Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!

img

ANTEP –  Derik Belediye Başkanlığı'na kayyım olarak atanan Kaymakam Muhammet Safitürk’ün öldürülmesine ilişkin yeniden başlayan davanın 3.duruşmasında mahkeme dönemin emniyet amiri Hakan Kutluay ve yakın koruma polisi Mehmet Kahraman  HTS ve baz kayıtlarının incelenmesine karar verirken, sanık Tahsin Erdaş, Kahraman’ın, “Senin kardeşini kusura bakma biz koruyamadık, emniyet amiri öldürttü” dediğini söyledi.

Kayyım olarak atandığı Derik Belediye Başkanlığı makamında 10 Kasım 2016’da bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kaymakam Muhammet Safitürk’ün dosyasına ilişkin Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 15 sanık hakkında verdiği kararı bozup 8’i hakkında yeniden yargılama kararı veren Antep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, dosyayı açık duruşma şeklinde 3’üncü defa görüştü. Duruşmada sanık Fikret Bağı, Mehmet Deniz, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Zinet Erdaş, Zuhal Dalçin’le avukatları ile sanık avukatı Ferhat İbrahimoğlu ve Hatip Mercan hazır bulundu. Duruşmayı Safitürk’ün ailesi ile sanık aileleri takip etti.

Duruşma tanık yoklamasıyla başladı. Dönemin emniyet amiri Hakan Kutluay’ın SEGBİS yoluyla duruşmaya katıldığı görüldü.  Heyet değişikliği nedeniyle önceki celselerin tutanakları tekrardan okundu.

‘GEREKLİ TÜM ÖNLEMLERİ ALDIRMIŞTIM’

Kaymakam Safitürk’le 11.50 sıralarında telefonla konuşmasının ardından büyük bir patlama sesi duyduğunu belirten Kutluay, direkt kaymakamlığa çıktığını söyledi. Kaymakamı alıp Derik Devlet Hastanesi’ne götürdüklerini aktaran Kutluay, şöyle konuştu: “Orada güvenlik önlemleri aldırdım. İlçe jandarma komutanıyla görüştüm. O bana ambulans helikopterin 1-2 saat içerisinde gelebileceğini söyledi. Daha sonra gerekli önlemleri alarak kaymakam beyin Kızıltepe’ye sevkini sağladım. Kaymakamlık binasının dışında güvenlik kameraları ve mobese sistemi mevcuttu. Ancak kaymakamlık binası ve kaymakam beyin odasının bulunduğu katta kamera yoktu. Kaymakam beyin kayyum olarak atanmasından sonra önlemleri arttırmıştık. Şerif Mesutoğlu’nun kardeşinin PKK saflarında öldürülmesini neden göstererek onun işten çıkarılmasını istedim. O da bana ‘Suç şahsidir. Ben ona güveniyorum’ diyerek işten çıkarmadı. Benim hakkımda FETÖ’den bir işlem yapılmamıştır. Ben emniyet amiri olarak gerekli tüm güvenlik önlemlerini aldırmıştım.”

‘ÖDENEK OLMADIĞI İÇİN X-RAY ALINAMADI’

Olay yeri inceleme ekibiyle birlikte akşama kadar çalıştıklarını kaydeden Kutluay, olaydan 2-3 saat sonra enkazın kaldırılmadığını vurguladı. Enkazın kaldırılması yönünde talimatının da olmadığını savunan Kutluay, “Ben gerekli güvenlik önlemlerini aldırdım. Tahkikatı Mardin TEM şube müdürlüğü yaptı. Bazı deliller 2 gün sonra tespit edildi. Bütün delilleri toplamaya çalıştık. Kaymakamlık girişinde X-ray cihazı yoktu. Durumu kaymakam beye bildirdim ancak o ‘Ödenek olmadığı için x-ray cihazı alamadık’ dedi. Kaymakam bey binada bulunmadığı zamanlarda da güvenlik önlemlerimiz üst düzeydeydi. Olay öncesinde önleyici bir aramamız olmadı. Böyle bir yetkimiz de yok. Kaymakam beyin 1 normal koruması, 4 özel harekat polisi koruması vardı. Kamera sistemlerinden kayıt alınıp alınmadığını bilmiyorum. Soruşturmayı il TEM şube müdürü yaptı. Kaymakamın şoförü Mustafa Dinçer olaydan önce ‘Ya amir bir koruma daha versen’ dedi. Ben de ona ‘Kaymakam bey yanındaki polisleri kabul etmiyor. Ben ne yapayım’ dedim. Kaymakam beyi patlamadan sonra gördüğümde sol kulağından kan geliyordu. Vücut bütünlüğü tamdı” diye ekledi.  

Olay yerinde yapılan işlemlerin savcı talimatıyla gerçekleştiğini sözlerine ekleyen Kutluay, “Ertesi gün tuvalette bulunan kumandayı ben bulmadım. Bomba patladıktan sonra kaymakam beyin odası paramparçaydı. Kaymakam beyin telefonu bana getirildiğinde telefonu da kırık ve kapalıydı. Kaymakamlık görevli personel üzerinden ailesine teslim ettirdim” dedi.

Sanık avukatı Ferhat İbrahimoğlu’nun “Gıyabınızda düzenlenen herhangi bir tutanağı imzaladınız mı?” sorusuna “Cevap vermeyeceğim” dedi.

‘MAKAMINDA ÖNCEDEN ARAMA YAPMADIK’

Kaymakamın yakın koruması Mehmet Kahraman ise olaydan sonra kaymakamın yanından hiç ayrılmadığını anlattı. Cenaze töreninden bir hafta sonra kaymakamın ailesini yalnız bırakmamak için ziyarete gittiğini belirten Kahraman, “Yakın koruma olarak görev yapıyordum. O nereye giderse ben de onu orada korumakla görevliydim. Kaymakam bey odasına gelmeden arama yapma gibi bir durum olmadı. Bununla ilgili başka görevliler vardır. Daha doğrusu bunu sekreteri yapar. Birlikte çalıştığımız Yunus Yavaş isimli koruma polisle beraberken makama geldiğimizde önceden o içeri girip arama yapardı” dedi.

‘EMNİYET AMİRİ ÖLDÜRTTÜ’

Sanık Tahsin Erdaş da kaymakam hastanedeyken ağabeyi Ali Haydar Safitürk’ün koruma polis Mehmet Kahraman’a “Kaymakam beye böyle bir şey oldu da sana neden bir şey olmadı?” şeklinde yönelttiği soruya Kahraman’ın, “Senin kardeşini kusura bakma biz koruyamadık, emniyet amiri öldürttü” diye cevapladığını, bunu kulaklarıyla duyduğunu anlattı.

SANIK VE TANIKLARIN HTS KAYITLARI İSTENDİ

Sanık ve avukat beyanlarının ardından mütalaasını sunan iddia makamı Çadırkent’te yapılan yolsuzluğa ilişkin hazırlanan soruşturma dosyasında maktul kaymakamla ilgili olan bilgi ve belgelerin olup olmadığının sorulmasını,  Derik ilçesinde kaçakçılık suçlarıyla ilgili yürütülen soruşturmalarda kaymakamla alakalı bilgi ve belgelerin olup olmadığının sorulmasını, sanık Tahsin Erdaş ve Vedat Erol ile ilgili yapılan soruşturma ve kovuşturma dosyalarının akıbetinin sorulmasını, tanık Mehmet Kahraman ve Hakan Kutluay ile ilgili yapılan soruşturma ve kovuşturma dosyalarının akıbetinin sorulmasını, tüm sanıkların 3 ay öncesi ve suç tarihinden bir ay sonraki HTS ve baz bilgilerinin BTK’dan sorulmasını cevap geldiğinde bu kişilerin terör örgütü mensuplarıyla görüşüp görüşmediklerinin Mardin Emniyet Müdürlüğüne sorulmasını, suç tarihinde Derik Belediyesi özel kalem müdürlüğünde çalışan kadın personelin kimlik bilgilerinin tespit edilmesini, dosyası Yargıtay’da bulunan Şerif Mesutoğlu’nun terör örgütü mensupları arasında herhangi bir görüşme yada mesajlaşma kaydının bulunup bulunmadığının sorulmasını, kaymakama ait telefonun dijital incelenmesinin yapılmasını, Hakan Çelik ile tanık Mehmet Kahraman’ın telefonlarının suç tarihine ilişkin HTS kayıtlarının sorulması ve bu kişilerin birbirleriyle diğer sanıklar ile ve terör örgütü mensuplarıyla herhangi bir görüşme yapıp yapmadıklarının araştırılmasını talep etti.

EMNİYET AMİRİ VE KORUMA POLİSİNİN HTS KAYITLARI İNCELENECEK

Mahkeme heyeti ise kısa bir aranın ardından BTK’ya müzekkere yazılarak sanıkların geriye doğru 3 aylık ileriye doğru bir aylık baz kayıtlarını da içerir HTS kayıtlarının temin edilmesine, BTK’dan müzekkereye cevap geldiğinde sanıkların görüştükleri kişilerin terör örgütleriyle ve isnat edilen olayla bağlantılı bulunup bulunulmadığının tespiti hususunda rapor düzenlenmesi için Mardin Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına, sanık Tahsin Erdaş ve Vedat Erol’la ilgili yürütülen soruşturma/kovuşturma dosyasının akıbetinin sorulmasına, tanık olarak dinlenen Hakan Kutluay ve Mehmet Kahraman ile ilgili soruşturma ve kovuşturma dosyalarının incelenmek üzere istenmesine, kaymakama ait telefonun dijital incelenmesinin gerçekleştirilmesi için Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne gönderilmesine, olay günü ve öncesi kaymakamlıkta bulunan kameraların çalışıp çalışmadığı, sökülüp sökülmediği, sökülmüş ise neden ve kim tarafından, kimin talimatıyla söküldüğünün tespit edilmesine, Çadırkent’te yaşanan yolsuzluğa dair soruşturma dosyasının bulunup bulunmadığı var ise bu dosyaların akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili dosyaların incelenerek şehit kaymakamın suikastı ile bağlantılı bilgi, belge ve beyan olup olmadığının araştırılarak neticesinin bildirilmesi hususunda Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına yazılar yazılmasına, sanıklar ve katılan vekillerine beyanda bulunmak için istedikleri sürenin verilmesine ve bir sonraki duruşmanın 14 Nisan tarihinde görülmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Mardin’in Derik Belediyesi'ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, 10 Kasım 2016 tarihinde makamına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmiş, sonrasında olaya ilişkin gözaltına alınan 71 kişiden 15'i tutuklanmıştı. Tutuklular hakkında açılan dava da geçtiğimiz yıl Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanmış ve 14 kişi hakkında beraat kararı verilirken, dönemin Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu hakkında, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası verilmişti.

24 HAZİRAN’DAN BU YANA AÇLIK GREVİNDE

Yerel mahkemenin verdiği kararı bozan Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi ise, haklarında "Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek", "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek" ve "Patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından beraat kararı verilen Devran Aslan, Fikret Baği, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Nursel Eser, Zuhal Dalçin, Zinet Erdaş ve Mehmet Deniz'in yeniden yargılanmasına karar kılmıştı. Söz konusu karar sonrası Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi yeniden başlayan dava duruşmasının ilki 11 Temmuz günü görüldü. Kararın çıkmadığı duruşma 21 Kasım’a ertelendi. İstinaf Mahkemesi tarafından cezası “hukuka uygun” bulunan Şerif Mesutoğlu ise, 24 Haziran’dan bu yana "adil yargılanma talebi” ile açlık grevi eyleminde.

Diğer başlıklar

17/02/2020
23:51 Isınmak için evinde mangal yakan kişi hayatını kaybetti
23:41 Van’da 4.1 büyüklüğünde deprem
23:22 Rusya ve Türkiye Suriye'de ortak devriye gerçekleştirdi
22:59 Esad: İdlib'in kurtarılması savaşı kuzeyden gelen boş seslere rağmen devam edecek
22:49 Bursa'da doğalgaz servisinde çalışan DAİŞ’li gözaltına alındı!
22:41 Bitlis'te trafik kazası:2 ölü, 3 yaralı
22:10 Evinde kitap ve dergi bulunduran 10 öğrenciye 7 buçuk yıl hapis cezası
21:44 Mardin’de gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
21:42 Bornova Kadın Platformu kuruldu
21:33 Gazeteci Nuh Köklü anıldı
21:20 Af Örgütü’nden Gezi davası açıklaması
21:11 14 barodan Kanal İstanbul projesine iptal davası
20:35 HDP’li Dede cezaevlerindeki hak ihlallerini meclise taşıdı
20:21 Trans kadın Esra Ateş katledildiği yerde anıldı
20:14 HDP’den Mahmut Alınak açıklaması
19:59 İstanbul’da üniversite öğrencisi genç intihar etti
19:42 BM’den İdlib için ateşkes çağrısı
19:23 İzmir’de iş cinayeti
19:15 AB, Libya'ya silah ambargosunu kontrol altına alacak
18:50 Roboski katliamı protestosuna önce beraat sonra ceza!
18:46 AA'nın ‘terörist’ diye lanse ettiği PM üyesi tutuklandı
18:32 Türk ve Rus heyetlerin görüşmesi yarın devam edecek
18:16 Cizre’de gözaltına alınan 12 kişi serbest
18:13 Kaymakamlık binasında intihar eden Kılıç defnedildi
17:43 İstanbul’da gözaltına alınanlar serbest
17:39 Evrensel gazetesi İmtiyaz Sahibi yaşamını yitirdi
17:11 Şırnak Valiliği'nden intihar eden Kılıç açıklaması
17:08 HDP’nin kongre için bildiri dağıtımına valilik yasağı
17:04 Diyarbakır’da araç yayaya çarptı
16:49 Diyarbakır ve Dersim’de gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı
16:37 Alınak'ın suç iddiası hakimlikte 'örgüt üyeliği'nden 302'ye çevrildi
16:35 Diyarbakır’da bir uzman çavuş intihar etti
16:31 AKP’li Üsküdar Belediyesi'nin usulsüzlüğü protesto edildi
16:29 Erdoğan’a 5 kuruşluk dava
16:19 Metin Yüksel suikastı Meclis gündeminde
15:46 Mahmut Alınak tutuklandı
15:21 Elazığ'da 4.4 büyüklüğünde deprem
15:18 Demirtaş’ın Leylan kitabı suç unsuru sayıldı
15:16 Öcalan'a ilişkin ortak açıklama: Tecrit işkencedir, kaldırılsın
15:12 Sağlık örgütlerinden Beyaz Miting çağrısı
14:57 Hakkari Belediye Eşbaşkanı Karaman tahliye edilmedi
14:45 HDP’nin kongre açıklaması engellendi
14:28 Sağlık meslek örgütleri: Şiddet varsa hizmet yok
14:12 Kaymakamlık binasından atlayan yurttaş yaşamını yitirdi
14:02 Mardin'de 15 Şubat gözaltılarına tepki
13:57 Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı
13:51 Bütçe ‘müdahalelerle’ fazla verdi
13:50 Adana'da Gezi açıklaması: Arkadaşlarımızı aramızdan alanlar yargılansın
13:50 Oluç: İktidar 2023’e kadar bu koltukta oturamayacak
13:36 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Krize ve şiddete karşı isyandayız
13:35 Hindistan büyükelçisi dışişlerine çağrıldı
13:34 İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok partisinden istifa etti
13:17 Yüksekova'da kar kalınlığı 6 metreyi geçti
12:47 Gizli tanık: Parlak gazetecidir
12:03 HDP'li eşbaşkana sosyal medyadan tehdit
11:54 Van'da iş merkezinin çatısı çöktü
11:44 Demirtaş’tan HDP kongresine çağrı
11:37 Karamollaoğlu: FETÖ’nün siyasi ayağı AK Parti'nin kendisidir
11:36 Valiliğe göre Hıristiyan mezarlarını çocuklar tahrip etmiş!
11:22 Sarısaç'ın aracından alınan HDP PM üyesi adliyeye getirildi
11:18 HDP delegesi EGO otobüsüyle kaçırıldı
11:16 AA dünyanın çevresini dolaşıp Ağrı'ya geldi!
11:14 Okul müdürünü yaralayan güvenlik görevlisi intihar girişiminde bulundu
11:12 TÜİK verilerine göre Türkiye'nin yarısı mutsuz
10:51 İdlib'deki HTŞ'liler ailelerini Efrin'e yerleştiriyor
10:49 Bankacılık düzenlemesine HDP’den şerh: Tekel kurmaya çalışıyor
10:42 Van'da 343 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı
10:42 Alınak'ın kitabının gelirini Tunç ailesine bağışlaması suç oldu
10:21 ‘Xewna Şevek Havînê’ Ankara'da izleyiciyle buluşacak
09:00 Mahmur'daki ambargo 8'inci ayda: Hastaneye götürülemediği için ölenler var
09:00 Cudi'nin dağ keçileri avcıların hedefinde!
09:00 Rize Cezaevi'nde koğuş bahçesine boş mermi kovanları atılıyor
09:00 17 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
16/02/2020
21:53 ‘Siya Avê’ belgeselinin gösterimi yapıldı
21:18 Van’da 4.7 büyüklüğünde deprem
20:53 Suriye rejimi Halep genelinde kontrolü ele geçirdi
19:30 Şırnak’ta gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
19:24 Gezi için ortak bildiri: Ben de oradaydım
18:53 Ruhani’den Türkiye’ye: Soçi Mutabakatı'ndan vazgeçilmemeli
18:33 Osman Kavala için sosyal medya kampanyası
18:20 İran’da 6.0 büyüklüğünde deprem
18:17 Dersim'de gözaltına alınan öğrenciler açlık grevine başladı
18:12 Erciş’te bir genç intihar etti
18:02 Van'da kadın mücadelesi konulu söyleşi
17:57 Konya’da bir şoför geçinemediği için intihar etti
17:47 CHP kongresinde cinsiyetçi ifadeler tepkiye neden oldu
17:42 Psikolog Aykıl: İstismarı önlemenin yolu çocuk haklarını bilmekten geçer
17:29 Urfa’da gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı
17:26 Valilik Şırnak’ta yaşanan darp olayının görüntülerini yayınladı
17:22 Kurtulan: Gelin kongrede boyun eğmeyeceğimizi gösterelim
17:17 Karçik’in darp edilmesine tepki gösteren Oluç: Yapılanlar haydutluktur
17:11 Muhabirimiz Yunus Duman serbest bırakıldı
17:04 24 gündür kayıp olan Mehmet Bal’ın ailesi: Devlet sorumluluğunda kayboldu
17:00 İmamoğlu'ndan İBB'ye ait binanın ilçe belediyesine tahsis edilmesine tepki
16:51 HDP’li gençlerden gözaltılara tepki
16:50 'Güçlü bir muhalefetle halkı bu zulümden kurtarmalıyız'
16:39 Çepni: Ekoloji mücadelesiyle savaşa karşı mücadele birleştirilmeli
16:25 'Kürt sorununda başmüzakereci Öcalan'dır'
16:24 7 gündür kayıp Didem Turan’ı arama çalışmaları sürüyor
15:39 Rusya: İdlib'deki siviller için ek geçiş noktaları kuruldu