Kadın eş başkan ve sözcüler: Savaşı kabul etmiyoruz

img

İSTANBUL – Parti ve sivil toplum örgütlerinin eş başkan ve eş sözcüleri, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik savaşına ilişkin açıklama yaparak, saldırınlar Kürtlerin ve kadınların kazanımlarına dönük olduğunu belirtti. Açıklamada, “Biz kadınlar asla bunu kabul etmiyoruz” denildi. 

 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kadın Meclisi Eş Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) ve Halkevleri kadın Eş sözcü, Eş başkan ve başkanlarının Taksim Hill otelde basın toplantısı yapmak istedi. Ancak polisler “kaymakamlık yasağı” gerekçe göstererek otelde açıklamanın yapılamayacağını söyledi. Bunun üzerine Eş Başkan, Eş Sözcü ve başkanlar İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesine gelerek açıklamalarını burada gerçekleştirdi.  “Kadınlar savaşa ve işgale hayır diyor” pankartının asıldığı açıklamaya çok sayıda siyasi parti temsilcisi katıldı. 
 
‘ZİHNİYET AMACINA ULAŞAMADI’
 
Kadınlar adına ortak basın açıklamasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan okudu. 2011 yılında başlayan ve 8 yıldır devam eden Suriye savaşının yarattığı yıkım, tahribat, katliam ve göçle savaşların karanlık yüzünün özeti olduğunu dile getiren Buldan, “İŞİD, ÖSO, El-Nusra gibi çetelerin yaptıklarına tarihteki tüm vahşet ve karanlığın toplamı olarak tanıklık ettik, birebir yaşadık. Halklar dillere, mezheplere, dinlere bölünerek kırıma uğratıldı, yüz binlerce insan yaşamını yitirdi. Ortadoğu'nun en kadim kentleri yerle bir edildi. Milyonlarca insan evini, yurdunu bırakarak göç etmek zorunda kaldı. 21’inci yüzyılda kadın köle pazarları kuruldu, kadın ve kız çocuklarına yönelik ancak sansürlenerek anlatılabilen ağır insanlık suçları işlendi. Bu kadın ve insanlık düşmanı zihniyet, sınırları aşarak dünyanın farklı yerlerinde büyük katliam ve cinayetlerle insanlığın biriktirdiği bütün değerleri hedef aldı” diye belirtti. Buldan, “Bu çetelerin ve onlarla aynı zihniyette olan iktidarların sebep olduğu yıkım ve katliam sürecinin dünyaya verdiği mesaj açıktır; Halklara dayatılmak istenen karanlık ve geleceğe dair büyük umutsuzluk. Fakat bu zihniyet amacına ulaşamadı. Çünkü bu karanlığa karşı başta Kürt halkı olmak üzere Rojava, Kuzey ve Doğu Suriye halkları, dünyanın her yerinden gelen enternasyonalistler büyük mücadele ve bedellerle bu insanlık düşmanı, tecavüzcü çeteleri yenilgiye uğrattı” ifadelerine yer verdi. 
 
‘KÜRT HALKININ KAZANIMLARINA DÖNÜKTÜR’
 
“AKP iktidarı bir yandan tarihten devraldığı barış karşıtı siyasetiyle, öte yandan çökmekte olan iktidarının ömrünü uzatmak, sebep olduğu siyasi ve ekonomik krizleri, toplumsal çöküşü görünmez kılmak için terör bahanesiyle bu süreci yeniden yaşatacak politikalar izlemektedir” diyen Buldan, AKP’nin bu politikalarıyla, Kürt, Arap, Süryani tüm bölge halklarının büyük bedellerle elde ettiği kazanımları, inşa edilen kadın devrimini ve tüm halkların eşit ve demokratik bir arada yaşam savunusunu hedef aldığını vurguladı. AKP’nin ve destekçilerinin savaş başlatıldığından itibaren sivilleri hedef aldığını belirten Buldan, “Ayrıca bu savaşla birlikte İŞİD çetelerinin tutulduğu hapishaneler, kamplar hedef alınarak onlarca İŞİD çetecisi kaçırılmıştır. Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri, sivil siyasetçi Hevrîn Xelefin hedef alınarak katledilmesi ve bunun AKP'yle organik bağları olan medya kuruluşunda ‘başarılı operasyonla etkisiz hale getirildi’ denilerek duyurulması, AKP-MHP iktidarı ve tüm savaş destekçilerinin savaş suçu işleme ve IŞİD'le işbirliğine girme noktasında hiçbir çekinceleri olmadığını göstermektedir. Çok açıktır ki bu işgal girişimi Kürt halkına, kadınlara ve kazanımlarına yöneliktir” diye konuştu. 
 
‘BUNUN KARŞISINDA DURACAĞIZ’ 
 
Buldan, şöyle devam etti: “Bugün söz konusu terör bahanesi ve Kürtler olduğu için susan, iktidarın savaş politikalarına açık veya dolaylı destek veren herkes bilmelidir ki; bu politikalar toprakları tekrar savaş alanına çevirmeye, yenilgiye uğratılan çeteleri canlandırarak yeni yıkımlara, yeni katliamlara açık hale getirecektir. On yılları alacak bir yıkımı, katliamı, demografik değişimi ve yenilgiye uğratılan katil ve tecavüzcü çetelerin tekrar örgütleneceği bir süreci başlatacaktır. Bölgede kadınların öncülüğünde hedeflenen demokratik yaşam modeline, halkların çatışmadan uzak, eşit ve bir arada yaşam umutlarına darbe vurulmuş olacaktır. Halkları kendi topraklarından koparacak, geleceğe ipotek koyacak bir siyaseti biz kadınlar asla kabul etmiyor, ret ediyoruz ve bunun karşısında duracağımızı bir kez daha deklare ediyoruz.”
 
MUHALEFETE ÇAĞRI
 
Buldan, AKP’ye destek veren muhalefet partilerine de çağrıda bulunarak, AKP’nin izlediği kirli siyasetin bir parçası olmamaya çağırdı. Buldan, “Aksi takdirde Türkiye halklarının, özellikle Kürt ve Türklerin tarih birliğinin, birlikte yaşama temellerinin ve duygu bağının ciddi bir biçimde zedelenmesinde sizin de rolünüz olacaktır. Bunu bir oyun ve kitleleri gaza getirecek bir proje olarak görenler, halkların ve en önemlisi de kadın ve çocukların yaşayacağı yıkımı, acıyı ve geleceksizliği görmek zorundadır. Dünya tarihi savaşın bu yüzünü defalarca Bosna'da, Filistin'de, Cezayir'de, Libya'da, Irak'ta, Avrupa'da gördü. Tıpkı 8 yıldır Suriye'de görüldüğü gibi. Savaşların ardında kalanın, acı ve ölüme neden olan insanlık suçları olduğunu hepimiz biliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘MÜCADELEYİ ÖRGÜTLEYELİM’ 
 
“Biz kadınlar halkların barış içinde yaşamasına, kendi topraklarında kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesine engel olacak her türlü politikaya hayır diyoruz” diyen Buldan, son olarak şunları belirtti: “Kadınların bin bir emek, mücadele ve ağır bedellerle elde ettiği kazanımlarının gasp edilmesini kabul etmiyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye'de kadınlar öncülüğünde yükseltilen değerlerin hedef alınmasını, kadın ve çocukların yaşamlarının, yaşam alanlarının bombalar altında yok edilmesini kabul etmiyoruz. Kadın düşmanı çetelerin tekrar güçlenerek kadınları köleleştirmesini ve kadınların topraklarından kopartılarak göçe zorlanmasını kabul etmiyoruz. Şengal, Musul ve en son Afrin'de gördüğümüz, kadınların çetelerin insanlık dışı uygulamalarına açık hale getirilmesini,  savaşa karşı çıkarak barış için sözünü söyleyen demokratik kamuoyuna yönelik yargı eliyle girişilen cadı avını kabul etmiyoruz. İktidarın bu politikalarını meşru görmüyor ve bir an önce sonlandırılması çağrımızı yineliyoruz. Başta kadınlar olmak üzere, Türkiye halklarına ve tüm demokratik kamuoyunu iktidara dur demeye ve barış mücadelesini örgütlemeye çağırıyoruz.”
 
‘HERYERDE BARIŞ DİYECEĞİZ’
 
Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Buldan, savaşın her zaman yıkım getirdiğini söyleyerek, “Bugün AKP-MHP iktidarının içinde bulunduğu çıkmazda. Bunun içinde Türkiye’deki muhalefetin sesini kesmeye çalıştığını biliyoruz. Savaşlar her zaman, katliam, yıkım, annelerin gözyaşları demektir. Bizler buna yönelik olarak savaşlara karşı olduğumuzu ifade ettik. HDP’nin varlık gerekçesidir barışı ifade etmek. Sadece Suriye’de değil dünyanın neresinde olursa olsun barıştan yana olduğumuzu söylemeye devem edeceğiz. AKP-MHP ittifakının engelleri bizim önümüze geçemeyecektir. Her yerde barış demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.  
 

Diğer başlıklar

20/11/2019
23:29 ‘Dipsiz Göl’de kazıya izin veren 3 kişi açığa alındı
22:43 Qah Mülteci Kampı’na füze atışı: 12 sivil öldü, 40 yaralı
21:16 İntiharlardan sonra ‘siyanüre’ yasak geldi
20:56 Tutuklu Kürt siyasetçi Eskicioğlu yaşamını yitirdi
20:49 Manisa ve Hatay'da kadın cinayeti, Kayseri’de katletme girişimi
20:32 'Savaşlar çocukların yaşam hakkını yok ediyor'
20:20 Korkusuz Gazetesi yazarı Takan saldırıya uğradı
20:18 Down Sendromlu çocuklar için uçurma etkinliği
19:59 Anarşist Kadınlar'dan eril medyaya: İsyanımızı satır aralarına saklayamazsınız
19:53 CHP’li Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz
19:50 Güleda Cansel'in katledilmesini protesto ettiler
19:40 Suruç anması 52’nci ayında: Suruç halkının iradesinin yanındayız
18:36 İHD Antep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
17:54 ‘Türkiye’nin çocuk haklarına dair çekince koyduğu maddeler kaldırılsın’
17:49 Akpazar eylemi: Halk iradesi yetkisiz kılındı
17:20 Tanrıkulu: Belediye başkanı oldukları için tutuklandılar, başka neden yok
17:04 Grup Yorum üyelerinin tahliyesine itiraz
17:00 Eşbaşkanlık sistemi için verilen soru önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
16:56 Ailesini rehin alan erkekten ilginç savunma!
16:48 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik tutuklandı
16:47 11 avukatın müdafiliklerini yasaklayan karara itiraz
16:27 Küçükçekmece’de bir kişi evinde ölü bulundu
16:18 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik hakkında tutuklama talebi
16:15 '15 yıl önceki şarkıya dava’
16:01 Cinsel saldırı davasında beraat
15:26 Maaşlarını alamayan işçiler eyleme başladı
15:25 Grup Yorum üyelerine tahliye
15:19 ‘Çocuk hakları için anlayış değişikliğine ihtiyaç var’
15:08 Kayyumun kapattığı Amida Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi yeniden açıldı
15:01 Çet’in avukatları: İntiharla başladı cinsel saldırı olduğu ortaya çıktı
14:47 Kentlerde 25 Kasım çağrıları
14:41 Türkiye’de 3 bin çocuk cezaevinde
14:39 Baydar: HDP'nin mevzileri terketmemesi gerekir
14:29 Tiryaki’den Soylu’ya: FETÖ’cülerin taktiğini uygulayıp, delil yarattınız
14:11 Polis ev baskınında para çaldı iddiası
14:00 Yakıt yüklü TIR devrildi: 2 yaralı
13:48 HDP deklarasyonu açıklandı: Kazanımları koruma kararı ve erken seçim çağrısı
13:34 Buldan: Halkın emaneti onurumuzdur, teslim etmeyeceğiz
Temelli: Bu gidişatı durdurabiliriz
13:30 Tanrıkulu'dan Çocuk Hakları Raporu: 59 bin çocuk cinsel istismara uğradı
13:28 Dev Yapı-İş Sendikası Demir’in serbest bırakılmasını istedi
13:15 HDP’den Kayyum Raporu: Gasp ve düşman göstergesidir
12:54 'Sine- i millet' önerisine yanıt Barış Annesi'nden geldi
12:48 Bağlar’da saldırıya uğrayan Güney Koreli Kim yaşamını yitirdi
11:47 Aldar Xelil: Direniş uluslararası boyut kazandı, birlik olalım
11:44 Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu’ya 'müebbet' hapis istemi
11:29 Birleşik Metal İş'ten eylemdeki işçilere müdahale
11:20 HDP'liler tokalaşmayan Soylu'yu fotoğraflarla protesto etti
11:07 Elektrik hattında çalışan işçi akıma kapıldı
11:01 Şule Çet Davası başladı: Erkek adaleti teşhir etmeye devam edeceğiz
10:58 HDP kayyumlara karşı tutum belgesi açıklamak üzere toplandı
10:49 HDP ve DBP Antep il eşbaşkanları tutuklandı
10:37 Kayyumun daire başkanı görevden alındı
10:22 Safitürk Davası yarın görülecek
10:01 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi 9’uncu gününde
10:00 Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Çevik polise ifade vermedi
09:47 Seyhan'da patlayan bomba maddi hasara yol açtı
09:32 Şule Çet İçin Adalet Komisyonu’ndan çağrı: Şiddete karşı ses çıkartalım
09:30 Şırnak’ta her 2 günden biri yasak
09:22 5 Haziran'la ilgili ek iddianame: Biri emniyet müdürü 5 polise dava
09:18 Çocuk işçiliği Suriyeli göçmenlerle birlikte büyüdü
09:11 ‘Kürt çocukları hala anadillerinde eğitime erişemiyor’
09:10 Önce görevden uzaklaştırıldı sonra ifadesi alındı
09:09 10 ilin havası 13 termik santralle kirletilecek!
09:08 Kaz Dağları haberleri gazetecilerin iddianamesine suç delili yapıldı
09:07 Doğan: Çocuğu korumak için daha net yasalar çıkarılmalı
09:06 Bin 679 öğretmen AİHM’e gidiyor
09:05 25 Kasım'da ilk kez kadın eylemine katılacak: Çığlığımız sinerji oluşturacak
09:04 Kanar: Yargı paketlerinin reformla bir ilgisi yok
09:03 Demiri dövmek yetmiyor severek işlemek gerek
09:00 Kelebeklerden bu yana şiddete karşı mücadele sürüyor
09:00 Tümüklü: Söz hükmünü yitirdi, pratikte buluşma zamanı
09:00 HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava: Bizler başaracağız onlar kaybedecek
09:00 Öşvank Manastırı'na 8 aydır iskele kurulamadı
09:00 20 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:32 PEN Almanya'dan Ahmet Altan'a Onur üyeliği
08:32 Pengaton: Türkiye’nin saldırıları DAİŞ’in örgütlenmesine olanak sağladı
19/11/2019
22:47 HDP’nin EYT’liler için verdiği önerge reddedildi
21:43 HDP Antalya il yöneticisi tutuklandı
20:09 Kadın cinayetlerini protesto eden kadınlar gözaltına alındı
19:59 Af Örgütü: İran’daki protestolarda 106 kişi yaşamını yitirdi
19:42 Kalın: ABD ve Rusya'nın mutabakat şartlarını yerine getirmesini bekliyoruz
19:25 ÖDP: AKP halkı uçuruma sürüklüyor, ölümlerden o sorumlu
18:54 Ağrı’da HDP’liler gözaltına alındı
18:52 AİHM Türkiye’yi ‘Cenazeye katılmak suç değil’ diyerek tazminata mahkum etti
18:02 Dargeçit’te 10 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
17:53 Mülkiyeliler Birliği: Dekan ve şiddet uygulayanlar hakkında soruşturma açılsın
17:30 TGS: Gazetecilerin hakları yüksek yargı kararlarıyla budanıyor
17:14 ‘Kadına şiddet araştırılsın’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
17:06 Erdoğan: Biz istihdam oluşturamadık diye değil, iş arayanlar arttı diye işsizlik artıyor
16:35 Urfa'da yasaklar 1 ay uzatıldı
16:34 Akpazar’da eylem 7’nci gününde: Kayyum gidecek
16:29 AKP’li Ünal’dan Kadirova’ya suçlama: Şizofreni belirtileri vardı
15:49 Avukatlar İmralı için başvuru yaptı
15:49 Türkiye’ye yasa dışı para transferine baskın
15:37 Kılıçdaroğlu: Kayyum, Seçimi kazandığın için seni cezalandırıyorum demek
15:26 Irak Askeri İstihbaratı: DAİŞ yöneticileri Türkiye’de
15:18 Rusya'dan Çavuşoğlu'na yanıt: Şaşkınlıkla karşıladık
15:09 Atılım Gazetesi çalışanları: Tek bir adım geri atmayacağız
15:01 Antalya'da kadınlar alanlarda olacak
14:55 Antep’te 4 kişi tutuklandı