Temel: Üçüncü Dünya Savaşı’nda Kürtler kurban edilmek isteniyor

img

HABER MERKEZİ - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarıyla Kürt sorununun uluslararası bir boyut kazandığına dikkati çeken HDP Milletvekili Tayip Temel, “Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni, İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler kurban edildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtler kurban edilmek istiyorlar” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları, Amerika ve Rusya’nın Rojava’ya dönük politikaları, kayyum politikaları ve CHP’nin tutumuna ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtladı. 
 
Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarıyla ne amaçlıyor?
 
Kürt halkı yüz yıllardır inkar ve jenosit politikalarına uğruyor. Bu soykırım politikaları uzun zamandır Türkiye tarafından organize edilip, yürütülüyor. Rojava’ya yönelik saldırılarda bunu bir kez daha görüyoruz. İnsanlık mirası olan Rojava’da, bir devrim gerçekleşti. Kürt halkı bu devrime öncülük etti. Türkiye’nin, Erdoğan ve Bahçeli’nin hedefi, nerede olursa olsun Kürt halkının kazanımlarına yönelik saldırı gerçekleştirmek. Rojava’da yapılan budur; Kürt halkının en büyük kazanımlarına yönelik imha politikasının devreye konulmasıdır. Rojava’ya saldırı; tamamen Kürt halkına saldırıdır. 
 
Böylece kendi elleriyle Kürt sorununa uluslararası boyut kazandırmadılar mı?
 
Amerika’nın, Rusya’nın ve Suriye rejiminin yaklaşımı, kendi aralarında çelişkilerle dolu.  Kürt halkının kazanımları üzerinden bir birleriyle savaşıyorlar. Kürt sorunu hem bu saldırılarla hem DAİŞ saldırılarıyla uluslararası alana taşındı. Kürt sorunu artık Filistin sorunu kadar uluslararası bir sorundur. Bunun Kürt halkı açısından olumlu yanları var ama bu soruna dahil olan aktörler sorunun çözümünü zorlaştırılıyor.
 
Kuzey ve Doğu Suriye ile Ortadoğu’nun tamamında yaşananları dünya deneyimlerinden hangi yıllara benzetilebilir? 
 
Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni, İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler kurban edildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtler kurban edilmek istiyorlar.
 
21. Yüzyıl’da Üçüncü Dünya Savaşı yaşanıyor. Bu savaşta Kürtler önemli bir rol oynuyor. Kürtler Güney Kürdistan’da ve Rojava’da çok önemli kazanımlar elde etti. Türkiye’de de keza öyle. Her ne kadar topyekûn bir saldırı olsa da, Kürtler dört parçada da önemli kazanımlar elde etti. 
 
Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeniler büyük bir soykırıma ve jenoside uğradı. Ermeni halkı kurban edildi. İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler büyük bir soykırımdan geçirildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtleri kurban etmek istiyorlar. Emperyalist güçler bir birlerine karşı savaş ve çatışma içerisindeler ama Kürtleri kurban etmek istiyorlar. Ama dünyanın vicdan sahibi insanları ve güçleri Kürtlerle yanında. Kürtler eskisi gibi sahipsiz değil. 
 
Kürtler bugün kurban edilmek isteniyor’ dediniz. Uluslararası politikaların şuan ki pozisyonlarına göre neler söylemek istersiniz? 
 
Erdoğan içeride sıkıştı, Trump Amerika’da görevden alınma noktasına geldi. Yeni bir oyun bu defa masada devreye koydu. Ateşkesle amaçlanan çözüm değil. Savaşta dayatılanlar bugün masada dayatılıyor
.
 
Ölümleri engelleyen her ateşkes önemlidir. Ama şu çok iyi bilinmelidir; halklar ancak ve ancak direnişiyle soykırımın karşısında durabilir. Uluslararası güçler diplomatik olarak imkan sağlayabilir. Kürt halkı bugün direnişi ve mücadelesiyle Rojava’ya dönük ağır saldırıların karşısında durdu. Türkiye ve onunla anılan çeteler, savaş suçlarıyla gündeme geldi. Yasak silahların kullanıldığı iddiaları var.
 
Erdoğan içeride sıkıştı, Trump Amerika’da görevden alınma noktasına geldi. Yeni bir oyun bu defa masada devreye koydu. Kürt halkına Rojava’yı dışardan gitmiş çetelere bırakmasını dayatıyorlar. Aslında ateşkesle amaçlanan çözüm değil. Savaşta dayatılanlar bugün masada dayatılıyor. 
 
Türkiye nereye gidiyor?
 
Bugün Türkiye’yi Rojava’ya sokan akıl, Türkiye’nin iyiliğini istemeyen akıldır. Bu, çok ağır sonuçları beraberinde getirecektir. Kan dökmek ve soykırım, halkların zihninden silinmeyecektir. Kürt halkı hiçbir zaman unutmayacaktır. 
 
Bir diğer dikkat çeken nokta ise Amerika güçlerini çekiyor, Türkiye’nin Rojava saldırılarına zemin açıyor. Sonra hakaret ediyor. İktidar bunun farkında değil. Farkındaysa eğer, artık kontrol edemediği anlamına geliyor. Bu nedenle ağır sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.
 
Dünya halkları halen Ermenilere ve Yahudilere dönük jenosit ve soykırımı konuşuyor. Halen sorumlulardan soykırımların hesabı sorulmadı. Soykırım halen büyük bir mağduriyet olarak duruyor. O nedenle halklara yönelik soykırımlar, halkların direniş ve mücadelesiyle durdurulabilir. 
 
Bu son saldırı Kürt ulusal birliğinin önemi bir kez daha açığa çıktı. Çağrılar yapılıyor, şimdi ne yapılmalı?
 
Kürt ulusal birliğinin önemini konuşmanın zamanı değil, artık gerçekleştirmenin zamanı.
 
Kürt halkı, Kürdistan halkı, bütün Kürdistani partiler, Kürt ulusal birliğinin sağlanması için büyük bir çaba içerisinde. Mesud Barzani’den, Mazlum Ebdî’ye kadar herkes bu konuda hem fikir. DTK ve Kürt partileri bu konuda yapılması gerekenleri açıkladı. Acil olarak yapılması gereken tek bir şey var; önemli şahsiyetlerden oluşan bir inisiyatif, Kürt ulusal birliği kongresi için çağrıda bulunmalı. Güney Kürdistan’da ki siyasi öncüler, KNK, DTK, bu konuda çağrılar yapmalı. Bu büyük saldırı konseptine karşı kongre gerçekleştirilmeli ve Kürt kazanımlarını siyasi olarak savunma kararı alınmalı. 
 
Rojava’ya dönük saldırılar sonuç alırsa, sıra Güney Kürdistan’a geliyor. Sayın Barzani bunun farkında. Federe Kürdistan Bölgesi referandumundan biliyoruz; Kürdistan’ın statüsünü düşmanlık olarak gördüler. Kürt ulusal birliğinin önemini konuşmanın zamanı değil, artık gerçekleştirmenin zamanı. Derhal Kürt ulusal birliği kongresi gerçekleştirilmelidir.
 
HDP buna hazır mı? 
 
HDP ilk günden bu yana Kürt halkının birliğinin sağlanmasından yana. Aynı zamanda Türkiye halklarının da faşizme karşı birlik sağlaması için çaba sarf ediyor. Bu kapsamda Güney Kürdistan’a heyetler gönderdik. Bu nedenle genel ve yerel seçimlerde ittifak sağladık. HDP buna hazır.
 
Bir yandan da belediyelerinize kayyumlar atanıyor…
 
AKP, devreye koyduğu planları artık kontrol edemiyor. Yaşananların tamamı bu planın bir parçasıdır. Kürtler 7’den 70’e ve HDP bu plana karşı boyun eğmeyecektir. Sonuna kadar direneceğiz.  
 
AKP, devreye koyduğu planları artık kontrol edemiyor. Halklara düşmanlığı esas alan bu plan, Türkiye’de Erdoğan ve Bahçeli tarafından Kürt halkının varlığına, kimliğine dönük saldırılarla sürdürülüyor. Yaşananların tamamı bu planın bir parçasıdır. Siyasi soykırım operasyonları, belediyelerimize kayyum atanması, Rojava’ya dönük saldırılar bu planın birer parçasıdır. 
 
Kürtler 7’den 70’e ve HDP bu plana karşı boyun eğmeyecektir. Sonuna kadar direneceğiz. Çünkü bu rejim zulüm uyguluyor. Bizler haklıyız. Bu nedenle siyasi soykırım operasyonlara, kayyumlara ve Rojava’ya dönük saldırılara karşı direneceğiz. Bu direniş her gün daha çok büyüyecektir. 
 
Yerel seçimler kapsamında “AKP’yi geriletme” stratejisiyle, önemli sonuçlar açığa çıktı. AKP’nin belediyeleri CHP’nin yönetimine geçti ve bir demokrasi bloğu açığa çıktı. CHP’nin bu süreçte izlediği politikaları ve tutumuyla demokrasi bloğu sekteye mi uğradı? 
 
Demokrasi bloğu CHP tarafından sekteye uğratıldı. CHP bu fırsatı değerlendiremedi, toplumun direnişini devletçi kodlarına kurban etti.
 
Yerel seçimlerde faşizme karşı bir strateji belirledik. İktidar güçlendikçe zulüm artıyor. Zayıflatmak gerekiyordu. Bu strateji kapsamında iktidarı zayıflattık. Türkiye’nin batısında CHP’nin de aralarında bulunduğu bir blokla demokrasi bloğunu inşa edildi. Neredeyse büyükşehirlerin tamamında AKP yenilgiye uğradı. 
 
Ancak demokrasi bloğu CHP tarafından sekteye uğratıldı. CHP bu fırsatı değerlendiremedi. CHP, toplumun direnişini devletçi kodlarına kurban etti. CHP’nin aklına bir sözümüz yok. Vicdan ve ahlak sahibi insanlar, Kürt halkına yönelik zulmün farkında olan insanlar var. CHP’nin büyük bir seçmeninin yüreği Kürt halkının yanında.
 
MA / Özgür Paksoy - Kadri Esen
 

Diğer başlıklar

22:05 QSD Komutanı Ebdi: Trump’ın çabaları DAİŞ’e karşı mücadeleyi olumlu etkiliyor
21:42 ‘Kaza değil cinayet’ belgeselinin gösterimi yapıldı
21:34 HDP’li gençlerden 10’u tutuklandı
21:04 ‘Faili meçhul’ gazeteci cinayetleri konuşuldu
20:39 ‘5. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali’ başladı
20:16 Dargeçit’te 10 gözaltı
19:43 Savcılık doktor kararına rağmen gözaltı için uçakla sevk etme talimatı verdi
19:07 Mardin'de etkinlikler 30 gün daha yasaklandı
19:04 Dersim’de kurtlar 30 koyun ve kuzuyu telef etti
19:02 Bakırköy’de ölen ailenin intihar mesajına ulaşıldı
18:51 HDP'li Çağlar Demirel'e 18 yıl hapis istemi
18:38 SKM:Seçilmiş belediye eşbaşkanları derhal serbest bırakılsın
18:29 Nusaybin Davası'nda 'Kuvva-i Milliye' vurgusu
18:12 Seyit Rıza ve arkadaşları 82’nci yılında anıldı
18:07 HDP'li Sürücü: Gözaltılar kayyum atamasına hazırlık
18:00 Neslican Tay anısına heykel yapıldı
17:44 Atılım Gazetesi’nin 25’inci yıl etkinliğine Ankara Valiliği’nden yasak
17:20 HDP’li Vekil Tosun’un oğlu serbest bırakıldı
17:02 Hatimoğulları: Mor çizgimizden ödün vermeyeceğiz
17:01 Kop Dağı Tüneli inşaat iççileri 3 gündür grevde
16:58 Şırnak'ta tüm eylem ve etkinlikler 15 gün yasaklandı
16:29 5 Haziran Davası sanığı Burhan Gök'ün tutuklanması talebine yine ret
16:21 Karlıova Belediyesi’ne ait kepçe ile define aradılar
16:13 TJA'dan kadın tutuklulara dayanışma kartı
16:12 “Şark Islahat Planı kayyumlarla sürüyor’
16:08 İstanbul Baro Başkanı: Yargı paketleri umut vaat etmiyor
16:08 Mersin'de HDP'liler kongre öncesi bildiri dağıttı
16:03 Suruç Belediyesi'nde polis araması sona erdi
16:01 Belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto ettiler
15:55 Adliye'deki HDP’li gençlerin kıyafetleri yırtık, elleri sargılı
15:53 Eşinin ziyaretine giden kadın avukata cezaevinde taciz, hakaret ve tehdit
15:47 Muhabirimiz Akın serbest bırakıldı
15:47 İzmir Barosu: Genel kurul çağrılarımız görevdir
15:36 Silopi Belediyesi’nden ağaç dikme kampanyası
15:34 TTB: Bebek ve çocuk ölüm bilgileri açıklansın
15:33 Diyarbakır Barosu’ndan iktidara ‘vesayetten vazgeçin’ çağrısı
15:24 Ceylan: Kayyumları tanımıyoruz
15:22 Gazeteci Demir ve Aydın'a tutuklama talebi
15:12 KESK üyeleri: İnsanca bir yaşam istiyoruz
14:59 Yok olan ailenin yüklü miktarda borcu çıktı
14:45 Taksim’de Suriyeli inşaat işçisi yaralandı
14:26 Kubilay: 20 Kasım’da yeni yol haritamızı belirleyeceğiz
14:09 Açlık Grevi İzleme Heyeti'nden Grup Yorum üyeleri için duyarlılık çağrısı
13:49 Muhabirimiz Ömer Akın gözaltına alındı
13:49 Önlü: Dersim Katliamı tüm yönleriyle araştırılsın
13:39 Paylan’dan MEB'e eleştiri: Eğitim sisteminde farklı kimliklere yer yok
13:28 Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz tahliye edildi
13:27 Şırnak ve ilçelerinde tutuklu kadınlara 25 Kasım kartı gönderildi
13:23 HDP’li gençlerden 21'i hakkında tutuklama talebi
13:22 Şerzan Kurt Öykü Ödülü Yarışmasının sonuçları açıklandı
12:53 HDP Eş Genel Başkanları: Diz çökmeyenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz
12:43 HDP’li Vekil Tosun’un oğlu gözaltına alındı
12:32 Muhabirimiz Kanbal hakkında 2 ayrı soruşturma
12:30 Alevi örgütleri İstanbul'da bir araya gelecek
12:20 Ablukaya alınan Suruç Belediyesi önünde oturma eylemi başladı
12:10 İlhami Sidar Van'daki okurlarıyla bir araya gelecek
11:40 Gözaltına alınan eşbaşkanlar avukatlarıyla görüştürülmedi
11:22 HDP’li gençler adliyeye sevk edildi
11:16 Başhekim’den paylaşım: Efsane geri döndü, ayağınızı denk alın
11:13 Özalp Belediyesi Kadın Kültür Evi açıyor
11:13 HDP'nin 25 Kasım broşürleri hakkında toplatma
11:04 Antep'te HDP'liler kahvaltıda buluştu
11:02 TÜİK işsizlik rakamları açıkladı: 980 bin yeni işsiz
10:51 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
10:51 Kaçırılmaya çalışılan Dündar: Olayın aydınlatılmasını istiyorum
10:49 Diyanet 2018'de 2 milyon 354 bin TL faiz geliri elde etti
10:30 Graham’dan Erdoğan'a: Senin askerlerinin Kürtlere yaptıklarını göstermemi ister misin?
10:29 Suruç Belediyesi'ne kayyum gelmeden dev bayrak asıldı
10:15 AKP'li belediye başkanından Trabzonlu kadına: Sizi biz Müslüman yaptık
10:11 Bakırköy’de 1'i çocuk 3 kişinin cansız bedeninin bulunduğu evde siyanür tespit edildi
09:57 Engellemelere rağmen 25 Kasım'da alanlarda olacaklar
09:31 'Diyarbakır Peşrevi Eşliğinde Beraber ve Solo Sergisi' devam ediyor
09:21 Ankara'da 300 işportacı 'teröre para aktarılıyor' iddiasıyla işsiz bırakıldı
09:12 Ekonomist Şahinöz: Dış borçlanma olanakları azaldı içeride kaynak yok
09:10 Eylemin mimarları ne istiyorsa onu yapıyorlar
09:09 Roussopoulos: Rojava'daki toplumsal devrim yok edilmek isteniyor
09:09 İdil'de kayyumların 3 yılı: Çalışır tek araç emniyete, kasa Mal Müdürlüğü'ne bağlandı
09:08 Meslek hastalıklarına bağlı ölümlerin üstü örtülüyor
09:07 Güney: KHK’lerin siyasi olduğu bizi doğruladı
09:06 HDP’li Dağ: Gençler siyasetten uzaklaştırılmak isteniyor
09:05 Kadınlardan ortak talep: Yaşamak istiyoruz
09:04 ‘Kürtlerin birliği için somut adımlar atılmalı’
09:03 Sınırların ayırdığı köylüler: Tek çare ulusal birlik
09:02 HDP önündeki eylem iftiraya dönüştü:
Savcı husumeti ‘örgüte’ bağlayıp 25 yıl hapis istedi
09:00 15 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:45 Gözaltına alınan belediye eşbaşkanı sayısı 4'e yükseldi
14/11/2019
23:50 Rabia Naz'ın babası ve gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest
23:40 Graham: S-400 konusunda çözüm bulamazsak yaptırım tasarısını Senato’ya getireceğiz
23:16 Özerk Yönetim: Diyalog ve çözüm konusundaki tutumumuz nettir
22:02 Tekirdağ’da kaza: 2 ölü, 3 yaralı
21:56 Gazeteci Aydın'a da telefon görüşmeleri soruldu
21:53 ‘Rabia Naz’ın babası ve gazetecilerin gözaltına alınması adalete güveni sarstı’
21:10 Akciğer kanseri hasta tutuklu Tulay tahliye edildi
20:49 Hakkari’de gösteri ve eylem yasağı 15 gün daha uzatıldı
20:21 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı
20:03 Rabia Naz’ın babasına ve gazetecilere tutuklama talebi
19:56 Endonezya’da 7.4 büyüklüğünde deprem
19:48 Merve Kotan’ı öldüren sanık ve yakınları mağdur aileye saldırdı
19:38 5 siyasetçinin davası: 'Gizli tanık'ların ifade verdikleri tarih belli değil
19:17 Okul servisi kaza yaptı: 7 öğrenci yaralı