1 yıldır Galatasaray Meydanı onlara yasak: Hesap sormaya devam

img

İSTANBUL - Bu hafta Konca Kuriş cinayetine dikkat çeken Cumartesi Anneleri, geçten hafta yaşamını yitiren Elmas Eren'i andı. Bir yıldır Galatasaray Meydanı'na gidemeyen anneler, "Kayyumlarla halkın iradesini gasp ettiler. Susarak, bu felakettin suç ortağı olmayacağız” dedi. 

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 752’nci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi. Polisin annelere engel olması üzerine eylem, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta gerçekleşti. Polis tarafından ablukaya alınan sokakta Cumartesi Anneleri, üzerinde kayıpların fotoğraflarının olduğu tişörtler giyerek, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla karanfil taşıdı. Eyleme, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü destek verdi.
 
Bu hafta 1998 yılında Hizbullah tarafından kaçırılan ve 555 gün sonra cenazesine ulaşılan Konca Kuriş için adalet talebinde bulunulurken, geçen hafta yaşamını yitiren Cumartesi Annesi Elmas Eren de anıldı. 
 
‘ELMAS ANNEMİZİ UNUTMAYACAĞIZ’
 
Açıklamayı 21 Mart 1995’te gözaltında kaybedildikten sonra cenazesi kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak yaptı. Cumartesi Annesi Elmas Eren'i hayatının kaybetmesinin derin acısını yaşadıklarını dile getiren Ocak, “Elmas Eren 39 yıllık bekleyişini, 39 yıllık arayışını, 39 yıllık kararlığını ve 39 yıllık direnişini bizlere emanet ederek aramızdan ayrıldı. Güle güle annemiz; gözün arkada kalmasın. Giysilerini her zaman temiz ve ütülü giyilmeye hazır tuttuğun Hayri'nin akıbeti bizlere emanet. Unutmadın unutmayacağız. Affetmedin affetmeyeceğiz. Vazgeçmedin vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
GALATASARAY MEYDANI YASAĞI 1 YIL OLDU
 
Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Annelerine yasaklanmasının üzerinden bir yıl geçtiğini ifade eden Ocak, “Bu toprakların en meşru ve en masum itirazının mekânı olan Galatasaray bir yıldır polis kuşatması altında. Bir yıl önce kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray'ı bizden gasp edenler bugün de Mardin, Diyarbakır ve Van'da demokrasinin ilk şartı olan halkın iradesini gasp ettiler. Bu hukuksuzluğu eleştirmek için toplantı ve gösteri hakkını kullanmak isteyen yurttaşlara, güvenlik güçleri bize yaşatıldığı gibi doğrudan işkence niteliğinde müdahalede bulundu. Türkiye iktidarın denetimsiz ve adaletsiz güç kullanımının felaketini yaşıyor. Susarak, itiraz etmeyerek bu felakettin suç ortağı olmayacağız” diye konuştu.
 
555 GÜN SONRA CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI
 
1998’de Hizbullah tarafından kaçırılan Konca Kuriş'in 37 yaşında 5 çocuk annesi olduğunu dile getiren Ocak, Kuriş’in hikayesini şu sözlerle paylaştı:  “Konca Kuriş, 1998 yılının 16 Temmuz'u 17 Temmuz'a bağlayan gece, evinin önünde silahlı 3 kişi tarafından kaçırıldı. Bir dönem devletin açıkça desteklediği, işlediği vahşi suçları cezasız bıraktığı Hizbullah'a, 2000 yılında bir polis operasyonu gerçekleştirildi. Kanlı örgüt devlet açısından işlevini tamamlamıştı. Bu operasyonda Konca Kuriş'in izine rastlandı. Yakalananlardan biri Kuriş'in kaçırılması talimatını veren Hizbullah yöneticisiydi. Bu kişi polis sorgusunda Konca Kuriş'in Konya Meram'daki bir Hizbullah evinde aylarca tutulduğunu, 38 gün işkence gördüğünü, vahşice öldürüldükten sonra evin bodrumuna gömüldüğünü itiraf etti. Ailesi 555 gün sonra Konca Kuriş'in cansız bedenine ulaştı. 2011 yılında Yargıtay kararıyla yüzlerce vahşi cinayetin sanığı olan bu kişiler, uzun tutukluluk gerekçesiyle uluslararası hukuk göz ardı edilerek salıverildi. Tahliye sonrasında adli kontrol takibi yapılmayan Hizbullah'ın beyin takımını oluşturan sanıklar, kayıplara karıştı.” 
 
‘KATİLLERİN PEŞİNDE OLACAĞIZ’
 
Ardından söz alan Konca Kuriş’in yakın arkadaşı HDP Milletvekili Hüda Kaya, Küriş’in Müslüman ve feminist bir kadın olduğu için katledildiğini söyledi. Kuriş’in 1990’lı yıllarda tanınmaya başlandığını belirten Kaya, “Kuriş, devletçi saltanatçı yapıları dinin Emevici anlayışı reddederek kendisini ayrıştırdı ve yüreğiyle kadınlığıyla ses çıkardı. Kuriş bu saltanatçı anlayışı kabul etmediği için hedef haline getirildi. Bu güne geldiğimizde Konca’nın itiraz ettiği bu zihniyetin son 20 yıldır Türkiye'yi nereye getirdiğini görüyoruz. Belediyelerimize yeniden kayyum atandı. Bu kayyumcu anlayışın ilk hedefi kadınlardır. Son yıllarda kadınlara yönelik saldırıları hepimiz görüyoruz. İşte son Emine Bulut hadisesinde yüreğimizi yanmıştır. Konca yaşasaydı mücadelesine devam edecekti. Bütün katillerin hesap vermesinin peşinde olacağız” diye belirtti.
 
‘ANNEM 47 YAŞINDAN SONRA DEVLETİ TANIDI’
 
Ardından konuşan Elmas Eren'in kızı İkbal Eren, annesinin her anne gibi çocuklarını büyütüp, okutmayı istediğini söyledi. “Ama annem 5 çocuktan sadece 4’ünü yaşatabildi” diyen Eren, şöyle devam etti: “Ağabeyim Hayrettin Eren ülkesini çok severdi. Bunun için kolları sıvadı. Ama bu devlet ağabeyimi çaldı. Annem 20 Kasım 1980’den sonra artık yaşamında başka bir dönüm noktası başladı. O gün annem 47 yaşındaydı. Ömrü oğlunu aramakla geçti. Annem 47 yaşından sonra bu ülkeyi tanıdı. Dimdik ayakta durdu, bize yaşamayı öğretti. Uzun süre Galatasaray’a geldi ama son dönemlerde sağlığı iyi olmadığı için gelemedi. Annem her Cuma akşamı beni arar ‘yarın gidecek misin?’ diye sorardı. ‘Evet, gideceğim’ dediğimde, ‘Her kese selam söyle’ derdi. Her cumartesi saat 14.00’de beni arar ne olduğunu sorardı. Annem 39 yıl boyunca hiç umudunu kaybetmedi. Biz birçok anneyi buradan uğurladık. Devletten alacaklı olarak gittiler. Artık biz onların mücadelesinin devamcısıyız. Asla vazgeçmeyeceğiz.” 
 
‘MUTLAKA HESAP VERECEKLER’
 
Daha sonra gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak yaşamını yitiren Elmas Eren için gönderdiği mesaj okundu. Ocak mesajında, “Çocuklarım, kardeşlerim, arkadaşlarım. 24 yıldır acımızla birlikte baş etmeye çalıştığımız, birlikte ağladığımız, adaletin sağlanması için yan yana diz çürüttüğümüz yoldaşım Elmas'ın ardından, bugün yanınızda olup birlikte ona uğurlar olsun demeyi isterdim. Sağlık sorunlarımdan dolayı aranızda değilim. Arkadaşım Elmas'ı kaybettiğimiz günden beri hiçbir yere sığamıyorum. Devleti yönetenler hesap vermemek için hepimizin ölmesini bekliyor ama bir gün mutlaka hesap verecekler. Çünkü biz anneler ölsek bile, çocuklarımız, torunlarımız ve mücadele arkadaşlarımız kayıplar bulunup, adalete ulaşıncaya kadar susmayacaklar. Gözün arkada kalmasın Elmas'ım, çocukların bana emanet. Rahat uyu Elmas'ım, Hayrettin'i son nefesim kadar unutturmayacağım. Elmas'ım, Bir yıldır bizim olan, kayıplarımızın olan meydana gidemiyoruz diye yüreğin parçalanıyordu ya. Sana söz o meydanda fotoğraflarımızı taşıyana kadar vazgeçmeyeceğim, vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
HESAP SORMAYA DEVAM 
 
Son olarak tekrar söz alan Maside Ocak, şunları ifade etti: “Elmas anne bundan birkaç yıl önce Galatasaray Meydanı’nda olan biz evlatlarına birer tane şal örmüştü. ‘Bana bir şey olursa. Benden size hatıra kalsın’ demişti.  Bu ülkede cezasızlığın önünde bir kalkan varsa, bizlerin önünde bir kalkan varsa, bizim Galatasaray’a gidişimizi engelleyenler varsa, bizimde Elmas annenin ardından bize bıraktığı miras olan umut var. Bizimde Elmas annenin bıraktığı inancımız var. Bizim ne ellerimiz, ne gözlerimiz Elmas annenin ardından yalnız kalmayacak. Ve sizden kaybedenlerden hesap sormaya devam edeceğiz.”

Diğer başlıklar

21:18 İranlı sinemacı Kiarostami'nin kitabı tanıtıldı
21:13 Ayaz ve Nupelda anısına oyun ve sanat atölyesi açıldı
20:55 ‘Sokak Mektebi’ 3'üncü oturum paneli gerçekleşti
20:34 ‘İktidarın eğitim politikaları sorun yaratıyor’
20:02 ‘Yaşamak İstiyoruz’ diyen kadınlara polis müdahalesi: 3 gözaltı
19:58 Ege Üniversitesi’nde yemek zammı protesto edildi
19:48 Malatya’da tarihi eser kaçakçısı yakalandı
19:43 Demirtaş ve Yüksekdağ SEGBİS ile ifade veriyor
19:33 Arnavutköy’de bir kişi 4 yakınını öldürdü
19:25 Muş'ta 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
19:20 Yargı paketinin ilk taslağı belli oldu
18:07 HDP: Demirtaş’a yönelik yeni siyasi komplo başlatıldı
17:58 Demirtaş'tan yeni soruşturma talebine tepki: Alın size reform
17:23 ‘İklim Grevi’ için bir araya geldiler:Yok oluşa sürükleniyoruz!
17:02 'Ağrı Valisi sorumluluğunu yerine getirmemiştir'
16:57 Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında yeniden tutuklama talebi
16:53 AKP, yargı paketi taslak metnini MHP’ye sundu
16:51 Otobüste kart basmayan gençler adli tedbirle serbest bırakıldı
16:50 İddia: Nusaybin kampına SADAT ve ÖSO üyeleri yerleştirildi
16:45 İstismar zanlısına 10 yıl ceza
16:45 Görevden alınan Kulp Belediyesi eşbaşkanlarının tutukluluğuna itiraz edildi
16:45 İstanbul’daki iklim grevine binler katıldı
16:44 Kadınların ‘Mor Konvoy’ etkinliği Valilik yasağına takıldı
16:30 Anter mezarı başında anıldı: Zulmün kader olmadığını senden öğrendik
16:22 İklim grevinde polis çöp toplamaya izin vermedi!
16:05 Yoğun yağıştan kaynaklı BUDO seferleri iptal
16:03 TTB’den tabip odalarına: Barışa ihtiyacımız var
15:56 Demirtaş’ın ‘2911 sayılı kanuna muhalefetten’ yargılandığı dava ertelendi
15:39 Ailelerin İmralı başvurusu ret edildi
15:38 Başsavcılık ATK'nin delil karartma iddialarına karşı sesiz!
15:37 Kulp Belediyesi Eşbaşkanları Osmaniye Cezaevi'ne sevk edildi
15:22 Demokrasi Nöbeti 33’üncü gününde: Kayyumlarla yüzyıldır mücadele ediyoruz
15:06 Polis ailelerin HDP ile görüşmesini engelliyor
15:00 Güzel Şahin mezarı başında anıldı
14:33 Küçük Leyla'nın davası başladı: Baba başkasından şüpheleniyor
14:23 Ankara JİTEM Davası: Savcıya mütalaa için süre verildi
14:02 Yeşilyurt Apartmanı davasında tek tutukluya tahliye
13:40 'Eşbaşkanlık kazanımını tanımamak erkek devlet aklının haddi değil'
13:27 Apê Musa katledildiği yerde anıldı
13:21 5 Haziran Davası: Davutoğlu'nun dinlenmesi dosyaya katkı sağlamaz
13:12 AKP önünde yine gözaltı
13:10 Demokrasi Nöbeti Nusaybin’de: Kürt meselesi çözülmeden bu ülkenin sorunları çözülmez
12:35 HDP Kadın Meclisi'den anneler için 'çözüm' çağrısı
12:26 Küçük Leyla'nın ölümüne ilişkin dava başladı
12:17 İstanbul’da yağan yağmur tedirginlik yarattı
11:57 Güven Cizre'den seslendi: Ya ittifak kurup başaracağız ya da kirli oyunlar devam edecek
10:51 Adana'da Suriyeli mültecilere saldıran 40 kişi gözaltına alındı
10:19 Türkdoğan: Esir askerlerden mektup geldi, Meclis’te görüşmeler yaptık, İmralı’da da konuşuldu
09:46 Peköz: DSG’nin doğrudan içerisinde yer aldığı çözüm masaya gelecek
09:45 Kars Sulh Ceza Mahkemesi 1 kitabı yasakladı