‘Dün katlediyordular bugün iradelerini hiçleştiriyorlar’

img

HABER MERKEZİ - Kayıp yakınları, Diyarbakır, Batman ve İzmir’de kayıpların akıbetini sordu. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, 90’lı yıllarda Kürtleri, dostlarını ve muhalifleri katleden devletin bugün iradelerini görmezden geldiğini söyledi.  

  
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla her hafta düzenledikleri eylemin 550’ncisini gerçekleştirdi. İHD Diyarbakır Şube Binası’nda düzenlenen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ile kayıp yakınları ve insan hakları savunucusu katıldı.
 
‘İRADEYİ GÖRMEZDEN GELİYOR’
 
Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun,  ağır insan hakları ihlali sürecinde gerçek bir yargılamanın yapılmasını talep ettiklerini belirterek, devletin sürdürdüğü cezasızlık politikası nedeniyle henüz bir ilerleme kaydedilmediğini ifade etti. Zeytun, 90’lı yıllarda ve öncesinde Kürtleri, dostlarını, yakınlarını, muhalifleri hak savunucularını öldüren, katleden devletin bugün de iradelerini görmezden gelerek hiçleştirdiğini kaydetti. 
 
‘DEMOKRATİK İRADEYE KARŞI BİR DARBEDİR’
 
19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara ilişkin de Zeytun, Türkiye’nin 19 Ağustos’a bir hukuksuzlukla, adaletsizlikle, haksızlıkla uyandığını söyledi.  Belediye eşbaşkanlarının idari bir kararla görevden alınmasının bir seçme ve seçilme hakkına karşı, demokratik iradeye karşı bir darbe olduğunu ifade eden Zeytun, bunun kabul edilemez olduğuna işaret etti. 
 
EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ
 
HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ise belediyelerin dağa para gönderdiğine dair somut hiçbir şeyin ortaya koyulamadığını belirterek, “Daha önceki kayyumların belediyeleri ne hale getirdiğini, 4-5 milyon borçla aldıkları yerleri 150 ila 600 milyon arası borçla kapattıkları apaçık meydandadır. Eş başkanlık sisteminden şikayet ediyorlar, devlete meydan okuma diyorlar. Öncellikle eş başkan olan arkadaşlarımızın hiçbir tanesi başka yerlerden tayin edilerek getirilmiş insanlar değildir. Bunlar seçimlerle gelmiş, seçimde oy almış ve belediye meclis üyesi olarak seçilmiş arkadaşlarımızdır. Bunun ötesinde eş başkanlık sistemi, Türkiye’de eşitsiz, dengesiz ve kadın-erkek eşitliğine dayanmayan bir sistemin altüst edilmesi için ortaya konmuş bir sistemdir. Bu nedenle eş başkanlık sistemi bizim için vazgeçilmezdir. Devlete meydan okuduğumuz söyleniyor. Evet tekleşmiş, devlet tek kişinin devleti haline gelmişse, devlet klasik anlamda bile devlet olmaktan çıkmışsa, demokrasiden, hukuktan ve haktan yana herkesin bu devlete kafa tutması bir zorunluluk ve bir görevidir. Devlet bu şekilde yönetildiği sürece bizde kafa tutmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki dönemde kayıplarımızın daha da artmaması için, bu güne kadar kaybettiklerimizin akıbetlerin ulaşabilmemiz için mücadelemizi birleştirmemiz gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması içinde hep beraber hareket etmemiz, mücadele etmemiz ve direniş göstermemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.
 
CESEDİ YERDE SÜRÜKLENDİ
 
Peköz’ün konuşması ardından İHD Diyarbakır Şube yöneticisi Gurbet Yavuz, Temmuz 1992’te Şırnak’ın Cizre ilçesinde polis baskısı nedeniyle ortadan kaybolan, ancak bir süre sonra bir su değirmeninde elleri arkadan bağlı bir şekilde ölü olarak bulunan zihinsel engelli Mesut Dündar’ın hikayesini anlattı.
 Yavuz, “6 Eylül 1992 tarihinde Mesut’un cesedi, Sulak köyü Şeyh Değirmenci Su Değirmeni’nin yanında elleri arkadan bağlı boğulmuş bir halde bulundu. Sulak köyünde olayı gören çok sayıda görgü tanığının beyanlarına göre, Mesut’u olay yerine getiren biri polis 3 silahlı sivil giyimli kişilermiş. Olay yerine gelen askerler, cesedin altında bir bubin tuzağı olabileceği gerekçesiyle cesedi bir zırhlı personel aracının arkasında sürüklediler. Özgür Gündem Gazetesi’nin 19 Kasım 1992 tarihli haberinde, cesedin sürüklendiği fotoğraf uzun yıllar unutulmadı. AİHM, 2005 yılında Mesut Dündar davasında tazminata hükmederek, Türkiye’yi mâhkum etti” dedi. 
 
Yapılan konuşmaların ardından kayıplar anısına 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.
 
BATMAN İBRAHİM KARTAY’I SORDU
 
Batman'daki kayıp yakınlar da İHD Şubesi öncülüğünde kayıpların akıbetini sormak amacıyla 456'ıncı kez bir araya geldi. Eyleme, kayıp yakınları ile insan hakları savunucuları, Özgürlükçü İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ile Barış Anneleri katıldı. "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" yazılı pankartın açıldığı eylemde, kayıpların fotoğrafları taşındı. 456'ıncı haftanın açıklaması öncesi ise İHD Batman Şubesi Eş Başkanı Devran Yıldız, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Cumartesi Anneleri eylemcilerinden Elmas Eren'i andı.
 
456'ıncı haftanın açıklamasını yapan insan hakkı savunucularından Mahfus Akgül, insanları kaybettirenlerin bir gün mutlaka kaybedeceğini ifade ederek, Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Gömeç köyünde ikamet ederken 15 Ağustos 1994 tarihinde gözaltına alınan ve kendisinden haber alınamayan İbrahim Kartay'ın hikayesini anlattı.   
 
Akgül'ün konuşmasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. 
 
İZMİR’DE HAYRETTİN EREN'İN AKIBETİ SORULDU
 
İzmir’de İHD üyeleri ve kayıp yakınları, 12 Eylül darbesi döneminde gözaltında kaybedilen Hayrettin Elmas'ın akıbetini sordu. 
 
Her hafta yapılan "Kayıplar Belli Failler Nerede?” eylemi kapsamında Konak’ta bulunan Eski Sümerbank önünde bir araya gelenler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu da yer aldı. Bu haftaki eylemde akıbetini sorulan Hayrettin Elmas'ın kaybedilme hikayesini İHD üyesi Deniz Bayrak paylaştı.
 
Ülke tarihinin gözaltında kayıpların, faili meçhullerin ve işkencelerin tarihi ve Cumartesi Anneleri’nin buna karşı mücadelesinin tarihi olduğunu söyleyen Bayrak, "Bu hafta tarihimizden, mücadelemizden bir kişiyi, Elmas Ana’mızı kaybettik. Elmas Eren’in yaşamı ülkenin kara tarihinde bir ışıktı ve ışık olmaya devam edecek. Bugün Elmas Eren’in 39 yıldır sorduğu soruyu soracağız. Hayrettin Eren nerede?" diye sordu.
 
Eren Ailesi'nin ve İHD'nin sürdürdüğü hukuk mücadelesine rağmen, devlet etkin soruşturma yükümlülüğünü yerine getirmediğini ifade eden Bayrak, takipsizlik ve zaman aşımı kararlarıyla kapatılmak istenen dosyanın, tüm hukuki yollar tükenince 2014 yılında Anayasa Mahkemesi'ne taşındığını hatırlattı. 
 
Hayrettin Eren’in bedenine hala daha ulaşılamadığını hatırlatan Bayrak, "Annesi de oğlunun mezarını çiçeklerle donatmadan hayatını kaybetti. Biz insan hakları savunucuları olarak oğlunu arayan bir anneyle dalga geçenlerin, bir mezar taşını bile hak görmeyenlerin zihniyetinin karşısında her zaman adalet için mücadele edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Elmas Annenin bıraktığı yerden, tüm kayıplarımız bulunana kadar mücadele edeceğimize söz veriyoruz" dedi. 

Diğer başlıklar

21:51 ABD’den İran’a ek yaptırım
21:42 Yüksekdağ ve Demirtaş'ın savunması sona erdi
21:38 Adana Valiliği: İstismarcı tutuklandı
21:18 İranlı sinemacı Kiarostami'nin kitabı tanıtıldı
21:13 Ayaz ve Nupelda anısına oyun ve sanat atölyesi açıldı
20:55 ‘Sokak Mektebi’ 3'üncü oturum paneli gerçekleşti
20:34 ‘İktidarın eğitim politikaları sorun yaratıyor’
20:02 ‘Yaşamak İstiyoruz’ diyen kadınlara polis müdahalesi: 3 gözaltı
19:58 Ege Üniversitesi’nde yemek zammı protesto edildi
19:48 Malatya’da tarihi eser kaçakçısı yakalandı
19:43 Demirtaş ve Yüksekdağ SEGBİS ile ifade veriyor
19:33 Arnavutköy’de bir kişi 4 yakınını öldürdü
19:25 Muş'ta 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
19:20 Yargı paketinin ilk taslağı belli oldu
18:07 HDP: Demirtaş’a yönelik yeni siyasi komplo başlatıldı
17:58 Demirtaş'tan yeni soruşturma talebine tepki: Alın size reform
17:23 ‘İklim Grevi’ için bir araya geldiler:Yok oluşa sürükleniyoruz!
17:02 'Ağrı Valisi sorumluluğunu yerine getirmemiştir'
16:57 Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında yeniden tutuklama talebi
16:53 AKP, yargı paketi taslak metnini MHP’ye sundu
16:51 Otobüste kart basmayan gençler adli tedbirle serbest bırakıldı
16:50 İddia: Nusaybin kampına SADAT ve ÖSO üyeleri yerleştirildi
16:45 İstismar zanlısına 10 yıl ceza
16:45 Görevden alınan Kulp Belediyesi eşbaşkanlarının tutukluluğuna itiraz edildi
16:45 İstanbul’daki iklim grevine binler katıldı
16:44 Kadınların ‘Mor Konvoy’ etkinliği Valilik yasağına takıldı
16:30 Anter mezarı başında anıldı: Zulmün kader olmadığını senden öğrendik
16:22 İklim grevinde polis çöp toplamaya izin vermedi!
16:05 Yoğun yağıştan kaynaklı BUDO seferleri iptal
16:03 TTB’den tabip odalarına: Barışa ihtiyacımız var
15:56 Demirtaş’ın ‘2911 sayılı kanuna muhalefetten’ yargılandığı dava ertelendi
15:39 Ailelerin İmralı başvurusu ret edildi
15:38 Başsavcılık ATK'nin delil karartma iddialarına karşı sesiz!
15:37 Kulp Belediyesi Eşbaşkanları Osmaniye Cezaevi'ne sevk edildi
15:22 Demokrasi Nöbeti 33’üncü gününde: Kayyumlarla yüzyıldır mücadele ediyoruz
15:06 Polis ailelerin HDP ile görüşmesini engelliyor
15:00 Güzel Şahin mezarı başında anıldı
14:33 Küçük Leyla'nın davası başladı: Baba başkasından şüpheleniyor
14:23 Ankara JİTEM Davası: Savcıya mütalaa için süre verildi
14:02 Yeşilyurt Apartmanı davasında tek tutukluya tahliye
13:40 'Eşbaşkanlık kazanımını tanımamak erkek devlet aklının haddi değil'
13:27 Apê Musa katledildiği yerde anıldı
13:21 5 Haziran Davası: Davutoğlu'nun dinlenmesi dosyaya katkı sağlamaz
13:12 AKP önünde yine gözaltı
13:10 Demokrasi Nöbeti Nusaybin’de: Kürt meselesi çözülmeden bu ülkenin sorunları çözülmez
12:35 HDP Kadın Meclisi'den anneler için 'çözüm' çağrısı
12:26 Küçük Leyla'nın ölümüne ilişkin dava başladı
12:17 İstanbul’da yağan yağmur tedirginlik yarattı
11:57 Güven Cizre'den seslendi: Ya ittifak kurup başaracağız ya da kirli oyunlar devam edecek
10:51 Adana'da Suriyeli mültecilere saldıran 40 kişi gözaltına alındı