Aldar Xelîl: Suriye hükümetiyle işin başındayız

img

HABER MERKEZİ - TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl, Suriye hükümeti ile yapılan anlaşmanın başlangıcında olduklarını belirtti ve Suriye ordusunun işgal girişimine karşı sadece sınır hattına konuşlanacağını söyledi.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl, Ronahî TV’de gazeteci Rodî Mihemed Elî’nin sorularını yanıtladı. İşgal girişimine karşı sonuna kadar direnileceğinin mesajını veren Xelîl, Suriye hükümeti ile varılan anlaşmanın detaylarını paylaştı. Suriye hükümeti ile bir anlaşma değil bir anlaşmanın başlangıcının olduğunu belirten Xelîl, Suriye ordusunun sadece sınır hattında yer alacağını ve Özerk Yönetim sistemi ile ilgili bir görevlerinin bulunmadığını vurguladı. Xelîl, öncelikli hedeflerinin de Efrîn’in özgürlüğü olduğunu söyledi.
 
Aldar Xelîl’in konuşmasısın satır başarı şöyle:
 
TEK KİŞİ KALINCAYA KADAR DİRENECEĞİZ 
 
Biz bir direniş halindeyiz. Çok ağır bir saldırı var. Sadece askeri bir işgal değil, ölüm kalım savaşıdır. Tüm şehitleri anıyor, savaşanları selamlıyorum. Yaralılara şifa istiyorum. Serêkaniyê de Türk devleti siviller ve gazetecileri hedef aldı. Artık tüm insani değerleri ayaklar altına almış olduklarını gösteriyor. Erdoğan ve hükümeti soykırım kararı aldıklarını, tüm insanlık değerlerini ihlal ettiklerini gösterdi. Herkesin gözleri önünde gerçekleşti. Gelecek Partisi Sekreteri Hevrin Xelef arkadaşımızı esir alarak şehit ettiler. Heyva Sor’a bağlı doktorlar kaçırıldı, akıbetini bilmiyoruz. Serêkaniyê’de aynı biçimde sivillere yönelik saldırı oldu. Bu bir tabloyu ortaya çıkarıyor; bir taraftan direniş devam ediyor. Halkımıza bir söz verdik, tek bir kişi kalıncaya kadar direneceğiz. Biz kazanacağımıza inanıyoruz. Savaş ve direniş de devam ediyor. Türk devletinin amacına ulaşmayacağına inanıyoruz.
 
‘DÜNYA SAVAŞI’ 
 
Fakat bununla birlikte farklı bir da durum var, biz tek başımıza burada yaşamıyoruz. Burada yaşayanlar, dışarıdan gelenler ve etrafta olanlar var. Sadece bir grupla savaşmıyoruz. Burada senin de kartlarını oynaman, rolünü oynaman gerekiyor. Eski Kürt mantığında olduğu gibi ‘her şey bitti bu bizim kaderimizdir’ diyemeyiz. Kazanımlarımızı korumamız gerekiyor. Bu bir dünya savaşıdır. Birçok aydın da bunu belirtiyor. Bizim de çok zavallı durmamamız gerekiyor. Binlerce şehit var. Bizim şehitlerin emeğinin, halkımızın emeği ve kazanımları elden gitmemeli. Böyle hareket etmek zorundayız. DAIŞ’e karşı mücadelede Amerika ve Koalisyon Güçleriyle bazı ilişkiler kuruldu, bu da bir kazanımdı.
 
‘ÖNCELİĞİMİZ HALKIMIZI KORUMAK’ 
 
Efrin’de Rusya’nın politikası değişti. Efrin’i Türk devletine nasıl teslim ettiklerini dünya gördü. Şimdi bu topraklarda rejim var, ABD var, Rusya var, koalisyon var, çeteler var, Türk devleti ve biz varız. Önceliğimiz halkımızı korumaktır. Herkesin bizi yok etmeye çalıştığı böylesi bir durumda öncelikle halkımızı korumamız gerekiyor. Bizim Efrin konusunda daha önce özeleştiri verdiğimiz ve acı duyduğumuz konu neydi? Efrin’de halkımızı nasıl koruyacağımızın kaygısını yoğunca yaşadık ve bu nedenle savaşçı gücü de çıkardık halkın bombardımandan zarar görmemesi için ama kenti kaybettik. Direniş içinde her şey değişebiliyor. Bunun için erken harekete geçmeliyiz.  Bu süreci sağlıklı bir biçimde atlatmak zorundayız. Şehitlerin emeğine sahip çıkmak, kazanımlarımızı bir çözüme ulaştırmak. zorundayız.
 
‘SALDIRIYI KİMSE KABUL ETMİYOR’
 
BM’nin 22/54 kararına göre öncelikle Suriye’de çözüm için anlaşma olsun denildi fakat uygulanamadı. Biz de çoğu zaman hazır olduğumuzu belirttik. Mevcut durumda öyle bir durum ortaya çıktı ki kimsenin gönlüne göre değil. Ne bizim, ne de diğer güçlerin kabul edebileceği bir durum. Bu da Erdoğan’ın saldırısı. Herkese rağmen istediğini yapma tutumu ve kararı var. Buna seyirci kalamayız. Suriye’nin parçalanması, Kürt halkıyla birlikte diğer halkların yok edilmesine yönelik kararın alındığı görülüyor. Madem böyle bir karar var, bizim de bunu boşa çıkarmak için elimizdeki kartları oynamamız gerekiyor.
 
‘BU BİR BAŞLANGIÇ’
 
Efrin döneminden farklı yönleri var. Efrin döneminde sadece Ruslar vardı, başka güç yoktu. Böylesi tepkiler yoktu. Demografyası ve coğrafyası da farklıydı. Burada ise Koalisyon güçleri var ve bu bölge üzerinde herkes etkili olmak istiyor. Suriye topraklarının yüzde 60’ı rejimin elinde ve burada olmaya ihtiyacı var. Her şeyden önemlisi burada işgale karşı halkımızı korumak ve diyalog için bir zemin hazırlamak istiyoruz. Küçük bir adım da olsa bu bir başlangıç olabilir. Bu bir başlangıç, bir anlaşma değil.
 
Aldığımız bu kararın maddeleri yok. Bu yönde yapılan haberler gerçeği yansıtmıyor.  Herkes farklı bir şey belirtiyor. Bu ülkenin sınırları tehlike altında ve parçalanmasını istemiyoruz. Sınırların korunması görevi merkezi hükümete ait. Uluslararası sözleşmeler bunu belirtiyor. Demokratik Özerk Yönetim sözleşmesinde de sınırların korunmasından merkezi hükümet sorumludur diyor. Rejim hep diyordu bunlar parçalamak istiyorlar. Biz diyoruz gelin sınırlarınızı koruyun. Rejim güçlerinin sınırda konumlanmasındaki amacımız öncelikle Şam yönetimi adı altında bir gücün olması. Çünkü BM’de onlar Suriye’yi temsil ediyor.  Sınıra askerlerini yerleştirip oraya bayraklarını asarlarsa, bu parçalanmanın olmadığını Suriye’nin varlığını gösterir. Buna rağmen Türk devleti saldırırsa o zaman Suriye’nin toprak bütünlüğüne saldırılmış oluyor.
 
‘EFRÎN KAYGISINI TAŞIYŞORUZ’ 
 
Efrin’deki senaryonun tekrarlanması kaygısını da yaşıyor ve bunu da hesaplıyoruz. Rusya söz verdi ve oldu diyemeyiz. Rusya söz verdi ve görüşmelerde onlar da vardı. Bu bir girişimdir. Biz dedik rejim gelsin sınırlarını korusun. Sözünü yerine getirirse sınır korunur. Ama sözünü tutmazsa biz savaşmaya devam edeceğiz. Diplomatik olarak da atılan bir adım. Şimdiki durum Efrin’deki gibi değil ama tersine de olabilir. O dönemde rejim güçleri Efrin’e gelmek istedi ama Rusya kabul etmedi. Bu kez Ruslar çağırdı. Onlar gelip gördüler, görüştüler. Sözlerini tutarlarsa hava sahasını kapatmak zorundalar. Fakat farklı bir durum var; acaba Koalisyon Güçleri ve Amerika bunu kabul eder mi?
 
‘DİRENİŞİMİZ SÜRECEK’
 
Öncelikle bizim hiç bir zaman rejimle ittifak yaptığımızı, Rusya’nın söz verdiğini düşünerek gevşek yaklaşmamız lazım. Rehavet olmamalı. Biz bir girişimde bulunduk, diplomatik ve siyasi bir adım attık. Bu olumlu bir şey ama bunun sonuçlarını alıncaya kadar direnişimiz devam edecek. Halkın ve savaşçılarımızın direnişi ile birlikte. Erdoğan daha önce Efrin’i almak için birçok şey verdi onlara. Şimdi de Rusya ile pazarlıklar yapabilir. Fakat Rusya Türk devletinin planının gerçekleşmesini istemiyor. Bu bölgenin Türkiye’nin denetimine girmesini istemiyorlar. Burada birçok kaynak var. Suriye’nin geçimi bu topraklara bağlı. Rusya bunların Türk devletinin eline geçmesini istemiyor.
 
‘SADECE SINIR KONUSUNDA ANLAŞTIK’
 
Koalisyon Güçleri de bu karar karşısında şaşırdı. Çünkü bizim şimdi yaptığımız masayı devirmek oldu. Kimse bunu hesaplamıyordu. İttifak özerk yönetim ve şehirler için yapılmamıştır. Geçen sene de sınır kapılarına yönelik anlaşma olması için girişimlerimiz oldu ama kabul etmediler. Şimdi olağanüstü bir durum var, kabul etmek zorunda kaldılar. Olağanüstü durum herkesin görüşünün değişmesine neden oldu. Gelin ve sınırları koruyun dedik. Fakat bazı bölgelere gidecek yol bile yok. Minbic ve Türk devletinin elindeki bazı bölgelerin arasında konumlandılar. Sınırın tümüne konumlandırarak güvenliği almamız iyi olurdu.
 
‘İŞGAL EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ’
 
Biz görevimizi yaptık, artık top onlarda. Rus ve Amerika artık kendi arasında çözsünler. Arap camiası ve dünya kamuoyu bilsin ki biz Suriye topraklarının işgal edilmesini istemiyoruz. Bundan sonrası diğer taraflara kalıyor.
 
Daha önce Amerika sınıra karışmayacağını açıklamıştı. Trump da bu işe karışmam demişti. Rusya da öyle diyor. Gelmezlerse değişen bir durum olmayacak. Zaten Erdoğan bombardımanını sürdürüyor, halkımız da saldırılara karşı direniş içinde. Fakat aldığımız karar dünya kamuoyunda çok önemli bir destek bulacak. Kimse yanlış yaptığımızı belirtemez. Böyle bir adım atmamış olsaydık halkımız belki de bizi eleştirecekti denemediğimiz için. En azından böyle bir adım atmış olduk.
 
‘ÖNCELİĞİMİZ EFRİN’
 
Aldığımız karara göre Derik’ten Serêkaniyê’ye, Girê Spî’den Kobane ve Minbic’e kadar sınırda Suriye bayrağının olması ve askerlerin yerleşmesi gerekiyor. Savaşın sürdüğü alanlar onların koruması altında değil. Anlaşmadan fayda sağlayabilirsek ve uçuşa yasak bölge ilan edilirse, Rusya verdiği sözleri yerine getirirse buradaki savaşımız devam edecek. Her şeyden önce Efrin’i nasıl özgürleştireceğimizi düşünüyoruz. Efrin sınırını tutarlarsa başka hiçbir talebimiz yok. Ne silah ne de askeri güç istiyoruz bunun için, sadece yolu açın ve hava sahasını kapatın diyoruz Rusya’ya. Fakat bu birkaç oturumla çözülebilecek bir sorun değil, büyük bir düğüm. Önümüzde bir diyalog süreci var. Bundan sonra görüşmeleri sürdürmek istiyoruz. Rejimi özerk yönetimi kabul edeceği bir çizgiye çekmek istiyoruz. Şam ve buradaki yönetimin diyalogu nasıl olacak, kabul edilecek mi, anayasada yeri ne olacak? Bazen bu tür konular yılları alabiliyor. Bu ülke topraklarında merkezi bir sistem dahilinde demokratik bir yönetimin olmasını istiyoruz. Bu da zaman alacak.
 
Hiçbir zaman Türk devletinin işgalini istemiyoruz. Bu anlaşmadan fayda sağlayacağız ve hiçbir yerde işgal kalmayacak. Öncelikli amacımız Efrin’dir. Fakat Cerablus, Bab ve diğer yerlerin özgürlüğü için de çalışacağız.
 
‘ÖZERK YÖNETİMİ GARANTİYE ALMAK İSTİYORUZ’ 
 
Daha önce bizim yönetimin içinde sadece Kürtlerin yer almasını istiyorlardı ama biz bunu kabul etmetik. Farklı etnik kimliklerden bir yönetimin olması farklı bir durum ve sistem ortaya çıkarır. Rakka ve Derazor konusunda da bizi Rojava ile sınırlamak istediler. Fakat bu sistemde farklı kimliklerin yer alması demokratik sistemi ortaya çıkarır ve burada Kürtlerin durumu da ele alınabilir. Bu demokratik sistemde Asuri, Arap ve diğer etnik kimlikler de yer almalı.  Kürt sorunu ancak demokratik bir Suriye ile olabilir. Var olan Demokratik Özerk Yönetim bölgesi kabul edilirse Kürt halkının haklarını korumalı ve öncelikli olmalı. Görüşmelerde bu yönetimi garantiye almak için çabalamalıyız. Birbiri içinde, birbiriyle ilişkili bir sistem olabilir. Fakat bunlardan söz etmek için henüz çok erken.
 
‘BU KARAR OLUMLU KARŞILANACAK’
 
Bu durumun değişmeyeceğini kimse garanti edemez. Rusya bize söz verdi ama Kürtlerin dediği gibi onların yerine ant içemeyiz. Fakat bu adımın bir yararı var. Tüm Arap topluluğu olumlu olduğunu ve sonuçlarının iyi olacağını belirtiyor. Girişimlerimiz artacak. Birçok kişi yanımızda olduğunu beyan etti. Erdoğan’la olan çeteler, Katar ve Türk devleti sadece bu durumdan rahatsız.
 
Amerika dedi siz ve Türkler ne yapıyorsanız öyle yapın, işimiz bitti dedi ve gitti. Rusya ve ABD arasındaki çelişkilerin de artması, bu kararımızdan sonra bazı ittifakların bozulması ihtimali de var ama bu onların sorunu olur.
 
‘DAİŞ TEHLİKESİNİ ERDOĞAN ARTTIRIYOR’
 
Erdoğan’ın gelmesine izin vermeyeceğiz, tek bir ferdimiz sağ kalıncaya kadar buna izin vermeyeceğiz. Erdoğan gelirse DAIŞ tehlikesi de artacaktı. Fakat DAİŞ’liler şu an cezaevinde. Uluslararası bir mahkemenin kurulması, BM ve diğer ülkelerin aracılığıyla ülkelerine gitmeleri için çabalarımız sürecek. Erdoğan’ın saldırılarıyla birlikte uyuyan hücreler harekete geçti fakat bu adımla birlikte çok şey değişecek. Fakat elbette tehlike var.
 
‘HALK ÖRGÜTLÜ OLMALI’
 
Başarının anahtarı örgütlü toplumdur. Örgütlü olmak yaşamın örgütlü olmasıdır. Biri gelip sana bir şey dediğinde sen örgütüne soracaksın. Örgütlü olmazsa biri yalan söylerse her şey karışır. Hatta hırsızlar bile gitmiş örgütlü olmayan birkaç eve girip yanlış bilgi dağıtıp evleri soymuşlar. Halkın duyarlı olması ve her bilgiye inanmaması gerekiyor.” 

Diğer başlıklar

14:04 Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu: İktidar istifa etmeli
13:49 Başkaya: Onlar cezalandırmaya biz doğruyu söylemeye devam edeceğiz
13:46 SMO üniforması giyen DAİŞ üyeleri
12:54 ‘Hasankeyf ve Dicle Vadisi kıyamet günlerini yaşıyor’
12:53 Rusya ve Türkiye’nin devriyesinde bir kadın yaralandı
12:40 Oluç: Demokratik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz
11:13 Doğayı korumak için fidan diktiler
10:57 Özerk Yönetim: Türkiye'nin DAİŞ ile olan işbirliğini belgeledik
10:19 Öğrenci sayısı azalırken İmam Hatip'lere bütçeden ayrılan pay arttı
10:17 Dicle Vadisi'nde yaşamın renkleri
10:14 Kürt partilerinden çağrı: Birlik için herkes tutumunu belirlesin
10:08 Sürücü: Kayyumlar eşbaşkanlık sistemine saldırıdır
09:59 Bir mahkumiyet bilmecesi!
09:01 Kayyuma gerekçe yapılan soruşturma iddianamesi kabul edilmedi
09:01 Nusaybin’de 25 kişi öldürüldü: Tek bir yetkilinin ifadesi alınmadı
09:01 Osmaniye Cezaevi’nde tutuklular 12 Kasım’dan beri açlık grevinde
09:01 Hakkında soruşturma başlatılan öğrenci 4 saat içinde yurttan atıldı
09:01 Maria Grazia Cutuli ödülüne layık görülen Alağaş: Kürt kadın gazetecilerin başarısı
09:01 ‘İtibar’ın ekonomiye faturası: 267 milyon 706 bin TL
09:01 Bond: Dünyada iklim krizini aşmak için radikal eylemlere ihtiyaç var
09:01 Sakarya'da öldürülen işçinin arkadaşı: 21 plakalı araca el salladığımız için saldırıya uğradık
09:00 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Kürtlerin birlikten başka hiçbir şeye ihtiyacı yok
09:00 AYM, Atabay'ın 'yaşam hakkının ihlal edildiği' yönündeki başvuruyu kabul etmedi
09:00 18 KASIM 2019 GÜNDEMİ
17/11/2019
21:33 Mardin Barosu'ndan kayyum tepkisi: Başkanlar görevlerine iade edilsin
21:04 Rusya Askeri Polisi ve Kobanê Askeri Meclisi’nden ortak açıklama
20:53 Otizmli öğrencilerin ailelerinden eylem: Eğitim hakkımızı istiyoruz
20:28 Pakistanlı mülteciler Avrupa diye Tekirdağ’a bırakıldı
20:07 57 HDP’linin gözaltı süresi uzatıldı
19:56 Yıldız Kenter yaşamını yitirdi
19:13 Askeri operasyon sonrası başlayan yangın 3 gündür devam ediyor
19:06 ‘Kadına yönelik saldırılar etnik kimliğiyle ilgili’
18:48 Diyarbakır dernekleri AMED-FED çatısı altında buluştu
18:22 Yerlerine kayyum atanan eşbaşkanlar halkla bir araya geldi
17:56 Yaşamına son veren Dersimli öğretmen defnedildi
17:45 ‘Haklarımız ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz’
16:50 İlhami Sidar Van'da okurlarıyla bir araya geldi
16:39 Rabia Naz eylemine müdahale
16:24 Amedspor Afyonspor’u 1-0 mağlup etti
16:22 ‘Mücadele eden kadınlar katlediliyor’
15:43 Kadınlar 'Kozik' oyununun gösteriminde buluştu
15:18 Özerk Yönetim'den çağrı: Zulme karşı tavır alın
15:12 Buldan: Kadın kazanımlarına dönük siyasal şiddet uygulanıyor
15:02 Farisoğulları: Takrir-İ Sükun Kanunu devrede
14:57 Temelli: Bu iktidar zulüm şiddet ve savaş iktidarıdır
14:22 Sur'da 'Kadın Yaşam Ormanı' oluşturuldu
14:07 İskele altında kalarak can veren mühendis toprağa verildi
13:44 'Çocuk işçiliğinde yaş ortalaması 6'ya düştü'
12:58 1 hafta gözaltında kalan gazeteciler hakkında takipsizlik
12:04 HDP'li gençlerden gözaltı ve tutuklamalara tepki
11:23 7 nüfuslu ailede tek çalışan yok: Yaşam giderek zorlaşıyor
10:55 DAİŞ belgelerinde Türkiye vurgusu!
10:07 'Ağacı belediye başkanı yapsak bir kulp bulur görevden alırlar'
09:35 'Muhalefetin cılız sesi iktidarı pervasızlaştırıyor'
09:33 Öğrencilerden 50 TL’lik burs zammına tepki
09:09 'Ji Bo Zarokan Coğrafya' kitabı ile çocuklara anadillerini öğretiyor
09:08 'AVM çalışanları üzerlerindeki ölü toprağı Koton direnişiyle attı'
09:06 Karataş: Türkiye nükleer çöplüğe çevrilmek isteniyor
09:05 Kürt Araştırmalar Derneği: Somut adımlar atılmalı
09:02 Colemergî'den Kürtlere: Düşüyorsanız hep birlikte düşün
09:01 17 KASIM 2019 GÜNDEMİ
16/11/2019
23:50 Antalya’da 4.4 büyüklüğünde deprem
23:44 Suruç’ta gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
22:31 Mızraklı: Seyid Rıza’nın torunları olarak Yezid’e karşı çıkmaktayız
22:13 Yasaklanan etkinlik halay ve zılgıtlar ile kutlandı
21:20 Ermeni Sosyalist Paramaz’ı konu alan belgesel gösterimi yapıldı
21:07 Urfa Barosu: Kayyumla Kürt halkının iradesi yok sayıldı
20:24 Erdoğan’dan EYT açıklaması: Seçim kaybetsek bile yokum
19:59 QSD Komutanı Ebdi: Türkiye'nin saldırılarda DAİŞ’i kullandığını doğrulayan belgelerimiz var
19:45 İran’da zam protestoları: Ruhani artışın halkın menfaatleri doğrultusunda yapıldığını savundu
19:37 Gazeteciler ‘Özgür Basın’ı tartıştı: Özgür basın direnişin mevziisi
18:55 HDP'den ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Haklar’ konulu panel
18:47 ‘Kefensiz toprağa düşenlerimiz hala vicdanımızdır’
17:57 Dersim’de KYK yurdu önünde zam protestosu
17:53 ‘Irkçılık iktidardan bağımsız düşünülemez’
17:45 Eşbaşkan Çevik'in gözaltı süresi 2 gün uzatıldı
17:38 Gözaltındaki eşbaşkanlar: Operasyon kayyum için yapıldı
17:35 DTO’dan ‘Kürt Edebiyatı ve Mehmet Uzun’ konulu panel
17:30 ‘Eşit ve özgür bir ülkede yaşamak istiyoruz’
17:27 Alevi Örgütleri: Çantada keklik, oy deposu olmayı ret ediyoruz
17:21 ‘Düşman hukuku terör yasalarıyla gittikçe yaygınlaşıyor’
17:18 HDP İl yöneticisinin gözaltı süresi uzatıldı
16:57 Saldırgan müdürü değil saldırıya uğrayan öğretmen sürgün edildi
16:08 Gazetecilikte Kadın Koalisyonu Demir ve Aydın'ın tutuklanmasını kınadı
15:55 Hasankeyf'te konut mağdurları gözaltına alındı
15:49 İstanbul ve Ankara'da hasta tutukluların durumuna dikkat çektiler
15:46 HDP'li Öcalan: Yeni emniyet müdürü aferin almak için hukuku hiçe saydı
15:26 Şırnak'ta 25 Kasım buluşması
15:26 Jin News Haber Müdürü Alağaş’a İtalya'dan ödül
15:11 Pendik’te pompalı saldırı: 3 ölü, 1 yaralı
15:08 Kayıp yakınları: JİTEM’in itiraflarına rağmen devlet açıklamıyor
15:07 Suruç’ta kayyum protestosuna müdahale
15:03 'Göç, mültecilik ve ayrımcılık' masaya yatırıldı
14:33 Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Çevik: Yasadışı hiçbir şey yapmadık
14:33 HDP: Bağımlı yargı yarattığı bataklıkta debelenecek
14:16 Gözaltında katledilen Hayrullahoğlu'nun eşi: 37 yıldır öfkem bitmedi
12:35 HDP’li gençler: İşkence görüp, tehdit edildik
12:07 Çöken iskelenin altında kalan mühendis hayatını kaybetti
11:55 Kayyum Kürtçe'yi Türkçeleştirdi!
11:40 Sözleşmeli öğretmen borçları yüzünden yaşamına son verdi