1 yıldır Galatasaray Meydanı onlara yasak: Hesap sormaya devam

img

İSTANBUL - Bu hafta Konca Kuriş cinayetine dikkat çeken Cumartesi Anneleri, geçten hafta yaşamını yitiren Elmas Eren'i andı. Bir yıldır Galatasaray Meydanı'na gidemeyen anneler, "Kayyumlarla halkın iradesini gasp ettiler. Susarak, bu felakettin suç ortağı olmayacağız” dedi. 

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 752’nci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi. Polisin annelere engel olması üzerine eylem, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta gerçekleşti. Polis tarafından ablukaya alınan sokakta Cumartesi Anneleri, üzerinde kayıpların fotoğraflarının olduğu tişörtler giyerek, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla karanfil taşıdı. Eyleme, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü destek verdi.
 
Bu hafta 1998 yılında Hizbullah tarafından kaçırılan ve 555 gün sonra cenazesine ulaşılan Konca Kuriş için adalet talebinde bulunulurken, geçen hafta yaşamını yitiren Cumartesi Annesi Elmas Eren de anıldı. 
 
‘ELMAS ANNEMİZİ UNUTMAYACAĞIZ’
 
Açıklamayı 21 Mart 1995’te gözaltında kaybedildikten sonra cenazesi kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak yaptı. Cumartesi Annesi Elmas Eren'i hayatının kaybetmesinin derin acısını yaşadıklarını dile getiren Ocak, “Elmas Eren 39 yıllık bekleyişini, 39 yıllık arayışını, 39 yıllık kararlığını ve 39 yıllık direnişini bizlere emanet ederek aramızdan ayrıldı. Güle güle annemiz; gözün arkada kalmasın. Giysilerini her zaman temiz ve ütülü giyilmeye hazır tuttuğun Hayri'nin akıbeti bizlere emanet. Unutmadın unutmayacağız. Affetmedin affetmeyeceğiz. Vazgeçmedin vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
GALATASARAY MEYDANI YASAĞI 1 YIL OLDU
 
Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Annelerine yasaklanmasının üzerinden bir yıl geçtiğini ifade eden Ocak, “Bu toprakların en meşru ve en masum itirazının mekânı olan Galatasaray bir yıldır polis kuşatması altında. Bir yıl önce kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray'ı bizden gasp edenler bugün de Mardin, Diyarbakır ve Van'da demokrasinin ilk şartı olan halkın iradesini gasp ettiler. Bu hukuksuzluğu eleştirmek için toplantı ve gösteri hakkını kullanmak isteyen yurttaşlara, güvenlik güçleri bize yaşatıldığı gibi doğrudan işkence niteliğinde müdahalede bulundu. Türkiye iktidarın denetimsiz ve adaletsiz güç kullanımının felaketini yaşıyor. Susarak, itiraz etmeyerek bu felakettin suç ortağı olmayacağız” diye konuştu.
 
555 GÜN SONRA CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI
 
1998’de Hizbullah tarafından kaçırılan Konca Kuriş'in 37 yaşında 5 çocuk annesi olduğunu dile getiren Ocak, Kuriş’in hikayesini şu sözlerle paylaştı:  “Konca Kuriş, 1998 yılının 16 Temmuz'u 17 Temmuz'a bağlayan gece, evinin önünde silahlı 3 kişi tarafından kaçırıldı. Bir dönem devletin açıkça desteklediği, işlediği vahşi suçları cezasız bıraktığı Hizbullah'a, 2000 yılında bir polis operasyonu gerçekleştirildi. Kanlı örgüt devlet açısından işlevini tamamlamıştı. Bu operasyonda Konca Kuriş'in izine rastlandı. Yakalananlardan biri Kuriş'in kaçırılması talimatını veren Hizbullah yöneticisiydi. Bu kişi polis sorgusunda Konca Kuriş'in Konya Meram'daki bir Hizbullah evinde aylarca tutulduğunu, 38 gün işkence gördüğünü, vahşice öldürüldükten sonra evin bodrumuna gömüldüğünü itiraf etti. Ailesi 555 gün sonra Konca Kuriş'in cansız bedenine ulaştı. 2011 yılında Yargıtay kararıyla yüzlerce vahşi cinayetin sanığı olan bu kişiler, uzun tutukluluk gerekçesiyle uluslararası hukuk göz ardı edilerek salıverildi. Tahliye sonrasında adli kontrol takibi yapılmayan Hizbullah'ın beyin takımını oluşturan sanıklar, kayıplara karıştı.” 
 
‘KATİLLERİN PEŞİNDE OLACAĞIZ’
 
Ardından söz alan Konca Kuriş’in yakın arkadaşı HDP Milletvekili Hüda Kaya, Küriş’in Müslüman ve feminist bir kadın olduğu için katledildiğini söyledi. Kuriş’in 1990’lı yıllarda tanınmaya başlandığını belirten Kaya, “Kuriş, devletçi saltanatçı yapıları dinin Emevici anlayışı reddederek kendisini ayrıştırdı ve yüreğiyle kadınlığıyla ses çıkardı. Kuriş bu saltanatçı anlayışı kabul etmediği için hedef haline getirildi. Bu güne geldiğimizde Konca’nın itiraz ettiği bu zihniyetin son 20 yıldır Türkiye'yi nereye getirdiğini görüyoruz. Belediyelerimize yeniden kayyum atandı. Bu kayyumcu anlayışın ilk hedefi kadınlardır. Son yıllarda kadınlara yönelik saldırıları hepimiz görüyoruz. İşte son Emine Bulut hadisesinde yüreğimizi yanmıştır. Konca yaşasaydı mücadelesine devam edecekti. Bütün katillerin hesap vermesinin peşinde olacağız” diye belirtti.
 
‘ANNEM 47 YAŞINDAN SONRA DEVLETİ TANIDI’
 
Ardından konuşan Elmas Eren'in kızı İkbal Eren, annesinin her anne gibi çocuklarını büyütüp, okutmayı istediğini söyledi. “Ama annem 5 çocuktan sadece 4’ünü yaşatabildi” diyen Eren, şöyle devam etti: “Ağabeyim Hayrettin Eren ülkesini çok severdi. Bunun için kolları sıvadı. Ama bu devlet ağabeyimi çaldı. Annem 20 Kasım 1980’den sonra artık yaşamında başka bir dönüm noktası başladı. O gün annem 47 yaşındaydı. Ömrü oğlunu aramakla geçti. Annem 47 yaşından sonra bu ülkeyi tanıdı. Dimdik ayakta durdu, bize yaşamayı öğretti. Uzun süre Galatasaray’a geldi ama son dönemlerde sağlığı iyi olmadığı için gelemedi. Annem her Cuma akşamı beni arar ‘yarın gidecek misin?’ diye sorardı. ‘Evet, gideceğim’ dediğimde, ‘Her kese selam söyle’ derdi. Her cumartesi saat 14.00’de beni arar ne olduğunu sorardı. Annem 39 yıl boyunca hiç umudunu kaybetmedi. Biz birçok anneyi buradan uğurladık. Devletten alacaklı olarak gittiler. Artık biz onların mücadelesinin devamcısıyız. Asla vazgeçmeyeceğiz.” 
 
‘MUTLAKA HESAP VERECEKLER’
 
Daha sonra gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak yaşamını yitiren Elmas Eren için gönderdiği mesaj okundu. Ocak mesajında, “Çocuklarım, kardeşlerim, arkadaşlarım. 24 yıldır acımızla birlikte baş etmeye çalıştığımız, birlikte ağladığımız, adaletin sağlanması için yan yana diz çürüttüğümüz yoldaşım Elmas'ın ardından, bugün yanınızda olup birlikte ona uğurlar olsun demeyi isterdim. Sağlık sorunlarımdan dolayı aranızda değilim. Arkadaşım Elmas'ı kaybettiğimiz günden beri hiçbir yere sığamıyorum. Devleti yönetenler hesap vermemek için hepimizin ölmesini bekliyor ama bir gün mutlaka hesap verecekler. Çünkü biz anneler ölsek bile, çocuklarımız, torunlarımız ve mücadele arkadaşlarımız kayıplar bulunup, adalete ulaşıncaya kadar susmayacaklar. Gözün arkada kalmasın Elmas'ım, çocukların bana emanet. Rahat uyu Elmas'ım, Hayrettin'i son nefesim kadar unutturmayacağım. Elmas'ım, Bir yıldır bizim olan, kayıplarımızın olan meydana gidemiyoruz diye yüreğin parçalanıyordu ya. Sana söz o meydanda fotoğraflarımızı taşıyana kadar vazgeçmeyeceğim, vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
HESAP SORMAYA DEVAM 
 
Son olarak tekrar söz alan Maside Ocak, şunları ifade etti: “Elmas anne bundan birkaç yıl önce Galatasaray Meydanı’nda olan biz evlatlarına birer tane şal örmüştü. ‘Bana bir şey olursa. Benden size hatıra kalsın’ demişti.  Bu ülkede cezasızlığın önünde bir kalkan varsa, bizlerin önünde bir kalkan varsa, bizim Galatasaray’a gidişimizi engelleyenler varsa, bizimde Elmas annenin ardından bize bıraktığı miras olan umut var. Bizimde Elmas annenin bıraktığı inancımız var. Bizim ne ellerimiz, ne gözlerimiz Elmas annenin ardından yalnız kalmayacak. Ve sizden kaybedenlerden hesap sormaya devam edeceğiz.”

Diğer başlıklar

09:11 Depremzedeler hem kendileri hem de hayvanları için çadır istiyor
09:08 HDP heyeti Başkale'ye gidiyor
09:00 Jeofizik Mühendisi Alkan: Önlemini alalım, doğa olayları afete dönüşmesin
09:00 TEV-DEM Eşbaşkanı Hiso: Tek çözüm, Türkiye’nin işgal ettiği yerlerden çekilmesi
09:00 İmralı tecridi CPT’ye taşındı
09:00 Tümüklü: İntiharların kaynağı yarattığın sistem!
09:00 Darp edilen tutuklulara: Neden şikayet ediyorsunuz?
09:00 Sosyolog Yıldırım: İntiharın artması toplumsal çözülmenin göstergesidir
09:00 Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Tüm STÖ'ler Kürtçe için çaba harcamalı
09:00 25 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:42 Deprem sonrası 'hawar' eden Fettah Arslan kalp krizi geçirdi
00:12 Türkiye Suriye’de tekrar ortak devriyeye katıldı
24/02/2020
22:37 Akar, İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü
22:06 SOHR: Rejim güçleri İdlib’de 3 alanı daha kontrol etti
21:15 Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda
21:04 Koca:Van’daki depremde yaralı 22 vatandaşın tedavisi sürüyor
20:53 Tarsus’ta 3 kişi tutuklandı
20:35 Dilan Kortak başvurusunda gerekçeli kararını açıklayan AYM: Yaşam hakkı ihlal edildi
20:17 İstanbul’da bir kadın cenazesi bulundu
20:14 Dersim’de 8 Mart startı Gülistan Doku için arama yapılan yerde verilecek
19:45 Etkinlik yasağına karşı yapılmak istenen eyleme de engel
19:39 Eskişehir Üniversitesi öğrencileri: İntihar değil cinayet
19:10 HDP Kongresi sonrası gözaltına alınan 14 kişinin gözaltı gerekçesi bilinmiyor
19:04 Benzine 16 kuruş zam
19:00 Bolu’da bir yurttaş intihar etti
18:52 Manisa’da kaza:1 tarım işçisi öldü, 12’si yaralı
18:46 Libya Hükümeti, Cenevre'deki siyasi görüşmelere katılmayacak
18:39 İran’da 4.4 büyüklüğünde deprem: Van’da da hissedildi
18:21 Kaza yapan uçağın kaptan pilotu tutuklandı
18:11 Almanya'daki karnavala araç daldı:15 yaralı
18:05 Çin: Koronavirüsü için aşıyı bulduk
17:42 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi HDP'yi ziyaret etti
17:33 Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nden Koronavirüs iddialarına yalanlama
17:20 Grup Yorum’a destek için başlatılan açlık grevi 3'üncü gününde
17:06 Depremin annesiz bıraktığı kuzular ölümle karşı karşıya
16:53 Gezi Davası'nın gerekçeli kararı açıklandı
16:51 Depremzedeler: İhtiyaçlarımız henüz karşılanmadı
16:24 Buldan ve Sancar'dan kongre mesajı: Türkiye’nin gerçek alternatifini gösterdi
15:52 Kılıçdaroğlu'nun avukatı: Yolsuzluk tapeleri montaj değil gerçek!
15:13 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
15:04 25 barodan ortak açıklama: Tarihin en ağır yargı krizi yaşanmakta
14:48 İzmir'de acele kamulaştırmaya itiraz
14:35 Depremin yıktığı Özpınar havadan görüntülendi
14:14 PYD kongreye gitti: Suriye krizinin çözümü Kürt sorununun çözümünde
13:41 Van’da depremde yaşamını yitirenler toprağa verildi
13:40 Gözaltındaki siyasetçilerin 'güvenlik' gerekçesiyle başörtüleri alındı
13:34 Mersin’de bir kişi intihar etti
13:22 İran'da koronavirüsten ölenleri sayısı 50'ye yükseldi
13:11 Tahliye kararı verilen Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek cezaevinden çıktı
12:59 Kürt sanatçılardan 'ulusal birlik' konseri
12:52 Dünya genelinde koronavirüs salgınına yakalananların sayısı 79 bini geçti
12:44 Uluslararası delegasyon: HDP Türkiye'nin geleceği için önemli bir aktör
12:31 Konuklardan Kongre değerlendirmesi: En önemli mesaj 'Halk iradesi'ydi
12:10 BM Sekreteri Gutteres: İnsan haklarına saygılı davranın
12:07 Türkiye kapıları kapatınca Özerk Yönetim'e 'misafir’ oldular
10:48 İran'daki koronavirisü: 4 kişi daha yaşamını yitirdi
10:46 TTB korona için heyet oluşturdu
10:29 Demirtaş'tan deprem ve HDP kongresine ilişkin mesaj
09:14 Van'da 5 kişi yüksek ateş nedeniyle tedavi altına alındı
09:00 Kayyım 'gerekçesi' mahkemeden döndü: Bakanlık 100 gün sonra uydurdu
09:00 Bandırma Cezaevi'nde falaka iddiası
09:00 Mehmet Bal 30 gündür kayıp: Telefon sinyalleri aileye eksik verildi
09:00 AİHM hukukçusu: Demirtaş ve Kavala kararları uygulanmalı
09:00 'Türkiye’deki üniversite hastaneleri batma noktasında'
09:00 24 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
23/02/2020
23:48 Şişli'de AVM'nin çatı katından düşen kişi öldü
22:36 Soylu: Van’da 250 konut ve 300 ahır yıkıldı
21:51 SOHR: Rejim güçleri 2 köyde kontrolü ele geçirdi
21:09 Başkale depreminde 'Hawar' feryadı yürek yaktı
20:04 İletişim Başkanlığı’ndan koronavirüs açıklaması
19:22 İdlib’te çatışmalar Eyn İsa’ya sıçradı
19:15 Van’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha
18:08 Elazığ'da okullar yarın açılıyor
17:57 Amedspor 2 kez öne geçtiği maçtan bir puanla ayrıldı
17:40 Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu
17:33 HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı
17:28 HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi
17:26 Van'daki depremzedeler soğukta dışarıda bekliyor
17:04 Manisa Valiliği: Deprem herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı
17:01 Mermer ocağında iş cinayeti
16:56 'Söz sırası bizde' diyen kadınlar: İktidara boyun eğmeyiz
16:16 Koronavirüsü alarmı: Türkiye-İran sınırı kapatıldı
16:04 HDP yeni dönem Parti Meclisi belirlendi
15:42 Temo: Dilimiz ruhumuzun bir uzvu olmalı
15:25 Mithat Sancar: Büyük barış için İmralı kapılarını açın
15:15 Grup Yorum’a destek eyleminde 5 kişi gözaltına alındı
15:13 Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
14:57 Grup Yorum'a destek grevini yazar Demirer devraldı
14:54 Tutuklu siyasetçilerden HDP kongresine mesaj: Karanlığa yer yok
14:24 Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor
14:09 HDP Kongresi'ne Kürdistan'ın parçalarından mesaj
13:51 İzmir'de Grup Yorum dayanışma etkinliğine yasak
13:46 İran'da koronavirüs 3 can daha aldı
13:43 İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı
13:43 İki yakanın şiirleri İzmir’de buluşacak
13:26 Van sınırında 3'üncü deprem
13:25 Leyla Halid: Yaşasın Filistin, yaşasın Kürdistan
13:21 Salona sığmayan coşku: Kongre faşizme meydan okuyor
12:47 Şenoğlu: Ortaklaştığımız için dimdik ayaktayız
Öztürk: Tek çözüm Sayın Öcalan
12:43 HDP Kongresi’ne her çevre ve ülkeden mesaj