78 kurumdan kayyuma ortak tepki

img
İSTANBUL – DİSK, KESK, TMOOB ve TTB öncülüğünde 78 kurum, kayyum atamalarına tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada, “19 Ağustos’ta Türkiye’de bir darbe yaşandı” diyen kurumlar, kayyumların gitmesi, halkın iradesinin kayıtsız şartsız tanınması için tüm demokrasi güçlerini mücadeleye çağırdı.
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine eşbaşkanlarının yerlerine kayyum atanmasını Kadıköy'de bulunan Beşiktaş iskelesi önünde yaptıkları açıklama ile protesto etti. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. 
 
"Bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız" pankartı açılıp, "Kayyumlar çöpe belediyeler halkın seçtiklerine", "Kayyumlar halkın iradesine darbedir kayyuma karşı birleşik mücadele" dövizlerinin taşındığı açıklamada yine sık sık “Bijî berxwedana Amed'e” ve “Her yer Amed, her yer direniş” sloganları atıldı. 
 
‘DARBE SADECE KÜRTLERE DEĞİL, HERKESE YAPILDI’
 
İlk olarak söz alan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı, 19 Ağustos’ta bir darbeyle karşı karşıla kaldıklarını ifade ederek, “Bu darbe sadece Kürtlere değil bu topraklarda yaşayan herkese yapılmıştır. Bu darbeyi kabul etmiyoruz. Asla etmeyeceğiz. Burada bulunmamızın esas amacı ‘seçimle gelen seçimle gitmeli’ diyen AKP’ye uyarıdır. Yasadışılığa son verilsin. İster Kürt illerinde ister batıda kim olursa olsun seçilen kişi belediyeyi yönetmelidir” diye konuştu.
 
Saygılı, ardından açıklamaya katılan kurumların isimlerini okudu.
 
‘AKP SEÇİMLE KAYBETTİĞİNİ DARBEYLE ALMAYA ÇALIŞIYOR’
 
Saygılı’nın ardından ortak basın açıklamasını TTB Başkanı Sinan Adıyaman okudu. 
 
YSK tarafından adaylıkları onaylanan ve halk tarafından seçilen belediye başkanlarının görevden alınmasının bir darbe olduğunu ifade eden Adıyaman, “Aday olmasına engel bir yasal durum bulunmayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'nın görevden alınması için seçimden bir gün sonra Diyarbakır Valiliği'nin İçişleri Bakanlığı'na yazdığı yazı, tüm bu süreci özetlemektedir. Yargı kararıyla aday olması uygun görülen Belediye Başkanları idari bir darbe süreciyle görevden alınmaktadır. Başka örneklerde, görevden alınan belediye başkanlarının yerine belediye meclis üyelerinden biri başkan vekili olarak seçilirken, bu üç kentte doğrudan kayyum atanması da gerçek niyeti ortaya koymaktadır. İktidarın amacı sandıkta kaybettiği yerel yönetimleri darbe ile geri almaktır. Bu üç kentin halkına, ‘Sizin seçtiklerinizi tanımıyorum, benim atadığıma mecbursunuz’ denmektedir” ifadelerini kullandı.
 
‘YENİLGİYİ KAYYUMLARLA TELAFİ ETMEYE ÇALIŞIYOR’
 
Türkiye’yi sandıktan çıkan sonucu hazmedemeyen bir iktidar tarafından yönetildiğini vurgulayan Adıyaman, “Ülkeyi yönetenlerin halk iradesine saygılarının olmadığı gerçeği, 7 Haziran 2015 genel Seçimlerinden 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar defalarca tecrübe edilmiştir. Halk 31 Mart 2019'da kayyumlara hayır demiş, 23 Haziran 2019'da da İstanbul'da iradesine sahip çıkmıştır. Bu yenilgileri demokratik bir olgunlukla karşılama yeteneği olmayan iktidar, sandıkta alamadığı sonucu darbe ile almaya kalkışmaktadır. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çok sayıda büyükşehirde kaybettiği rantı, Diyarbakır, Van ve Mardin'e atanan kayyumlarla kısmen de olsa telafi etmek istemektedir. Ülkeyi yönetenler, halkın bu net iradesine hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi ayaklar altına alarak yanıt vermektedir” dedi.
 
DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ÇAĞRI!
 
İktidarın kayyum politikalarıyla tüm muhaliflere gözdağı vermeye çalıştığını belirten Adıyaman, “Bu sadece bir baskı politikası değil aynı zamanda da ayrıştırma ve savaş politikasıdır. Diyarbakır, Van ve Mardin'de yaşayan yurttaşların ayrımcılığa uğraması ve en temel haklarından olan seçme ve seçilme hakkının tümüyle ortadan kaldırılması, sadece halk iradesine değil aynı zamanda barış içinde, bir arada ve kardeşçe yaşama umuduna da vurulmuş bir darbedir. Seçime saygı yoksa demokrasi de yok demektir. Diyarbakır'da, Van'da, Mardin'de atanan kayyumlara karşı çıkmak, hepimiz için demokrasiyi savunmaktır. Bizler halkın seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıracak girişimlere karşı halkın iradesini, demokrasiyi, adaleti ve barışı savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyor, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz. Halkın iradesini kayyumlara teslim etmemek sadece üç kentin değil hepimizin meselesidir. Kayyumların gitmesi, halkın iradesinin kayıtsız şartsız tanınması için tüm demokrasi güçlerini mücadeleye çağırıyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Açıklamaya katılan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların isimleri şu şekilde: DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu, İstanbul Tabip Odası, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (IIDP), Birleşik Devrimci Parti, Devrimci İşçi Partisi (DİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), İşçi Demokrasisi Partisi (İDP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeşil Sol Parti, 78'liler Girişimi, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER), Avcılar, Emek ve Demokrasi Platformu, Bahçelievler Emek ve Demokrasi Platformu, Devrimci Hareket, Divriği Kültür Derneği, Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Emekliler Dayanışma Sendikası, Fatih Dayanışması, Güngören Demokrasi Platformu, Halkevleri, İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi, Kadıköy Demokrasi Meclisi, Kadın Savunma Ağı, Kaldıraç, Kangal Dernekler Federasyonu, Marksist Tutum, Partizan, Politika Gazetesi, Sivas Konfederasyonu, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Söz ve Eylem, Tüm Emekliler Sendikası İstanbul Şubeleri, Ümraniye Yerel Demokrasi Platformu, Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, Amed Dernekleri Federasyonu (AMEDFED), Bitlis Dernekleri Federasyonu (BİDEF), Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF), Elih Batman Dernekleri Federasyonu (ELİHFED), Karakoçan Dernekleri Federasyonu (KARDEF), Mardin Dernekleri Federasyonu (MARDİNFED), Muş Dernekleri Federasyonu (MUŞDERFED), Şirvan Dernekleri Federasyonu (ŞİRVANFED), Ardahan Hoçvan Dernekleri Federasyonu, Diyarbakır AMED Dernekleri Federasyonu, Din Alimleri Derneği, Adıyamanlılar Derneği, KAYYDER, Çatak Derneği, Van Gevaş Daldere Derneği, Kozluk Derneği, Karayazı Derneği, Bitlis Derneği (BİLDER), Eruh Derneği, Bağcılar Bitlisliler Derneği (BİSYAD DER), Beşiri Derneği, Erzurum Karayazı Karagivij Derneği, İstanbul Batman Petrolspor Taraftarlar Derneği, Gebze Siirtliler Derneği, İkitelli Batman Kozluklular Derneği, İstanbul Batmanlılar Derneği, Silvanlılar Derneği, Silvan Taşpınar Köyü Derneği, Şirvan Zivzik Derneği, Muş Bulanık Melle Mustafa Köy Derneği, Bismilliler Derneği, Diyarbakırlılar Derneği, Küçükçekmece Muş Derneği, Güngören Silvanlılar Derneği.
 
 

Diğer başlıklar

21:51 SOHR: Rejim güçleri 2 köyde kontrolü ele geçirdi
21:09 Başkale depreminde 'Hawar' feryadı yürek yaktı
20:23 AABK Onursal Başkanı Öker gözaltına alındı
20:04 İletişim Başkanlığı’ndan koronavirüs açıklaması
19:22 İdlib’te çatışmalar Eyn İsa’ya sıçradı
19:15 Van’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha
18:08 Elazığ'da okullar yarın açılıyor
17:57 Amespor 2 kez öne geçtiği maçtan bir puanla ayrıldı
17:40 Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu
17:33 HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı
17:28 HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi
17:26 Van'daki depremzedeler soğukta dışarıda bekliyor
17:04 Manisa Valiliği: Deprem herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı
17:01 Mermer ocağında iş cinayeti
16:56 'Söz sırası bizde' diyen kadınlar: İktidara boyun eğmeyiz
16:16 Koronavirüsü alarmı: Türkiye-İran sınırı kapatıldı
16:04 HDP yeni dönem Parti Meclisi belirlendi
15:42 Temo: Dilimiz ruhumuzun bir uzvu olmalı
15:25 Mithat Sancar: Büyük barış için İmralı kapılarını açın
15:15 Grup Yorum’a destek eyleminde 5 kişi gözaltına alındı
15:13 Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
14:57 Grup Yorum'a destek grevini yazar Demirer devraldı
14:54 Tutuklu siyasetçilerden HDP kongresine mesaj: Karanlığa yer yok
14:24 Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor
14:09 HDP Kongresi'ne Kürdistan'ın parçalarından mesaj
13:51 İzmir'de Grup Yorum dayanışma etkinliğine yasak
13:46 İran'da koronavirüs 3 can daha aldı
13:43 İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı
13:43 İki yakanın şiirleri İzmir’de buluşacak
13:26 Van sınırında 3'üncü deprem
13:25 Leyla Halid: Yaşasın Filistin, yaşasın Kürdistan
13:21 Salona sığmayan coşku: Kongre faşizme meydan okuyor
12:47 Şenoğlu: Ortaklaştığımız için dimdik ayaktayız
Öztürk: Tek çözüm Sayın Öcalan
12:43 HDP Kongresi’ne her çevre ve ülkeden mesaj
12:30 Sınırda 5.9 büyüklüğünde deprem: 46 yaralıdan 8'inin durumu kritik
12:15 Yüksekdağ ve Demirtaş’tan kongreye mesaj: Nuh’un Gemisi yanaşıyor limana
11:52 Buldan: Ülkeyi yönetmeye geliyoruz
11:36 Temelli’den veda konuşması: Bu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim
11:16 Dr. Özaydoğdu’nun ölümüyle ilgili ailesinden açıklama: İntihar değil
11:02 HDP Kongresi başladı: Umut ve birlik kongresi olacak
10:22 İdlib’de büyük bir savaşın emareleri yaşanıyor
09:41 Gazeteci Karataş: Türkiye Suriye'de uzlaşmaya açık durabilir
09:20 Türkiye-İran sınırında 5.9 büyüklüğünde deprem: Van'da 7 ölü
09:14 Dört bir yandan HDP kongresine akın var
09:13 Van'da koronovirüs endişesi: Sınır kapıları kapatılmalı
09:11 Cezaevindeki çocuklar doğadan ve sağlıklı gıdadan mahrum
09:10 36 kişiyi işsiz bırakan fabrika sendikalıları ‘Kara Liste’ye almış!
09:09 Bu takımda insanlık skordan önce geliyor
09:07 7 helikopterle gidip 78 yaşındaki Yıldırım’ı darp ettiler
09:06 'İntihar çözüm değil, çözüm direnişte'
09:05 Afyon T Tipi Cezaevi'ndeki tutuklular: Can güvenliğimiz kalmadı
09:03 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan bir kişi gözaltına alındı
09:00 23 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:21 HDP 4'üncü Olağan Kongresi'yle daha güçlü bir kararlaşmaya gidiyor
22/02/2020
22:27 Tan: Kürtler yaşamın her alanında dillerine sahip çıkmalı
22:08 8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu
21:34 HDP Mutabakat Komisyonu: Eş Genel Başkan adaylarımız Buldan ve Sancar
21:19 Kadınlar krizden dolayı sağlıklı gıdaya erişemiyor
20:46 Kayyımların kültür ve sanata etkileri konuşuldu
20:13 Ankara Barosu'ndan Ceren Damar'ı katleden erkeğin avukatı hakkında soruşturma
20:08 Ortadoğulu kadınlar HDP kongresi için geldi
19:18 17 yaşındaki gencin silahla oynarken kendisini vurduğu ileri sürüldü
19:07 Beşiktaş’taki ağaçlık alanda ölü bulundu
18:32 Abdullah Gül'ün 'Gezi' açıklaması Soylu'ya hançer gibi saplandı
18:20 Yazar Baran: Kürtlerin en fazla dili işgal altında
17:51 İdlib'te bir asker daha yaşamını yitirdi
17:14 İhraç edilen kamu emekçilerinin iadesi istendi
16:49 MED-DER Eşbaşkanı Esen: Anadil eğitimi anne karnında başlar
16:29 Kongreye giden HDP’liler durdurulup GBT kontrolünden geçirildi
16:10 Mersin'de gözaltı sayısı 7'ye yükseldi
16:01 Hasta tutuklular eylemi: Türkiye'nin aynasında ölüm var
15:56 9 öğrenci serbest bırakıldı
15:55 Grup Yorum’a destek için dönüşümlü açlık grevi başlattılar
15:51 Halklar anadilleri için bir araya geldi
15:46 HDP büyük kongreye hazır
15:07 İHD Van Şubesi cezaevlerindeki hak ihlalleri raporunu açıkladı
14:58 Akdamar Adası'na giriş ücreti 18 TL'den 25 TL'ye yükseltildi
14:53 HDP'li Gergerlioğlu: Devlet mekanizması tamamen çöktü
14:44 Her iki eli olmayan Ergin Aktaş'ın başvurusuna AİHM'den ret
14:41 Taksim’de yurttaşa forum, gazeteciye çekim yasak
14:21 Kayıp yakınları: Failler kolluk görevlileridir, etkin bir soruşturma yürütün
14:18 'Evladımı ne yaptınız?' derken fenalaştı
14:08 HDP Eş Genel Başkanlığı için Buldan ve Sancar öne çıktı
13:56 SES iki kentte kongreye gitti
13:53 JİN NEWS’e 9’uncu kez erişim engeli
13:35 Kürt Dil Platformu konferansında 'Kürtçe konuşma kararı' çağrısı
13:13 Dersim Belediyesi çocuklar için Anadil Günü etkinliği yaptı
13:05 Güven: 50 milyon insanı 'terörist' ilan edemezsiniz
12:49 Kongre için kiralanan otobüsler haczedildi: Partililer yürümeye başladı
12:34 HDP Mersin İl Örgütü’nden gözaltılara tepki
12:21 Doktor hastanenin 6’ncı katından atlayarak yaşamına son verdi
11:33 Feyzioğlu: Bıçak hakkında baro soruşturma açmalı
11:12 Kürt Dil Platformu konferansı başladı
11:04 'Hukuk rahmetli oldu ve üzerine beton döküldü'
11:04 Mersin'de HDP'li eşbaşkan ve yöneticiler gözaltına alındı
11:03 Hasta bebeklerinin ilaçlarını karşılayamaz haldeler
10:20 Kürtçe şarkı söylemek için izin istemesiyle eleştirilen O yarışmacı konuştu
10:16 Diyarbakır karanlığa büründü
10:14 Psikiyatrist Değer: Mevcut politikalar intiharlara zemin oluşturuyor
09:54 16 yaşındaki Mazlum’un öldürülmesi 'hukuka uygun' bulundu