Diyarbakır’dan Davutoğlu’na: Neden susuyorsun?

img

DİYARBAKIR - Kayyum protestosunun 6’ncı gününde konuşan SKM'den Satiye Ok, Ahmet Davutoğlu’na “Neden konuşmuyorsun” diye sordu ve ekledi: “Konuşursa AKP dibinde kalır.” HDP'li vekil Garo Paylan ise, “Sessiz kalırsak, yarın TBMM’de vekiller de yok sayılırlar” uyarısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına karşı her gün Diyarbakır’da düzenlediği protesto eylemleri devam ediyor. Protesto eylemlerinin 6’ncı gününde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen HDP’li vekilleri, partililer ve çok sayıda yurttaş oturma eylemi başlattı. Eyleme, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce de destek verdi. 
 
MIZRAKLI’YA ALKIŞLI KARŞILAMA 
 
Katılımın yoğun olduğu eylemde, sık sık “AKP valisi belediyeden defol”, “Halkız, haklıyız, buradayız”, “Bijî berxwedana zîndanan”, “Amed bizim irade bizim” ve “Gün gelecek devran dönecek, kayyumlar halka hesap verecek” sloganları atıldı. Eylemin 6’ncı gününde erbaneler eşliğinde şarkılar seslendirildi.
 
Eylemin gerçekleştirildiği Lise Caddesi’ne gelen, görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, alkışlarla karşılandı. Kitle daha sonra “İrademe dokunma” pankartı açarak, açıklama gerçekleştirdi. 
 
Açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Kürt halkının gasp edilen hakları iade edilmeden eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kitleyi selamlayarak, “Faşizmin sıradanlaştığı günlerden geçiyoruz. Zalim bildiğini yapıyor. Bizde en iyi bildiğimiz şeyi direnmeye devam ediyoruz. Yıllardır suç işliyorlar. Bizde buna karşı yıllardır ayaktayız” dedi. 
 
‘ERDOĞAN ANAYASAL SUÇ İŞLEDİ’
 
Meclis Genel Kurulu’nda 20 Mayıs 2016’da milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması, 4 Kasım 2016’da HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanması ve devamında Demokratik Bölgeler Partisi’nin 97 belediyesine kayyum atanmasını hatırlatarak, “Milletvekili seçimlerinde Amed, Van ve Mardin iradesini gösterdi. Büyük çoğunlukla temsilcilerini meclise gönderdi. Yerel seçimlerde de Türkiye iradesini gösterdi ve temsilcilerini seçti. Bu nedenle Erdoğan anayasal ve yasal suç işledi ve suçta ısrar etmekte” diye konuştu.
 
DEMİRTAŞ’IN AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI
 
Erdoğan’ın kayyum atamalarıyla ilgili dün akşam yaptığı açıklamalara işaret eden Paylan, “Erdoğan eşbaşkanlarımıza iftira atmakta. FETÖ’cü savcıların dahi iddianameye koymadığı ‘dağa para gönderiyorlar’ iddiasını Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha dillendirmiştir. Bu iftirayı kabul etmiyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarımız Fırat Anlı ve Gültan Kışanak gözaltına alınırken, sevgili Selahattin Demirtaş Meclis’te konuşmuştu. ‘Ya arkadaş sen bunu söylüyorsun da savcı söylemiyor’ demişti. Belediye eşbaşkanlarımızın dosyasında ‘dağa para gönderiyor’ diye bir iddia yok. Evet, üzerinden 3 yıl geçti. Meclis’te ve her platformda defalarca meydan okuduk. Bu iddiayı ortaya çıkar. 3 yıl geçti, tek bir belge ortada yok. Dava dosyalarında bile yok. 3 yıl aradan sonra 4 ay önce seçilen eşbaşkanlarımız kayyumların bıraktığı milyarlarca borç varken, belediyeler icra altındayken ‘dağa para gönderiyorlarmış’” şeklinde konuştu.
 
‘BAHÇELİ AÇIKLAMASINI AMED’TE YAPSIN’
 
Erdoğan’ın “Biz de onları kapının önüne koyarız” açıklamalarına sert tepki gösteren Paylan, “Siz belediye eşbaşkanlarımızı kapıya koyamazsınız. Onlar Diyarbakır, Van ve Mardin halkının iradesidir. Bizler irademize sonuna kadar sahip çıkacağız. Yeni bir zulüm yöntemi keşfettiğinizi mi sanıyorsunuz? Yüz yıldır aynı zülüm devam ediyor. Şark Islahat’tan beri, Ermeni Soykırımı’ndan beri aynı zulüm devam ediyor. Devlet; Devlet Bahçeli’nin aklına teslim olmuştur. Sayın Bahçeli’ye buradan söylüyoruz; gelsin açıklamasını Amed halkına yapsın. AKP’ye oy veren Amedliler dahi bunu kabul etmiyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘BU BİR DEMOKRASİ MESELESİDİR’
 
AKP-MHP ittifakının ülkeyi çıkmaza götürdüğünü söyleyen Paylan, şöyle devam etti: “Erdoğan ve Bahçeli, Talat ve Enver Paşa yolundadır. Enver ve Talat paşa Ermeni Soykırımı’na imza atmışlardır, Anadolu halklarının felaketine imza atmışlardır. Anadolu’yu büyük bir yıkımla karşı karşıya bırakmışlardır. Erdoğan ve Bahçeli bütün Türkiye halklarının felaketine hazırlanıyor. Buradan bütün demokrasi güçlerine çağrı yapıyoruz; nasıl ki İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’ya ilkesel olarak, demokrasiye sahip çıktık, İstanbul seçimleri iptal edildiğinde, CHP’yi çok sevdiğimizden İmamoğlu’na bayıldığımızdan değil, demokrasi için bütün HDP’liler demokrasi güçleriyle yan yana durduysa, demokrasi güçleri de Bedia Özgökçe Ertan’ın, Selçuk Mızraklı’nın, Ahmet Türk’ün yanında olmalıdır. Bu bir demokrasi meselesidir. Kötülüğe yol verirsek, o kötülük sizi de bulur.”
 
‘SESSİZ KALIRSAK VEKİLLER DE YOK SAYILIR’
 
Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla HDP’liler ardından CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını anımsatan Paylan, “Amed, Van ve Mardin’e kayyum atanmasına sessiz kalırsak, Erdoğan suç işleme yoluna devam edecektir. Belediye meclisleri lağvediliyor. Bu tek adam yönetimidir. İradeyi yok sayıyorlar. Buna sessiz kalırsak, yarın TBMM’de vekiller de yok sayılırlar. Hep beraber direnişe güç verelim” çağrısında bulundu. 
 
DAVUTOĞLU’NA: NEDEN KONUŞMUYORSUN?
 
Eylemde konuşan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Satiye Ok ise, kayyum atamalarına karşı protesto eylemlerine katılan kent halkını selamladı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşılık veren açıklamalarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bunlara yabancı değiliz. Bunları 1996’da Mehmet Ağar’ın konuşmalarından biliyoruz. Davutoğlu konuşursa AKP’nin dibinde kalacağını biliyoruz. O yüzden Davutoğlu’na konuş diyoruz. 7 Haziran’dan sonra neler oldu. 5 Haziran’da Amed mitingine saldırı oldu, 20 Temmuz’da Suruç katliamı oldu, 10 Ekim’de Ankara’da yüzlerce arkadaşımız yaşamını yitirdi, yüzlerce arkadaşımız sakat kaldı. Davutoğlu’na soruyoruz; neden konuşmuyorsun?” diye sordu. 
 
Kayyuma karşı alanlarda olmayı sürdüreceklerini kaydeden Ok, “Biz dün nasıl bütün alanlarda direndiysek, demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükselttiysek, bugünde demokrasi eylemini büyütmeye çalışıyoruz” dedi.
 
‘SİSTEMİN TUĞLASINI KADINLAR ÇEKECEK’
 
Eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için kadınlara dayanışma çağrısında bulunan Ok, “Binlerce kadın, kadın özgürlük mücadelesini büyütüyor. Kayyumlara karşı kadın mücadelesini büyütmeye çalışıyoruz. Kayyum aynı zamanda hırsız ve tecavüzcü bir zihniyettir. Biz bunları Mardin’den biliyoruz, Diyanet’in fetvalarından biliyoruz. Türkiye işçi ve emekçilerinin, kadınlarının, Kürt kadınlarıyla yan yana gelmesi gerekiyor. Kayyumlara karşı mücadeleyi birlikte büyütmeliyiz. Kadın özgürlük mücadelesini böyle büyütebiliriz Bu sistemin tuğlasını kadınlar çekecek. Kadınları hep birlikte sistemin tuğlasını çekmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Yapılan açıklamaların ardından oturma eylemine geçen grup, daha sonra Lise Caddesi’ndeki bugünkü eylemlerini sonlandırdı.

Diğer başlıklar

22:36 Soylu: Van’da 250 konut ve 300 ahır yıkıldı
21:51 SOHR: Rejim güçleri 2 köyde kontrolü ele geçirdi
21:09 Başkale depreminde 'Hawar' feryadı yürek yaktı
20:23 AABK Onursal Başkanı Öker gözaltına alındı
20:04 İletişim Başkanlığı’ndan koronavirüs açıklaması
19:22 İdlib’te çatışmalar Eyn İsa’ya sıçradı
19:15 Van’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha
18:08 Elazığ'da okullar yarın açılıyor
17:57 Amespor 2 kez öne geçtiği maçtan bir puanla ayrıldı
17:40 Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu
17:33 HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı
17:28 HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi
17:26 Van'daki depremzedeler soğukta dışarıda bekliyor
17:04 Manisa Valiliği: Deprem herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı
17:01 Mermer ocağında iş cinayeti
16:56 'Söz sırası bizde' diyen kadınlar: İktidara boyun eğmeyiz
16:16 Koronavirüsü alarmı: Türkiye-İran sınırı kapatıldı
16:04 HDP yeni dönem Parti Meclisi belirlendi
15:42 Temo: Dilimiz ruhumuzun bir uzvu olmalı
15:25 Mithat Sancar: Büyük barış için İmralı kapılarını açın
15:15 Grup Yorum’a destek eyleminde 5 kişi gözaltına alındı
15:13 Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
14:57 Grup Yorum'a destek grevini yazar Demirer devraldı
14:54 Tutuklu siyasetçilerden HDP kongresine mesaj: Karanlığa yer yok
14:24 Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor
14:09 HDP Kongresi'ne Kürdistan'ın parçalarından mesaj
13:51 İzmir'de Grup Yorum dayanışma etkinliğine yasak
13:46 İran'da koronavirüs 3 can daha aldı
13:43 İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı
13:43 İki yakanın şiirleri İzmir’de buluşacak
13:26 Van sınırında 3'üncü deprem
13:25 Leyla Halid: Yaşasın Filistin, yaşasın Kürdistan
13:21 Salona sığmayan coşku: Kongre faşizme meydan okuyor
12:47 Şenoğlu: Ortaklaştığımız için dimdik ayaktayız
Öztürk: Tek çözüm Sayın Öcalan
12:43 HDP Kongresi’ne her çevre ve ülkeden mesaj
12:30 Sınırda 5.9 büyüklüğünde deprem: 46 yaralıdan 8'inin durumu kritik
12:15 Yüksekdağ ve Demirtaş’tan kongreye mesaj: Nuh’un Gemisi yanaşıyor limana
11:52 Buldan: Ülkeyi yönetmeye geliyoruz
11:36 Temelli’den veda konuşması: Bu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim
11:16 Dr. Özaydoğdu’nun ölümüyle ilgili ailesinden açıklama: İntihar değil
11:02 HDP Kongresi başladı: Umut ve birlik kongresi olacak
10:22 İdlib’de büyük bir savaşın emareleri yaşanıyor
09:41 Gazeteci Karataş: Türkiye Suriye'de uzlaşmaya açık durabilir
09:20 Türkiye-İran sınırında 5.9 büyüklüğünde deprem: Van'da 7 ölü
09:14 Dört bir yandan HDP kongresine akın var
09:13 Van'da koronovirüs endişesi: Sınır kapıları kapatılmalı
09:11 Cezaevindeki çocuklar doğadan ve sağlıklı gıdadan mahrum
09:10 36 kişiyi işsiz bırakan fabrika sendikalıları ‘Kara Liste’ye almış!
09:09 Bu takımda insanlık skordan önce geliyor
09:07 7 helikopterle gidip 78 yaşındaki Yıldırım’ı darp ettiler
09:06 'İntihar çözüm değil, çözüm direnişte'
09:05 Afyon T Tipi Cezaevi'ndeki tutuklular: Can güvenliğimiz kalmadı
09:03 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan bir kişi gözaltına alındı
09:00 23 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:21 HDP 4'üncü Olağan Kongresi'yle daha güçlü bir kararlaşmaya gidiyor
22/02/2020
22:27 Tan: Kürtler yaşamın her alanında dillerine sahip çıkmalı
22:08 8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu
21:34 HDP Mutabakat Komisyonu: Eş Genel Başkan adaylarımız Buldan ve Sancar
21:19 Kadınlar krizden dolayı sağlıklı gıdaya erişemiyor
20:46 Kayyımların kültür ve sanata etkileri konuşuldu
20:13 Ankara Barosu'ndan Ceren Damar'ı katleden erkeğin avukatı hakkında soruşturma
20:08 Ortadoğulu kadınlar HDP kongresi için geldi
19:18 17 yaşındaki gencin silahla oynarken kendisini vurduğu ileri sürüldü
19:07 Beşiktaş’taki ağaçlık alanda ölü bulundu
18:32 Abdullah Gül'ün 'Gezi' açıklaması Soylu'ya hançer gibi saplandı
18:20 Yazar Baran: Kürtlerin en fazla dili işgal altında
17:51 İdlib'te bir asker daha yaşamını yitirdi
17:14 İhraç edilen kamu emekçilerinin iadesi istendi
16:49 MED-DER Eşbaşkanı Esen: Anadil eğitimi anne karnında başlar
16:29 Kongreye giden HDP’liler durdurulup GBT kontrolünden geçirildi
16:10 Mersin'de gözaltı sayısı 7'ye yükseldi
16:01 Hasta tutuklular eylemi: Türkiye'nin aynasında ölüm var
15:56 9 öğrenci serbest bırakıldı
15:55 Grup Yorum’a destek için dönüşümlü açlık grevi başlattılar
15:51 Halklar anadilleri için bir araya geldi
15:46 HDP büyük kongreye hazır
15:07 İHD Van Şubesi cezaevlerindeki hak ihlalleri raporunu açıkladı
14:58 Akdamar Adası'na giriş ücreti 18 TL'den 25 TL'ye yükseltildi
14:53 HDP'li Gergerlioğlu: Devlet mekanizması tamamen çöktü
14:44 Her iki eli olmayan Ergin Aktaş'ın başvurusuna AİHM'den ret
14:41 Taksim’de yurttaşa forum, gazeteciye çekim yasak
14:21 Kayıp yakınları: Failler kolluk görevlileridir, etkin bir soruşturma yürütün
14:18 'Evladımı ne yaptınız?' derken fenalaştı
14:08 HDP Eş Genel Başkanlığı için Buldan ve Sancar öne çıktı
13:56 SES iki kentte kongreye gitti
13:53 JİN NEWS’e 9’uncu kez erişim engeli
13:35 Kürt Dil Platformu konferansında 'Kürtçe konuşma kararı' çağrısı
13:13 Dersim Belediyesi çocuklar için Anadil Günü etkinliği yaptı
13:05 Güven: 50 milyon insanı 'terörist' ilan edemezsiniz
12:49 Kongre için kiralanan otobüsler haczedildi: Partililer yürümeye başladı
12:34 HDP Mersin İl Örgütü’nden gözaltılara tepki
12:21 Doktor hastanenin 6’ncı katından atlayarak yaşamına son verdi
11:33 Feyzioğlu: Bıçak hakkında baro soruşturma açmalı
11:12 Kürt Dil Platformu konferansı başladı
11:04 'Hukuk rahmetli oldu ve üzerine beton döküldü'
11:04 Mersin'de HDP'li eşbaşkan ve yöneticiler gözaltına alındı
11:03 Hasta bebeklerinin ilaçlarını karşılayamaz haldeler
10:20 Kürtçe şarkı söylemek için izin istemesiyle eleştirilen O yarışmacı konuştu
10:16 Diyarbakır karanlığa büründü
10:14 Psikiyatrist Değer: Mevcut politikalar intiharlara zemin oluşturuyor