'Düşlerinin yarım bırakılmayacağı' sözü yinelendi

img

HABER MERKEZİ – Ülkede ağır bir baskı sürecinin “başlama noktası” olarak tanımlanan Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 genç, katliamın 4’üncü yıl dönümünde birçok merkezde anıldı. Yapılan açıklamalarda, 33 düş yolcusunun düşlerinin yarım bırakılmayacağı sözü” yinelendi.  

DİYARBAKIR

Urfa’nın Suruç ilçesinde, 20 Temmuz 2015’te DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 33 gencin yaşamını yitirdiği, 100’ü aşkın kişinin ise yaralandığı katliamın 4’üncü yıl dönümünde Diyarbakır’da Ofis AZC Plaza önünde açıklama yapılmak istendi. Ancak polisler burada açıklama yapılmasına izin vermedi.

Bunun üzerine Sanat Sokağı’na yapılan açıklamaya HDP’li bazı milletvekilleri, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç gazileri de katıldı.

Atılan  “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma, unutturma”, “Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız” ve “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganlarının ardından Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Suruç gazisi Erkan Keskin, “Dört yıldır Amed’den Kızıltepe’ye, Muş’tan Van’a, Yüksekova’dan Suruç’a adalet arıyoruz. Karadeniz’den Akdeniz’e, İstanbul Halitağa’dan Urfa Hilvan’a adalet istiyoruz” dedi.

'ADALET HAYKIRIŞIMIZI BÜYÜTECEĞİZ'

4 yıldır Suruç Aileleri öncülüğünde bir adalet mücadelesi yürütüldüğünün altını çizen Keskin, “Katliamı yapanlar kadar onları destekleyenler, katliamı önlemeyenler hak ettikleri cezayı bulsunlar ve toplumsal vicdan da olduğu gibi hukuk önünde de mahkum olsunlar diye adalet arıyoruz 4 yıldır. Katliamları önlemeyen, adalet arayışının önüne hukuki ve politik olarak engeller çıkartan siyasi iktidara karşı birleşik adalet mücadelesini yükselterek karşı durabiliriz. Tüm sorumluların yargılanması için mahkemelerde de, sokaklarda da ve hayatın her alanın adalet haykırışımızı büyüteceğiz. Katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız. Hiçbir düş yarım kalmayacak, kalplerimiz adalet için atsın” ifadelerini kullandı.

'ÇOCUKLAR BÜYÜDÜ KOBANEYİ İNŞA ETTİ'

HDP’li milletvekili Saliha Aydeniz ise yaptığı konuşmada, yaşanan katliamların Mecliste araştırılmasını reddedenlerin faillerin kim olduğunu bildiğini ve onları koruduğunu ifade etti.

Aydeniz, “Kobaneli çocuklara umut olmak için yola çıkmış arkadaşların kalbinde bomba patlamışsa, biz de biliyoruz ki oyuncak götürmek istedikleri çocuklar bugün büyüdüler ve Kobane’nin inşasını gerçekleştirdiler. Rojava Devrimi bütün dünyaya bir umut oldu ve SGDF’li gençlerin oradaki çocuklara umut olma yolculuğunun da bir parçasıydı” sözleriyle katliamda yaşamını yitirenleri andığını belirtti.

‘DEVRİMİ İNŞA ETMEYE GİTTİLER’

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ise,  katliamda can veren gençlerin gelenekten geleceğe yürüyen bir tarihin yapıcıları olduğunu dile getirdi.

Taşkıran, “Denizlerden İbrahimlere, Mahirlere Türk halkı ile Kürt halkının özgürlük mücadelesini, eşitlik mücadelesini rehber edinmiş, Gezi’den Kobanê’ye yürüyen bir geleneğin devamcılarıydılar. Aynı anda özgür topraklarda, özgür bir halkla özgürlüğü, devrimi inşa etmeye gittiler” diye konuştu.

Devrime saldıran IŞİD’in Rojava’da yenildiğine vurgu yapan Beycan, “Rojava ve Suriye’de tarumar edildi. Onun iş birlikçileri de yenilmiş oldu ve direnenler, mücadele edenler, 33 düş yolcusunun idealleri, hayalleri yaşamaya devam ediyor. Hayallerini geleceğe taşımak için 3. yolumuz var, Kadın Özgürlük Hareketi’miz var, Rojava Devrimi var. Dünya halklarının artık bir umudu var” diye kaydetti.

Açıklama alkış ve sloganlarla sonlandı.

DERSİM

Suruç’ta katledilenler Dersim’de de anıldı. Katliamda yaşamını yitiren Çağdaş Aydın’ın Ovacık ilçesi Güneykonak köyünde bulunan mezarı başında anılmasının ardından bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde Seyit Rıza Meydanı’nda anma gerçekleştirildi.

HDP İstanbul Milletvekili Dılşat Canbaz’ın da katıldığı anmada yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşınıp, yerlere oyuncaklar bırakıldı, çerağlar yakıldı.

Anmada konuşan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Cengiz Fidan, IŞİD’e tırlarla silah gönderenlerin Kobaneli çocuklara oyuncak götüren 33 düş yolcusunu öldürdüklerini belirterek, onların bıraktığı mirası devraldıklarını ifade etti.

HDP’li vekil Dılşat Canbaz da, Suruç’un katillerin hala sokaklarda gezerken, adalet arayışlarını devam ettirdiklerini belirtti. Katliamını konu alan “Gitmek” belgeselinin İstanbul’daki gösteriminin yasaklanması üzerinde duran Canbaz, “Belgesel ‘terörü övmek’ ile suçlandığı için yasaklandı. Asıl terör belgeseli yasaklayanlar, 33 genci katledenler, IŞİD’i ülkemize sokanlardır. Katliamı yapanları unutmayacağız. 33 gencin hayallerini yarım bırakmayacağız” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası meydana kırmızı karanfiller bırakıldı.

İZMİR

İzmir’de ise katliamın yıldönümü dolayısıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yapıldı. Gençlik örgütleri tarafından düzenlenen anmaya HDP milletvekili Musa Piroğlu’nun yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasi partiler destek verdi.

‘ADALETİN PEŞİNDEN KOŞACAĞIZ’

Açılan pankartlar ve atılan sloganlarla katliamda hayatını kaybedenlerin anılıp, adalet talebinde bulunulan açıklamada konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Üsterci, “İnsan hakları savunucuları olarak herkes için adalet gerçekleşinceye kadar sonuna kadar adaletin peşinden koşacağız” dedi.

PİROĞLU: SÜRECİN BAŞLAMA NOKTASIDIR

HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise, yaptığı konuşmada katliamdan bugüne yaşananlara işaret edip, “Suruç, ağır baskı sürecinin başlama noktasıdır. Suruç’a sahip çıkmak demek bu tarihsel ve kanlı sürecin tekrar yaşatılmasını engellemek demektir” diye konuştu.

Anma etkinliği, İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) üyelerinin müzik dinletisi ile son buldu.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Suruç Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Attalos Meydanı'nda yapılan anmaya HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan anmada konuşan Devrimci Parti üyesi Can Çıldır, katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hala faillerinin bulunmadığını, aksine katliam mağdurları hakkında cezai işlem yapıldığını söyledi. Suruç davasının toplumun vicdan davası olduğunu kaydeden Çıldır, "Suruç için adalet, herkes için adalet diyoruz. Suruç Katliamı'nın katilleri ve siyasi sorumluları hesap verene dek bu davanın takipçisi olacağımızı ve adalet talebimizi bir kez daha haykırıyoruz" dedi.

Katliamın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ifade eden HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de, katliamın sorumlularının ortaya çıkarılmadığını belirterek, adalet talebini yineledi. Anma sloganlarla son buldu.

HATAY

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Okan Pirinç ise Antakya’daki mezarı başında anıldı. Anmaya, Pirinç’in ailesinin yanı sıra HDP, ESP, HDK, SYKP ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada yapılan konuşmalarda adalet talepleri yinelendi.

Diğer başlıklar

22:25 DBB'nin Twitter hesabı Mızraklı'yı engelledi
22:06 Mardin’de kayyum politikasına karşı kapı kapı ziyaret
21:20 78 kurumdan kayyuma ortak tepki
20:43 Kadıköy’de müdahale: 2'si gazeteci 8 kişi gözaltına alındı
20:04 'Ölmek istemiyorum’ feryadını sokağa taşıdılar
19:55 Erdoğan: Ayrılanların esamisi okunmayacaktır
19:12 Van'da gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
18:53 Mevlidin okunduğu oda çöktü: 7 kadın yaralı
18:48 Batman’da şiddet gören kadın yaşamını yitirdi
18:34 Kadınlar Emine Bulut için isyanda
18:28 Adıyaman’da engel, Suruç’ta protesto
18:21 Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu: Hukuksuz politikalar son bulmalı
18:18 Emine Bulut cinayetinin iddianamesi çıktı
17:26 Kan kusan hasta tutuklu ‘Hastanede yer yok’ denilerek cezaevine götürüldü
17:13 Gözaltındakiler açlık grevine başladı
16:56 Karlsruhe Belediyesi Başkanı'ndan kayyum tepkisi
16:46 Savur'daki yangın sürüyor
16:37 Cizre’de 3 sağlıkçı tahliye edildi
16:32 Van engel tanımadı: Vekiller açıklama yaptı, gençler yürüdü
16:21 Ahmet Türk: 31 Mart’ta İstanbul’u alsaydılar operasyonu 1 Nisan’da yapacaklardı
16:19 HDK: Emine Bulut'un katili kadın düşmanı politikalarıdır
16:08 Batman Beleyesi önünde kayyum protestosu
16:03 Diyarbakır'da 5'inci gün: AKP darbeler partisi haline geldi
15:38 Urfa’da 20 ayda bin 292 çocuk cinsel istismara uğradı
15:36 Gazetecilerin gözaltı süresi uzatıldı
15:10 Tahir Elçi Kürsüsü: Oylara sahip çıkmak anayasal haktır
15:07 Hakkari’de CHP’den kayyum tepkisi
14:56 Yüzde 86 engelli hasta tutuklu kan kusuyor
14:46 Fırat Koç: ‘Psikiyatri sıkıntılarım var’ dedim, dinlemediler
14:35 Mersin'de 'Barış konseri' düzenlenecek
14:23 İzmir'den kayyuma karşı ortak deklarasyon
14:14 HDP’den Tunç Soyer'e ziyaret
14:01 İstanbul'da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
13:56 Sağlık örgütleri: Polisin şiddeti ‘işkence’ niteliğindedir
13:45 'Kayyum darbesine karşı hakkın yanındayız'
13:44 KESK’ten HDP'ye dayanışma ziyareti
13:13 KESK’ten ‘iş bırakma’ kararı
13:11 'Çerezci kayyum' da 1 Nisan'da harekete geçmiş
13:06 Dağa kaçırıldığı iddia edilen genç: Dağa kaçmadım, ailem zorla evlendirmek istiyor
13:00 Emniyetten hastaneye, hastaneden gözaltına
12:45 Ankara'dan ortak tepki: Kayyumlar gidecek, seçilmişler gelecek
12:24 Diyarbakır’da zincirleme trafik kazası: 1 yaralı
12:23 ‘Diyarbakır, Van ve Mardin ile İstanbul, Ankara ve İzmir’in kaderi birdir’
12:06 Gazeteci ve siyasetçilerin serbest bırakılması istendi
11:58 Kayyuma karşı oturma eylemi 5'inci gününde
11:53 Bu haftanın filmleri
11:10 Aileler İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı
10:59 Diyarbakır’da 44 kişi için ek gözaltı süresi
10:55 Polis şiddetine uğrayan Koç adliyeye çıkarıldı
10:40 ‘Muhalefet HDP ile birleşmeli’