Arap, Pomak, Çerkes, Gürcü, Kürt, Hemşinli, Alevi, Süryani: Öcalan’a ses verilmeli

img

İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Çözüme hazırım” mesajını sahiplenen halklar ve inançlar, “Yaşamdan, insandan, doğadan yana olan herkesin Abdullah Öcalan'ın sesine ses vermeli” çağrısı yaptı.

 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, İmralı’da tutulduğu 1999 yılından bu yana yaptıkları görüşmelerde ve yazdıkları savunmalarında, “Bir demokrat olarak halkların kardeşliğine inanıyorum”, “Halkların demokratik ittifakından yanayım”  ve “Halkların barış içinde özgür birliğini savunuyorum” şeklinde birçok kez değerlendirmelerde bulundu. Bugün de aynı noktada duran Öcalan, en son 7 Ağustos’ta avukatlarıyla yaptığı görüşmede “çözüme hazır” olduğunu duyurdu. Öcalan’ın bu mesajına, Arap, Pomak, Çerkes, Hemşin, Kürt, Alevi, Süryani ve Gürcü halk ve inançlardan cevap geldi.
 
POMAK: TALEP ONURLU BİR BARIŞTIR
 
Öcalan’ın avukatları aracılığıyla ilettiği çağrıyı önemsediğini belirten Demokratik Pomak Hareketi Temsilcisi Şaban Korkmaz, “Türkiye halklarının ve demokrasi cephesinin talebi acil ve onurlu bir barıştır. Bu talebin hayata geçmesi yaraları sarıcı, kucaklayıcı, birleştirici, özgürleştirici bir alan yaratacaktır” dedi. Bu toprakların iki ana ulusu olan Türk ve Kürt halkının ilişkilerinin demokratik uluslaşmayla düzeleceğinin altını çizen Korkmaz, "Bu topraklarda onurlu bir barışın tesisi ve bu yönde açık ve şeffaf adımların atılması dahi komşu ülkelerin topraklarına girmek ‘güvenli bölge’ harekat merkezi gibi kavramları hemen boşa çıkaracağı gibi bu topraklardan dünyaya dostluk barış kardeşlik mesajları yayılmaya başlayacaktır” diye konuştu. 
 
ÇERKES: BİZİM DE MÜCADELEMİZDİR
 
Jıneps Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Çerkes halkından Yaşar Güven, “Tüm insani değerlerin ve doğanın kendisinin vahşi talanı ile karşı karşıyayız nicedir. Muhalif olmak bütün talana topyekûn dur demeyi gerektiriyor. Muhalefetin gündemi bu vahşi talanın tamamıdır. Laz, Boşnak, Gürcü, Hemşinli, Süryani, Türk, Zaza, Ermeni, Rum, Çerkes, Alevi, Kürt, Arap halklarının tamamına insanca yaşama alanı açmaya çalışan her mücadele, ne kadar çok zaman alırsa alsın bizim de mücadelemizdir” ifadelerini kullandı.
 
HEMŞİNLİ: HALKLARA YER AÇMAK 
 
Gor Dergi yazarı Hemşin halkından Mahir Özkan, şunları söyledi: “Öcalan’ın ‘Kürtlere yer açmaya çalışıyorum’ sözünü ‘Halklara yer açmaya çalışıyorum’ olarak anlamak gerekir diye düşünüyorum. Türkiye'de yaşayan halkların varlıklarının, dil, kültür, tarih ve geleceklerinin anayasal güvenceye alınması gerekiyor. Asimilasyon öyle boyutlara ulaşmış durumda ki yasal güvencelerin dahi geri döndüremeyeceği bir konumdayız. Bu bakımdan Hemşinliler, Lazlar, Gürcüler ve Kürtlere göre çok daha vahim durumdalar. Yani Kürtlerin yanı sıra anayasal sistemde Türklerin ve Kürtlerin dışında kalan halklara da yer açmaya ve hatta pozitif ayrımcı politikalara ihtiyaç var.”
 
ÇÖZÜM DEMOKRATİKLEŞMEDE 
 
Uzun yıllardır Hemşin kültürü üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapan Hemşinli Hikmet Akçiçek, “Öcalan çözümde ısrar ediyor ve bu son açıklaması barışçıl demokratik çözümün tekrardan ifadesidir. Kürtlerin yüzü gülmeden ne Türkler ne de Ortadoğu halklarının yüzünün gülmesinin mümkün olmayacağını düşünen bir yurttaş olarak, Kürt sorunun eşit yurttaşlık temelinde, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Ortadoğu’da demokratikleşmeye hizmet edecek şekilde çözümünün tüm halkların yararına olacağına inanıyorum. Farklı uluslar ve çıkarlar arasından barışçıl, tüm Ortadoğu’da halklarının yararına bir çözümün bölge ülkelerinin demokratikleşmesi ile mümkün olacağını düşünüyorum. Demokrasiden nasibini almamış, Türkçü İslamcı otoriter iktidardan bu konuda barışçıl bir adım atmasını beklemiyorum. Bu iktidarın Kürt sorunu dahil geçmişte atmış olduğu her adımın demokrasi ve halkların yararına değil kendi antidemokratik otoriter iktidarını güçlendirmek için attığını ve bu dönemde de atacağı adımların aynı amaçla olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
ARAP: ÖCALAN’IN SESİNE SES VERMELİ
 
Arap halkından olan Şair Meryem Fehime Oruç, Öcalan’ın “Çözüme hazırım” mesajını değerlendirerek, “Sayın Abdullah Öcalan 'bir haftada ben silahlar sustururum' diyorsa herkesin bu sesi duyması gerekir. Özellikle bir kurşunun kaç TL ettiğini bize soranların keşke bu sesi duyup artık onunla masaya otursa. Sayın Öcalan'ı iradesi olarak gören milyonlarca insan varken, Türkiye de siyaset yürüten birçok partinin bunu görmemesi bana göre onların da savaştan, kandan beslendiklerin göstergesidir. Biz Türkiye de yaşayan halklar olarak artık ekmek, su gibi huzura doymak istiyoruz. Düşünüyorum da Abdullah Öcalan'la diyologla bir hafta içinde silahlar susacak, barış olacak. Artık TV izlerken kimsenin öldüğünü duymayacağız. Ekmeğimizi, vergimizi yiyip bitiren silahlanma yarışından kurtulacağız. Bu ülkede herkese yetecek kadar ekmek, su, iş, her şey var. Yeter ki bir hafta yakınımızdaki barışın sesini duyalım” dedi.  Oruç, “Yaşamdan, insandan, doğadan yana olan herkesin Abdullah Öcalan'ın sesine ses vermeli” diye belirtti.
 
GÜRCÜ: DEVLET ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞMALI
 
İstanbul Gürcü Dil Merkezi Başkanı Eşref Yılmaz, Öcalan’ın barış çağrısının önemine dikkati çekerek, “Halklar, Öcalan'ın bu çağrısını gündemde tutmalı ve devleti ikna anlamında baskı etkisini yaratacak etkinlikleri yaşama geçirmek için samimi çaba göstermelidir. Öcalan'ın ‘ben çözerim’ sözüne karşılık devlet de halklar da çözüm odaklı yaklaşmaları gerekiyor. Karşılıklı güveni işaret ediyor. Bu güvenin tesisi gerekmektedir” dedi.
 
KÜRT: HERKES ÇÖZÜME KENETLENMELİ
 
Doğu ve Güney Doğu Dernekleri (DGD) Platformu Başkanı Kürt halkından Abdulhakim Daş, Türkiye'de yaşayan tüm yurttaşların temel hak ve özgürlükler bağlamında eşit haklara sahip olması gerektiğine dikkat çekerek, “Bütün olarak muhalefetin barış sürecini zorlayacak asgari müştereklerde bir araya gelecek bir örgütlülüğün olması zorunludur. Türkiye’de birlikteliği örgütleyecek sivil yapılar oluşturulmalıdır. Kürt partileri Türkiye’deki diğer yapılanmalarla bir araya gelip ortak çözümler etrafında kenetlenmelidirler. Bunlar geliştirildiği oranda çözüme yaklaşılacaktır” ifadelerinde bulundu.
 
ALEVİ: ÇÖZÜMÜN KAPISINI ARALIYOR
 
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Basın Sekreteri Bülent Felekoğlu ise, Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı barış çağrısının önemli olduğuna dikkati çekti. “Türkiye ve Mezopotamya halkları için her görüşme savaş dışı çözüm kanallarının açılması duygusunu veriyor” diyen Felekoğlu, şöyle devam etti: “Herkes Öcalan ile görüşme sonrasında bir rahatlama yaşıyor. Ayrımsız farklı düşünsel ve inançsal kodlarda olanlar da bile rahatlama yaşatıyor. Her görüşme sonrası yeni diplomatik kanalların açılma hissi hem Türkiye muhalefet dinamiklerine nefes aldırmakta hem de Türkiye demokratik olgunlaşmasında umut kapıları aralamasını somutlamakta. Toplumda tek tip ses dışında başka bir alternatif Türkiye ve Ortadoğu halkları önünde kabul edilebilir, sürdürülebilir yaşamlara dair umudun güçlenmesinin kapısı aralıyor. Her şeyden önce halkların birleştirici, ötekileştirmeyen yaklaşımlara ihtiyacı var.  Öcalan görüşmeleri bu kapıyı aralıyor.” 
 
SÜRYANİ: ÖCALAN’SIZ ÇÖZMEK MÜMKÜN DEĞİL
 
Öcalan’ın çağrısının tarihi olduğuna işaret eden Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı (SÜDEF) Evgil Türker de, “Bir fırsattır aslında. İster Türkiye'de olsun ister Suriye'de olsun ister başka coğrafyalarda olsun barışın kesin tesisi ancak bu çağrılarla mümkündür. Bizim açımızdan da Öcalan çözümün esas muhatabıdır. Öcalan’sız bu sorunları çözmek mümkün değildir. Geçmişte de bunu gördük. Çözüm sürecinde önemli gelişmeler olmuştu. Süryani halkı açısında da sevindirici gelişmeler olmuştu ama bu geçen son 4 yıl içinde gördük ki, savaş, yıkım ve çatışma ile bu sorun çözülmüyor. Bu süreçte eğer biraz sakin hava var ise, bir barış kokusu varsa Öcalan'ın demeçleri ile oluşmuştur. Ve biz buna inanıyoruz. Çözümün tek muhatabı Öcalan’dır, Öcalan’sız bu sorunlar çözülmez” dedi. Türker, “Bizim de talebimiz devlet bir an önce Sayın Öcalan ile oturup Suriye ve Türkiye'deki sorunları ele alıp bir plan çerçevesinde çözüme kavuşturmasıdır” diye belirtti.
 
MA / Sadiye Eser - Mehmet Halit Çetinbaş

Diğer başlıklar

09:11 Depremzedeler hem kendileri hem de hayvanları için çadır istiyor
09:08 HDP heyeti Başkale'ye gidiyor
09:00 Jeofizik Mühendisi Alkan: Önlemini alalım, doğa olayları afete dönüşmesin
09:00 TEV-DEM Eşbaşkanı Hiso: Tek çözüm, Türkiye’nin işgal ettiği yerlerden çekilmesi
09:00 İmralı tecridi CPT’ye taşındı
09:00 Tümüklü: İntiharların kaynağı yarattığın sistem!
09:00 Darp edilen tutuklulara: Neden şikayet ediyorsunuz?
09:00 Sosyolog Yardım: İntiharın artması toplumsal çözülmenin göstergesidir
09:00 Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Tüm STÖ'ler Kürtçe için çaba harcamalı
09:00 25 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:42 Deprem sonrası 'hawar' eden Fettah Arslan kalp krizi geçirdi
00:12 Türkiye Suriye’de tekrar ortak devriyeye katıldı
24/02/2020
22:37 Akar, İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü
22:06 SOHR: Rejim güçleri İdlib’de 3 alanı daha kontrol etti
21:15 Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda
21:04 Koca:Van’daki depremde yaralı 22 vatandaşın tedavisi sürüyor
20:53 Tarsus’ta 3 kişi tutuklandı
20:35 Dilan Kortak başvurusunda gerekçeli kararını açıklayan AYM: Yaşam hakkı ihlal edildi
20:17 İstanbul’da bir kadın cenazesi bulundu
20:14 Dersim’de 8 Mart startı Gülistan Doku için arama yapılan yerde verilecek
19:45 Etkinlik yasağına karşı yapılmak istenen eyleme de engel
19:39 Eskişehir Üniversitesi öğrencileri: İntihar değil cinayet
19:10 HDP Kongresi sonrası gözaltına alınan 14 kişinin gözaltı gerekçesi bilinmiyor
19:04 Benzine 16 kuruş zam
19:00 Bolu’da bir yurttaş intihar etti
18:52 Manisa’da kaza:1 tarım işçisi öldü, 12’si yaralı
18:46 Libya Hükümeti, Cenevre'deki siyasi görüşmelere katılmayacak
18:39 İran’da 4.4 büyüklüğünde deprem: Van’da da hissedildi
18:21 Kaza yapan uçağın kaptan pilotu tutuklandı
18:11 Almanya'daki karnavala araç daldı:15 yaralı
18:05 Çin: Koronavirüsü için aşıyı bulduk
17:42 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi HDP'yi ziyaret etti
17:33 Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nden Koronavirüs iddialarına yalanlama
17:20 Grup Yorum’a destek için başlatılan açlık grevi 3'üncü gününde
17:06 Depremin annesiz bıraktığı kuzular ölümle karşı karşıya
16:53 Gezi Davası'nın gerekçeli kararı açıklandı
16:51 Depremzedeler: İhtiyaçlarımız henüz karşılanmadı
16:24 Buldan ve Sancar'dan kongre mesajı: Türkiye’nin gerçek alternatifini gösterdi
15:52 Kılıçdaroğlu'nun avukatı: Yolsuzluk tapeleri montaj değil gerçek!
15:13 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
15:04 25 barodan ortak açıklama: Tarihin en ağır yargı krizi yaşanmakta
14:48 İzmir'de acele kamulaştırmaya itiraz
14:35 Depremin yıktığı Özpınar havadan görüntülendi
14:14 PYD kongreye gitti: Suriye krizinin çözümü Kürt sorununun çözümünde
13:41 Van’da depremde yaşamını yitirenler toprağa verildi
13:40 Gözaltındaki siyasetçilerin 'güvenlik' gerekçesiyle başörtüleri alındı
13:34 Mersin’de bir kişi intihar etti
13:22 İran'da koronavirüsten ölenleri sayısı 50'ye yükseldi
13:11 Tahliye kararı verilen Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek cezaevinden çıktı
12:59 Kürt sanatçılardan 'ulusal birlik' konseri
12:52 Dünya genelinde koronavirüs salgınına yakalananların sayısı 79 bini geçti
12:44 Uluslararası delegasyon: HDP Türkiye'nin geleceği için önemli bir aktör
12:31 Konuklardan Kongre değerlendirmesi: En önemli mesaj 'Halk iradesi'ydi
12:10 BM Sekreteri Gutteres: İnsan haklarına saygılı davranın
12:07 Türkiye kapıları kapatınca Özerk Yönetim'e 'misafir’ oldular
10:48 İran'daki koronavirisü: 4 kişi daha yaşamını yitirdi
10:46 TTB korona için heyet oluşturdu
10:29 Demirtaş'tan deprem ve HDP kongresine ilişkin mesaj
09:14 Van'da 5 kişi yüksek ateş nedeniyle tedavi altına alındı
09:00 Kayyım 'gerekçesi' mahkemeden döndü: Bakanlık 100 gün sonra uydurdu
09:00 Bandırma Cezaevi'nde falaka iddiası
09:00 Mehmet Bal 30 gündür kayıp: Telefon sinyalleri aileye eksik verildi
09:00 AİHM hukukçusu: Demirtaş ve Kavala kararları uygulanmalı
09:00 'Türkiye’deki üniversite hastaneleri batma noktasında'
09:00 24 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
23/02/2020
23:48 Şişli'de AVM'nin çatı katından düşen kişi öldü
22:36 Soylu: Van’da 250 konut ve 300 ahır yıkıldı
21:51 SOHR: Rejim güçleri 2 köyde kontrolü ele geçirdi
21:09 Başkale depreminde 'Hawar' feryadı yürek yaktı
20:04 İletişim Başkanlığı’ndan koronavirüs açıklaması
19:22 İdlib’te çatışmalar Eyn İsa’ya sıçradı
19:15 Van’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha
18:08 Elazığ'da okullar yarın açılıyor
17:57 Amedspor 2 kez öne geçtiği maçtan bir puanla ayrıldı
17:40 Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu
17:33 HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı
17:28 HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi
17:26 Van'daki depremzedeler soğukta dışarıda bekliyor
17:04 Manisa Valiliği: Deprem herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı
17:01 Mermer ocağında iş cinayeti
16:56 'Söz sırası bizde' diyen kadınlar: İktidara boyun eğmeyiz
16:16 Koronavirüsü alarmı: Türkiye-İran sınırı kapatıldı
16:04 HDP yeni dönem Parti Meclisi belirlendi
15:42 Temo: Dilimiz ruhumuzun bir uzvu olmalı
15:25 Mithat Sancar: Büyük barış için İmralı kapılarını açın
15:15 Grup Yorum’a destek eyleminde 5 kişi gözaltına alındı
15:13 Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
14:57 Grup Yorum'a destek grevini yazar Demirer devraldı
14:54 Tutuklu siyasetçilerden HDP kongresine mesaj: Karanlığa yer yok
14:24 Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor
14:09 HDP Kongresi'ne Kürdistan'ın parçalarından mesaj
13:51 İzmir'de Grup Yorum dayanışma etkinliğine yasak
13:46 İran'da koronavirüs 3 can daha aldı
13:43 İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı
13:43 İki yakanın şiirleri İzmir’de buluşacak
13:26 Van sınırında 3'üncü deprem
13:25 Leyla Halid: Yaşasın Filistin, yaşasın Kürdistan
13:21 Salona sığmayan coşku: Kongre faşizme meydan okuyor
12:47 Şenoğlu: Ortaklaştığımız için dimdik ayaktayız
Öztürk: Tek çözüm Sayın Öcalan
12:43 HDP Kongresi’ne her çevre ve ülkeden mesaj