'Ölmek istemiyorum’ feryadını sokağa taşıdılar

  • kadın
  • 20:04 23 Ağustos 2019
  • |
img
HABER MERKEZİ - Emine Bulut’un boşandığı eşi tarafından küçük kızının gözleri önünde öldürülmesiyle ülkenin birçok yerinde kadınlar, Bulut’un ‘Ölmek istemiyorum’ feryadını sokağa taşıdı. Yapılan eylemlerde “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyen kadınlar, kadına dönük şiddeti önlemek için daha etkin mekanizmalar oluşturulmasını istedi.
 
Kırıkkale'de yaşayan 38 yaşındaki Emine Bulut’un, 18 Ağustos günü dört yıl önce boşandığı eski eşi Fedai Baran (43) tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürülmesi kadınları sokağa döktü. 
İzmir Kadın Platformu (İKP), Emine Bulut’un öldürülmesini protesto etmek için Alsancak'ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. "#EmineBulut #Ölmekİstemiyoruz" pankartının açıldığı açıklamada, kadınlar sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Kadınlar isyanda isyanıyla sokakta” ve “Jin jiyan azadî" sloganları atıldı. İKP adına açıklamayı, Sibel Çelik yaptı. 
 
'KAZANILMIŞ HAKLARA SALDIRMAKTIR'
 
Bir kadının daha boşandığı eski eşi tarafından öldürüldüğünü ifade eden Çelik, Emine Bulut'un 10 yaşındaki kızının gözleri önünde katledildiğini belirtti. 
 
“Emine Bulut’un haykırışı hepimizin haykırışıdır” diyen Çelik, artık ölmek istemediklerini söyledi. Vahşice işlenen cinayeti lanetleyen Çelik, “Hep söylediğimiz gibi, bu cinayet münferit değil, ataerkil sistemin gerçekleştirdiği sistematik kadın katliamlarının olağan hale getirilmiş bir parçasıdır. Nitekim, geçtiğimiz temmuz ayında ve yalnızca basına yansıdığı kadarıyla 24 kadın en yakınındaki erkekler tarafından katledildi. 6284 sayılı koruma yasası ile alınan koruma kararlarını kadınların suistimal ettiğini dillendiren AKP iktidarında kadına yönelik eril şiddet, yüzde bin 400 artmıştır. Şiddeti önlemek için daha etkin mekanizmalar oluşturmak yerine, kadın düşmanı, cinsiyetçi, savaş ve nefret politikalarıyla kadına yönelik şiddeti derinleştiren AKP ve MHP erkek aklı diğer yandan da kazanılmış haklarımıza saldırmaktadır" şeklinde konuştu. 
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
 
"İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasasını dahi yok etmek istemektedir” diyen Çelik, erkeği koruyan, cesaretlendiren, cezasız bırakan yargı sistemi de bu suçun en önemli ortağı olduğunu söyledi. 18 yıldır söylenilen aile, ailenin kutsallığı, aileleri koruma siyaseti kadınların ölümü olduğunu ifade eden, Çelik, şunları söyledi: "Bunu bugün koca bir memleket bir kez daha gördü. Bir devletin kadınları ısrarla sıkıştırdığı şiddet cenderesinin sonuçları bunlar. Kadınları korumayan, uğradığı ya da uğrayabileceği şiddetle onları baş başa bırakan ve hatta daha önemlisi şiddeti bizzat yaratan ve körükleyen sisteminiz öldürdü Emine’yi. Susmayacağız. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenize engel olacağız.  Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz."
 
MERSİN
 
Mersin Kadın Platformu üyeleri de, işlenen cinayete yönelik tepkilerini Forum Alışveriş Merkezi önünde yaptıkları açıklama ile gösterdi. 
 
Katledilen Bulut’un son haykırışına atıfta bulunarak "Ölmek istemiyoruz" pankartı açan kadınlar yine "Yaşamak istiyoruz", "Kadın cinayetleri politiktir" dövizleri taşıyıp, "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz", "Erkek vuruyor devlet kuruyor", "Yasta değil, isyandayız" sloganları attı. 
 
Platform adına açıklamada bulunan Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, ‘Ölmek istemiyorum’ diyen bir kadının katledildiği yerde, kadın katliamlarının olduğu düzenin artık yıkılması gerektiğini ifade etti. 
"Emine Bulut’u kim öldürdü biliyoruz” diyen Akpınar, şöyle devam etti: “Karşımızda Emine Bulut'u kadınların yıllarca mücadele ederek kazandığı hakları yok etmeye çalışan, İstanbul Sözleşmesini kasti olarak uygulanmayan, hayat kurtaran 6284 sayılı yasayı tartıştıran, kadınları evliliğe mahkum etmeyi amaçlayan, nafaka hakkını kısıtlamak için kanun metinleri yazan kadın düşmanı erkek iktidar duruyor. İktidar yanlışı yandaş medya duruyor. Kadına yönelik şiddet dosyalarını uzlaştırmaya sevk eden, iyi hal indirimlerini esirgemeyen yargı duruyor." 
 
'ARTIK BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ'
 
Akpınar, geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde 31 kadının öldürüldüğünü de hatırlattı. Akpınar, "Her gün bir kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Artık bir şeyler değişecek. Annelerinin başında çığlık atan küçük kız çocuklarına bir söz veriyoruz. Kanlar içindeki annesine 'anne lütfen ölme' diyen o küçük kıza borçluyuz. Kadın erkek eşitliğinin sağlandığı, kadına yönelik şiddetin son bulduğu bir hayatı borçluyuz bu kız çocuklarına. Kamusal alanları, kentlerimizi, yaşam alanlarımızı borçluyuz ve buradan haykırıyoruz; Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Ölmeyi değil, hayatı istiyoruz! Öfkemizle, isyanımızla, mücadelemizle cinayeti değil, boşanmaları engellemeye çalışan kadın düşmanı politikalara karşı duracağız. Kadınların bu ülkede can güvenliği sorunu varken bizler yaşam hakkımız için sokaklarda, meydanlarda, adliye koridorlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.
Yapılan açıklamanın ardından erkek şiddetini kınayan sloganlar atan kadınlar, protestolarını alkışlı yürüyüşle noktaladı.
 
ANKARA 
 
Ankara Kadın Platformu üyeleri ise, Emine Bulut ve diğer kadın katliamlarını protesto etmek için Kuğulupark’ta toplandı.
 
Yüzlerce kadının katıldığı eylemde, “Ölmek istemiyoruz” pankartı açılırken, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Koruma akla yargıla” ve “Erkek adalet değil, gerçek adalet” dövizleri taşındı. Platform adına  ortak metni Şeyda Özcan okudu.
 
‘BİZİ SOKAKLARA ÇIKARAN EMİNE’NİN ÇIĞLIĞI’
 
Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlıklarının kulaklarında olduğunu ve  bu sesin kendilerini alanlara çıkardığını belirten Özcan, yine ülkenin dört bir yanında kadınların sokağa döküldüğünü ifade etti. Özcan, “Öfkeliyiz, kızgınız, üzgünüz. Emine’nin ölümüne neden olanları bildiğimiz için ama en çok. Kadınların şiddete uğradığı, cinayetlerin hiç hız kesmediği bu ülkede, kadınlara ısrarla boşanmayacaksınız denildiği için öldürüldü. Dünyanın en normal şeylerinden biri olan boşanmak bu ülkede aile üzerinden inşa edilen politikalar nedeniyle adeta suçmuş gibi konuşuluyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘ERKEĞİ HER ANLAMDA GÜÇLENDİREN SUÇLUDUR’
 
Emine Bulut’un ölümünün sorumlusunun iktidar ve mekanizmaları olduğuna söyleyen Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayan, boşanmaları ne pahasına engellemek için Meclis’te komisyonlar kuran, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıran, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapan, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyen, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşan siyasal iktidar şiddeti hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası yapıp, şiddet dilini ve erkekliği her açıdan güçlendirenler suçludur. Cani eski koca, sinirli adam laflarına karnımız tok. Bu ne münferit bir cinayettir ne de sadece erkeğe verilecek ceza üzerinden konuşulacak bir meseledir.”
 
‘AKP İKTİDARI KADINLARIN GÜVENDE YAŞAYABİLECEĞİ ÜLKE BIRAKMADI’ 
 
Özcan, 18 yıllık AKP iktidarının kadınların güven içinde yaşayabileceği bir ülke bırakmadığını da ifade etti.
 
“Şiddet yaşamın kendisi haline getirilirken uygulanan muhafazakar politikalar kadınlara eşitliğin olmadığı bir ortam sundu” diyen Özcan, Cumhurbaşkanı tarafından sürekli olarak kadın ve erkeğin eşit olmadığına dair vurgu yapıldığını, bunun da  kadınlara  taciz, tecavüz, yoksulluk ve ölüm olarak döndüğünü dile getirdi. 
 
‘SİYASAL İKTİDARIN BÜTÜN TEMSİLCİLERİ SUSSUN’
 
Devletin kadınları ısrarla şiddet cenderesine sıkıştırdığını belirten Özcan, “Kadınları korumayan, uğradığı ya da uğrayabileceği şiddetle onları baş başa bırakan, hatta ve belki de daha önemlisi şiddeti bizzat yaratan ve körükleyen sisteminiz öldürdü Emine’yi. O yüzden şimdi siyasal iktidarın bütün temsilcileri susun. Tek bir kelime bile etmeyin. Söyleyeceklerinizi  biliyoruz ve artık duymak istemiyoruz. Bugün Emine’nin, kız kardeşimizin yasını tutacağız. Ama susmayacağız. Tıpkı daha önce yaptığımız gibi diğer kadın cinayetlerinde olduğu gibi” sözlerini sarf etti.
 
‘ÇİZDİĞİNİZ SINIRDA YAŞAMAYI KABUL ETMEYECEĞİZ’
 
Emine’nin ‘Ölmek istemiyorum’ diyen çığlığının kadınların kulaklarında çınladığını ifade eden Özcan, sözlerini şöyle noktaladı: “Yaşam hakkımızı savunacağız. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı Yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesinden çekilmenize engel olacağız. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.”
Kadınlar, açıklamanın ardından katledilen Emine Bulut ve diğer kadınların ismini sıralayıp, hep bir ağızdan “burada” diye haykırdı. Bir süre oturma eylemi de yapan kadınlar, zılgıt ve alkışlarla ses çıkarıp, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganları atarak protestolarını sonlandırdı.
 
 
İSTANBUL 
 
Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu Emine Bulut’un eski eşi tarafından öldürülmesini protesto etmek için Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkında bir araya geldi. “Kadın Cinayetlerine karşı ses çıkar” ve Boşanmayı değil cinayeti engelle” ve “Ölmek istemiyorum Emine Bulut” pankartları açılırken, ”Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Emine Bulut isyanımızdır kadınlar birlikte güçlü”, “Kadın cinayetlerine karşı ses çıkar” ve “Aile değil kadınız” dövizleri taşındı. Sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Kadınlar isyanda isyanıyla sokakta” ve “Jin jiyan azadî" sloganları atıldı. 
 
Eyleme HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Oya Ersoy ve çok sayıda kadın katıldı. 
 
Parkta bir süre sloganlar eşliğinde bekleyen kadınlar Moda Caddesi üzerinden Moda Sahile doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca alkış ve ses çıkaran kadınlara çevredeki yurttaşlar alkışlar ile destek verdi. Moda Sahiline kadar yürüyen kadınlar burada basın açıklaması yaptı. Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu adına açıklamayı Dılşa Ritsa Eşli yaptı. Türkiye’de son 3 gündür Ağrı, Konya, Kırıkkale kentlerinde kadınların katledildiğini, geriye sadece Emine Bulut’un ‘Ölmek istemiyorum’ çığlığı kaldığını belirten Eşli, ülkede kadın cinayetleri artarak devam ettiğini söyledi. 
 
Hiçbir kadının ölmek, tacize ve tecavüze uğramak istemediğini belirten Eşli, “işte tam da bu yüzden erkek şiddetini önleyen yaslara, 6284 sayılı kanuna, İstanbul Sözleşmesine kadınları koruyan mekanizmalara ihtiyacımız var. Ama her gün hayatlarımızı dar eden bu şiddete rağmen birde haklarımız elimizden alınmak isteniyor. Kadınlar boşanmasın diye ‘zorunlu arabuluculuk’ getiriliyor, şiddet uygulayan erkek ‘evden uzaklaştırılmasın ki canı sıkılmasın’ deniyor. ‘İstanbul sözleşmesi fes edilsin’ sesleri yükseliyor. Bu gibi sözler şiddetin kadın cinayetlerinin ortağıdır. Biz failleri aklayan, şiddet, önleyici mekanizmaları uygulamayan, tam tersine şiddetten yine ‘kadınları suçlu bulan sisteme isyan ediyoruz” dedi. 
 
Açıklamanın ardından kadınlar “Jın Jiyan Azadi” sloganları eşliğin de eylem son buldu.  
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

10:22 Yiğit: Erdoğan batıyı İdlib sürecine dahi etmek istiyor
10:13 Depremde evlerini kaybeden aile geceyi traktör kasasında geçirdi
09:11 Depremzedeler hem kendileri hem de hayvanları için çadır istiyor
09:08 HDP heyeti Başkale'ye gidiyor
09:00 Jeofizik Mühendisi Alkan: Önlemini alalım, doğa olayları afete dönüşmesin
09:00 TEV-DEM Eşbaşkanı Hiso: Tek çözüm, Türkiye’nin işgal ettiği yerlerden çekilmesi
09:00 İmralı tecridi CPT’ye taşındı
09:00 Tümüklü: İntiharların kaynağı yarattığın sistem!
09:00 Darp edilen tutuklulara: Neden şikayet ediyorsunuz?
09:00 Sosyolog Yardım: İntiharın artması toplumsal çözülmenin göstergesidir
09:00 Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Tüm STÖ'ler Kürtçe için çaba harcamalı
09:00 25 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:42 Deprem sonrası 'hawar' eden Fettah Arslan kalp krizi geçirdi
00:12 Türkiye Suriye’de tekrar ortak devriyeye katıldı
24/02/2020
22:37 Akar, İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü
22:06 SOHR: Rejim güçleri İdlib’de 3 alanı daha kontrol etti
21:15 Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda
21:04 Koca:Van’daki depremde yaralı 22 vatandaşın tedavisi sürüyor
20:53 Tarsus’ta 3 kişi tutuklandı
20:35 Dilan Kortak başvurusunda gerekçeli kararını açıklayan AYM: Yaşam hakkı ihlal edildi
20:17 İstanbul’da bir kadın cenazesi bulundu
20:14 Dersim’de 8 Mart startı Gülistan Doku için arama yapılan yerde verilecek
19:45 Etkinlik yasağına karşı yapılmak istenen eyleme de engel
19:39 Eskişehir Üniversitesi öğrencileri: İntihar değil cinayet
19:10 HDP Kongresi sonrası gözaltına alınan 14 kişinin gözaltı gerekçesi bilinmiyor
19:04 Benzine 16 kuruş zam
19:00 Bolu’da bir yurttaş intihar etti
18:52 Manisa’da kaza:1 tarım işçisi öldü, 12’si yaralı
18:46 Libya Hükümeti, Cenevre'deki siyasi görüşmelere katılmayacak
18:39 İran’da 4.4 büyüklüğünde deprem: Van’da da hissedildi
18:21 Kaza yapan uçağın kaptan pilotu tutuklandı
18:11 Almanya'daki karnavala araç daldı:15 yaralı
18:05 Çin: Koronavirüsü için aşıyı bulduk
17:42 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi HDP'yi ziyaret etti
17:33 Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nden Koronavirüs iddialarına yalanlama
17:20 Grup Yorum’a destek için başlatılan açlık grevi 3'üncü gününde
17:06 Depremin annesiz bıraktığı kuzular ölümle karşı karşıya
16:53 Gezi Davası'nın gerekçeli kararı açıklandı
16:51 Depremzedeler: İhtiyaçlarımız henüz karşılanmadı
16:24 Buldan ve Sancar'dan kongre mesajı: Türkiye’nin gerçek alternatifini gösterdi
15:52 Kılıçdaroğlu'nun avukatı: Yolsuzluk tapeleri montaj değil gerçek!
15:13 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
15:04 25 barodan ortak açıklama: Tarihin en ağır yargı krizi yaşanmakta
14:48 İzmir'de acele kamulaştırmaya itiraz
14:35 Depremin yıktığı Özpınar havadan görüntülendi
14:14 PYD kongreye gitti: Suriye krizinin çözümü Kürt sorununun çözümünde
13:41 Van’da depremde yaşamını yitirenler toprağa verildi
13:40 Gözaltındaki siyasetçilerin 'güvenlik' gerekçesiyle başörtüleri alındı
13:34 Mersin’de bir kişi intihar etti
13:22 İran'da koronavirüsten ölenleri sayısı 50'ye yükseldi
13:11 Tahliye kararı verilen Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek cezaevinden çıktı
12:59 Kürt sanatçılardan 'ulusal birlik' konseri
12:52 Dünya genelinde koronavirüs salgınına yakalananların sayısı 79 bini geçti
12:44 Uluslararası delegasyon: HDP Türkiye'nin geleceği için önemli bir aktör
12:31 Konuklardan Kongre değerlendirmesi: En önemli mesaj 'Halk iradesi'ydi
12:10 BM Sekreteri Gutteres: İnsan haklarına saygılı davranın
12:07 Türkiye kapıları kapatınca Özerk Yönetim'e 'misafir’ oldular
10:48 İran'daki koronavirisü: 4 kişi daha yaşamını yitirdi
10:46 TTB korona için heyet oluşturdu
10:29 Demirtaş'tan deprem ve HDP kongresine ilişkin mesaj
09:14 Van'da 5 kişi yüksek ateş nedeniyle tedavi altına alındı
09:00 Kayyım 'gerekçesi' mahkemeden döndü: Bakanlık 100 gün sonra uydurdu
09:00 Bandırma Cezaevi'nde falaka iddiası
09:00 Mehmet Bal 30 gündür kayıp: Telefon sinyalleri aileye eksik verildi
09:00 AİHM hukukçusu: Demirtaş ve Kavala kararları uygulanmalı
09:00 'Türkiye’deki üniversite hastaneleri batma noktasında'
09:00 24 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
23/02/2020
23:48 Şişli'de AVM'nin çatı katından düşen kişi öldü
22:36 Soylu: Van’da 250 konut ve 300 ahır yıkıldı
21:51 SOHR: Rejim güçleri 2 köyde kontrolü ele geçirdi
21:09 Başkale depreminde 'Hawar' feryadı yürek yaktı
20:04 İletişim Başkanlığı’ndan koronavirüs açıklaması
19:22 İdlib’te çatışmalar Eyn İsa’ya sıçradı
19:15 Van’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha
18:08 Elazığ'da okullar yarın açılıyor
17:57 Amedspor 2 kez öne geçtiği maçtan bir puanla ayrıldı
17:40 Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu
17:33 HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı
17:28 HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi
17:26 Van'daki depremzedeler soğukta dışarıda bekliyor
17:04 Manisa Valiliği: Deprem herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı
17:01 Mermer ocağında iş cinayeti
16:56 'Söz sırası bizde' diyen kadınlar: İktidara boyun eğmeyiz
16:16 Koronavirüsü alarmı: Türkiye-İran sınırı kapatıldı
16:04 HDP yeni dönem Parti Meclisi belirlendi
15:42 Temo: Dilimiz ruhumuzun bir uzvu olmalı
15:25 Mithat Sancar: Büyük barış için İmralı kapılarını açın
15:15 Grup Yorum’a destek eyleminde 5 kişi gözaltına alındı
15:13 Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
14:57 Grup Yorum'a destek grevini yazar Demirer devraldı
14:54 Tutuklu siyasetçilerden HDP kongresine mesaj: Karanlığa yer yok
14:24 Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor
14:09 HDP Kongresi'ne Kürdistan'ın parçalarından mesaj
13:51 İzmir'de Grup Yorum dayanışma etkinliğine yasak
13:46 İran'da koronavirüs 3 can daha aldı
13:43 İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı
13:43 İki yakanın şiirleri İzmir’de buluşacak
13:26 Van sınırında 3'üncü deprem
13:25 Leyla Halid: Yaşasın Filistin, yaşasın Kürdistan
13:21 Salona sığmayan coşku: Kongre faşizme meydan okuyor