Gazetecilerden Ataman'ın duruşmasına çağrı: Ziya'nın sesi olalım

img

İSTANBUL / DİYARBAKIR – KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Ziya Ataman’ın 24 Eylül’de görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan gazeteci örgütleri ve gazeteciler, hastalığı gittikçe ilerleyen meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.   

 
Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri ve ağır hasta tutuklu Ziya Ataman 11 Nisan 2016 tarihinden bu yana tutuklu. 24 Eylül’de Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9’uncu kez hakim karşısına çıkacak olan Ataman’ın mahkemesine katılım çağrısı yapan gazeteciler, meslektaşlarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu hatırlatarak bu görülecek duruşmada serbest bırakılmasını istediklerini belirtti.
 
'TÜRKİYE GERÇEKLERE DÜŞMAN'
 
Tutuklu Gazeteci Ziya Ataman’ın salt gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı tutuklandığını ve uzun bir zamandır cezaevinde bulunduğunu belirten Etkin Haber Ajansı (ETHA) Haber Müdürü İsminaz Temel, “Tutuklu gazeteciler hem de hasta tutuklular aslında bu ülkenin başat sorunlarından biridir. Yakın zamanda tutuklanmış ve yakın zamanda bırakılmış bir gazeteci olarak bende özgürlüğün, kağıda, kaleme, klavyeye dokunamamanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Bu ülke gerçeklerin kendisine düşman. Dolayısıyla gerçeklerin kendisi olan gazetecilere düşmandır. O nedenle bu kadar çok sayıda gazeteci tutuklu, o nedenle özellikle Ziya Ataman şahsında özgür basın geleneğini sürdüren gazeteciler tutukludur” diye belirtti.
 
‘ZİYA’NIN SESİNE SES KATALIM’ 
 
Ziya Ataman’ın hasta tutuklu statüsünde olması itibariyle özgünlüğünün bulunduğunu kaydeden Temel, “Hasta insanlara, hapishaneler tabut haline getiriliyor. Bu nedenle canımız çok acıyor. Önümüzdeki duruşmada Ziya’nın derhal bırakılmasını istiyor, umuyoruz. Hem Ziya’nın yerine yazarak, fotoğraf çekerek hem de onun sesi olmaya çalışarak mücadele ediyoruz” dedi. Temel, Ataman’ın duruşmasına çağrı yaparak, “Tüm meslektaşlarımızı Ziya ile dayanışmaya çağırıyorum. Dayanışmayı büyütüp Ziya’nın sesine ses katalım” diye belirtti. 
 
‘MESLEKTAŞIMIZ SERBEST BIRAKILSIN’ 
 
Ataman’ın uzun tutukluk durumuna ve dosya kapsamında savcılığın elle tutulur bir kanıt sunamadığına dikkat çeken Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da, “Kapatılan DİHA’da muhabirlik yapan arkadaşımız Ziya Ataman çok uzun bir süredir tutuklu. Ciddi sağlık sorunları var.  Çok ciddi rahatsızlıklarla mücadele ediyor. Bu nedenle tedavisinin dışarıda yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.  
 
Savcının “Örgüt üyeliği”nden verdiği tutuklama kararında bir kanıt sunamadığının sözlerine ekleyen Polat, “Daha sonra bir kişiden baskı sonucu ifade almışlar. Ve bu kişi daha sonra bu ifadenin zorla alındığını ifade etti. Buna rağmen Ataman’ın uzun zamandır tutuklu bulunması ayrı bir garabet” diye belirtti. Polat, “24 Eylül’deki duruşmasında meslektaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu dava şahsında haksız biçimde tutuklanmış olan tüm meslektaşlarımızın da serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.
 
‘ATAMAN CİDDİ SAĞLIK PROBLEMİ YAŞAMAKTA’
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş da Ataman’ın 3 yılı aşkın bir zamandır cezaevinde olduğunu hatırlatarak, “Onu tutuklayan hakim ve savcı FETÖ soruşturması kapsamında görevden alındı ancak bu durum Ataman'ın asılsız iddiasını düşürmedi. Tutukluluğu devam etti. Ayrıca Ataman ciddi bir sağlık problemi yaşamakta. Cezaevinde yeterli tedavi yapılmadığı için hastalığı her geçen gün ilerlemekte. Uzun tutukluluk için AYM’ye yapılan başvurusu reddedildi. Gazetecileri cezaevine kapatarak ne gerçekler gizlenebilir ne de gazetecilik bitirilir” ifadelerini kullandı.
 
‘MÜCADELEYİ VE DAYANIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ’
 
Ataman'ın 24 Eylül’de görülecek duruşmasına tüm kamuoyunun yoğun ilgi göstermesi gerektiğini belirten Durmuş, “Bu haksız tutukluluğunun son bulması özgürlüğüne kavuşması hepimizin temennisi. Gazeteciler Sendikası olarak 24 Eylül’de Şırnak'da yapılacak olan duruşmayı takip edeceğiz. Tüm meslektaşlarımız serbest kalana ve basın özgür olana kadar mücadeleyi ve danışmayı sürdüreceğiz” diye vurguladı.
 
‘GAZETECİLER BİR AN ÖNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMALI’
 
Gazeteci Mehveş Evin de Ataman’ın Türkiye’deki yüze aşkın tutuklu medya çalışanından biri olduğunu söyleyerek, “Avukatları, tutukluluk süresi fazlasıyla aşıldığı için AYM’ye başvurdu ama o da reddedildi. Üstelik Ataman, ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Peki Ataman’ın ‘suçu’ neydi? ‘Örgüt üyeliği’yle suçlanıyor, ancak kanıt yok. Görünen suçu, kapatılan DİHA’da stajyer muhabir olmak.  Şimdiye dek görülen duruşmalarda ancak birkaç dakika savunma yapabilen Ataman, 24 Eylül’de mahkemeye çıkacak. Ataman’ın ve haksız yere tutuklu bulunan tüm gazetecilerin bir an evvel özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz” dedi.
 
'ATAMANI DERHAL SERBEST BIRAKIN'
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral da 24 Eylül’de görülecek olan duruşmada yer alacağını belirterek dayanışmanın önemine değindi.  Yüzde 93 engelli olan gazeteci Metin Duran için gösterilen dayanışma ruhunun Ataman için gösterilmesi durumunda olumlu sonuç elde edilebileceğini kaydeden Oral herkesi dayanışmaya çağırdı. Oral tutuklu yargılanan Ataman'ın derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek,"Ataman gözaltına alındığı gün savcı tutuksuz yargılama kararı verirken adliye kapısında bekleyen iki kişinin müdahalesi ile tutuklandı. O günden beri tutuklu bulunuyor. Hukukun işletildiği ülkelerde birinin suçu tespit edilmeyene kadar hapse atılmaz ancak Ataman hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuluyor. Hastalığına rağmen tutuluyor" dedi.    
 
'ATAMAN CEZAEVİNDE ÖLDÜRMEK İSTENİYOR'
 
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan da hükümet yetkililerin "Cezaevlerinde gazeteci yoktur" diyerek kendilerini aklamaya çalıştığını söyledi.  Ataman'ın gizli tanık beyanlarından dolayı tutulduğu cezaevinde hastalandığını kaydeden Boltan, "Ataman cezaevinde öldürülmek isteniyor" dedi. İnisiyatif olarak mahkeme günü duruşmada yer alacaklarını belirten Boltan, "Tüm kamuoyunun duyarlı olması gerekiyor. Başlatılan imza kampanyalarına, devam eden mahkemesine destek vermeye çağırıyoruz. Uluslararası basın kuruluşlarını yaşanan hukuksuzluğa karşı birlikte hareket etme çağırıyoruz. 24 Eylül'de görülecek olan duruşmaya herkesi davet ediyoruz. Yaşanan bu hukuksuzluğa birlikte dur diyelim" dedi.   
 
'YALNIZ BIRAKMAYALIM'
 
Ataman'ın tutuklu ve hak ihlali ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü Ayşe Güney ise "ACM'lerde biliyorsunuz ki tutukluluk süresi sınırı 2 yıl olmasına rağmen 3 yıla yakın bir süredir tutuklu bulunuyor. Yaşadığı hak ihlali boyutunun yanı sıra arkadaşımızın iç organları da iflas etmiş ve sağlık sorunları yaşıyor. 24 Eylül'de bir kez daha gazetecilik yargılanacak. Ziya Ataman adli kontrol ardından farklı kolluk kuvvetlerinin olaya müdahalesi ile tutuklama yaşandı. Bu bile başlı başına hukuki olmadığını ve kararın hukuk dışı olduğunu gösteriyor. Şırnak' başta olmak üzere Ziya Ataman'ı yalnız bırakmayalım ve gazeteci olduğunu unutmayalım. Gerçekleri ve hakikatleri yazdığı için 3 yıldır tutuklu bulunuyor. Onu yalnız bırakmayalım. Bir an önce özgürlüğüne kavuşarak mesleğinin başına geçmesi gerekiyor ve Ziya Ataman'a özgürlük istiyoruz".
 
 

Diğer başlıklar

18/10/2019
23:57 Savaş karşıtı paylaşım yapan 3 kişi tutuklandı
23:52 NATO Genel Sekreteri: Ateşkes gerginliği azaltmaya katkı sağlayacak
23:44 İzmir'de yük treni devrildi
21:50 Barış akademisyeni Prof. Dr. Üstel beraat etti
21:43 'Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri elendi'
21:21 HDP Birecik İlçe Eşbaşkanı serbest bırakıldı
21:17 Feminist kadınlar Berlin havaalanını işgal etti
20:55 Macron: Yaşanılanlar NATO’nun ağır hatası
20:45 Adana'da gözaltına alınan 9 HDP'li serbest bırakıldı
19:25 Kimyasal silah uzmanı: Beyaz fosfat korkunç bir silahtır
18:35 Özerk Yönetim: Ateşkes anlaşmasına göre hareket edeceğiz
18:31 'Kaza kırıma' uğrayan helikopteri QSD'nin düşürdüğü iddiası
18:26 HDP partilerinin ablukaya alınmasını yargıya taşıdı
18:22 Çet davasında yargılanan sanıkların konuşmaları çözümlenemedi
18:16 Temelli: İmzalanan ateşkese acilen uyulmalı
18:00 KESK’ten öğretmen Karaca davasında verilen beraat kararına tepki
17:55 Barzani: Çözüm için Kürtlerin ödediği bedel göz önünde bulundurulmalı
17:46 Afganistan’da camiye saldırı: 62 ölü
17:39 CHP binasını işgal eden 3 kişi tutuklandı
17:31 Xelîl: Direnişe ara vermeden devam etmek zorundayız
16:50 13 barodan kayyuma tepki
16:50 Merkel, Macron ve Johnson, Erdoğan’la görüşme kararı aldı
16:47 İnsan hakları savunucuları Matematik Köyü’nde buluştu: Hukuk sopa oldu
16:42 Öztürk: Kayyum Kürt düşmanlığıdır
16:38 AB Konseyi Başkanı Tusk: Ateşkes değil Kürtlerin çekilmesi talep ediliyor
16:37 ‘Grup Yorum üyeleri ve Mustafa Koçak’ın durumu kritik’
16:32 Adana’da HDP’lilere müdahale: Çok sayıda gözaltı
16:28 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
16:27 Devrimci Parti: Savaşa karşı duranları zapturapt altına almak suçtur
16:26 Barış Akademisyenleri Van'da: Zorbalığa dayalı bir yönetim var
16:25 Tahir Elçi Kürsüsü: Siyasetçiler kutuplaştırıcı dilden vazgeçmeli
16:23 Buldan ve Temelli’den ‘acil' çağrı
16:20 Dersim’de 1 aylık eylem ve etkinlik yasağı
16:20 2020 Bütçesi Meclis’e sunuldu
16:20 Sanık polis lehine mütalaa veren savcıya men talebi
16:04 Çekya Cumhurbaşkanı: Türkiye savaş suçu işledi
16:01 Erdoğan: Amacımız Rusya ile makul bir anlaşma
15:43 ‘Türkiye’nin Kürtler için tehdit olduğunu dünya gördü’
15:30 HDP Kadın Meclisi: Direnmeye devam edeceğiz
15:11 Dersim’deki orman yangını yağmurla söndü
15:09 Almanların yüzde 91'i Türkiye'ye silah satılmasına karşı
14:57 Sendika temsilcilerinden kayyum tepkisi: Bu sivil darbedir
14:56 ‘Ateşkes kalıcı çözüm değil’
14:50 Polisten vekile: Gerekirse vururum
14:45 Sur'da temizlik kampanyası
14:41 Din alimlerinden kalıcı barış çağrısı
14:32 Ceylanpınar'a tank sevkiyatı devam ediyor
14:30 Diyarbakır’da hastanedeki şiddete protesto
14:26 HDK Eşsözcüsü Koçyiğit'ten kayyum tepkisi: Faşizmin yeni yüzü
14:26 HDP’den Valilik kararına tepki: Savaşı haykıranlar onure edildi
14:20 Van'da konuşan Temelli: Savaştınız, kaybettiniz ateşkes imzaladınız
14:18 Erdoğan: Güçlerimiz 120 saat boyunca alanı terk etmeyecek
14:10 QSD Serêkaniyê Komutanlığı: Ateşkes ihlal ediliyor
14:06 Siyasetçiler: İktidar içerde kayyum dışarıda işgal siyaseti sürdürüyor
13:43 'Okulda şiddetin görüntüsü var'
13:34 Paylan: Hükümet Hrant Dink Vakfı’nın faaliyetlerini neden engellemektedir?
13:32 CHP'li Kaya: Erdoğan ve Pence görüşmesi bir muamma
13:32 12 kez gözaltına alınan Yürek’in anneannesi: O daha çocuk
13:25 Diyarbakır’da kaza: 3 yaralı
13:13 Erciş Belediye eşbaşkanlarının gözaltı süreleri uzatıldı
13:08 Kayyum Hakkari Belediyesi’ne İstiklal Marşı’yla girdi
12:59 SES: Savaş televizyonlarda izlenecek bir oyun değil
12:49 Temelli Van'da: Polis açıklamaya izin vermiyor
12:48 HDP Birecik ilçe eşbaşkanı gözaltına alındı
12:47 ‘Ülke içinde baskı ve çatışma ortamı artacak’
12:15 Diyarbakır’da 5 gözaltı
12:10 Lavrov: Kürt sorunu diyalogla çözülmeli
12:06 Kubilay: Türkiye koşulsuz Suriye topraklarından çekilmeli
11:59 Af Örgütü: Türkiye savaş suçları işledi
11:42 HDP’nin Ankara mitingi yasaklandı
11:41 Aileler İmralı'ya gitmek için başvurdu
11:41 HDP’nin otobüsünü vinçle çeken polis yerine çadır kurdu
11:33 5 dilde ‘Çocuklar için harekete geç’ çağrısı
11:17 Van'da çatışma: 1 asker yaşamını yitirdi, 2 asker yaralandı
11:01 Bayram Ekinci sağ yakalandıktan sonra mı öldürüldü?
10:54 Polis iş makinesiyle HDP’nin kapısına dayandı
10:40 Ömer Öcalan: Kürtler için birlik zamanı
10:15 Avrupa Birliği: Türkiye askerlerini çeksin
09:57 ‘Çatışma ortamı çocuklarda kalıcı travmalara yol açıyor’
09:29 Hakkari, Nusaybin ve Yüksekova belediyelerine kayyum atandı
09:18 Hatimoğulları: Savaş yoksa neden etkinliklerimiz engelleniyor
09:10 Muhabirin şikayet ettiği öğretmenler görevden uzaklaştırıldı
09:10 Baş: CHP her dönem AKP’ye koltuk değneği oluyor
09:09 'Doğa için mücadele edenler en başta savaşa karşı durmalı'
09:08 Sosyolog Doğan: İnsanlık suçlarına sessiz kalanlar bu suça ortak olur
09:07 Selamı engelliyen gardiyana itiraz soruşturmalık oldu
09:06 Dengbejler: Savaşa karşı ses çıkaralım
09:06 Günay: Kürtlere kazandıracak olan Kürt Ulusal Birliği'dir
09:06 Barış Anneleri: ‘Barış Pınarı’ dedikleri kan deresi
09:05 İranlı yönetmen Bangîn: Savaş bir yıl nefret yüz yıl sürer
09:03 Kürtçe konuştuğu için öldürüldü, ailesinin ifadesine dahi başvurulmadı
09:00 18 EKİM 2019 GÜNDEMİ
00:09 Akıncı ölüm tehdidine karşı başvuruda bulundu
17/10/2019
23:58 Kendisiyle birlikte eşi ve kızını ateşe verdi
23:18 QSD Genel Komutanı Ebdî: Ateşkes sadece Girê Spi ve Serêkaniyê için geçerli
23:02 Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev ile Kalın Suriye'yi görüştü
22:37 Müslim: Anlaşmanın içeriğini gördükten sonra tutum belirleyeceğiz
22:23 Aldar Xelîl: Ateşkeste direnişimiz belirleyici oldu
22:16 Hrant Dink Vakfı’nın yapmak istediği konferansa yasak
21:53 Türkiye-ABD ortak açıklamasının detayları