‘Kayyum politikaları 31 Mart gecesi devreye konuldu’

img

HABER MERKEZİ - Kayyum atama kararının 31 Mart seçim gecesi alındığını belirten HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, hukuksal kılıf uydurulmak için de belediye eşbaşkanlarının tutuklandığını söyledi. 

 
AKP hükümetinin 11 Eylül 2016’da Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) belediyelerine yönelik devreye koyduğu kayyum politikası, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediyeleriyle sürdürülüyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 31 Mart yerel seçimlerinin ardından “KHK’li seçilmiş adaylara mazbata verilmeyecek” kararından sonra HDP’nin seçilmiş eşbaşkanlarına mazbata verilmemesiyle başlayan süreç, kayyum atamalarıyla devam ediyor. 
 
6 BELEDİYE EŞBAŞKANINA MAZBATA VERİLMEDİ
 
31 Mart seçim sonuçlarının açıklanması ardından HDP’nin Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi, Van’ın Edremit, Tuşba, Çaldıran ilçeleri, Erzurum’un Tekman ilçesi, Kars’ın Digor ilçesi Dağpınar Beldesi eşbaşkanlarına, “KHK’li” oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmedi. Bununla birlikte HDP’nin kazandığı 6 belediye, YSK kararıyla AKP’ye verilmiş oldu. HDP’li eşbaşkan adaylarının yanı sıra çok sayıda meclis üyesine de aynı gerekçeyle mazbata verilmedi. 
 
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE KAYYUM
 
İçişleri Bakanlığı, 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarını görevden alarak, yerlerine kentteki valileri kayyum atadı. Bakanlık, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında açılan bir kovuşturma ve 8 soruşturma, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk hakkında 2 kovuşturma ve 4 soruşturma, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında ise 1 kovuşturma ve 6 soruşturmayı görevden alma gerekçesi olarak gösterdi. 
 
HDP, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 63, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 56 ve Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 54 oyla elde etmişti. 
 
KULP BELEDİYESİ’NE ‘PATLAMA’ KAYYUMU
 
Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Ağaçkorur köyü mevkiinde 12 Eylül'de aralarında korucuların da olduğu 7 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı patlama sonrası HDP’li Belediye Eşbaşkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay ile birlikte 5 kişi gözaltına alınarak tutuklandı. Eşbaşkanların tutuklanması ardından belediyeye 17 Eylül’de İlçe Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyum olarak atandı.
 
Erzurum'un HDP’li Karayazı Belediyesi Eşbaşkanı Melike Göksu’nun, hakkında kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanması ardından 18 Eylül’de İlçe Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu belediyeye kayyum olarak atandı. 
 
HAKKARİ, YÜKSEKOVA VE NUSAYBİN’E KAYYUM 
 
HDP’li seçilmişlere yönelik 15 Ekim’de yapılan operasyonlarda, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman, Yüksekova Belediye eşbaşkanları Remziye Yaşar ve İrfan Sarı ile Nusaybin Belediye eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut gözaltına alındı. 
 
Nusaybin Belediye eşbaşkanları Nergiz ve Kut, 17 Ekim’de çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından, “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” kampanyasına katılmaları ve gizli tanık ifadeleri gerekçesiyle "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı. Eşbaşkanların tutuklanması ardından 18 Eylül’de İlçe Kaymakamı Mehmet Balıkçılar belediyeye kayyum olarak atandı.
 
Hakkari Belediyesi Cihan Karaman, çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nce, hakkında gizli tanık ifadeleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle "örgüt üyesi olmak" ve “örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklandı. Karaman’ın yerine Hakkari Valisi İdris Akbıyık, kayyum olarak atandı. 
 
Yüksekova Belediyesi eşbaşkanları İrfan Sarı ve Remziye Yaşar da gizli tanık beyanları ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle, "örgüt üyesi olmak" ve “örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklandı. Eşbaşkanların yerine İlçe Kaymakam Osman Doğramacı kayyum olarak atandı.
 
GÖZALTI, KAYYUM, TUTUKLAMA
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında, yerine kayyum atanan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ile Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer, gözaltına alındı. 
 
Henüz ifadeleri dahi alınmadan İçişleri Bakanlığı tarafından haklarındaki soruşturmalar gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan eşbaşkanların yerine kayyum atandı.
 
Kayyum atanması ardından adliyeye çıkarılan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer tutuklanırken, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 
 
Erciş Belediyesi Eşbaşkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek, 15 Ekim’de gözaltına alındı. Bakanlık, eşbaşkanları görevden uzaklaştırarak, belediyeye kayyum atadı. Kayyum ataması ardından eşbaşkan Çetin “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanırken, eşbaşkan Çiçek ise “adli kontrol şartıyla” serbest bırakıldı.
 
Bu kapsamda HDP’nin 3’ü büyükşehir, bir il ve 8 ilçe belediyesine kayyum atandı, 13 belediye eşbaşkanı da tutuklandı. 
 
‘KAYYUM 31 MART GECESİ DEVREYE KONULDU’
 
Belediyelerine dönük kayyum atamalarını değerlendiren HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, kayyum politikalarının 31 Mart yerel seçim sonuçlarının kesinleşmesi ardından devreye konulduğunu ve Diyarbakır, Van ve Mardin valiliklerinin İçişleri Bakanlığı’na “Kayyum talebi” başlıklı resmi yazılarının bunun kanıtı olduğunu söyledi.
 
‘REJİM İNŞASI’
 
Kayyum atamalarını “Rejim inşası” olarak tanımlayan Kaplan, AKP hükümetinin Kürtler, Araplar, Asuriler ve Ermenilerin seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğini ifade etti. Hükümetin, kayyum atamalarıyla Kürtlere yönelik yüzyıllık asimilasyon politikalarını gerçekleştirmeyi amaçladığına işaret eden Kaplan, “Tüm zorlamalara, işkencelere ve zulümlere rağmen Kürt halkının sahip çıkma sahip çıkma iradelerini yok edemediler. Kürtler bilinçlendikçe, ulusal bilinçle kültürüne ve diline bir sahiplenme açığa çıktı. Kayyumlar aslında yüzyıllık asimilasyon politikalarında yeni bir yönetsel aygıttır” diye belirtti.
 
‘TUTUKLAMALAR KAYYUMA HUKUKSAL KILIF’
 
Kayyum atamalarının gerekçesinin olmadığını, belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınarak, asılsız iddialarla tutuklanmalarının kayyum atamalarına gerekçe gösterildiğini söyleyen Kaplan, “Kayyuma hukuksal bir kılıf uydurma niyetiyle, belediyelerimiz işgal ediliyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘KAYYUMLAR KÜLTÜREL SOYKIRIMIN DEVAMIDIR’
 
DBP’li belediyelere atanan kayyumların uygulamalarını hatırlatan Kaplan, “2016 yılında atanan kayyumların ilk icraatı, belediyelerdeki çok dilli tabelaları indirmek oldu. Özellik Kürtçe’nin tüm alanlarda yasaklanmasıyla karşılaştık. Bu uygulama 31 Mart seçimlerinden sonra AKP’li belediyelerde yaşandı. Kayyum sadece siyasi bir soykırım değil, aynı zamanda kültürel bir soykırımdır. Bir toplumu,  bir halkı tamamen yok etmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en büyük kötülük kültürel soykırımdır. Bu rejim, Kürtlere yönelik kültürel soykırımın devamıdır” dedi. 
 
‘DEMOKRATİK DİRENİŞİ SÜRDÜRECEĞİZ’ 
 
Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyumların atandığı 19 Ağustos’tan itibaren “Kesintisiz eylem” kararı aldıklarını, bununla birlikte hukuki mücadelelerini de yürüttüklerini dile getiren Kaplan, “Sonuç alana kadar demokratik direnişi sürdüreceğiz. Buna paralel olarak hukuksal mücadelemizi yürüteceğiz” diye belirtti. 
 
‘ENGELLEMELER HİTLER FAŞİZMİNİ ARATMIYOR’
 
Kayyumlara karşı başlattıkları Demokrasi Nöbetleri’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarla birlikte engellendiğini ifade eden Kaplan, “Engellemeler 1933 Hitler faşizm yöntemlerini aratmıyor. Demokrasi Nöbetleri’nin engellenmesiyle mücadelemiz bitmedi. Bitmediği için bütün il ve ilçe örgütlerimiz abluka altında. Her gün onlarca arkadaşımız gözaltına alınıyor” ifadesinde bulundu. 
 
‘DEMOKRATİK MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’ 
 
HDP’nin demokratik mücadele partisi olduğunun altını çizen Kaplan sözlerini şöyle tamamladı: “Kesintisiz bir şekilde demokratik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Toplumun sesi ve vicdanı olmaya mutlaka devam edeceğiz.”
 
MA / Özgür Paksoy
 

Diğer başlıklar

22:05 QSD Komutanı Ebdi: Trump’ın çabaları DAİŞ’e karşı mücadeleyi olumlu etkiliyor
21:42 ‘Kaza değil cinayet’ belgeselinin gösterimi yapıldı
21:34 HDP’li gençlerden 10’u tutuklandı
21:04 ‘Faili meçhul’ gazeteci cinayetleri konuşuldu
20:39 ‘5. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali’ başladı
20:16 Dargeçit’te 10 gözaltı
19:43 Savcılık doktor kararına rağmen gözaltı için uçakla sevk etme talimatı verdi
19:07 Mardin'de etkinlikler 30 gün daha yasaklandı
19:04 Dersim’de kurtlar 30 koyun ve kuzuyu telef etti
19:02 Bakırköy’de ölen ailenin intihar mesajına ulaşıldı
18:51 HDP'li Çağlar Demirel'e 18 yıl hapis istemi
18:38 SKM:Seçilmiş belediye eşbaşkanları derhal serbest bırakılsın
18:29 Nusaybin Davası'nda 'Kuvva-i Milliye' vurgusu
18:12 Seyit Rıza ve arkadaşları 82’nci yılında anıldı
18:07 HDP'li Sürücü: Gözaltılar kayyum atamasına hazırlık
18:00 Neslican Tay anısına heykel yapıldı
17:44 Atılım Gazetesi’nin 25’inci yıl etkinliğine Ankara Valiliği’nden yasak
17:20 HDP’li Vekil Tosun’un oğlu serbest bırakıldı
17:02 Hatimoğulları: Mor çizgimizden ödün vermeyeceğiz
17:01 Kop Dağı Tüneli inşaat iççileri 3 gündür grevde
16:58 Şırnak'ta tüm eylem ve etkinlikler 15 gün yasaklandı
16:29 5 Haziran Davası sanığı Burhan Gök'ün tutuklanması talebine yine ret
16:21 Karlıova Belediyesi’ne ait kepçe ile define aradılar
16:13 TJA'dan kadın tutuklulara dayanışma kartı
16:12 “Şark Islahat Planı kayyumlarla sürüyor’
16:08 İstanbul Baro Başkanı: Yargı paketleri umut vaat etmiyor
16:08 Mersin'de HDP'liler kongre öncesi bildiri dağıttı
16:03 Suruç Belediyesi'nde polis araması sona erdi
16:01 Belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto ettiler
15:55 Adliye'deki HDP’li gençlerin kıyafetleri yırtık, elleri sargılı
15:53 Eşinin ziyaretine giden kadın avukata cezaevinde taciz, hakaret ve tehdit
15:47 Muhabirimiz Akın serbest bırakıldı
15:47 İzmir Barosu: Genel kurul çağrılarımız görevdir
15:36 Silopi Belediyesi’nden ağaç dikme kampanyası
15:34 TTB: Bebek ve çocuk ölüm bilgileri açıklansın
15:33 Diyarbakır Barosu’ndan iktidara ‘vesayetten vazgeçin’ çağrısı
15:24 Ceylan: Kayyumları tanımıyoruz
15:22 Gazeteci Demir ve Aydın'a tutuklama talebi
15:12 KESK üyeleri: İnsanca bir yaşam istiyoruz
14:59 Yok olan ailenin yüklü miktarda borcu çıktı
14:45 Taksim’de Suriyeli inşaat işçisi yaralandı
14:26 Kubilay: 20 Kasım’da yeni yol haritamızı belirleyeceğiz
14:09 Açlık Grevi İzleme Heyeti'nden Grup Yorum üyeleri için duyarlılık çağrısı
13:49 Muhabirimiz Ömer Akın gözaltına alındı
13:49 Önlü: Dersim Katliamı tüm yönleriyle araştırılsın
13:39 Paylan’dan MEB'e eleştiri: Eğitim sisteminde farklı kimliklere yer yok
13:28 Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz tahliye edildi
13:27 Şırnak ve ilçelerinde tutuklu kadınlara 25 Kasım kartı gönderildi
13:23 HDP’li gençlerden 21'i hakkında tutuklama talebi
13:22 Şerzan Kurt Öykü Ödülü Yarışmasının sonuçları açıklandı
12:53 HDP Eş Genel Başkanları: Diz çökmeyenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz
12:43 HDP’li Vekil Tosun’un oğlu gözaltına alındı
12:32 Muhabirimiz Kanbal hakkında 2 ayrı soruşturma
12:30 Alevi örgütleri İstanbul'da bir araya gelecek
12:20 Ablukaya alınan Suruç Belediyesi önünde oturma eylemi başladı
12:10 İlhami Sidar Van'daki okurlarıyla bir araya gelecek
11:40 Gözaltına alınan eşbaşkanlar avukatlarıyla görüştürülmedi
11:22 HDP’li gençler adliyeye sevk edildi
11:16 Başhekim’den paylaşım: Efsane geri döndü, ayağınızı denk alın
11:13 Özalp Belediyesi Kadın Kültür Evi açıyor
11:13 HDP'nin 25 Kasım broşürleri hakkında toplatma
11:04 Antep'te HDP'liler kahvaltıda buluştu
11:02 TÜİK işsizlik rakamları açıkladı: 980 bin yeni işsiz
10:51 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
10:51 Kaçırılmaya çalışılan Dündar: Olayın aydınlatılmasını istiyorum
10:49 Diyanet 2018'de 2 milyon 354 bin TL faiz geliri elde etti
10:30 Graham’dan Erdoğan'a: Senin askerlerinin Kürtlere yaptıklarını göstermemi ister misin?
10:29 Suruç Belediyesi'ne kayyum gelmeden dev bayrak asıldı
10:15 AKP'li belediye başkanından Trabzonlu kadına: Sizi biz Müslüman yaptık
10:11 Bakırköy’de 1'i çocuk 3 kişinin cansız bedeninin bulunduğu evde siyanür tespit edildi
09:57 Engellemelere rağmen 25 Kasım'da alanlarda olacaklar
09:31 'Diyarbakır Peşrevi Eşliğinde Beraber ve Solo Sergisi' devam ediyor
09:21 Ankara'da 300 işportacı 'teröre para aktarılıyor' iddiasıyla işsiz bırakıldı
09:12 Ekonomist Şahinöz: Dış borçlanma olanakları azaldı içeride kaynak yok
09:10 Eylemin mimarları ne istiyorsa onu yapıyorlar
09:09 Roussopoulos: Rojava'daki toplumsal devrim yok edilmek isteniyor
09:09 İdil'de kayyumların 3 yılı: Çalışır tek araç emniyete, kasa Mal Müdürlüğü'ne bağlandı
09:08 Meslek hastalıklarına bağlı ölümlerin üstü örtülüyor
09:07 Güney: KHK’lerin siyasi olduğu bizi doğruladı
09:06 HDP’li Dağ: Gençler siyasetten uzaklaştırılmak isteniyor
09:05 Kadınlardan ortak talep: Yaşamak istiyoruz
09:04 ‘Kürtlerin birliği için somut adımlar atılmalı’
09:03 Sınırların ayırdığı köylüler: Tek çare ulusal birlik
09:02 HDP önündeki eylem iftiraya dönüştü:
Savcı husumeti ‘örgüte’ bağlayıp 25 yıl hapis istedi
09:00 15 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:45 Gözaltına alınan belediye eşbaşkanı sayısı 4'e yükseldi
14/11/2019
23:50 Rabia Naz'ın babası ve gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest
23:40 Graham: S-400 konusunda çözüm bulamazsak yaptırım tasarısını Senato’ya getireceğiz
23:16 Özerk Yönetim: Diyalog ve çözüm konusundaki tutumumuz nettir
22:02 Tekirdağ’da kaza: 2 ölü, 3 yaralı
21:56 Gazeteci Aydın'a da telefon görüşmeleri soruldu
21:53 ‘Rabia Naz’ın babası ve gazetecilerin gözaltına alınması adalete güveni sarstı’
21:10 Akciğer kanseri hasta tutuklu Tulay tahliye edildi
20:49 Hakkari’de gösteri ve eylem yasağı 15 gün daha uzatıldı
20:21 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı
20:03 Rabia Naz’ın babasına ve gazetecilere tutuklama talebi
19:56 Endonezya’da 7.4 büyüklüğünde deprem
19:48 Merve Kotan’ı öldüren sanık ve yakınları mağdur aileye saldırdı
19:38 5 siyasetçinin davası: 'Gizli tanık'ların ifade verdikleri tarih belli değil
19:17 Okul servisi kaza yaptı: 7 öğrenci yaralı