'Düşlerinin yarım bırakılmayacağı' sözü yinelendi

img

HABER MERKEZİ – Ülkede ağır bir baskı sürecinin “başlama noktası” olarak tanımlanan Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 genç, katliamın 4’üncü yıl dönümünde birçok merkezde anıldı. Yapılan açıklamalarda, 33 düş yolcusunun düşlerinin yarım bırakılmayacağı sözü” yinelendi.  

DİYARBAKIR

Urfa’nın Suruç ilçesinde, 20 Temmuz 2015’te DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 33 gencin yaşamını yitirdiği, 100’ü aşkın kişinin ise yaralandığı katliamın 4’üncü yıl dönümünde Diyarbakır’da Ofis AZC Plaza önünde açıklama yapılmak istendi. Ancak polisler burada açıklama yapılmasına izin vermedi.

Bunun üzerine Sanat Sokağı’na yapılan açıklamaya HDP’li bazı milletvekilleri, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç gazileri de katıldı.

Atılan  “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma, unutturma”, “Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız” ve “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganlarının ardından Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Suruç gazisi Erkan Keskin, “Dört yıldır Amed’den Kızıltepe’ye, Muş’tan Van’a, Yüksekova’dan Suruç’a adalet arıyoruz. Karadeniz’den Akdeniz’e, İstanbul Halitağa’dan Urfa Hilvan’a adalet istiyoruz” dedi.

'ADALET HAYKIRIŞIMIZI BÜYÜTECEĞİZ'

4 yıldır Suruç Aileleri öncülüğünde bir adalet mücadelesi yürütüldüğünün altını çizen Keskin, “Katliamı yapanlar kadar onları destekleyenler, katliamı önlemeyenler hak ettikleri cezayı bulsunlar ve toplumsal vicdan da olduğu gibi hukuk önünde de mahkum olsunlar diye adalet arıyoruz 4 yıldır. Katliamları önlemeyen, adalet arayışının önüne hukuki ve politik olarak engeller çıkartan siyasi iktidara karşı birleşik adalet mücadelesini yükselterek karşı durabiliriz. Tüm sorumluların yargılanması için mahkemelerde de, sokaklarda da ve hayatın her alanın adalet haykırışımızı büyüteceğiz. Katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız. Hiçbir düş yarım kalmayacak, kalplerimiz adalet için atsın” ifadelerini kullandı.

'ÇOCUKLAR BÜYÜDÜ KOBANEYİ İNŞA ETTİ'

HDP’li milletvekili Saliha Aydeniz ise yaptığı konuşmada, yaşanan katliamların Mecliste araştırılmasını reddedenlerin faillerin kim olduğunu bildiğini ve onları koruduğunu ifade etti.

Aydeniz, “Kobaneli çocuklara umut olmak için yola çıkmış arkadaşların kalbinde bomba patlamışsa, biz de biliyoruz ki oyuncak götürmek istedikleri çocuklar bugün büyüdüler ve Kobane’nin inşasını gerçekleştirdiler. Rojava Devrimi bütün dünyaya bir umut oldu ve SGDF’li gençlerin oradaki çocuklara umut olma yolculuğunun da bir parçasıydı” sözleriyle katliamda yaşamını yitirenleri andığını belirtti.

‘DEVRİMİ İNŞA ETMEYE GİTTİLER’

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ise,  katliamda can veren gençlerin gelenekten geleceğe yürüyen bir tarihin yapıcıları olduğunu dile getirdi.

Taşkıran, “Denizlerden İbrahimlere, Mahirlere Türk halkı ile Kürt halkının özgürlük mücadelesini, eşitlik mücadelesini rehber edinmiş, Gezi’den Kobanê’ye yürüyen bir geleneğin devamcılarıydılar. Aynı anda özgür topraklarda, özgür bir halkla özgürlüğü, devrimi inşa etmeye gittiler” diye konuştu.

Devrime saldıran IŞİD’in Rojava’da yenildiğine vurgu yapan Beycan, “Rojava ve Suriye’de tarumar edildi. Onun iş birlikçileri de yenilmiş oldu ve direnenler, mücadele edenler, 33 düş yolcusunun idealleri, hayalleri yaşamaya devam ediyor. Hayallerini geleceğe taşımak için 3. yolumuz var, Kadın Özgürlük Hareketi’miz var, Rojava Devrimi var. Dünya halklarının artık bir umudu var” diye kaydetti.

Açıklama alkış ve sloganlarla sonlandı.

DERSİM

Suruç’ta katledilenler Dersim’de de anıldı. Katliamda yaşamını yitiren Çağdaş Aydın’ın Ovacık ilçesi Güneykonak köyünde bulunan mezarı başında anılmasının ardından bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde Seyit Rıza Meydanı’nda anma gerçekleştirildi.

HDP İstanbul Milletvekili Dılşat Canbaz’ın da katıldığı anmada yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşınıp, yerlere oyuncaklar bırakıldı, çerağlar yakıldı.

Anmada konuşan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Cengiz Fidan, IŞİD’e tırlarla silah gönderenlerin Kobaneli çocuklara oyuncak götüren 33 düş yolcusunu öldürdüklerini belirterek, onların bıraktığı mirası devraldıklarını ifade etti.

HDP’li vekil Dılşat Canbaz da, Suruç’un katillerin hala sokaklarda gezerken, adalet arayışlarını devam ettirdiklerini belirtti. Katliamını konu alan “Gitmek” belgeselinin İstanbul’daki gösteriminin yasaklanması üzerinde duran Canbaz, “Belgesel ‘terörü övmek’ ile suçlandığı için yasaklandı. Asıl terör belgeseli yasaklayanlar, 33 genci katledenler, IŞİD’i ülkemize sokanlardır. Katliamı yapanları unutmayacağız. 33 gencin hayallerini yarım bırakmayacağız” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası meydana kırmızı karanfiller bırakıldı.

İZMİR

İzmir’de ise katliamın yıldönümü dolayısıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yapıldı. Gençlik örgütleri tarafından düzenlenen anmaya HDP milletvekili Musa Piroğlu’nun yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasi partiler destek verdi.

‘ADALETİN PEŞİNDEN KOŞACAĞIZ’

Açılan pankartlar ve atılan sloganlarla katliamda hayatını kaybedenlerin anılıp, adalet talebinde bulunulan açıklamada konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Üsterci, “İnsan hakları savunucuları olarak herkes için adalet gerçekleşinceye kadar sonuna kadar adaletin peşinden koşacağız” dedi.

PİROĞLU: SÜRECİN BAŞLAMA NOKTASIDIR

HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise, yaptığı konuşmada katliamdan bugüne yaşananlara işaret edip, “Suruç, ağır baskı sürecinin başlama noktasıdır. Suruç’a sahip çıkmak demek bu tarihsel ve kanlı sürecin tekrar yaşatılmasını engellemek demektir” diye konuştu.

Anma etkinliği, İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) üyelerinin müzik dinletisi ile son buldu.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Suruç Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Attalos Meydanı'nda yapılan anmaya HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan anmada konuşan Devrimci Parti üyesi Can Çıldır, katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hala faillerinin bulunmadığını, aksine katliam mağdurları hakkında cezai işlem yapıldığını söyledi. Suruç davasının toplumun vicdan davası olduğunu kaydeden Çıldır, "Suruç için adalet, herkes için adalet diyoruz. Suruç Katliamı'nın katilleri ve siyasi sorumluları hesap verene dek bu davanın takipçisi olacağımızı ve adalet talebimizi bir kez daha haykırıyoruz" dedi.

Katliamın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ifade eden HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de, katliamın sorumlularının ortaya çıkarılmadığını belirterek, adalet talebini yineledi. Anma sloganlarla son buldu.

HATAY

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Okan Pirinç ise Antakya’daki mezarı başında anıldı. Anmaya, Pirinç’in ailesinin yanı sıra HDP, ESP, HDK, SYKP ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada yapılan konuşmalarda adalet talepleri yinelendi.

Diğer başlıklar

12:27 Emine Bulut davası: Sanık avukatı tahrik indirimi istedi
12:09 Kayapınar Belediyesi’nde gazeteciler dışarı çıkarıldı, kapı kapatıldı
11:48 Rusya Savunma Bakanı: Suriye'de olanlar konusunda iyimser değiliz
11:47 Kilitlenen eşbaşkanlık odası önünde polis nöbet tutuyor
11:28 ‘Son 3 yılda 51 bin 818 yabancı uyruklu çocuk cinsel şiddete maruz kaldı’
11:27 Avustralya'da gazeteler ilk sayfalarını kararttı
11:05 Çavuşoğlu: 35 saat içerisinde çekilmezlerse operasyon yeniden başlayacak
11:04 Maas: Kürt birliklerine saldırı meşru değil
10:33 Urfa’da 30 kişi tutuklandı
10:19 Belediye eşbaşkanlarına operasyon: 4 isim gözaltında
10:15 Eğitim Komitesi: Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırılarda 22 çocuk yaşamını yitirdi
09:56 Derik'te çatışma: 1 asker yaşamını yitirdi
09:10 Mazlum Ebdî: Türkiye bölgeden çıkmak zorunda
09:00 Türkoğlu Cezaevi'nde askeri sayımı kabul etmeyen tutuklular darp edildi
09:00 'Polis battaniyeyle boğmaya çalıştı'
09:00 Habersiz sevk edilen tutuklunun ailesine bilgi verilmiyor
09:00 Sanatçılar: Savaşa karşı haykırma zamanı
09:00 ‘Kayyumlar dişe diş mücadeleyle püskürtülür’
09:00 Kadirova’nın avukatı Öztürk: Cinayet kuşkusu var
09:00 ‘Polisim deyip tehdit ediyorlar'
09:00 Nusaybinli kadınlardan kayyum tepkisi: Aldığımız nefesten rahatsız oluyorlar
09:00 21 EKİM 2019 GÜNDEMİ
07:56 Belediye eşbaşkanlarına operasyon: Mızraklı, Yılmaz ve Ayaz gözaltında
20/10/2019
22:17 Savaş karşıtları tribünde buluştu
21:28 Türkiye Kobanê’nin Zormexar köyüne saldırdı
20:59 Gazeteci Özlem Oral İstanbul’dan çıkış yasağıyla serbest bırakıldı
20:46 Ciwan Haco’dan dünyaca ünlü sanatçılara Kuzey Suriye çağrısı
20:04 Suruç anması 51’inci ayında: 1 Kasım’da Ahmet Davutoğlu dinlensin
19:18 Savaşa ve kadın emeğinin sömürülmesine karşı ayağa kalk!
19:10 Mardin, Urfa ve Şırnak’ın sınır mahallelerinde eğitime ara verildi
19:06 Mardin'de zincirleme kaza: 1 ölü 7 yaralı
18:54 Kîno Gabriyel: Serêkaniyê’deki güçlerimizi geri çektik
18:44 Alman Meclis’i rapor hatırlattı: Türkiye devletlerarası hukuka aykırı hareket ediyor
18:08 'Gelecek kuşakların hak arama mücadelesinde yollarını açacak çalışmalar yapacağız'
17:34 Yüzlerce polisle çembere alınan milletvekilleri: Savaşa karşı direnmek yaşamaktır
16:51 Serêkaniyê sınırına tank sevkiyatı sürüyor
16:43 Trump’tan ‘ateşkes’ açıklaması: Petrolü korumaya aldık, askerlerimizi eve getiriyoruz
16:35 Kremlin Sözcüsü: Türkiye’nin operasyonu istikrar sürecine zarar verebilir
16:28 Petrol sızıntısı sahil kirliliğine neden oldu
16:22 Bozgeyik: Savaşa karşı barışı savunacağız
16:20 Çocuklar haklarını yazdıkları kitabı imzaladı
16:14 Asya Abdullah: Birlik olalım, işgali boşa çıkartalım
16:01 MSD ‘savaş suçlarını’ açıkladı
15:29 McGurk: Türkiye DAİŞ’e sınırı kapatmadı
15:26 'Bizler savaşa karşı barışı savunacağız'
15:12 Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Yaşlı’nın suç duyurusuna takipsizlik
14:59 Batman’da 'savaş karşıtı’ açıklama: AKP çöküşten kurtulamayacak
14:27 Zehra Doğan Rojava direnişini çizdi
14:17 Aldar Xelil: Bölgenin güvenliğini BM sağlamalı
14:04 Gözaltına alınan 2'si kadın 3 ESP’li: Tecavüzle tehdit edildik
13:45 İnsan Hakları Çalıştayı sona erdi: Ablukayı dağıtmalıyız!
12:58 Foza Yusîf: Uluslararası bağımsız bir heyet kimyasal silah kullanımını araştırmalı
11:43 Çavuşoğlu: Rusya’yla YPG'nin Kobane ve Minbic'ten çekilmesini görüşeceğiz
11:28 'Türkiye’nin operasyon nedeniyle başı çok ağrıyacak'
09:46 Lemkow: Kürtler ve Katalanlar üzerindeki baskılar çok benziyor
09:34 Avukat Kuzu: Eşbaşkanların tutuklanması kayyum politikasına kılıf uydurmadır
09:28 ‘Ölümlere yeter diyelim’
09:17 Kukla Festivali başladı: Korkmayın ve keşfedin
09:13 HDP binası ablukaya alındı: Giriş çıkışlar kapatıldı
09:10 Ahmet Türk: Demografiyi değiştirmek ateşkesi anlamsızlaştırır
09:09 'Görülmüştür' filmin yönetmeni: Türkiye bir cezaevine dönüştürüldü
09:07 Temelli: Türkiye artık SDG'yi muhatap almalı
09:02 Cizre'de festival yasağına 'zarar' talebi
09:00 Sendika temsilcileri: Ekonomik kriz savaşla örtbas ediliyor
09:00 20 EKİM 2019 GÜNDEMİ
19/10/2019
23:48 Fransa'da 59 vekilden ‘Türkiye'nin NATO üyeliğini askıya alın’ çağrısı
22:02 'Devlet Kürt sivil siyasetinin gelişmesinden korkuyor’
20:27 Cenevre’de ‘operasyona’ karşı yürüyüş
19:59 HDK'den ‘Aynı gemide değiliz, kriz var’ paneli
19:48 Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi: İnsani koridor açılsın
19:36 Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor
19:26 SKM ve SGDF üyesi kadınlar serbest bırakıldı
18:34 Sultangazi Kadın Dayanışması ‘İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştı
18:07 ‘Türkiye'de en az 1 milyon Suriyeli kayıtsız çalışıyor’
17:56 Zeytinburnu’nda bir kadın intihar girişiminde bulundu
17:30 Mersin’de HDP’nin açıklamasına polis engeli
17:18 Kulp'ta kaza: 2 ölü 5 yaralı
17:06 Erdoğan’dan 'operasyonu sürdürme' mesajı
16:56 Heyva Sor a Kurd: Türkiye yaralılara mudahaleyi engelliyor
16:46 Yüzde 43 engelli Hasan Alkış’ın serbest bırakılması istendi
16:46 Öğrencilerden Rojava protestosu
16:40 ‘Kadın cinayetlerine karşı her gün durmadan mücadele edeceğiz'
15:41 Ankara’da HDP'lilere polis müdahalesi:Suriye'de savaş, Türkiye'de şiddet var
15:34 İzmir'de Cemil Kırbayır’ın akıbeti soruldu
15:22 Operasyona tepkiler sürüyor: Çözüm için diyalog
15:15 Gazeteci Özlem Oral gözaltına alındı
15:04 'AKP Kürt halkı yerine DAİŞ'le komşu olmak istiyor'
14:51 SP'den Adıyaman Belediyesi'ne tepki
14:50 F Oturumu'nda hasta tutuklu Gülistan Abdo'ya özgürlük talebi
14:41 Kayıp yakınları: Halkın iradesi gasp edildi
14:37 ‘Anayasa'nın eşitlik ilkesi Kürtlere uygulanmıyor’
14:24 Şam'da 'tansiyonu düşürme' görüşmesi
14:14 Hevrîn Xelef’in vücudunda işkence izleri
14:08 Mızraklı’nın itirazına ‘son dakikada’ ret
14:04 Van ve Mardin’de kayyuma uzatma
14:02 Meclis'teki 5 parti alternatif yargı paketi hazırladı
13:52 Serêkaniyê'de 'ateş' kesilmedi
13:35 '24 yıldır sözüm bitmedi'
13:20 Ankara'da 'barış' konuşuldu: Barış stratejilerini geliştirmek lazım
13:14 ‘Suriye, Suriye halklarına bırakılmalı'