü yıldönümünde İstanbul Kadıköy’de yapılmak istenen yürüyüş polis saldırısına sahne oldu.

Yürüyüş öncesinde katliamda hayatını kaybeden 33 düş yolcusu için Suruç Aileleri İnsiyatifi tarafından Halitağa Parkı’nda "Adalet Nöbeti" tutuldu. Etkinlik öncesinde alana üzerinde katliamda yaşamını yitirenlerinin fotoğraflarının bulunduğu pankart ile birlikte "Kalplerimiz Suruç için atsın"  ve "Suruç için adalet, herkes için adalet" pankartları asıldı.

Yapılan anmaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu, HDP ve CHP’li milletvekilleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile katliamda yaralı kurtulanların da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Eyleme katılanlar sık sık "Yaşasın devrimci dayanışma" ve "Suruç için adalet, herkes için adalet" sloganları attı.

'TEK SES OLDUK'

Ardından ortak basın açıklamasını Suruç'ta oğlu Vatan Budak'ı kaybeden Murat Budak okudu.

4 yıl önce bugün 33 düş yolcusunu sonsuzluğa uğurladıklarını söyleyen Budak, “Katil, tecavüzcü, barbar IŞİD çetelerinin yerle bir ettiği Kobane'nin yeniden inşası için yola çıkmışlardı. Onlar savaştan çıkmış bir kentin insanlarına umut olmak için kurmuşlardı düşlerini. Çocuklara oyuncak, kente orman, yaralılara hastane yapmaya gidiyorlardı. IŞİD'e karşı direnişin en önemli sembollerinden birisi olan Kobane'nin savunulmasında nasıl sokaklarda oldularsa, sıra inşaya geldiğinde de ‘oradayız’ demişlerdi. Beraber savunduk, beraber inşa edeceğiz… İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Van, Amed ve daha nice yerden yola çıkmışlardı. Yüzlerce gencin buluşma noktası olan Suruç Amara Kültür Merkezi'nde, bombacı katil elini kolunu sallayarak gezerken, Kaymakamlığın, Emniyet Müdürlüğü’nün önünden geçerken bir kez olsun durdurulmadı. Saatler 11.50'yi gösterdiğinde ise, slogan seslerinin yerini katliam aldı. Suruç'ta patlayan bombanın yankısı yüreklerimizde çınlamaya devam ediyor. 4 yıldır 33 düş yolcumuz için adalet demekten vazgeçmedik" diye konuştu.

'KATLİAM ÖRTBAS EDİLSİN İSTENDİ'

Aydınlatılmamış her katliamın bir yenisine gebe olduğunu ifade eden Budak, şöyle devam etti:

"Amed, 10 Ekim Ankara, Sultan Ahmet, Sivas, Çorum ve daha niceleri adalet mücadelemizde bir noktamız oldu. Nerde bir acı, nerde bir katliam yaşansa herkes için adalet diyerek ordaydık. Biz bu katliamları bizzat yaşayanlar ve bu sürece tanıklık edenlerin tarihsel bir sorumluluğu olarak adalet talebimizi birlikte daha güçlü haykırıyoruz.

Sadece Suruç için değil, yaşanan bütün katliamların aydınlatılması için bir araya geliyoruz. Suruç Katliamı, planlandığı gibi örtbas edilsin istendi. Gizlilik kararı bunun en net göstergesidir. Urfa Savcılığı’nın yolunu asla boş bırakmadık. Her an her fırsatta oradaydık. Böylesi bir katliamda önümüze sanık diye sundukları kişileri daha yakından bile göremedik, kameralarla bağlandıkları duruşmalara getirilmediler dahi. Olay yerini gören kamera kayıtlarının kesilmemiş, kırpılmamış tam hali aradan geçen 4 yıla rağmen dosyaya konulmuş değil. Yargılamalar sırasında ihmalin sadece Suruç Emniyet Müdürlüğü’yle sınırlanmaması gerektiği İçişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın da bu katliamda ihmali olduğu, yargılanan polis memurlarının verdikleri ifadelerde geçiyor. Katliamda ihmali olduğu şüphesi ile yargılanan Terörle Mücadele Şube polisi Ahmet Oğuz Davarcı’nın suç duyurusunda bulunduğu kamu görevlileri hakkında neden işlem yapılmıyor?"

'HEPİNİZ YARGILANACAKSINIZ'

Bu katliamın uygulayıcısı IŞİD nasıl ki bugün yenilip yok ediliyorsa, bu katliamı planlayanlar da tarihin adaleti ile karşılaşacaklar. Hesap verecekler, hesap soracağız.

Bu katliamı planlayan Deniz Büyükçelebi, İlhami Bali, siz de yargılanacaksınız. Ama tek olmayacaksınız. Adalet kapısını herkes için çalacak. Bu katliamı bildiği halde sessiz kalan emniyet mensupları, patlamanın hemen ardından yaralılara gaz sıkan TOMA memurları, ambulansların önünü kapatan polis araçları, yaralıları taşıyanlara silah doğrultanlar, IŞİD'i besleyenler, koruyanlar, büyütenler, IŞİD'i ‘bir grup öfkeli’ olarak görenler, Suruç'un esas failleri, hepiniz yargılanacaksınız. Çünkü biz son nefesimize kadar buradayız. Peşinizdeyiz, adalet demeye devam edeceğiz."

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

Sonrasında katliamdan yaralı olarak kurtulan Koray Bulak konuştu.

Katliama dair yargılamadaki hukuksuzlukların üzerinde duran Bulak, “Bütün duruşmalarda bu katliamı sadece IŞİD’in yapmadığını haykırdık. Bu iddiamızın ne kadar doğru olduğunu gördük. İşte IŞİD üyesi İlyas’ın açıklamasını herkes internette görebilir. Katliam yapılırken bu barbarlar MİT’le toplantı halindeydi. 33’lerin Suruç’a gitmesi ne anlam ifade ediyordu? Gencecik çocuklar o sıcakta Antalya’ya gitmek yerine Kobane’de ağlayan insanların yanına gitmek istedi. İste irade budur. Erdem yüzlerini göremedikleri kişiler için yola koyulmaktır. Bu mücadele sürüyor ve sürecek. Mesele sadece hesap sormak değil. Burada birçok defa yalnız oturduk. Ne olacak diye düşünmedik. Tek kalmaktan korkmuyoruz. Zamanı geldiğinde binleri bulacağımızı biliyorduk. Yoldaşlarımız mezarları param parça ediliyor. Anneler babalar mezarlara giderken böyle bir durumla karşılaşıyor. Ama az kaldı mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

'HESABINI SORMAMIZ GEREKİYOR'

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, yaptığı konuşmada "33'ler sınırlara takılmadılar. Onlar çocuklar oyuncaksız kalmasın diye yola çıktılar. Onlar savaşın ne olduğunu çok iyi biliyordu. İşte onlar oraya umudu götürdüler. İşte bu katliamı yapanlar buna engel olmaya çalıştı. Suruç katliamı bu ülkede yükselen demokrasi ve barışa dönük bir katliamdı. Bunlar o zaman bu süreci bitirmek için böyle bir şey yaptılar. Ardından seçimler ve daha sonra sınır dışı operasyon yapıldı. Bunlar birbirinden bağımsız değil. Ne olursa olsun takip etmemiz hesabını sormamız gerekiyor. Bizim hesabımız mahşere kalmayacak. Ne olursa olsun bu ülkeye barış gelecek. Bu ülkeye barış geldiğinde Ortadoğu’ya barış gelecek" ifadelerini kullandı.

‘IŞİD’İ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMEDİLER’

Katliamdan 4 saat sonra Suruç'a gittiklerini belirten CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, hiç o kadar barut koktuğunu başka bir yerde görmediğini dile getirdi.

O dönemde bir katliam sürecinin başlatıldığını söyleyen Tanrıkulu, “İlk adımı da 20 Temmuz’du. O dönemde bu ülkenin en ihtiyaç duyduğu barış sürecini bozdular. Bundan sonra da oylarımız artıyor dediler. O zamanki bütün uyarılarımıza rağmen ülkeyi yönetenler, IŞİD’i terör örgütü olarak görmedi. Adıyaman'a bunların yerlerini gösterdiğimiz halde tek bir kişi tutuklanmadı. Davutoğlu o zaman, ‘eylem yapmadan tutuklayamayız’ demişti. Bunun nedeni şudur. IŞİD’i terör örgütü olarak görmüyorlardı. Onlarda elini kolunu sallayarak gidip bu katliamı yaptı” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ TEKMELENDİ

Yapılan konuşmaların ardından kitle, Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılacak açıklama için yürüyüşe geçti. Ancak kitlenin önü polis barikatıyla kesilip, müdahalede bulunuldu. Yapılan müdahalede yürüyüş kolunun önünde bulunan HDP Milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Murat Çepni ve Gülistan Kılıç Koçyiğit ile birlikte HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu polislerce tekmelendi.

PLASTİK MERMİ İLE YARALANAN KATIRCIOĞLU HASTANEYE KALDIRILDI

Müdahale sırasında polisler kitlenin üzerine gaz bombası atıp, plastik mermi sıktı. Sıkılan plastik merminin hedefi olan HDP’li Milletvekili Erol Katırcıoğlu karnından yaralanıp, hemen hastaneye kaldırıldı.

Polisin saldırısı üzerine sonrası ara sokaklardan yürüyüşlerine devam ederek Süreyya Operası önüne varan kitle, burada yine polis barikatıyla karşılaştı. HDP ve CJP’li milletvekillerinin polis amirleri ile yaptığı görüşmelere rağmen kurulan barikat kaldırılmadı. Bu sırada gençlerin ağırlıkta olduğu kitle "Suruç için adalet herkes için adalet", "Suruç'u unutma unutturma", "Katillerden hesabı gençlik soracak" sloganları attı.

Sık sık kurulan polis barikatına yüklenen gençlerin yürümekte kararlı olması üzerine polisler yürüyüşün sonlandırılacağı Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na giden sokakları da bariyerlerle kapattı. Bu bariyerleri kaldırmak istedikleri sırada bir kez daha polis müdahalesi yaşandı. Yapılan müdahaleden çevredeki kimi esnaflar da nasibini aldı.

Atılan gaz bombalarından dolayı çevredeki çok sayıda kişi fenalık geçirdi. Bu müdahale ile ara sokaklara dağılan gençler taşlarla polislere karşılık vermeye başladı. Olaylarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

ANKARA'DA GÖZALTILAR

Ankara’da da Suruç Katliamı’na dair Sakarya Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen bir grup, polis engellemesi ile karşılaştı.

Meydanda toplanıp, açıklama yapmalarına izin verilmeyen gruba müdahale eden polis, 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polis müdahalesi sırasında yurttaşlar, “Suruç için adalet, herkes için adalet” sloganı attı.

Diğer başlıklar

23:32 Merkel İstanbul'a geldi
22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor
16:33 Özçelik ailesine taziye ziyareti
16:32 Mahkeme başkanından gazeteciye: Savunmanı sonlandırırım
16:29 TTB ve 47 tabip odasından ortak açıklama: İstismara evlilik affı kabul edilemez
16:11 Polisin yerde sürüklediği Barış Annesi hakkında yeni bir soruşturma
16:00 HDP Sözcüsü Kubilay’a 301’den soruşturma
15:23 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
15:18 SES: Grup Yorum üyeleriyle görüşülsün
15:15 KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmeli
14:57 ‘Kürdistan’ yazılı broşüre takipsizlik
14:17 Birleşik Metal-İş’ten son çağrı: Grev kapıda
14:08 Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksi gerilemeye devam ediyor
14:06 Akdemir’in duruşması ertelendi
13:55 Yeni Demokrasi gazetesine toplatma kararı
13:52 Cizre'de HDP'lilerin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü
13:44 Kürt siyasetçi Bulgaristan’da gözaltına alındı
12:28 YSK’nin son üyesi de belli oldu
11:53 Skandal kayyım kararı Danıştay'a taşındı
11:48 ‘Bitlis’te güvenlik gerekçesiyle kesilen ağaçlar toprağa gömülüyor’
11:43 KÜRDSİAD davasında yakalama kararı
11:40 Gazeteci Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı
10:54 Van'daki 'eylem ve etkinlik yasağı' yine uzatıldı
10:16 HDP’li Önlü: Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek kadroları açığa çıkaracağız
10:16 Açlık grevine destek verenlere açılan soruşturmaya takipsizlik
10:12 Torba kanun Meclis'ten geçmeden yönetmelik değiştirildi
10:08 Ankara’da 4.5 şiddetinde deprem
10:04 Şa Performans İzmir'de sahne alacak
10:03 Çınar’da 8 yaşındaki çocuk ölü bulundu
09:32 Tarihin üstüne beton döküldü: Rapor istenmedi, bilirkişi incelemedi
09:23 Asrın Hukuk Bürosu’ndan AYM’ye İmralı başvurusu
09:16 'Devlet aklı birleşip Dersim'de kadınlara savaş açtı'
09:13 Amedspor Başkanı Kılavuz: Ciddi bir kuşatma altındayız, takıma sahip çıkın
09:10 Nuriye Gülmen'den Grup Yorum için çağrı
09:06 Siyasetçilerden Kanal İstanbul yorumu: Borç yükü onlarca yıla yayılacak
09:06 Kürtçe öğrenen Trabzonlu: Dil algımızı da değiştirecek
09:05 8 bin yıllık tarih maden ocaklarının tehdidi altında
09:04 'Vergi değil haraç alıyorlar'
09:02 Kayyımın müdürü 11 yıl cezaya rağmen tutuklanmadı
09:00 Yazar İşler: Asimilasyon evimizin içerisine kadar sirayet etti
09:00 23 OCAK 2020 GÜNDEMİ
22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü
19:15 Katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı
19:09 HSK: FETÖ ihbarları titizlikle inceleniyor
19:01 Kadınlardan katliamlara karşı insan zinciri
18:43 HDP’den Yüksekova’da halk şöleni
18:27 Somalı maden işçileri ödenmeyen tazminatları için yürüdü
18:18 TCDD'den YHT biletlerine zam
17:30 İBB’den kar uyarısı
17:27 Sevda Gürler'i katleden erkeğe tahliye
17:04 HDP’liler kayıp Keldani çift için incelemelerde bulundu
16:42 Küçük Hüseyin’i öldüren zanlının duruşması yarın başlıyor
16:13 YSK’nin 5 üyesi kesinleşti
16:08 Hasta tutuklular için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvuru
16:02 Kürt tiyatro grupları: Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız
15:52 Melike Demirok için bir araya geldiler: Yasta değil isyandayız
15:52 Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı
15:51 12 barodan Gezi davası açıklaması
15:12 Alevilerden saldırılara karşı ortak tutum
15:08 Gazeteci Zeyrek'e ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
15:06 ‘Geleceğe nefes’ sloganıyla dikilen 10 milyon fidan kurudu
15:05 Kayyım Güzeloğlu, Mızraklı’nın kitaplarına el koydu
15:04 Başaran: Cezaevleri Guantanamo kamplarına dönüştü
14:44 'Sorumlular yargılansın'
14:38 'Esat Oktay'ın 'Haydar'ı döndü'
14:27 İHD Tarsus Cezaevi Raporu'nu açıkladı: İnsan insanlığından utanıyor
14:18 Diyarbakır’da suya neden yüzde 330 zam yapıldı?
14:17 Meclis yine toplanamadı
13:51 Mardin’de kayyımın su zammı yargıya taşındı
13:14 Dündar: TOKİ Nusaybin’de evleri teslim etmiyor
13:10 Bekçilere kimlik sorma ve adli görev verilmesini içeren teklif Meclis’te
12:09 Askerden 26 yıl önce firar eden bir kişi gözaltına alındı
11:35 Evdeki işkencede burnu kırılan Resul Eken gözaltına alındı
11:34 DAİŞ hala küresel bir tehdit
11:03 ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan Çetinkaya’ya psikolojik işkence iddiası
09:52 Tarihe geçen bir direniş: Tariş
09:40 Sanayicilerden lokavt kararı
09:39 ‘Kürtler dil ve kültür için bir arada olmalı’
09:38 Mızraklı ve Yılmaz’ı tutuklatan itirafçı Ayverdi’ye beraat istendi
09:29 Mardin kayyımı hayali meclis kurup müftülüğe arsa tahsis etti