Diyarbakır’dan Davutoğlu’na: Neden susuyorsun?

img

DİYARBAKIR - Kayyum protestosunun 6’ncı gününde konuşan SKM'den Satiye Ok, Ahmet Davutoğlu’na “Neden konuşmuyorsun” diye sordu ve ekledi: “Konuşursa AKP dibinde kalır.” HDP'li vekil Garo Paylan ise, “Sessiz kalırsak, yarın TBMM’de vekiller de yok sayılırlar” uyarısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına karşı her gün Diyarbakır’da düzenlediği protesto eylemleri devam ediyor. Protesto eylemlerinin 6’ncı gününde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen HDP’li vekilleri, partililer ve çok sayıda yurttaş oturma eylemi başlattı. Eyleme, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce de destek verdi. 
 
MIZRAKLI’YA ALKIŞLI KARŞILAMA 
 
Katılımın yoğun olduğu eylemde, sık sık “AKP valisi belediyeden defol”, “Halkız, haklıyız, buradayız”, “Bijî berxwedana zîndanan”, “Amed bizim irade bizim” ve “Gün gelecek devran dönecek, kayyumlar halka hesap verecek” sloganları atıldı. Eylemin 6’ncı gününde erbaneler eşliğinde şarkılar seslendirildi.
 
Eylemin gerçekleştirildiği Lise Caddesi’ne gelen, görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, alkışlarla karşılandı. Kitle daha sonra “İrademe dokunma” pankartı açarak, açıklama gerçekleştirdi. 
 
Açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Kürt halkının gasp edilen hakları iade edilmeden eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kitleyi selamlayarak, “Faşizmin sıradanlaştığı günlerden geçiyoruz. Zalim bildiğini yapıyor. Bizde en iyi bildiğimiz şeyi direnmeye devam ediyoruz. Yıllardır suç işliyorlar. Bizde buna karşı yıllardır ayaktayız” dedi. 
 
‘ERDOĞAN ANAYASAL SUÇ İŞLEDİ’
 
Meclis Genel Kurulu’nda 20 Mayıs 2016’da milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması, 4 Kasım 2016’da HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanması ve devamında Demokratik Bölgeler Partisi’nin 97 belediyesine kayyum atanmasını hatırlatarak, “Milletvekili seçimlerinde Amed, Van ve Mardin iradesini gösterdi. Büyük çoğunlukla temsilcilerini meclise gönderdi. Yerel seçimlerde de Türkiye iradesini gösterdi ve temsilcilerini seçti. Bu nedenle Erdoğan anayasal ve yasal suç işledi ve suçta ısrar etmekte” diye konuştu.
 
DEMİRTAŞ’IN AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI
 
Erdoğan’ın kayyum atamalarıyla ilgili dün akşam yaptığı açıklamalara işaret eden Paylan, “Erdoğan eşbaşkanlarımıza iftira atmakta. FETÖ’cü savcıların dahi iddianameye koymadığı ‘dağa para gönderiyorlar’ iddiasını Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha dillendirmiştir. Bu iftirayı kabul etmiyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarımız Fırat Anlı ve Gültan Kışanak gözaltına alınırken, sevgili Selahattin Demirtaş Meclis’te konuşmuştu. ‘Ya arkadaş sen bunu söylüyorsun da savcı söylemiyor’ demişti. Belediye eşbaşkanlarımızın dosyasında ‘dağa para gönderiyor’ diye bir iddia yok. Evet, üzerinden 3 yıl geçti. Meclis’te ve her platformda defalarca meydan okuduk. Bu iddiayı ortaya çıkar. 3 yıl geçti, tek bir belge ortada yok. Dava dosyalarında bile yok. 3 yıl aradan sonra 4 ay önce seçilen eşbaşkanlarımız kayyumların bıraktığı milyarlarca borç varken, belediyeler icra altındayken ‘dağa para gönderiyorlarmış’” şeklinde konuştu.
 
‘BAHÇELİ AÇIKLAMASINI AMED’TE YAPSIN’
 
Erdoğan’ın “Biz de onları kapının önüne koyarız” açıklamalarına sert tepki gösteren Paylan, “Siz belediye eşbaşkanlarımızı kapıya koyamazsınız. Onlar Diyarbakır, Van ve Mardin halkının iradesidir. Bizler irademize sonuna kadar sahip çıkacağız. Yeni bir zulüm yöntemi keşfettiğinizi mi sanıyorsunuz? Yüz yıldır aynı zülüm devam ediyor. Şark Islahat’tan beri, Ermeni Soykırımı’ndan beri aynı zulüm devam ediyor. Devlet; Devlet Bahçeli’nin aklına teslim olmuştur. Sayın Bahçeli’ye buradan söylüyoruz; gelsin açıklamasını Amed halkına yapsın. AKP’ye oy veren Amedliler dahi bunu kabul etmiyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘BU BİR DEMOKRASİ MESELESİDİR’
 
AKP-MHP ittifakının ülkeyi çıkmaza götürdüğünü söyleyen Paylan, şöyle devam etti: “Erdoğan ve Bahçeli, Talat ve Enver Paşa yolundadır. Enver ve Talat paşa Ermeni Soykırımı’na imza atmışlardır, Anadolu halklarının felaketine imza atmışlardır. Anadolu’yu büyük bir yıkımla karşı karşıya bırakmışlardır. Erdoğan ve Bahçeli bütün Türkiye halklarının felaketine hazırlanıyor. Buradan bütün demokrasi güçlerine çağrı yapıyoruz; nasıl ki İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’ya ilkesel olarak, demokrasiye sahip çıktık, İstanbul seçimleri iptal edildiğinde, CHP’yi çok sevdiğimizden İmamoğlu’na bayıldığımızdan değil, demokrasi için bütün HDP’liler demokrasi güçleriyle yan yana durduysa, demokrasi güçleri de Bedia Özgökçe Ertan’ın, Selçuk Mızraklı’nın, Ahmet Türk’ün yanında olmalıdır. Bu bir demokrasi meselesidir. Kötülüğe yol verirsek, o kötülük sizi de bulur.”
 
‘SESSİZ KALIRSAK VEKİLLER DE YOK SAYILIR’
 
Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla HDP’liler ardından CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını anımsatan Paylan, “Amed, Van ve Mardin’e kayyum atanmasına sessiz kalırsak, Erdoğan suç işleme yoluna devam edecektir. Belediye meclisleri lağvediliyor. Bu tek adam yönetimidir. İradeyi yok sayıyorlar. Buna sessiz kalırsak, yarın TBMM’de vekiller de yok sayılırlar. Hep beraber direnişe güç verelim” çağrısında bulundu. 
 
DAVUTOĞLU’NA: NEDEN KONUŞMUYORSUN?
 
Eylemde konuşan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Satiye Ok ise, kayyum atamalarına karşı protesto eylemlerine katılan kent halkını selamladı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşılık veren açıklamalarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bunlara yabancı değiliz. Bunları 1996’da Mehmet Ağar’ın konuşmalarından biliyoruz. Davutoğlu konuşursa AKP’nin dibinde kalacağını biliyoruz. O yüzden Davutoğlu’na konuş diyoruz. 7 Haziran’dan sonra neler oldu. 5 Haziran’da Amed mitingine saldırı oldu, 20 Temmuz’da Suruç katliamı oldu, 10 Ekim’de Ankara’da yüzlerce arkadaşımız yaşamını yitirdi, yüzlerce arkadaşımız sakat kaldı. Davutoğlu’na soruyoruz; neden konuşmuyorsun?” diye sordu. 
 
Kayyuma karşı alanlarda olmayı sürdüreceklerini kaydeden Ok, “Biz dün nasıl bütün alanlarda direndiysek, demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükselttiysek, bugünde demokrasi eylemini büyütmeye çalışıyoruz” dedi.
 
‘SİSTEMİN TUĞLASINI KADINLAR ÇEKECEK’
 
Eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için kadınlara dayanışma çağrısında bulunan Ok, “Binlerce kadın, kadın özgürlük mücadelesini büyütüyor. Kayyumlara karşı kadın mücadelesini büyütmeye çalışıyoruz. Kayyum aynı zamanda hırsız ve tecavüzcü bir zihniyettir. Biz bunları Mardin’den biliyoruz, Diyanet’in fetvalarından biliyoruz. Türkiye işçi ve emekçilerinin, kadınlarının, Kürt kadınlarıyla yan yana gelmesi gerekiyor. Kayyumlara karşı mücadeleyi birlikte büyütmeliyiz. Kadın özgürlük mücadelesini böyle büyütebiliriz Bu sistemin tuğlasını kadınlar çekecek. Kadınları hep birlikte sistemin tuğlasını çekmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Yapılan açıklamaların ardından oturma eylemine geçen grup, daha sonra Lise Caddesi’ndeki bugünkü eylemlerini sonlandırdı.

Diğer başlıklar

21:18 İranlı sinemacı Kiarostami'nin kitabı tanıtıldı
21:13 Ayaz ve Nupelda anısına oyun ve sanat atölyesi açıldı
20:55 ‘Sokak Mektebi’ 3'üncü oturum paneli gerçekleşti
20:34 ‘İktidarın eğitim politikaları sorun yaratıyor’
20:02 ‘Yaşamak İstiyoruz’ diyen kadınlara polis müdahalesi: 3 gözaltı
19:58 Ege Üniversitesi’nde yemek zammı protesto edildi
19:48 Malatya’da tarihi eser kaçakçısı yakalandı
19:43 Demirtaş ve Yüksekdağ SEGBİS ile ifade veriyor
19:33 Arnavutköy’de bir kişi 4 yakınını öldürdü
19:25 Muş'ta 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
19:20 Yargı paketinin ilk taslağı belli oldu
18:07 HDP: Demirtaş’a yönelik yeni siyasi komplo başlatıldı
17:58 Demirtaş'tan yeni soruşturma talebine tepki: Alın size reform
17:23 ‘İklim Grevi’ için bir araya geldiler:Yok oluşa sürükleniyoruz!
17:02 'Ağrı Valisi sorumluluğunu yerine getirmemiştir'
16:57 Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında yeniden tutuklama talebi
16:53 AKP, yargı paketi taslak metnini MHP’ye sundu
16:51 Otobüste kart basmayan gençler adli tedbirle serbest bırakıldı
16:50 İddia: Nusaybin kampına SADAT ve ÖSO üyeleri yerleştirildi
16:45 İstismar zanlısına 10 yıl ceza
16:45 Görevden alınan Kulp Belediyesi eşbaşkanlarının tutukluluğuna itiraz edildi
16:45 İstanbul’daki iklim grevine binler katıldı
16:44 Kadınların ‘Mor Konvoy’ etkinliği Valilik yasağına takıldı
16:30 Anter mezarı başında anıldı: Zulmün kader olmadığını senden öğrendik
16:22 İklim grevinde polis çöp toplamaya izin vermedi!
16:05 Yoğun yağıştan kaynaklı BUDO seferleri iptal
16:03 TTB’den tabip odalarına: Barışa ihtiyacımız var
15:56 Demirtaş’ın ‘2911 sayılı kanuna muhalefetten’ yargılandığı dava ertelendi
15:39 Ailelerin İmralı başvurusu ret edildi
15:38 Başsavcılık ATK'nin delil karartma iddialarına karşı sesiz!
15:37 Kulp Belediyesi Eşbaşkanları Osmaniye Cezaevi'ne sevk edildi
15:22 Demokrasi Nöbeti 33’üncü gününde: Kayyumlarla yüzyıldır mücadele ediyoruz
15:06 Polis ailelerin HDP ile görüşmesini engelliyor
15:00 Güzel Şahin mezarı başında anıldı
14:33 Küçük Leyla'nın davası başladı: Baba başkasından şüpheleniyor
14:23 Ankara JİTEM Davası: Savcıya mütalaa için süre verildi
14:02 Yeşilyurt Apartmanı davasında tek tutukluya tahliye
13:40 'Eşbaşkanlık kazanımını tanımamak erkek devlet aklının haddi değil'
13:27 Apê Musa katledildiği yerde anıldı
13:21 5 Haziran Davası: Davutoğlu'nun dinlenmesi dosyaya katkı sağlamaz
13:12 AKP önünde yine gözaltı
13:10 Demokrasi Nöbeti Nusaybin’de: Kürt meselesi çözülmeden bu ülkenin sorunları çözülmez
12:35 HDP Kadın Meclisi'den anneler için 'çözüm' çağrısı
12:26 Küçük Leyla'nın ölümüne ilişkin dava başladı
12:17 İstanbul’da yağan yağmur tedirginlik yarattı
11:57 Güven Cizre'den seslendi: Ya ittifak kurup başaracağız ya da kirli oyunlar devam edecek
10:51 Adana'da Suriyeli mültecilere saldıran 40 kişi gözaltına alındı
10:19 Türkdoğan: Esir askerlerden mektup geldi, Meclis’te görüşmeler yaptık, İmralı’da da konuşuldu
09:46 Peköz: DSG’nin doğrudan içerisinde yer aldığı çözüm masaya gelecek
09:45 Kars Sulh Ceza Mahkemesi 1 kitabı yasakladı