Erkan Irmak'ın Avukatı: Savcılık kayıplarla ilgili soruşturma yapmıyor

img
ANKARA - Kaçırıldıktan 6 ay sonra Ankara Emniyeti'nde ortaya çıkan 4 kişiden biri olan Erkan Irmak'ın avukatı Emir Seydi Kaya, "Savcıya 'konuya ilişkin araştırmanız var mı?' diye sorduğumuzda, 'Bu şahıslar dün gece gözaltına alındılar. Daha öncesi beni ilgilendirmez' dedi. Savcı bağımsız hekim talebimizi de ret etti" diye konuştu.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV),  Ankara Tabip Odası (ATO) ile Hak İnisiyatifi, 2019 yılı içinde çeşitli tarihlerde kaçırılan ve geçtiğimiz gün Ankara Emniyeti tarafından yapılan açıklamaya göre rutin GBT uygulaması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ortaya çıkan Yasin Ugan, Erkan Irmak, Salim Zeybek ve Özgür Kaya'nın durumuna ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. İHD Genel Merkez'inde yapılan açıklamaya, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan,  İHD MYK üyesi akademisyen Kerem Altıparmak, Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, kayıplardan Mustafa Yılmaz ile Gökhan Türkmen'nin aileleri ve avukatları katıldı. 
 
Ortak açıklamayı okuyan Türkdoğan, "İşkence ve insan hakları ihlali iddiası olduğunda devletlerin temel görevi etkili bir soruşturma yapmak, iddiaları araştırmak, kanıtların belgelenmesini ve yargıya ulaşmasını sağlamak, suçluları ortaya çıkartmak ve adaletin yerine getirilmesini sağlamaktır" dedi. 
 
'DEVLETİN İÇİNDE ÖZEL BİR YAPI VAR VE KİMSE BUNLARA SES ÇIKARMIYOR'
 
Türkdoğan, Türkiye'de yeni faili meçhullerin olmasını istemediklerinin altını çizerek, "Bu olayda aklımıza gelen tek şey, devletin içinde özel bir yapı bu kaçırmaları yapmakta ve bunlara kimse ses çıkarmamaktadır. Biz faili meçhul ile ilgili yeni rapor istemiyoruz. Türkiye artık kendi içindeki bu özel yapıları tasfiye etmek zorundadır. Hiç kimse bize ‘biz GBT sonucu bunları bulduk’ demesin. Türkiye bir kanun devleti ise kanunlarına uymak zorundadır. Özellikle dört kişinin akıbetini öğrendik fakat, hala Mustafa Yılmaz ile Gökhan Türkmen'den haber yok. Bu kişilerin mutlaka sağ ve salim bir şekilde ortaya çıkmasını, bu kişilerin akıbetinin ortaya çıkmasını burada bir kez daha talep ediyoruz. Ve tüm bunlarla ilgili olarak Ankara Başsavcılığının etkili soruşturma yürütmesini bekliyoruz" diye kaydetti. 
 
'ETKİLİ SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMELİ'
 
Türkdoğan, 2019 yılının Şubat ayının farklı günlerinde Salim Zeybek, Gökhan Türkmen, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Mustafa Yılmaz'ın zorla kaçırıldığı bilgisini hatırlatarak,  şöyle devam etti: "Kamuoyuna yansıyan bilgilerden 28 Temmuz 2019’da akşam saatlerinde ailelerini arayan polislerin; ailelere Salim Zeybek, Erkan Irmak, Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın rutin GBT kontrollerinde gözaltına alındığını, Emniyet binasında olduklarını ilettiği, sabah aileler ve avukatların TEM’e giderek görüşme yapmak istediği, akşam saatlerinde ailelerden 1 kişiye 5 dakikalık görüşme izni verildiği ancak gözaltına alınan kişilerin avukatları ile görüşemediği’ öğrenilmiştir. Görüşmeden sonra dört kişinin zayıfladıkları ve tedirgin bir halde olduğu bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Kaçırılmanın nasıl gerçekleştiği, kimlerin sorumlu olduğu, bugüne kadar nerede oldukları ve ne tür uygulamalara maruz kaldıkları etkili bir soruşturma yürütülerek ortaya çıkartılmalı ve sorumlu olan kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmalıdır."
 
DİĞER İKİ KAYIPTAN HALA HABER YOK
 
Türkdoğan ayrıca, Şubat ayından bu yana kayıp Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen'den hala haber olmadığını söyledi. Türkdoğan, "Bu her iki kayıp ile ilgili olarak ailelere herhangi bir bilgi verilmemiştir. Ailelerin aramasına karşılık olarak 'bilgimiz yok' yanıtı verilmiştir. Bu kişilerin hala nerede olduğu ve ne yaşadıkları bilinmemektedir. Bu kişilerin ruh ve bedensel bütünlükleri korunmalı, nerede oldukları konusunda ailelerine bilgi verilmelidir. Belirsizlik hali ile aileler ayrıca acı çekmeye itilmektedir” dedi.
 
'SAĞLIK DENETİMİNİ ATO OLARAK YAPMAK İSTİYORUZ'
 
Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut da, insanların yaşam ve özgürlük alanlarının kendi kurumlarını ilgilendirdiğini belirterek, ATO olarak kaçırılanların sağlık denetimini yapmak istediklerini aktardı. 
 
'BU KİŞİLER NASIL VE NEREDE KAYBEDİLDİ'
 
Daha sonra konuşan Kerem Altıparmak ise, 6 kayıptan bulunan 4 kişiye yapılan muamelelerin şüphe ve endişeleri arttırdığının altını çizdi. Altıparmak şöyle devam etti: "Şu anda iki kişi hala kayıp. 4 kişi bulundu. 4 kişiye yapılan muamele bizim şüphe ve endişelerimizi gidermek bir yana, bunları onaylayan, bu kayıp içerisinde kamu görevlilerin sorumluluğunun olduğunu içeren gelişmeler niteliğindedir. Aileler kayıplardan çok kısa bir süre sonra savcılığa başvurarak talepte bulundular. Bu talepler içerisinde aslında bu kayıpların nasıl gerçekleştiğini, ortaya çıkarılacağını, ortaya koyabilecek delil toplanmasını talep ettiler. Bildiğimiz kadar bununla ilgili savcılıkta hiçbir çalışma yapılmadı. Kişiler hakkında bir soruşturma var ise, bu başka bir soruşturma konusudur, ama kişilere karşı işlenmiş bir suç varsa bu da başka bir soruşturma konusudur. Bu ikisini aynı savcı takip edemez.  Çünkü aynı savcı bu ikisini birlikte takip ediyorsa, bağımsız ve tarafsız çalışamaz. Bir diğer konu kayıp vakası olan durumlarda çok istisnai durumlar dışında gizlilik kararı verilemez. Ailelerin ve kamuoyunun bu kayıplar ile ilgili soruşturmanın nasıl yürütüldüğüne dair bilgiye ulaşma hakları vardır. Aileler bizim tespit ettiğimiz kadarı ile bu haklarından tamamen mahrum bırakılmıştır. Yani bu talepler yerine getirildi mi, bu kişiler nerede ve ne şekilde kaybedildi? sorusunun cevaplarına ilişkin bir bilgi, belge, delil toplandığına dair elimize hiçbir şey yok. 
 
ALTI AYDIR KAYIP OLAN KİŞİLER NEDEN AVUKAT İSTEMESİN
 
Şimdi bakın bu hikayede insanlar 6 aydır kayıp. 6 ay sonra ortaya çıkıyorlar ve iddiaya göre diyorlar ki biz müdafi istemiyoruz. Şimdi 6 aydır kayıp olan bir insan neden avukat istemesin. Bunun mantıklı hiçbir açıklaması yok. Siz 6 ay kayıp olacaksınız, durumunuz akıbetiniz belli olmayacak, ortaya çıkacaksınız ve ardından diyeceksiniz ki, 'ben hiçbir hakkımın gözetmek istemiyorum.' Hekime çıktılar mı bu hala bir muamma. Hani hekime çıktıkları muamma. Bu süreç tam da işkence delillerinin varsa kaybedilmesi için en kritik süreçtir." 
 
'NEDEN BİZ BU İNSANLARDAN HABER ALAMIYORUZ'
 
Altıparmak'ın konuşmasından sonra sözü, kayıp Mustafa Yılmaz'ın eşi Sümeyye Yılmaz aldı. Sümeya Yılmaz, "Eşimden 163 gündür haber alamıyorum. Çünkü eşimin yaşayıp yaşamadığından hala haberim yok. Yaşayan bir ölü gibiyim. Ama ben hiçbir şekilde ne acımı ne de öfkemi açığa çıkartamıyorum.  Yetkililer görevlerini etkin şekilde yürütmesini istiyorum. Beklediğim şey yapılması zor olan bir şey değil. Neden biz bun inanlardan haber alamıyoruz. Bu kadar mı acımasız mısınız.  Mücadele edeceğim. Sonuna kadar buna devam edeceğim" şeklinde ifadeler kullandı. 
 
'SAVCI BAĞIMSIZ HEKİM ÖNERİMİZİ RET ETTİ'
 
Açıklamada en son halen Ankara TEM'de gözaltında bulunan Erkan Irmak'ın avukatı Emir Seydi Kaya konuştu. Kaya. şunları söyledi: "Biz ilk gözaltı yapıldıktan sonra savcının yanına gittiğimizde, savcıya ‘bu kaçırılma ile ilgili neler yapıyorsunuz? Bir araştırmanız var mı?’ diye sorduğumuzda savcı bizlere  ‘Dün gece bu şahıslar gözaltına alındılar. Daha öncesi beni ilgilendirmez. Bundan sonra bir darp bir işkence olursa o beni ilgilendirir' şeklinde ifadeler kullandı. Bu savcı işkenceye dair herhangi bir araştırma yapmıyor. Ekstra biz bu insanların acilen bağımsız bir hekime çıkması için başvuru yaptık. Savcı oturduğu yerde 'Talebiniz ret edilmiştir' dedi. Biz avukatlar olarak şu anda bir şey kestiremiyoruz."
 

Diğer başlıklar

14/10/2019
23:24 UNICEF: 4 çocuk öldü, 70 bini yerinden edildi
23:14 Trump:Yakında Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren kararnameyi çıkaracağım
23:07 Çekya ve İtalya da Türkiye’ye silah satışını durduracak
22:52 Çavuşoğlu: Büyük oyunu bozduğumuz için son derece rahatsızlar
22:45 Tacizci erkek linç edilmek istendi
22:25 Trump: Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun, toprakları için Türkiye ile savaşsın
22:02 'Dê Bigijin Hevdu' oyunu izleyiciyle buluştu
21:59 Şırnak'ta bir tutuklama
20:44 Saldırılara karşı peşmerge gönderilmesini istediler
20:37 BM: Suriye’de evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 160 bine ulaştı
20:28 MEB’den sınır illerindeki eğitim için Koordinasyon Kurulu
19:49 Kremlin’den Türkiye’ye uyarı!
19:43 Diyarbakır’da gözaltına alınan 9 kişiden 4’ü serbest
19:40 Gebzeli kadınlar istismarcı doktorun tutuklanmasını istedi
19:30 Dışişleri Bakanlığı’ndan AB tepkisi
19:26 Putin 12 yıl aradan sonra Suudi Arabistan'a gitti
19:15 Ceylanpınar'a doçka yüklü pikap sevkiyatı
19:12 Papa’nın Suriye Elçisi: 5 dünya gücü vekâleten savaşarak birbirleriyle zıtlaşıyor
18:43 HDP'li vekiller Suruç'a sokulmadı
18:38 Güler ve Akar Rus mevkidaşları ile görüştü
18:31 Beşiktaş’ta gözaltına alınan 9 HDP’li tutuklandı
18:31 ANHA muhabiri ve diğer 5 sivil Hesekê'de toprağa verildi
18:09 İmamoğlu: Deprem seferberliği başlatıyoruz
18:03 Erdoğan’dan yeni Kürt tanımı: 50 Kürt orijinli arkadaşım var
17:45 Akar’dan siyasi partilere bilgilendirme turu
17:45 Aldar Xelîl: Suriye hükümetiyle işin başındayız
17:38 Türkiye'den Minbiç'e saldırı
17:34 Hakkari'de 30 gün tüm etkinlik ve eylemler yasaklandı
17:29 Salih Müslim: Suriye askerleri sınır hattı boyunca konumlanacak
17:29 KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Barışı savunmak ne zaman suç oldu?
17:15 Hukuk Örgütleri: Feyzioğlu bizleri temsil edemez
17:15 Askerler TİGEM arazisine konumlandı
17:07 Otogaza zam
17:05 Eyn İsa'daki cezaevinden kaçan DAİŞ'liler silahlanıp saldırdı
17:00 HDP'den Ceylanpınar ve Nusaybin'e ziyaret
17:00 O muhabirin şikayeti üzerine gözaltına alındılar
16:55 Mahkeme Halit Ayar iddianamesini kabul etti
16:53 Katalan Ulusal Meclisi: Kürt halkının özerklik talebini destekliyoruz
16:53 İzmir'de savaş ve kayyumlara karşı demokrasi buluşması
16:46 'Operasyona ses çıkartmayanlar bu suça ortaktır'
16:44 AB ülkeleri Türkiye’ye silah satışını sınırladı
16:32 Gözaltı süreleri uzatılan Kürt siyasetçiler tehdit ediliyor
16:26 Beyaz Saray'da Türkiye toplantısı: Yaptırımlar hazır
16:13 NATO Genel Sekreteri’ne operasyon eleştirisi
16:05 Gazeteci Bağdu karanfillerle anıldı
15:58 Veli-Der'den imam hatip sınıfına tepki: İmza kampanyası başlatıldı
15:49 CHP'li Tanrıkulu'na soruşturma
15:47 CPJ Türkiye'nin gazetecilere dönük saldırılarını kınadı
15:45 Uzmanlar QSD ve Rejim anlaşmasını değerlendirdi: Yeni dengeler ortaya çıkacak
15:26 Sanatçılardan operasyona karşı imza kampanyası
15:03 Kurtulan: Kuzey Suriye'de tüm dünyanın gözü önünde katliamlar yaşandı
14:52 İmha edilen doçka Urfa'ya taşındı
14:50 Kobanê sınırındaki mahalleler boşaltılmak isteniyor
14:49 Trump: 200 yıldır süren savaşa dahil olmayacağız
14:43 İHD, TİHV, SES, MTO ve Diyarbakır Barosu Nusaybin’de: Savaş bir an önce dursun
14:39 Sayacılar Adana'da iş bıraktı
14:39 Diyarbakır’da araç devrildi: 2 ölü, 4 yaralı
14:22 ABD'nin diplomatik ekibi çekildi
14:17 Kremlin: Türkiye'yle çatışma ihtimalini dahi düşünmek istemiyoruz
14:15 Eylül'de 256 'yaşam hakkı' ihlali, 205 'işkence' vakası yaşandı
14:08 İsviçre SP: BM 'ateşkes' gündemiyle toplanmalı
13:50 Genç kadını taciz eden kişi gözaltına alındı
13:35 Bornova'daki cinsel istismar davasından yine karar çıkmadı
13:32 Suriye rejim askerleri M4 Karayolu'nda
13:31 16 ilde halka kayyumlar soruldu
13:01 Türkiye'nin saldırısında 1 gazeteci daha yaşamını yitirdi
13:00 Cizre’deki polis müdahalesinde 3 gözaltı: Bu Kürt’e karşı savaştır
12:38 Kadın eş başkan ve sözcüler: Savaşı kabul etmiyoruz
12:34 Şule Çet davasında yeni gelişme: ‘İntihar bulgusu’ yok
12:30 PAKURD Genel Başkanı: Kürt partileri ortak bir tavra yönelmeli
12:22 İşten çıkarılan genç intihar girişiminde bulundu
12:18 Suruç sınırındaki köylüler: Kürtler kime ne yaptı?
12:07 Fransız aydınlardan hükümete inisiyatif alma çağrısı
12:06 Erdoğan: Minbiç'e gireceğiz
11:55 HDP kapısını kapatan polisten müdahale
11:49 Öğrencilere savaşa destek yürüyüşü yaptırıldı
11:25 Dr. İpekyüz: Savaş bir halk sağlığı sorunudur
11:18 Sanayi üretiminde düşüş
11:18 Bulduğu cismin patlaması sonucu can veren Bayhan toprağa verildi
11:17 Sivil girişlere yasaklanan Cudi Dağı yanıyor
11:17 Göç eden Ceylanpınarlılar: Savaşa karşı çıkmak suç
11:13 Ekolojist Barka: Savaş sadece insanlığı değil, doğa ve kültürü de yok eder
11:00 ‘Gitmek’ belgeseli Jihlava’da gösterime giriyor
10:55 Diyarbakır’da ev baskınları
10:46 Dört ülkede Türkiye karşıtı protestolar
09:36 İzmirli kadınlar: Israrla ve inatla barış demeye devam edeceğiz
09:35 ‘Daha fazla sivil kayıplar yaşanmadan durdurulmalı’
09:11 Sönmez: ABD’nin tehdidi bile ekonomiyi etkiledi
09:10 Suruç Katliamı'nda yaralı kurtulan Keskin: DAİŞ’i canlı tutacaklar
09:10 Barış Anneleri: Çocukların ölümüne sessiz kalmayın
09:08 Antalyalılar: Erdoğan Kürtlerden ne istiyor?
09:06 ‘Böyle devam ederse DAİŞ uyanacak’
09:03 Nusaybinliler: Savaşa son verilsin
09:02 Nusaybinlilere Kriz Merkezi çağrısı
09:01 Siyasetçilerden savaşa tepki: Bunun adı işgaldir
09:00 14 EKİM 2019 GÜNDEMİ
08:55 Cizre'ye tank sevkiyatı
03:24 Fransa güvenlik kabinesi acil toplandı: Suriye için bazı tedbirler alacağız
02:56 Trump: Türkiye ve Kürtler IŞİD’lilerin kaçmalarına izin vermemeli
00:41 ABD'li Senatör Trump'la görüştü: Türkiye’ye en felç edici yaptırımlar olacak