OHAL'in yıl dönümünde KHK'ların kaldırılmasını istediler

img

İSTANBUL - 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL'in yıl dönümünde Kadıköy'de bir araya gelen İstanbul KHK’lılar Platformu, "OHAL mirası olan uygulamalar devam ederse, tüm toplumca daha ağır ekonomik ve sosyal bedellerle de yüzleşmeye devam edeceğiz" diyerek, KHK'ların kaldırılmasını istedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevlerinden ihraç edilen kişiler tarafından kurulan İstanbul KHK’lılar Platformu, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL'in yıl dönümünde “KHK’lar gidecek, biz kalacağız” diyerek, Kadıköy’de Rıhtım'da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, Yüksel Caddesi direnişinin sembol isimlerinden Veli Saçılık, TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın yanı sıra çok sayıda kişi destek verdi.

“Ne OHAL, Ne Darbe, Demokratik Türkiye” pankartının açıldığı açıklamada hazırlanan basın metnini KHK mağduru eğitimci Hüda Yıldırım okudu.

‘OHAL FİİLEN DEVAM EDİYOR’

İstanbul ve Türkiye genelinde OHAL’in resmen bitmiş gibi görünse de fiilen devam ettiğini belirten Yıldırım, “Darbenin üzerin olmasına rağmen KHK rejiminin getirdiği haksız ve hukuksuz ihraçlar, gözaltı, tutuklama, ev baskınları tüm dehşeti ile devam ediyor. OHAL dönemindeki KHK'lar ile yüzde 99'u üniversite ve üzeri eğitimler insanlar, işlerinden edilmek ve aileleri ile birlikte açlığa mahkum edilmek suretiyle bir biçimde sadece memuriyetten değil, adeta vatandaşlıktan ve toplumdan ihraç edilmişlerdir. KHK'lıların önemli bir kısmı evrensel hukuka aykırı olarak, hapse de atılmış ve zindanlarla da tanışmıştır” ifadelerini kullandı.

‘250 BİN KİŞİ İŞLERİNDEN EDİLDİ’

Türkiye'de toplam 250 bin kişinin KHK'larla işlerinden edildiğini söyleyen Yıldırım, “Bu kişilerin yasal bir bankaya para yatırmak, çocuklarını yasal olarak açılmış okullara göndermek, yasal sendikalara üye olmak, barış bildirisine imza koymak, sol veya muhalif sendikalarda mücadele içinde olmak, kültürel haklarını savunmak dışında herhangi bir suçları yoktu. Elbette ki bunların hiçbiri de yasalarımıza ve hürriyetler kapsamındaki fillerdi. OHAL'de 500 bin kişi için adli işlem tesis edildi, 50 bin kişi tutuklandı” dedi.

 ‘AMACIMIZ YAN YANA DURARAK KHK ZULMÜNE DUR DİYEBİLMEK’

KHK’lılar Platformu olarak bir araya gelme amaçlarının ortak tutum geliştirmek ve demokratik yollarla seslerini yükseltmek olduğuna vurgu yapan Yıldırım, şöyle devam etti: “OHAL ve idari komisyonlarının hukuksuz ve keyfi tutuklamalarını gözler önüne sermek ve ihraçlarla ilgili yaşanan mağduriyetlere karşı toplumsal hassasiyetin oluşmasını sağlamaktır. Demokratik çerçevede toplumsal mücadele yoluyla anti demokratik uygulamaların son bulması ve demokratik sürecinin hızlandırılmasını sağlamaktır. Amacımız dayanışma ruhuyla yan yana durarak ve birlikte hareket ederek ‘KHK zulmüne dur’ diyebilmektir KHK'lılar sadece işlerinden atılmakla kalmadı; SGK kayıtlarına düşülen fişleme kodları ile ya iş bulamadılar ya da son derece zor şartlarda sosyal güvencesiz çalışmak zorunda kaldılar.”

‘KHK’LILARIN SEÇİLME HAKLARI YASAKLANDI’

KHK’lıların özel işlerini kurma veya özel sektörde çalışma ruhsatlarının da iptal edildiğini belirten Yıldırım, “Böylece, KHK'lı öğretmen mesleğini yapamadı, KHK’lı profesör herhangi bir özel veya resmi üniversitede işini yapamadı. KHK'lı hukukçu avukatlık yapamadı. YSK seçime katılmasına izin verdiği KHK'lı adayların seçimi kazanmalarından sonra seçilme haklarına el koydu. Böylece, milli iradeye de KHK kelepçesi vuruldu. Örneğin platformumuzda yer alan arkadaşımız Hüda Yıldırım, Sancaktepe Belediyesi'ne meclis üyesi olarak seçildi. Ancak KHK'lı olduğu gerekçesiyle mazbatasına el konuldu. Böylece seçilme hakkı yasaklanmış oldu” diye belirtti.

 ‘ANAYASAL HAK VE İLKELER TERÖR FAALİYETİ OLARAK İŞLEM GÖRDÜ’

Açıklamaya “Seçkin bilim insanları 3 yıldır bilimsel kongrelere katılamamaktadır” diye devam eden Yıldırım, “O kongrelerde konuşmacı, başkanlık ve benzeri gibi görevlerini yapamamaktadır. Haberleşme, örgütlenme, ifade ve düşünceyi yayma hürriyeti bağış sendikal üyelik, mülkiyet tasarrufları suç ve cezanın kanuniliği ilkesi gibi anayasal hak ve ilkeler KHK’lılar için ‘terör faaliyeti’ olarak işlem gördü. KHK’lılar için kolektif ve sistematik bir ayrımcılık uygulandı” dedi.

‘TARİHTE YERİNİ ÇOKTAN ALMIŞTIR’

OHAL ve KHK’ların sonuçlarını 82 milyon insanın yaşayıp gördüğünün altını çizen Yıldırım, “OHAL mirası olan uygulamalar devam ederse, tüm toplumca daha ağır ekonomik ve sosyal bedellerle de yüzleşmeye devam edeceğiz. KHK'ların tüm Türkiye'ye ödettiği bedellerin daha da ağırlaşarak devam etmemesi için, şimdi iktidar ve muhalif meclisteki tüm siyasi partilerden KHK'ların bir an önce kaldırılması için harekete geçmelerini bekliyoruz. KHK'lar hemen bir yasa ile iptal edilmelidir. KHK'lılar derhal görevlerine iade edilmeli haklarındaki adil soruşturmalar evrensel hukuk kaidelerine göre yeniden tesis edilmelidir. OHAL-KHK rejimi altında yüzbinlerce KHK'lıya ve onların 2-3 milyona yakın akraba ve çevrelerine yaşatılanlar bir insanlık ayıbı olarak tarihte yerini çoktan almıştır. Gelecek nesiller bu karanlık günleri lanetle anacak ve utanacaklardır. İktidar veya muhalif TBMM'de bulunan tüm partilere düşen görev de toplanıp bu KHK ayıbını tarihe gömmektir işimizi geri istiyoruz. Haklıyız kazanacağız. KHK'lar gidecek biz kalacağız” diye konuştu.

Açıklama, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” ve “İşimizi geri istiyoruz” sloganlarıyla son buldu.

Diğer başlıklar

22:58 Kayyumlara karşı ses çıkarıp, ışık söndürdüler
22:25 DBB'nin Twitter hesabı Mızraklı'yı engelledi
22:06 Mardin’de kayyum politikasına karşı kapı kapı ziyaret
21:20 78 kurumdan kayyuma ortak tepki
20:43 Kadıköy’de müdahale: 2'si gazeteci 8 kişi gözaltına alındı
20:04 'Ölmek istemiyorum’ feryadını sokağa taşıdılar
19:55 Erdoğan: Ayrılanların esamisi okunmayacaktır
19:12 Van'da gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
18:53 Mevlidin okunduğu oda çöktü: 7 kadın yaralı
18:48 Batman’da şiddet gören kadın yaşamını yitirdi
18:34 Kadınlar Emine Bulut için isyanda
18:28 Adıyaman’da engel, Suruç’ta protesto
18:21 Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu: Hukuksuz politikalar son bulmalı
18:18 Emine Bulut cinayetinin iddianamesi çıktı
17:26 Kan kusan hasta tutuklu ‘Hastanede yer yok’ denilerek cezaevine götürüldü
17:13 Gözaltındakiler açlık grevine başladı
16:56 Karlsruhe Belediyesi Başkanı'ndan kayyum tepkisi
16:46 Savur'daki yangın sürüyor
16:37 Cizre’de 3 sağlıkçı tahliye edildi
16:32 Van engel tanımadı: Vekiller açıklama yaptı, gençler yürüdü
16:21 Ahmet Türk: 31 Mart’ta İstanbul’u alsaydılar operasyonu 1 Nisan’da yapacaklardı
16:19 HDK: Emine Bulut'un katili kadın düşmanı politikalarıdır
16:08 Batman Beleyesi önünde kayyum protestosu
16:03 Diyarbakır'da 5'inci gün: AKP darbeler partisi haline geldi
15:38 Urfa’da 20 ayda bin 292 çocuk cinsel istismara uğradı
15:36 Gazetecilerin gözaltı süresi uzatıldı
15:10 Tahir Elçi Kürsüsü: Oylara sahip çıkmak anayasal haktır
15:07 Hakkari’de CHP’den kayyum tepkisi
14:56 Yüzde 86 engelli hasta tutuklu kan kusuyor
14:46 Fırat Koç: ‘Psikiyatri sıkıntılarım var’ dedim, dinlemediler
14:35 Mersin'de 'Barış konseri' düzenlenecek
14:23 İzmir'den kayyuma karşı ortak deklarasyon
14:14 HDP’den Tunç Soyer'e ziyaret
14:01 İstanbul'da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
13:56 Sağlık örgütleri: Polisin şiddeti ‘işkence’ niteliğindedir
13:45 'Kayyum darbesine karşı hakkın yanındayız'
13:44 KESK’ten HDP'ye dayanışma ziyareti
13:13 KESK’ten ‘iş bırakma’ kararı
13:11 'Çerezci kayyum' da 1 Nisan'da harekete geçmiş
13:06 Dağa kaçırıldığı iddia edilen genç: Dağa kaçmadım, ailem zorla evlendirmek istiyor
13:00 Emniyetten hastaneye, hastaneden gözaltına
12:45 Ankara'dan ortak tepki: Kayyumlar gidecek, seçilmişler gelecek
12:24 Diyarbakır’da zincirleme trafik kazası: 1 yaralı
12:23 ‘Diyarbakır, Van ve Mardin ile İstanbul, Ankara ve İzmir’in kaderi birdir’
12:06 Gazeteci ve siyasetçilerin serbest bırakılması istendi
11:58 Kayyuma karşı oturma eylemi 5'inci gününde
11:53 Bu haftanın filmleri
11:10 Aileler İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı
10:59 Diyarbakır’da 44 kişi için ek gözaltı süresi
10:55 Polis şiddetine uğrayan Koç adliyeye çıkarıldı