‘Dün katlediyordular bugün iradelerini hiçleştiriyorlar’

img

HABER MERKEZİ - Kayıp yakınları, Diyarbakır, Batman ve İzmir’de kayıpların akıbetini sordu. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, 90’lı yıllarda Kürtleri, dostlarını ve muhalifleri katleden devletin bugün iradelerini görmezden geldiğini söyledi.  

  
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla her hafta düzenledikleri eylemin 550’ncisini gerçekleştirdi. İHD Diyarbakır Şube Binası’nda düzenlenen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ile kayıp yakınları ve insan hakları savunucusu katıldı.
 
‘İRADEYİ GÖRMEZDEN GELİYOR’
 
Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun,  ağır insan hakları ihlali sürecinde gerçek bir yargılamanın yapılmasını talep ettiklerini belirterek, devletin sürdürdüğü cezasızlık politikası nedeniyle henüz bir ilerleme kaydedilmediğini ifade etti. Zeytun, 90’lı yıllarda ve öncesinde Kürtleri, dostlarını, yakınlarını, muhalifleri hak savunucularını öldüren, katleden devletin bugün de iradelerini görmezden gelerek hiçleştirdiğini kaydetti. 
 
‘DEMOKRATİK İRADEYE KARŞI BİR DARBEDİR’
 
19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara ilişkin de Zeytun, Türkiye’nin 19 Ağustos’a bir hukuksuzlukla, adaletsizlikle, haksızlıkla uyandığını söyledi.  Belediye eşbaşkanlarının idari bir kararla görevden alınmasının bir seçme ve seçilme hakkına karşı, demokratik iradeye karşı bir darbe olduğunu ifade eden Zeytun, bunun kabul edilemez olduğuna işaret etti. 
 
EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ
 
HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ise belediyelerin dağa para gönderdiğine dair somut hiçbir şeyin ortaya koyulamadığını belirterek, “Daha önceki kayyumların belediyeleri ne hale getirdiğini, 4-5 milyon borçla aldıkları yerleri 150 ila 600 milyon arası borçla kapattıkları apaçık meydandadır. Eş başkanlık sisteminden şikayet ediyorlar, devlete meydan okuma diyorlar. Öncellikle eş başkan olan arkadaşlarımızın hiçbir tanesi başka yerlerden tayin edilerek getirilmiş insanlar değildir. Bunlar seçimlerle gelmiş, seçimde oy almış ve belediye meclis üyesi olarak seçilmiş arkadaşlarımızdır. Bunun ötesinde eş başkanlık sistemi, Türkiye’de eşitsiz, dengesiz ve kadın-erkek eşitliğine dayanmayan bir sistemin altüst edilmesi için ortaya konmuş bir sistemdir. Bu nedenle eş başkanlık sistemi bizim için vazgeçilmezdir. Devlete meydan okuduğumuz söyleniyor. Evet tekleşmiş, devlet tek kişinin devleti haline gelmişse, devlet klasik anlamda bile devlet olmaktan çıkmışsa, demokrasiden, hukuktan ve haktan yana herkesin bu devlete kafa tutması bir zorunluluk ve bir görevidir. Devlet bu şekilde yönetildiği sürece bizde kafa tutmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki dönemde kayıplarımızın daha da artmaması için, bu güne kadar kaybettiklerimizin akıbetlerin ulaşabilmemiz için mücadelemizi birleştirmemiz gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması içinde hep beraber hareket etmemiz, mücadele etmemiz ve direniş göstermemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.
 
CESEDİ YERDE SÜRÜKLENDİ
 
Peköz’ün konuşması ardından İHD Diyarbakır Şube yöneticisi Gurbet Yavuz, Temmuz 1992’te Şırnak’ın Cizre ilçesinde polis baskısı nedeniyle ortadan kaybolan, ancak bir süre sonra bir su değirmeninde elleri arkadan bağlı bir şekilde ölü olarak bulunan zihinsel engelli Mesut Dündar’ın hikayesini anlattı.
 Yavuz, “6 Eylül 1992 tarihinde Mesut’un cesedi, Sulak köyü Şeyh Değirmenci Su Değirmeni’nin yanında elleri arkadan bağlı boğulmuş bir halde bulundu. Sulak köyünde olayı gören çok sayıda görgü tanığının beyanlarına göre, Mesut’u olay yerine getiren biri polis 3 silahlı sivil giyimli kişilermiş. Olay yerine gelen askerler, cesedin altında bir bubin tuzağı olabileceği gerekçesiyle cesedi bir zırhlı personel aracının arkasında sürüklediler. Özgür Gündem Gazetesi’nin 19 Kasım 1992 tarihli haberinde, cesedin sürüklendiği fotoğraf uzun yıllar unutulmadı. AİHM, 2005 yılında Mesut Dündar davasında tazminata hükmederek, Türkiye’yi mâhkum etti” dedi. 
 
Yapılan konuşmaların ardından kayıplar anısına 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.
 
BATMAN İBRAHİM KARTAY’I SORDU
 
Batman'daki kayıp yakınlar da İHD Şubesi öncülüğünde kayıpların akıbetini sormak amacıyla 456'ıncı kez bir araya geldi. Eyleme, kayıp yakınları ile insan hakları savunucuları, Özgürlükçü İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ile Barış Anneleri katıldı. "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" yazılı pankartın açıldığı eylemde, kayıpların fotoğrafları taşındı. 456'ıncı haftanın açıklaması öncesi ise İHD Batman Şubesi Eş Başkanı Devran Yıldız, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Cumartesi Anneleri eylemcilerinden Elmas Eren'i andı.
 
456'ıncı haftanın açıklamasını yapan insan hakkı savunucularından Mahfus Akgül, insanları kaybettirenlerin bir gün mutlaka kaybedeceğini ifade ederek, Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Gömeç köyünde ikamet ederken 15 Ağustos 1994 tarihinde gözaltına alınan ve kendisinden haber alınamayan İbrahim Kartay'ın hikayesini anlattı.   
 
Akgül'ün konuşmasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. 
 
İZMİR’DE HAYRETTİN EREN'İN AKIBETİ SORULDU
 
İzmir’de İHD üyeleri ve kayıp yakınları, 12 Eylül darbesi döneminde gözaltında kaybedilen Hayrettin Elmas'ın akıbetini sordu. 
 
Her hafta yapılan "Kayıplar Belli Failler Nerede?” eylemi kapsamında Konak’ta bulunan Eski Sümerbank önünde bir araya gelenler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu da yer aldı. Bu haftaki eylemde akıbetini sorulan Hayrettin Elmas'ın kaybedilme hikayesini İHD üyesi Deniz Bayrak paylaştı.
 
Ülke tarihinin gözaltında kayıpların, faili meçhullerin ve işkencelerin tarihi ve Cumartesi Anneleri’nin buna karşı mücadelesinin tarihi olduğunu söyleyen Bayrak, "Bu hafta tarihimizden, mücadelemizden bir kişiyi, Elmas Ana’mızı kaybettik. Elmas Eren’in yaşamı ülkenin kara tarihinde bir ışıktı ve ışık olmaya devam edecek. Bugün Elmas Eren’in 39 yıldır sorduğu soruyu soracağız. Hayrettin Eren nerede?" diye sordu.
 
Eren Ailesi'nin ve İHD'nin sürdürdüğü hukuk mücadelesine rağmen, devlet etkin soruşturma yükümlülüğünü yerine getirmediğini ifade eden Bayrak, takipsizlik ve zaman aşımı kararlarıyla kapatılmak istenen dosyanın, tüm hukuki yollar tükenince 2014 yılında Anayasa Mahkemesi'ne taşındığını hatırlattı. 
 
Hayrettin Eren’in bedenine hala daha ulaşılamadığını hatırlatan Bayrak, "Annesi de oğlunun mezarını çiçeklerle donatmadan hayatını kaybetti. Biz insan hakları savunucuları olarak oğlunu arayan bir anneyle dalga geçenlerin, bir mezar taşını bile hak görmeyenlerin zihniyetinin karşısında her zaman adalet için mücadele edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Elmas Annenin bıraktığı yerden, tüm kayıplarımız bulunana kadar mücadele edeceğimize söz veriyoruz" dedi. 

Diğer başlıklar

10:22 Yiğit: Erdoğan batıyı İdlib sürecine dahi etmek istiyor
10:13 Depremde evlerini kaybeden aile geceyi traktör kasasında geçirdi
09:11 Depremzedeler hem kendileri hem de hayvanları için çadır istiyor
09:08 HDP heyeti Başkale'ye gidiyor
09:00 Jeofizik Mühendisi Alkan: Önlemini alalım, doğa olayları afete dönüşmesin
09:00 TEV-DEM Eşbaşkanı Hiso: Tek çözüm, Türkiye’nin işgal ettiği yerlerden çekilmesi
09:00 İmralı tecridi CPT’ye taşındı
09:00 Tümüklü: İntiharların kaynağı yarattığın sistem!
09:00 Darp edilen tutuklulara: Neden şikayet ediyorsunuz?
09:00 Sosyolog Yardım: İntiharın artması toplumsal çözülmenin göstergesidir
09:00 Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Tüm STÖ'ler Kürtçe için çaba harcamalı
09:00 25 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:42 Deprem sonrası 'hawar' eden Fettah Arslan kalp krizi geçirdi
00:12 Türkiye Suriye’de tekrar ortak devriyeye katıldı
24/02/2020
22:37 Akar, İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü
22:06 SOHR: Rejim güçleri İdlib’de 3 alanı daha kontrol etti
21:15 Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda
21:04 Koca:Van’daki depremde yaralı 22 vatandaşın tedavisi sürüyor
20:53 Tarsus’ta 3 kişi tutuklandı
20:35 Dilan Kortak başvurusunda gerekçeli kararını açıklayan AYM: Yaşam hakkı ihlal edildi
20:17 İstanbul’da bir kadın cenazesi bulundu
20:14 Dersim’de 8 Mart startı Gülistan Doku için arama yapılan yerde verilecek
19:45 Etkinlik yasağına karşı yapılmak istenen eyleme de engel
19:39 Eskişehir Üniversitesi öğrencileri: İntihar değil cinayet
19:10 HDP Kongresi sonrası gözaltına alınan 14 kişinin gözaltı gerekçesi bilinmiyor
19:04 Benzine 16 kuruş zam
19:00 Bolu’da bir yurttaş intihar etti
18:52 Manisa’da kaza:1 tarım işçisi öldü, 12’si yaralı
18:46 Libya Hükümeti, Cenevre'deki siyasi görüşmelere katılmayacak
18:39 İran’da 4.4 büyüklüğünde deprem: Van’da da hissedildi
18:21 Kaza yapan uçağın kaptan pilotu tutuklandı
18:11 Almanya'daki karnavala araç daldı:15 yaralı
18:05 Çin: Koronavirüsü için aşıyı bulduk
17:42 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi HDP'yi ziyaret etti
17:33 Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nden Koronavirüs iddialarına yalanlama
17:20 Grup Yorum’a destek için başlatılan açlık grevi 3'üncü gününde
17:06 Depremin annesiz bıraktığı kuzular ölümle karşı karşıya
16:53 Gezi Davası'nın gerekçeli kararı açıklandı
16:51 Depremzedeler: İhtiyaçlarımız henüz karşılanmadı
16:24 Buldan ve Sancar'dan kongre mesajı: Türkiye’nin gerçek alternatifini gösterdi
15:52 Kılıçdaroğlu'nun avukatı: Yolsuzluk tapeleri montaj değil gerçek!
15:13 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
15:04 25 barodan ortak açıklama: Tarihin en ağır yargı krizi yaşanmakta
14:48 İzmir'de acele kamulaştırmaya itiraz
14:35 Depremin yıktığı Özpınar havadan görüntülendi
14:14 PYD kongreye gitti: Suriye krizinin çözümü Kürt sorununun çözümünde
13:41 Van’da depremde yaşamını yitirenler toprağa verildi
13:40 Gözaltındaki siyasetçilerin 'güvenlik' gerekçesiyle başörtüleri alındı
13:34 Mersin’de bir kişi intihar etti
13:22 İran'da koronavirüsten ölenleri sayısı 50'ye yükseldi
13:11 Tahliye kararı verilen Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek cezaevinden çıktı
12:59 Kürt sanatçılardan 'ulusal birlik' konseri
12:52 Dünya genelinde koronavirüs salgınına yakalananların sayısı 79 bini geçti
12:44 Uluslararası delegasyon: HDP Türkiye'nin geleceği için önemli bir aktör
12:31 Konuklardan Kongre değerlendirmesi: En önemli mesaj 'Halk iradesi'ydi
12:10 BM Sekreteri Gutteres: İnsan haklarına saygılı davranın
12:07 Türkiye kapıları kapatınca Özerk Yönetim'e 'misafir’ oldular
10:48 İran'daki koronavirisü: 4 kişi daha yaşamını yitirdi
10:46 TTB korona için heyet oluşturdu
10:29 Demirtaş'tan deprem ve HDP kongresine ilişkin mesaj
09:14 Van'da 5 kişi yüksek ateş nedeniyle tedavi altına alındı
09:00 Kayyım 'gerekçesi' mahkemeden döndü: Bakanlık 100 gün sonra uydurdu
09:00 Bandırma Cezaevi'nde falaka iddiası
09:00 Mehmet Bal 30 gündür kayıp: Telefon sinyalleri aileye eksik verildi
09:00 AİHM hukukçusu: Demirtaş ve Kavala kararları uygulanmalı
09:00 'Türkiye’deki üniversite hastaneleri batma noktasında'
09:00 24 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
23/02/2020
23:48 Şişli'de AVM'nin çatı katından düşen kişi öldü
22:36 Soylu: Van’da 250 konut ve 300 ahır yıkıldı
21:51 SOHR: Rejim güçleri 2 köyde kontrolü ele geçirdi
21:09 Başkale depreminde 'Hawar' feryadı yürek yaktı
20:04 İletişim Başkanlığı’ndan koronavirüs açıklaması
19:22 İdlib’te çatışmalar Eyn İsa’ya sıçradı
19:15 Van’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha
18:08 Elazığ'da okullar yarın açılıyor
17:57 Amedspor 2 kez öne geçtiği maçtan bir puanla ayrıldı
17:40 Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu
17:33 HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı
17:28 HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi
17:26 Van'daki depremzedeler soğukta dışarıda bekliyor
17:04 Manisa Valiliği: Deprem herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı
17:01 Mermer ocağında iş cinayeti
16:56 'Söz sırası bizde' diyen kadınlar: İktidara boyun eğmeyiz
16:16 Koronavirüsü alarmı: Türkiye-İran sınırı kapatıldı
16:04 HDP yeni dönem Parti Meclisi belirlendi
15:42 Temo: Dilimiz ruhumuzun bir uzvu olmalı
15:25 Mithat Sancar: Büyük barış için İmralı kapılarını açın
15:15 Grup Yorum’a destek eyleminde 5 kişi gözaltına alındı
15:13 Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
14:57 Grup Yorum'a destek grevini yazar Demirer devraldı
14:54 Tutuklu siyasetçilerden HDP kongresine mesaj: Karanlığa yer yok
14:24 Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor
14:09 HDP Kongresi'ne Kürdistan'ın parçalarından mesaj
13:51 İzmir'de Grup Yorum dayanışma etkinliğine yasak
13:46 İran'da koronavirüs 3 can daha aldı
13:43 İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı
13:43 İki yakanın şiirleri İzmir’de buluşacak
13:26 Van sınırında 3'üncü deprem
13:25 Leyla Halid: Yaşasın Filistin, yaşasın Kürdistan
13:21 Salona sığmayan coşku: Kongre faşizme meydan okuyor